Προς το περιεχόμενο

[Info] To νήμα του KDE 5.x


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητάμε γενικά για το kde καθώς και για τις νέες του εκδόσεις.

Σήμερα είχαμε την νέα έκδοση 5.6

 

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.6.0.php

 

 

plasma-5.6-wee.png

 

αρκετά μικρά "καλούδια" προστέθηκαν στο γραφικό περιβάλλων διαχείρισης και όσο περνάνε οι εκδόσεις το kde 5 γίνεται όλο και καλύτερο και λειτουργικό.

Υπάρχουν ήδη πακέτα για το kubuntu και φυσικά ξεκινάω αναβάθμιση και θα γράψω εντυπώσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν βλέπω πακέτα για το Kubuntu ακόμα δλδ :P Μάλλον θα υπάρχουν για την νεώτερη έκδοση δεν ξέρω αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Υπάρχουν κάποια κρασαρίσματα εφαρμογών αραιά και που (συνήθως στο κλείσιμο κάποιας εφαρμογής αλλά το ίδιο έχω και στο kde4 μερικές φορές οπότε δεν το θεωρώ τρομερό πρόβλημα αστάθειας) αλλά όχι κρασαρίσματα του kwin και κολλήματα όπως παλαιότερα. Έχω την εντύπωση μάλιστα ότι δεν τρέχω την τελευταία έκδοση (15.12.3 στις εφαρμογές, 5.20.0 στην υποδομή και 5.5.5 στο ποιο είναι το τρίτο κομμάτι) οπότε τώρα θα είναι πιο σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω βάλει στο 'καλο' λαπτοπ σπίτι μου που το έχει η μάνα μου και πηγαίνω μια φορά το μήνα και την έχει καταβολεψει πάνω σε arch εννοείται!!

Είναι πολύ ωραίο το άτιμο αλλά βαρύ για την το hp της κοινωνικής αλληλεγγύης που έχω τώρα εγώ, οπότε παίζω με openbox.

Τα κρασαρισματα σε κλείσιμο εφαρμογών k* υπάρχουν άλλα δεν επηρεάζουν την εμπειρία χρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραίο το άτιμο αλλά βαρύ για την το hp της κοινωνικής αλληλεγγύης που έχω τώρα εγώ, οπότε παίζω με openbox.

Το δοκίμασες και ήταν αργό ή υποθέτεις λόγω χαμηλών specs ότι δεν θα παίζει καλά ?

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για ίδια χαρακτηριστικά αλλά στο lenovo που πήρε ο αδερφός μου (το κλασικό μοντέλο με n28κάτι επεξεργαστή και χωρίς οδηγό cd/dvd) παίζει αρκετά καλά και σίγουρα απείρως καλύτερα από τα, bloated με 1000 προγράμματα της lenovo, windows που είχε μέσα (μέχρι και πρόγραμμα για να κάνεις login μέσω της webcam είχε). Ίσως είναι υποβολή αλλά μου φαίνεται πιο "snappy" από το KDE4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασες και ήταν αργό ή υποθέτεις λόγω χαμηλών specs ότι δεν θα παίζει καλά ?

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για ίδια χαρακτηριστικά αλλά στο lenovo που πήρε ο αδερφός μου (το κλασικό μοντέλο με n28κάτι επεξεργαστή και χωρίς οδηγό cd/dvd) παίζει αρκετά καλά και σίγουρα απείρως καλύτερα από τα, bloated με 1000 προγράμματα της lenovo, windows που είχε μέσα (μέχρι και πρόγραμμα για να κάνεις login μέσω της webcam είχε). Ίσως είναι υποβολή αλλά μου φαίνεται πιο "snappy" από το KDE4.

Δεν το δοκίμασα καν, με 2gb ram μια χαρά είμαι με openbox!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κρασάρισμα που έχω είναι αυτό με το plasma που για άγνωστο λόγο και πάντα μετά από άνοιγμα από suspend τότε και μόνο μια στις δέκα μπορεί να κρασάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κρασάρισμα που έχω είναι αυτό με το plasma που για άγνωστο λόγο και πάντα μετά από άνοιγμα από suspend τότε και μόνο μια στις δέκα μπορεί να κρασάρει.

 

Συνέχεια suspend κάνω και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Με τη 5.5.5 είμαι.

 

Kernel 4.4.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κρασάρισμα που έχω είναι αυτό με το plasma που για άγνωστο λόγο και πάντα μετά από άνοιγμα από suspend τότε και μόνο μια στις δέκα μπορεί να κρασάρει.

Το χω και εγω, μονο που νομιζω οτι στην δευτερη φορα που κανω suspend θα κρασαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...