Προς το περιεχόμενο

Nikon D3300 vs Canon 100d


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία dslr μηχανή και να παρακολουθήσω σεμινάρια φωτογραφίας. Είμαι μεταξύ αυτών των δύο μηχανών.Με ενδιαφέρει όπως είπα να ασχοληθώ και οχι απλά να την βάζω στο αυτόματο και να τραβάω. Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε όσοι γνωρίζετε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα specs η d3300 είναι λιιιγο καλύτερη. Στην πράξη, καμία διαφορά δεν θα δείς....

Εγω θα προτειμούσα σε αυτή την κατηγορία Nikon καθότι οι οικονομικες canon δινουν την εντυπωση οτι κραταω ψευτικη πλαστικουρα και υπάρχει και καλύτερη ποικιλία στα μεταχειρισμένα....... ομως αυτα ειναι περι ορέξεως, μπορει εσένα να σου κάθεται καλύτερα η Canon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γιατί σε έναν αρχάριο το πρώτο (ή και το εκατοστό) πράγμα που θα του κακοφανεί θα είναι η απουσια low pass filter :D


επίσης :

 

The Nikon D3300 adds another twist, though – Nikon has dropped the OLPF (Optical Low Pass Filter) in this model, which should mean that it reproduces ultra-fine detail and textures a little better than the D3200.

Optical Low Pass Filters are used to prevent interference (moire) effects when you’re photographing fine patterns, but Nikon has found that this is no longer a serious issue with its high-megapixel DSLR sensors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα την D3300 αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις καινούρια μηχανή. Αν και πιστεύω μια μεταχειρισμένη D3200 θα ήταν πιο συμφέρουσα οικονομικά επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 100d είναι μικρότερη σε μέγεθος, έχει touch screen, καλύτερο video και (από όσο μου φάνηκε) πιο γρήγορο AF. H 3300 είναι καλύτερη (όχι πολύ) σε ποιότητα φωτογραφίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...