Προς το περιεχόμενο

Σκονη στον αισθητηρα ολοκαινουργιας μηχανης??!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραπανω το εχεις δοκιμασει προσωπικα, ή είναι απλα μια παράθεση συνδεσμου?

 

 

Το έχω δοκιμάσει και αν ακολουθησεις κάποιο από τα 10δες video κάνεις δουλειά. Εννοείται ότι προσωπικά καθαρίζω 2 φορές το χρόνο σχεδον προγραμματισμένα και δεν με απασχολεί αν στο μεσοδιάστημα υπάρχουν 1-2 σημαδάκια.

Σαν συμβουλή επειδή σίγουρα την πρώτη φορά μπορεί να πάει κάτι λάθος μην ξαναπροσπαθήσετε με το ίδιο swab γιατί έχει ήδη σκόνη πάνω και θα τα κάνετε χειρότερα. Αφήστε λίγη ώρα να στεγνώσει και ξανά με νέο. Επίσης υγρό και λοιπά προσωπικά αγοράζω μόνο από πιστοποιημένους προμηθευτές (για αυτό και το link από το amazon) και όχι από ebay

Σε περιπτώσεις που θέλει κάποιος ακόμα περισσότερη λεπτοδουλειά η λουπα της lenspen είναι εξαιρετική αλλά είναι ακριβή

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω δοκιμάσει και αν ακολουθησεις κάποιο από τα 10δες video κάνεις δουλειά. Εννοείται ότι προσωπικά καθαρίζω 2 φορές το χρόνο σχεδον προγραμματισμένα και δεν με απασχολεί αν στο μεσοδιάστημα υπάρχουν 1-2 σημαδάκια.

Σαν συμβουλή επειδή σίγουρα την πρώτη φορά μπορεί να πάει κάτι λάθος μην ξαναπροσπαθήσετε με το ίδιο swab γιατί έχει ήδη σκόνη πάνω και θα τα κάνετε χειρότερα. Αφήστε λίγη ώρα να στεγνώσει και ξανά με νέο. Επίσης υγρό και λοιπά προσωπικά αγοράζω μόνο από πιστοποιημένους προμηθευτές (για αυτό και το link από το amazon) και όχι από ebay

Σε περιπτώσεις που θέλει κάποιος ακόμα περισσότερη λεπτοδουλειά η λουπα της lenspen είναι εξαιρετική αλλά είναι ακριβή

 

ετσι πρεπει να ειναι το καθε post αν θελουμε να βοηθησουμε, μπραβο φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον έχεις την 5100 αγόρασε τους 19, 30 και 60 sigma που βρίσκεις από 100(μτχ)-180(καινούργιος)ευρώ. σκόνη θα μπαίνει πάντα είναι και μιρορλες με το που βγάλεις τον φακό να τος φάτσα κάρτα ο σένσορας καλοσορίζει την σκόνη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφόσον έχεις την 5100 αγόρασε τους 19, 30 και 60 sigma που βρίσκεις από 100(μτχ)-180(καινούργιος)ευρώ. σκόνη θα μπαίνει πάντα είναι και μιρορλες με το που βγάλεις τον φακό να τος φάτσα κάρτα ο σένσορας καλοσορίζει την σκόνη :)

Πολλα θενξ για τις προτασεις,τις ειχα ηδη υποψιν μου,αυτες και καποιες αλλες κυριως απο Sony.Ακουσα πολυ καλα λογια και για κατι Zeiss φακους,αλλα ειδα τιμες....

Αλλα δεν θα αγορασω ακομα ετσι κι αλλιως,θελω να δω σε ποιο εστιακο μηκος δουλευω περισσοτερο τον ζουμ κιτ φακο μου,και αναλογως θα επιλεξω τον πρωτο prime φακο μου,αλλα αποσο εχω δει απο τωρα,δουλευω τις περισσοτερες εικονες μου γυρω στα 50mm.

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα θενξ για τις προτασεις,τις ειχα ηδη υποψιν μου,αυτες και καποιες αλλες κυριως απο Sony.Ακουσα πολυ καλα λογια και για κατι Zeiss φακους,αλλα ειδα τιμες....

Αλλα δεν θα αγορασω ακομα ετσι κι αλλιως,θελω να δω σε ποιο εστιακο μηκος δουλευω περισσοτερο τον ζουμ κιτ φακο μου,και αναλογως θα επιλεξω τον πρωτο prime φακο μου,αλλα αποσο εχω δει απο τωρα,δουλευω τις περισσοτερες εικονες μου γυρω στα 50mm.

 

Να καταλάβεις τι χρησιμοποιείς και γιατί και μετά αγορά καλή μέθοδο ακολουθείς.

Ένα να ξέρεις οι φακοί της sony μπορεί να φαίνονται ακριβοί αλλά πίστεψέ με φεύγουν σε χρόνο dt σαν μεταχειρισμένοι κάτι που δεν συμβαίνει με τους αντίστοιχους τρίτων κατασκευαστών και δεν είναι μόνο η σταθεροποίηση που διαθέτουν η αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις σπρευ πεπιεσμενου αερα θα το μετανοιωσεις

 

Το να καθαρισεις τον σενσορα ειναι παιχνιδακι

 

Η καμερα κοιταει κατω και φυσα με rocket blower ...

 

Ξανατραβα σε f22 εναν λευκο τοιχο...αν παραμεινουν οι κηλιδες τοτε θα πρεπει να προχωρησεις σε στεγνο ή υγρο καθαρισμα 

 

Εγω καθαριζω τον σενσορα αρκετα συχνα ειδικα οταν εχω ελευθερο χρονο και βαριεμαι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως στο αναποδο φυσημα με το blower, δεν χαμπαριαζει με τπτ. Στο φ22 δεν φανταζεσαι τι βλεπω μεσα.... μεχρι και χιμπατζη να με χαιρεταει :)

 

Παντως ο Karl Taylor καθαριζει την Hasselblad 30Κ με αερα...

 

 

το περιμενω να μου ερθει....θα το τολμησω και η Παναγια μαζι μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει δεν δουλευει παντα o blower ειδικα αν εχει κολλησει η σκονη στο σενσορα

 

Τοτε απλα κανεις υγρο καθαρισμα ειναι πανευκολο.

Εγω χρησιμποιοω αυτο το σετακι και δουλευει παντα αποτελεσματικα 100%

Link.png Site: Σετακικαθαρισμου απο ebay

 

Link.png Site:

 

Το μονο που δεν θυμαμαι αν λεει στο βιντεο ειναι οτι οταν κουνας το πινελο απο δεξια προς τα αριστερα ή το αντιστροφο μην ασκεις καμια τεραστια πιεση...λιγο ωστε να λυγισει ο κορμος του πινελου

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει δεν δουλευει παντα o blower ειδικα αν εχει κολλησει η σκονη στο σενσορα

 

Τοτε απλα κανεις υγρο καθαρισμα ειναι πανευκολο.

Εγω χρησιμποιοω αυτο το σετακι και δουλευει παντα αποτελεσματικα 100%

Link.png Site: Σετακικαθαρισμου απο ebay

Με βαζεις σε σκεψεις :)

 

Εχει πουθενα οδηγιες χρησης? :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαζεις σε σκεψεις :)

 

Εχει πουθενα οδηγιες χρησης? :)

Στο βιντεο που παρεθεσα χρησιμοποιει το ιδιο σετακι με αυτο που ποσταρα απο το ebay

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι αντι για το υγρο που ειναι στο σετ απο το ebay χρησιμοποιει ενα spray 100% isopropyl alcohol/isopropanol...τετοιο spray εχω και εγω...πουλανε σε σιδηροπωλεια/χρωματα αμα ρωτησεις με το λιτρο.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τρόπος να αλλάζεις φακούς χωρίς να μπαίνει σκόνη μέσα είναι την στιγμή που αλλάζεις η μηχανή να κοίταει κάτω.Εγώ έτσι κάνω και προς το παρόν δεν την έχω πατήσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα, ωραία η συζήτηση. Να πω την (πολύ πρόσφατη) εμπειρία μου.

Καθάρισα τον σένσορα στην D5200 με ειδικό kit που αγόρασα από το media markt, €32, και σύμφωνα με τις οδηγίες των video που είδα στο you tube.........

Μάλλον δεν τα κατάφερα και όχι μόνο αυτό αλλά σύμφωνα με τον τεχνικό της Nikon που την πήγα, είχε, λέει, 2 γρατσουνιές που μάλλον έγιναν από την προσπάθειά μου να καθαρίσω τον σένσορα.......άντε τώρα να αποδείξω εγώ ότι είναι έτσι ή αλλιώς.....

Πλήρωσα €20 για καθάρισμα και έφυγα....η αλλαγή του σένσορα έχει απαγορευτικό κόστος, καλλίτερα να αγοράσω καινούριο σώμα d5200. Και εδώ θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, μέχρι f11 περίπου δεν φαίνεται κανένα σημάδι, οπότε μέχρι να μαζευτούν τα απαραίτητα χρήματα δεν υπάρχει σκέψη για καινούριο σώμα.

Θέλω να πω ότι δεν αξίζει το ρίσκο να καθαρίσουμε τον σενσορα μόνοι μας εμείς οι ταπεινοί ερασιτέχνες, με €20 το κάνει ο επαγγελματίας.....εκτός φυσικά από τους φίλους με σταθερά χέρια και εμπειρία!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ωραία η συζήτηση. Να πω την (πολύ πρόσφατη) εμπειρία μου.

Καθάρισα τον σένσορα στην D5200 με ειδικό kit που αγόρασα από το media markt, €32, και σύμφωνα με τις οδηγίες των video που είδα στο you tube.........

Μάλλον δεν τα κατάφερα και όχι μόνο αυτό αλλά σύμφωνα με τον τεχνικό της Nikon που την πήγα, είχε, λέει, 2 γρατσουνιές που μάλλον έγιναν από την προσπάθειά μου να καθαρίσω τον σένσορα.......άντε τώρα να αποδείξω εγώ ότι είναι έτσι ή αλλιώς.....

Πλήρωσα €20 για καθάρισμα και έφυγα....η αλλαγή του σένσορα έχει απαγορευτικό κόστος, καλλίτερα να αγοράσω καινούριο σώμα d5200. Και εδώ θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, μέχρι f11 περίπου δεν φαίνεται κανένα σημάδι, οπότε μέχρι να μαζευτούν τα απαραίτητα χρήματα δεν υπάρχει σκέψη για καινούριο σώμα.

Θέλω να πω ότι δεν αξίζει το ρίσκο να καθαρίσουμε τον σενσορα μόνοι μας εμείς οι ταπεινοί ερασιτέχνες, με €20 το κάνει ο επαγγελματίας.....εκτός φυσικά από τους φίλους με σταθερά χέρια και εμπειρία!!

Η D5200 εχει Low Pass Filter μπροστά απο τον αισθητήρα. Οποτε αυτο που γρατζούνησες ειναι το φιλτρο και οχι ο αισθητηρας. Η Nikon απ οσο ξερω δεν δινει ανταλλακτικο μονο το φιλτρο. Αλλα μπορεις να το βρεις σαν aftermarket ή απο κάποια μεταχειρισμένη που δεν λειτουργει πια. Λιγο φασαρια αλλα ειναι ευκολα reparable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SeNNinhA ευχαριστώ για την ''αποκάλυψη''....ειλικρινά ούτε καν το είχα φανταστεί και φυσικά στη NIKON δεν μου είπαν κάτι τέτοιο.....απλά ''ζήτησαν'' €350 περίπου για την αλλαγή του σένσορα, ασύμφορο βέβαια. Τώρα,  προσωπικά δεν έχω τα προσόντα για τέτοιες επιδιορθώσεις που γράφεις, αλλά θα το ψάξω λίγο, ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εξουσιοδοτημενο της Nikon ειναι υποχρεωμενο να σου πει αυτα που λεει η Nikon. Αλλιως θα εχει προβλημα. Μπορεις ομως να πας σε ενα αλλο καλό service αφου βρεις ανταλλακτικο για να στο τοποθετησουν. Γυρω στα 30-50 ευρω θα κοστισει η εργασία λογικα. Μπορεις να το κανεις και μονος σου αλλα δεν εχεις εμπειρια οποτε αστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...