Προς το περιεχόμενο

Σκονη στον αισθητηρα ολοκαινουργιας μηχανης??!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια δεν ξερω,αλλλα εγω δεν μπορω να βρω αυτο το automatic cleaning mode που εχουνε οι καμερες σας,στην σονυ μου...

Ισως να μην εχει δεν ξερω....

 

αδερφε μην ανησυχεις....δεν χανεις απολυτως τπτ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε κωστα,ειδα τις εικονες,θα ελεγα εξωπραγματικες!!

Μια ενσταση...το watermark...τι το κοτσαρεις στη μεση...ευτυχως το εχεις πιο αχνογραμμενο,αλλα και παλι...στην μεση του τοπιου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα σου πω.....εχει ιστορια....αν δεις πιο παλιες φωτογραφιες, θα δεις οτι το εβαζα κατω και δεξια

 

Μια μερα λοιπον καθομαι στο fb και σκρολλαρω....και βλεπω μια φιλη, που εχει κανει like σε ενα φιλο της, που δεν ειναι δικος μου φιλος.

 

Το σχολιο λοιπον ελεγε "Σας καληνυχτίζω με μια φωτογραφία μου" και μάνταψε ήταν μια δικιά μου φωτογραφιά χωρις το λογότυπο μου που το ειχε κοψει.....και τι να του πεις....ηταν θειος 50αρης :) :) :)

 

Δε σου κρυβω οτι με ενοχλησε περισσότερο από ότι περίμενα :)

 

EDIT: Σε ευχαριστώ και για τα σχόλια, έχω πάρει κάτι φίλτρα και πειραματίζομαι :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα και εγω θα νευριαζα ειμαι σιγουρος.Αλλα δεν ξερω αν ενας "ανθρωπος" που εχει τα μεσα,την γνωση και την διαθεση να αφαιρεσει ενα watermark δεν θα μπορεσει να το κανει,ανεξαρτητα που βρισκεται αυτο.


Α παιδια ειχα επισης απορια,κατα ποσο χρησιμοποιειται εσεις οι ιδιοι αυτα τα uv,nd, polarιsing φιλτρα.

Αποσο εχω ψαξει εκτος απο το να προστατευουνε το φακο σου απο σκονη ,η γρατζουνιες,δεν κανουνε τιποτα απολυτως για να βελτιωσουνε την εικονα,μαλιστα αποσο εψαξα την χειροτερευουνε.

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αδερφε ειληκρινα.... αν κατσει και βαφει με τα πινελακια στο photoshop μια ωρα για να βγαλει το λογοτυπο, και καταφέρει να μην φαινεται η φωτογραφια ενα χαλι..... θα του στειλω και το RAW για ανταμοιβη :) λέγωντας "μπραβο ειμαι περιφανος για σενα" (και πραγματικα θα ειμαι :)

 

Ασε που καποιος με τετοιες γνωσεις, θα παει να τραβηξει τις δικες του  φωτογραφιες, όχι να προσπαθει να βγαλει λογοτυπα :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καποιοι τις δινουν και εξω για καθαρισμο.προσοχη με τον πεπιεσμενο αερα λογω οτι μπορει να κανει υγρασια ειδικα αμα ριχνεις συνεχεια αφου παγωνει το μπουκαλι απεξω .επισης φουσκα λιγο μεγαλη οχι καμια μινιατουρα.δεν ξερω αν μπορει να κανει κατι αλλο κακο ο πεπιεσμενος αερας.

 

Σωστά αυτό με τον πεπιεσμένο αέρα θέλει καλό κούνημα και το πρώτο φύσημα ποτέ μέσα σε μηχανή πάντα βγάζει υγρασία να είναι έξω άσφαιρο.

 

Α παιδια ειχα επισης απορια,κατα ποσο χρησιμοποιειται εσεις οι ιδιοι αυτα τα uv,nd, polarιsing φιλτρα.

Αποσο εχω ψαξει εκτος απο το να προστατευουνε το φακο σου απο σκονη ,η γρατζουνιες,δεν κανουνε τιποτα απολυτως για να βελτιωσουνε την εικονα,μαλιστα αποσο εψαξα την χειροτερευουνε.

Για τα uv φίλτρα μπορείς να το πεις ότι δεν κάνουν κάτι εκτός από προστασία αλλά για τα άλλα;

Για τα Polarizers και τα ND ακούγετε και είναι γενίκευση sic χαρακτηρισμός.

Μια βόλτα από το youtube και ξεδιαλύνει το ερώτημα.

Ρε παιδια δεν ξερω,αλλλα εγω δεν μπορω να βρω αυτο το automatic cleaning mode που εχουνε οι καμερες σας,στην σονυ μου...

Ισως να μην εχει δεν ξερω....

 

 

Διαβάζω ότι έχει Anti Dust : Charge protection coating on Optical Filter από τα specs του αισθητήρα. 

Με το on/off θα κάνει τη δουλειά του αλλά και στα μενού της κάμερας ίσως υπάρχει ειδικότερη επιλογή.

Abti-shake δεν είναι κάτι σε φόρτιση/ιονισμός το αντιλαμβάνομαι χωρίς την αποτελεσματικότητα του μηχανισμού δόνησης.

Που να είναι όμως πρώτο πρώτο στον αισθητήρα πάνω γιαυτό λέει φίλτρο, ο αισθητήρας δεν είναι από τους καινούργιους που αφαιρέθηκε δεν μου έρχεται τώρα στο μυαλό η ονομασία... low pass 

Επεξ/σία από thepoint
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α παιδια ειχα επισης απορια,κατα ποσο χρησιμοποιειται εσεις οι ιδιοι αυτα τα uv,nd, polarιsing φιλτρα.

Αποσο εχω ψαξει εκτος απο το να προστατευουνε το φακο σου απο σκονη ,η γρατζουνιες,δεν κανουνε τιποτα απολυτως για να βελτιωσουνε την εικονα,μαλιστα αποσο εψαξα την χειροτερευουνε.

 

Μάλλον κάτι δεν κοιτάς σωστά. Τα uv και clear φίλτρα στις DSLR χρησιμεύουν μονο για την προστασία του μπροστινού μέρους του φακού και σίγουρα δεν καλυτερεύουν την εικόνα (αφου ειναι ουδέτερα άλλωστε) ενώ υπάρχει μία πολύ μεγάλη συζήτηση για το αν και πόσο τη χειροτερεύουν.

 

Τα ND φίλτρα χρησιμοποιούνται για να κόψουν φως χωρίς να μεταβάλλουν την εικόνα, ώστε ο φωτογράφος να χρησιμοποιήσει πιο χαμηλή ταχύτητα με στόχο κυρίως να αποτυπώσει κίνηση. Διακρίνονται στο πόσα στοπ μπορούν να μειώσουν το φως. Χωρίς αυτά τα φίλτρα δεν μπορείς να έχεις αυτό το αποτέλεσμα.

 

Τα polarizer κάποτε χρησιμοποιούνταν αφ΄ενός για να δίνουν περισσότερο κορεσμό στα χρώματα, κάτι που μπορείς να κάνεις και με την post επεξεργασία και αφ ετέρου για να κόβουν τις αντανακλάσεις, πχ φωτογράφιση πίσω από τζάμι, στην επιφάνεια του νερού κτλ. Χωρίς πολωτικό φίλτρο δεν μπορείς να κόψεις αντανακλάσεις. 

 

Συνοψίζοντας λοιπόν πολωτικά και nd είναι άπαραιτητα για συγκεκριμένες εφαρμογές της ψηφιακής φωτογραφίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τα παραπάνω του φίλου Σκοπελίτη, well said

 

Να προσθέσω εμπειρικα τα εξής:

 

UV Φίτρα: Κατ εμέ μόνο κακό μπορούν να κάνουν . Τα περισσότερα δεν είναι ουδέτερα, εκτός ίσως από τα πολύ ακριβά. Όσο για την προστασία, προσωπικα χρησιμοποιώ το hood για εκτός από προστασία προστατευει και από το lens flare

 

CPL Φιλτρα: Must για κάθε φωτογράφο που τραβάει τοπία. Εκτινάσει σε πολλές περιπτωσεις το αποτελεσμα. Και όντως αφαιρει αντανακλάσεις, πραγμα πολύ χρηστικο σε πολλες περιπτωσεις (π.χ σε μία λίμνη που θέλεις να φαινεται ο βυθός)

 

ND Φίτρα: Άλλο ένα must για τοπία ειδικά αυτά που περιλαμβάνουν το στοιχείο του νερού. Προσδίδουν μία  εκπληκτικά αργη υφή στο νερό (ανάλογα την πυκνότητα του φιλτρου – μεγαλύτερη πυκνότητα = πιο αργες ταχυτητες)

 

Και φυσικα αν θες να παει πιο μακρυα η βαλιτσα, υπάρχουν  Graduated soft, hard, reverse κτλπ…… τα φίλτρα είναι μεγάλο κεφάλαιο…….

 

PS. Ποιες οι εντυπωσεις σου με τον 11-20??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε παιδιά! Η σκόνη πάντα περνάει μέσα σε dslr, και Mirorless.

Aπλά θα μάθεις να καθαρίζεις. Τι νόμιζες έτσι είναι, θέλει κόπο το άθλημα.

 

Γεγονος οτι οτι η σκονη περναει παντα με στον αισθητηρα

 

"Aπλά θα μάθεις να καθαρίζεις"     Εσυ πως την καθαριζεις δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μηπως ειχες και πριν τον 11-16 να συγκρινεις??

 

Όχι, ήμουν μεταξύ Nikkor 10-24 και Tokina 11-20 και επέλεξα τον 11-20 γιατί δεν μπορούσα να βρω μεταχειρισμένο τον 10-24 εκείνη τη στιγμή. Έχω δουλέψει τον 10-24 πάντως και μπορώ να σου κάνω μια σύγκριση μεταξύ τους σε άλλο post ή μέσω pm.

 

Σχετικά με τη σκόνη στον αισθητήρα υπάρχει μία μερίδα χρηστών που τολμάει και κάνει τον καθαρισμό με κάποιο κιτ. Η διαδικασία υπάρχει και στον ίντερνετ. Οι υπόλοιποι απλά πηγαίνουν τη μηχανή τους σε κάποιο κατάστημα και με +- 20 ευρώ καθαρίζουν. Νομίζω ότι κάποια καταστήματα πάντως κάνουν τον πρώτο καθαρισμό δωρεάν, χωρίς να είμαι σίγουρος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν κιτ καθαρισμού.  Φυσερό, πινελάκι, κλπ. Κάνουν από 5 ευρώ.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπει σκόνη μέσα. Ότι και να κάνεις θα αντιμετωπίσεις το θέμα. Οπότε μάθε να καθαρίζεις και τους φακούς και τον αισθητήρα.

 

Ναι φιλε μου.... αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι σιγουρα υπαρχουν πολλα κιτ, όπως και πολλοί τρόποι αυτο ειναι γεγονος.

 

Το θέμα ομως ειναι πως  με πολλους απο αυτους μπορει να κλαις τον αισθητηρα σου, οπως μπορεις να διαβασεις παντου στο νετ. Πολλοι κλαινε τον αισθητηρα τους.....

 

Εξου λοιπον και η ερωτηση "Εσυ πως καθαριζεις την δικη σου"

 

Διοτι σημαινει οτι εχεις μια λυση δοκιμασμενη κατ εσε παντα, που την εξασκεις Χ χρονικο διάστημα, με % επιτυχια

 

Το οτι υπαρχουν πολλες λυσεις γενικα, δεν χρειαζεται να το πεις,  λιγο να γκουκλαρεις θα βρεις 100. Το θεμα ειναι η προσωπικη σου εμπειρια πανω στο θεμα που μπορει να βοηθησει καποιον, ενω το "Yπάρχουν κιτ καθαρισμού.  Φυσερό, πινελάκι," καταλαβαινεις οτι δεν βοηθαει και πολυ κανεναν, σίγουρα υπάρχουν :)

 

Π.χ εγω μεχρι τωρα χρησιμοποιω μονο την φουσκα, κανει δουλεια, δεν ενεχει κυνδυνους για τον αισθητηρα (εκτος και αν βαλεις πολυ μεσα το ακροφυσιο). Παρολα αυτα φαινεται η αλλαγη φακων που εκανα μεσα στην ερημο τον Σεπτεμβρη  με πολυ υγρασια,  ειχε σαν αποτελεσμα επιμονη βρωμια που με τον φυσητηρα δεν βγαινει με τπτ.

 

Περιμενω ειδικο spray πεπιεσμενου αερα, και μολις το κανω, θα ποσταρω αποτελεσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...