Προς το περιεχόμενο

Σκονη στον αισθητηρα ολοκαινουργιας μηχανης??!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε ολους.Πριν απο καμια εβδομαδα αγορασα μια Sony a5100 απο το easy buy world.

Και απο την πρωτη φορα που εβγαλα φωτογραφια,παρατηρουσα μια μικρη κουκκιδα στις εικονες μου στο κεντρο τους,σαν μια θολουρα.

Εβγαλα τον φακο και κοιταξα μεσα στον αισθητηρα,και πραγματι παρατηρησα ενα μικρο κοκκο σκονης στο κεντρο του.Ως τοτε δεν τον ειχα ξανααποσυνδεσει τον φακο απο το σωμα,και επισης δεν εχω ακομα βγαλει την μηχανη εξω απο το σπιτι,αρα θεωρω αδυνατον να ειναι δικο μου φταιξιμο.

 

Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω?

Θα ηθελα να σας εστελνα εικονες αλλα δεν ξερω πως....

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφοσον βγαινει ο φακος θα μαζεψει σκονη.φυσητηρι χεριου μικρο για να καθαρισει οσο γινεται.οχι αυτα που φυσανε το Pc>τα μικρα που ειναι σαν τις παλιες κορνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η φούσκα είναι όντως είναι το πρώτο βήμα, υπάρχουν πολλά φτηνά από κίνα....

 

Εγω θα τολμησω ενα που είδα με πεπιεσμενο αερα!!!! βεβαια εμενα η μηχανη εχει μπαμπουρες και τζιτζιφιγκους μεσα, ειδικα μετα το ντουμπαι....το εχω ταραξει στη φουσκα δε χαμπαριαζει!!!!

 

Το πολυ να μεινω χωρις μηχανη.....:P θα ενημερωσω για το αποτελεσμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι τις δινουν και εξω για καθαρισμο.προσοχη με τον πεπιεσμενο αερα λογω οτι μπορει να κανει υγρασια ειδικα αμα ριχνεις συνεχεια αφου παγωνει το μπουκαλι απεξω .επισης φουσκα λιγο μεγαλη οχι καμια μινιατουρα.δεν ξερω αν μπορει να κανει κατι αλλο κακο ο πεπιεσμενος αερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πεπιεσμενος αερας μπορει να κανει πολυ κακο και θελει πολυ προσοχη. εγω αγορασα ειδικο  πεπιεσμενο αερα 40 ευρω!! απο Αγγλια!!

 

επίσης ο φίλος μπορει να κανει παραπονα και να του κανουν δωρεαν καθαρισμο!!! απλα θα εχει πηγαινε ελα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πεπιεσμενος αερας μπορει να κανει πολυ κακο και θελει πολυ προσοχη. εγω αγορασα ειδικο  πεπιεσμενο αερα 40 ευρω!! απο Αγγλια!!

 

επίσης ο φίλος μπορει να κανει παραπονα και να του κανουν δωρεαν καθαρισμο!!! απλα θα εχει πηγαινε ελα!!

το θεμα ειναι οτι αντε να αποδειξεις οτι δεν εβγαλες τον φακο απο το σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τελικα εγω επικοινωνησα αρχικα με το μαγαζι που αγορασα την μηχανη.Μου επιβεβαιωσανε οτι η μηχανη ηταν σφραγισμενη,και μου ειπανε να καλεσω Sony.Καλεσα και τωρα με εστειλαν σε 2 μαγαζια για την επιδιορθωση της μηχανης.

Ε ειπα,αφου την εχω την εγγυηση γιατι να μην την αξιοποιησω ,και να μπλεκω μονος μου με φυσητηρες και τετοια??

Ελπιζω να μην με χρεωσουε για τπτα επιδιορθωσεις 

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκοπευεις να αλλαζεις φακους τοτε το φυσητηρι ειναι must.αν την πηρες για να μεινεις με τον ιδιο φακο τοτε οκ.επισης μπορεις να βαλεις και ενα φιλτρο μπροστα απο το φακο ωστε οτι σκονες κτλ να καθονται στο φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανον ειναι να μπηκε οταν εβαλες πρωτη φορα τον φακο, τοσο απλο ειναι δυστηχως, κυριως αν το πηγες λαου λαου και κρατησες την μηχανη με τον αισθητηρα μπρος τα πανω.

 

Επισης τωρα που εκατσες και παρατηρησες τον αισθητηρα το πιο πιθανον ειναι να μπηκαν και αλλα, αν βγαλεις σε f22 κατι λευκο θα τα δεις. Δεν εχεις να κανεις κατι, παρε ενα καλο blower και φυσα, συνηθως αυτα που φαινονται μεχρι το f16 φευγουνε, τα πολυ ψιλα δεν σε νοιαζει κιολας, το f22 κυριως στις crop ειναι useless και συνηθως μεχρι το f8/f9 δεν φαινεται κατι, αν φαινετε θα ειναι ''τεραστιο'' και θα φυγει με το blower.

 

Παντως αν εχεις σκοπο να βαλεις πανω τον φακο που πηρες και να μην τον ξαναβγαλεις συντομα πιεσε την sony για εναν καθαρισμο ή πληρωσε εναν καθαρισμο σε καποιο εμπιστο καταστημα, πες τους να βαλουν και τον φακο πανω και τελος, αν παλι θα αλλαζεις συχνα φακους πολυ συντομα θα ξαναμπει σκονη, οποτε μην το σκεφτεσαι καν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λοιπον δεν σκοπευω να μεινω με τον φακο αυτο για παραπανω απο ενα εξαμηνο.Σιγουρα πιστευω τελη καλοκαριου θα παρω ενα σταθερο.Και θα θελω να τους αλλαζω αυτους τους 2...

Αρα καταλαβα φυσητηρα....εχετε να μου προτεινετε κατι καλο?Και επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω ξερω γω κανα μικρο σκουπακι,που θα ρουφηξει την σκονη.Επειδη αυτοι οι φυσητηρες δεν βγαζουνε την σκονη απο την μηχανη,απλα την παραμεριζουνε και καταληγει στις ακρες του αισθητηρα..

Η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λοιπον δεν σκοπευω να μεινω με τον φακο αυτο για παραπανω απο ενα εξαμηνο.Σιγουρα πιστευω τελη καλοκαριου θα παρω ενα σταθερο.Και θα θελω να τους αλλαζω αυτους τους 2...

Αρα καταλαβα φυσητηρα....εχετε να μου προτεινετε κατι καλο?Και επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω ξερω γω κανα μικρο σκουπακι,που θα ρουφηξει την σκονη.Επειδη αυτοι οι φυσητηρες δεν βγαζουνε την σκονη απο την μηχανη,απλα την παραμεριζουνε και καταληγει στις ακρες του αισθητηρα..

Η κανω λαθος?

 

Ναι παρε ενα φυσητηρα, παρε εναν με μεγαλη φουσκα πισω, ψαξε rocket blower στο ebay.

 

Απο εκει και περα καλα φανταζεσαι το blower μπορει απλα να παραμεριζει την σκονη, υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να το κανεις και σιγουρα δεν καθεσαι να φυσας κανα μισαωρο, γενικα δουλευει, η σκονη που βλεπεις σε λογικα f που θα χρησιμοποιεις θα φευγει, η υπερβολικα ψιλη που φαινεται στο f22 δεν υπαρχει λογος να ασχολεισαι και δεν προκειται να φυγει ευκολα και πολυ γρηγορα θα ξαναγυρισει. Ο λογος που δεν προκειται να φυγει ειναι ο στατικος ηλεκτρισμος ή μπορει να ειναι και συνδιασμος με υγρασια εκει βασικα την εκατσες πρεπει να ακουμπησεις αισθητηρα με καποιο ειδικο πενακι.

 

Φυσικα και δεν θα δουλεψει το σκουπακι ξεχασε το και μην το πλησιασεις σε καμια περιπτωση κοντα στην μηχανη με βγαλμενο φακο.

 

Παντως για την περιπτωση σου, δοκιμασε να δεις μηπως δουλεψει και η ενσωματωμενη λειτουργια καθαρισμου αισθητηρα, μεχρι να παρεις καποιο blower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως για την περιπτωση σου, δοκιμασε να δεις μηπως δουλεψει και η ενσωματωμενη λειτουργια καθαρισμου αισθητηρα, μεχρι να παρεις καποιο blower.

 

Εδω εγω εχω 100% αποτυχια, και δεν εχω βρει και καποιον απο οοοσους εχω ρωτησει που να του εχει δουλεψει :) απορω σε ποιες περιπτωσεις δουλευει τελικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει και στο Πλαίσιο ένα σετ καθαρισμού μηχανών με 5ε που έχει και blower μέσα. Εγώ αυτό έχω πάρει και έχω μείνει ευχαριστημένος.

 

Η λειτουργία καθαρισμού που έχουν οι περισσότερες μηχανές δεν κάνει τίποτα. Ουσιαστικά ταλαντώνεται ο αισθητήρας σε μεγάλη συχνότητα και υποτίθεται φεύγουν οι κόκκοι σκόνης, αλλά αν έχουν μείνει καιρό θέλουν φυσιγμα.

 

Σημαντικό πάντως είναι και να μην αλλάζουμε φακους σε μέρη με πολλή σκόνη και υγρασία. Ειδικά η υγρασία είναι ότι χειρότερο γιατί ότι κολλήσει πάνω στον αισθητήρα δεν φεύγει εύκολα με φυσιγμα και θα χρειαστεί καθαρισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ξερω,αλλλα εγω δεν μπορω να βρω αυτο το automatic cleaning mode που εχουνε οι καμερες σας,στην σονυ μου...

Ισως να μην εχει δεν ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εγω εχω 100% αποτυχια, και δεν εχω βρει και καποιον απο οοοσους εχω ρωτησει που να του εχει δουλεψει :) απορω σε ποιες περιπτωσεις δουλευει τελικα

 

Ουτε και σε εμενα εχει δουλεψει, ουτε σε nikon που ειχα πριν, ουτε στην sony, ισως να το κανουμε λαθος, τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...