Προς το περιεχόμενο

Μια ερώτηση σχετικά με τα Ubuntu.


Hatsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Έχω μια ερώτηση να κάνω και θέλω τα φώτα σας. Έχω ένα lenovo laptop στο οποίο έχω περασμένα Windows 10. Δεν είναι κάτι σπουδαίο μιας και έχει 4gb Ram και R2 graphics με Ε1 επεξεργαστή. Το είχα για γενικές χρήσεις το λαπτοπ. Τον τελευταίο καιρό όμως άρχισα να έχω τι λαπτοπ για την δουλειά πλέον μιας και δεν είναι για πολλά πολλά. Δοκίμασα τώρα να του περάσω δοκιμαστικά τα Ubuntu. Είδα ότι έγινε λίγο πιο γρήγορο σε σχέση με τα Windows. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν τα Ubuntu κάνουν για δουλειά, όχι από άποψη εφαρμογών (που είναι κομπλέ) αλλά από άποψη ασφαλείας και αξιοπιστίας. Θα έχω κανένα πρόβλημα γενικά? Αξίζει το install? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση θα πρέπει να ήταν αν τα windows κάνουν από άποψη ασφαλείας και αξιοπιστίας. Το linux ναι κάνει. Το θέμα είναι να βρεις την διανομή που σου ταιριάζει και που αντέχει το μηχάνημα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση θα πρέπει να ήταν αν τα windows κάνουν από άποψη ασφαλείας και αξιοπιστίας. Το linux ναι κάνει. Το θέμα είναι να βρεις την διανομή που σου ταιριάζει και που αντέχει το μηχάνημα σου.

Και τα windows, από τη στιγμή που δε μπαίνεις σε "περίεργες" ιστοσελίδες χωρίς antivirus και προσέχεις, μια χαρά είναι.

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.... Αλλά από τη στιγμή που το λάπτοπ τρέχει καλύτερα με ubuntu (αναμενόμενο για χαμηλά specs) τότε ναι, δοκίμασε το φίλε. Αξίζει, τουλάχιστον εγώ που έχω mint σε vm ΚΑΙ windows 10 με βολεύει μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι λέει ο chek2fire +1

 

 

Και τα windows, από τη στιγμή που δε μπαίνεις σε "περίεργες" ιστοσελίδες χωρίς antivirus και προσέχεις, μια χαρά είναι.

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.... Αλλά από τη στιγμή που το λάπτοπ τρέχει καλύτερα με ubuntu (αναμενόμενο για χαμηλά specs) τότε ναι, δοκίμασε το φίλε. Αξίζει, τουλάχιστον εγώ που έχω mint σε vm ΚΑΙ windows 10 με βολεύει μια χαρά

 

 

θα πόσταρα μια εικόνα αλλά θα έτρωγα ban

 

ποστάρω κάτι πιο ελαφρύ

 

 

http://9gag.com/gag/aDoVY3O?sc=gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος έκανε μια ερώτηση και εγώ απάντησα. Δε βλέπω καν γιατί πρέπει να μπείτε στον κόπο  να μου απαντάτε. Δεν το καταλαβαίνω.

Τέλος πάντων, ναι φίλε μου, βάλε linux αξίζουν, μια χαρά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rurouni89

s/windows/systemd/g 

:P

 

 

ξηγήσου :P το google δεν θέλει να απαντήσει :(

 

Ο άνθρωπος έκανε μια ερώτηση και εγώ απάντησα. Δε βλέπω καν γιατί πρέπει να μπείτε στον κόπο  να μου απαντάτε. Δεν το καταλαβαίνω.

Τέλος πάντων, ναι φίλε μου, βάλε linux αξίζουν, μια χαρά είναι

 

για άλλο λόγο το έγραψα

αν θεωρείς ότι σε πρόσβαλα ζητώ συγνώμη

δεν ήταν και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου την άποψη μου απλά έγραψα

/respect

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απλά είχα αμφιβολίες με το θέμα ασφάλειας κτλ. Θα τα βάλω σε άλλο partition από τα Windows και θα έχω το Ubuntu για δουλειά και τα Windows για πιο γενική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα windows, από τη στιγμή που δε μπαίνεις σε "περίεργες" ιστοσελίδες χωρίς antivirus και προσέχεις, μια χαρά είναι.

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο....

 

 

Η εγκατάσταση του Freeware προγράμματος Image Burn

(που κάποτε ήταν πρόγραμμα και ήταν καλό σε αντίθεση με τώρα)

θεωρείται "είσοδος σε περίεργες ιστοσελίδες" ;;;;;

Γιατί αν την αποτολμήσει κάποιος , εμφανίζονται όχι ένα , αλλά τρία παράθυρα στον browser του ,

που σε αναλύσεις μέχρι 1600Χ1200 , καλύπτουν σχεδόν ολόκληρη την οθόνη με διαφημίσεις,

αφήνοντας ένα παράθυρο για να βλέπεις όσο ένα σπιρτόκουτο, ενώ ταυτόχρονα η ταχύτητα πέφτει στο ... 1/10 ,

στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

Εγώ θα συμβούλευα να μην ξεκινήσεις από Ubuntu.

Βάλε Xubuntu  ή Ubuntu Mate. Το desktop του ubuntu , είναι ... ιδιαίτερο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έβαλα τα Ubuntu, δεν πρόλαβα την συμβουλή του φίλου απο πάνω. Πολύ ωραία όλα μέχρι στιγμής. Κανένα πρόβλημα με drivers και τα λοιπά. Το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι δεν ξεκινάνε τα windows ενώ υπάρχουν και τα δύο λογισμικά. Μου λέει κάτι error και τέτοια και μου ζητάει να βάλω το δισκάκι για να κάνω repair κτλ. Και επειδή όλα πάνε απο το καλό στο καλύτερο, δεν μου δώσανε δισκάκι windows όταν αγόρασα το λάπτοπ, επίσης το λάπτοπ δεν έχει CD Driver. :D  Τι λέτε και σεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαζεις ενα iso απο τορρεντ, το περνας σε ενα στικακι με το rufus και κανεις τη δουλεια σου. Βεβαια, οταν κανεις repair τα windows, θα γραψουν τον δικο τους bootloader και δεν θα εχεις την επιλογη για να μπεις στο ubuntu, οποτε μετα πρεπει να επαναφερεις τον bootloader του ubuntu.

 

Οποτε καλυτερα να ασχοληθεις με το πως θα τον φτιαξεις μεσα απο το ubuntu. Για αρχη, ανοιξε ενα τερματικο και δωσε

sudo update-grub
και δες αν σου λυνει το προβλημα. Οταν σου ζητηθει ο κωδικος σου, τον δινεις κανονικα, απλα δεν φαινεται στο τερματικο για λογους ασφαλειας. Τον πληκτρολογεις και πατας enter.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτάκι το δοκιμάζω αμέσως. Ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει.

 

Edit : Έκανα ακριβώς ότι έγραψες απο πάνω. Φάνηκε σαν κάτι να κάνει, βρήκε τα windows λέει αλλά δυστηχώς δεν είχα καμία τύχη. Δλδ τώρα κάθε φορά που θα θέλω να φορτόσω κάποιο απο τα δύο λογισμικά πρέπει πάντα να βάζω το στικάτι? Δεν αξίζει τον κόπο έτσι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pmav ετσι ακριβως την παθαμε...
 
@Rurouni89 ειναι συνταξη της sed που κανει replace το "windows" με το "systemd".
 
Mη με ρωτησεις τι ειναι το systemd γιατι θα ειπωθουν βαριες κουβεντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...