Προς το περιεχόμενο

Επιλογης νεας dslr!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα προσφατα ενα ατυχημα με νερο με την D3300 και πρεπει να παρω καινουργια.Ο φακος που θα παρω θα ναι σιγουρα ο Sigma 17-50 f2.8...πριν ειχα τον 18-105.

Τωρα ή θα ξαναπαρω την D3300 ή την D5200!Απλα δεν ξερω αν αξιζει η μεταβαση απο την D3300 στην D5200.Eχω διαβασει αρκετα παρομοια θεματα χωρις να εχω βρει ξεκαθαρη απαντηση. Τι προτεινεται????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 και απο εμενα, ειδικα αν τραβας τοπια.  (σπαστη οθονη, ΑΕΒ)... αν η θεματολογία σου είναι πορτραιτα τοτε δεν εχεις να κερδίσεις και πολλα....οποτε θα επελεγα και παλι την 3300

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται υπερτερει η D3300 επειδη δεν εχει LPF

το dxomark δειχνει ο,τι να ναι ομως.

η διαφορα θα ειναι ανεπαισθητη ειδικα με αυτο το φακο.

αλλο πλεονεκτημα της 3300 ειναι οτι τραβαει 60fps video

 

η 5200 απο την αλλη εχει σπαστη οθονη, και κατα πολυ καλυτερο συστημα εστιασης.

 

it's up to you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλυτερο συστημα εστιασης κατα ποσο θα βοηθησει σε τοπια και πορτρετα????

Εχω βρει και μια μτχ D5200 στα 370€ με 9000 κλικ.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την δω απο κοντα αν εχει κατι.

Επεξ/σία από orfeas26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο συστημα εστιασης κατα ποσο θα βοηθησει σε τοπια και πορτρετα????

Εχω βρει και μια μτχ D5200 στα 370€ με 9000 κλικ.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να την δω απο κοντα αν εχει κατι.

Το καλυτερο συστημα εστιασης θα σε βοηθήσει    πολύ στα πορτρέτα, σχεδόν καθόλου στα τοπία

 

εγω την δική μου 5200 την ειχα πουλήσει με κιτ φακο 18-105 και ~3500 κλικ 500 ευρώ με υπολοιπο εγγύησης 1.5 χρονο+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο σχετικο ειναι για τον καθενα....καλυτερες φωτογραφιες δεν θα δεις.... εγω θα προτειμουσα την 5200

Απλα ο φιλος παραπανω στο ειπε μιλωντας καθαρα για το χρηματικο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις βρει την 5300 στο άμαζον και είναι αξιόπιστο τότε πάρτην. έχω βγάλει με την 5200 από από μουσικά live , πορτρέτα και τοπία, η ποιότητα εικόνας εξαρτάται από τον φακό και τις γνώσεις στον φωτισμό (για τα πορτρέτα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ από τις γνώσεις φωτισμού). έχω φίλο με κάμερα δεκαετίας που βγάζει φωτογραφίες εξαιρετικές και γνωστούς με δ750 που βγάζουν άθλιες επειδή νομίζαν θα πάρουν φφ χώρις γνώσεις και θα γίνουν αυτόματα επαγγελματίες. οπότε πάρε όποια κάμερα βρείς σε καλύτερη τιμή καλό φάκο και τράβα ωραιες φωτό :) δεν υπάρχει μια κάμερα ούτε ένας φακός για όλα τα είδη φωτογραφίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...