Προς το περιεχόμενο

Linux ως δεύτερο λειτουργικό.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να έχω σαν δεύτερο λειτουργικό μια διανομή Linux.

Από μια ματιά που έριξα είπα να εγκαταστήσω Debian 64, μιας και το Ubuntu έχει ένα σωρό bloatware που βαριέμαι να τα σβήνω ένα ένα, και δοκίμασα και το puppy αλλά δεν μου άρεσε καθόλου αισθητικά το περιβάλλον του.

 

Ποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω ? Έτρεξα από liveCD με usb stick, και πήγαινε πολύ αργά, και θέλω να ελπίζω ότι έφταιγε το bottleneck του διαύλου.

Κατέβασα το VirtualBox VMware και κάνω εγκατάσταση εκεί τώρα, αλλά μου επιτρέπει να αναθέσω μόλις 128mb μνήμης γραφικών, ενώ η κάρτα μου έχει άπλετα 4gb.

 

Αναρωτιέμαι τι επίπεδο bottleneck θα έχει τώρα.

Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι περιορισμοί, ότι απ' τους 8 πυρήνες μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο τους 4, και απ' τα 8gb RAM μόνο τα 4.

 

Ξέρετε μήπως κάποιο καλύτερο τρόπο για εικονική εγκατάσταση και βελτίωση των επιδόσεων σε αυτή ? Αν πχ κάτι άλλο αντίστοιχο του vmware επιτρέπει ανάθεση περισσότερων γκιγκαμπάητ ?

 

Συν του ότι κατά την εγκατάσταση στο vm, μου βγάζει μήνυμα λάθους ότι δε μπορεί να επικοινωνήσει με τους σέρβερ καθρέφτες για κατέβασμα επισπρόσθετων αρχείων εγκατάστασης, τι μπορεί να φταίει για αυτό?

 

 

Υ.Γ. Δε θέλω να μπλέξω με partitions στο δίσκο μου γιατί μια φορά παλιότερα καταλάθος έκανα φορμάτ και έσβησα τελείως τα Windows, συν του ότι άλλαξε τη φόρμα σε ένα τύπο όπου έκαναν την εγκατάσταση των Windows να μην αναγνωρίζει το δίσκο, και τράβαγα τα μαλλιά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις ubuntu κατά την εγκατάσταση θα εντοπίσει τα Windows και θα κάνει αυτόματα τα partitions και την εγκατάσταση του grub (boot loader)

 

 

αν θέλεις σε virtual box / vmware

 

 όταν φτιάξεις το νέο εικονικό περιβάλλον έχει ρυθμίσεις για μνήμη / επεξεργαστές και δίκτυο

 

 

στο δίκτυο βάλτο bridge mode

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κολλάς στο video memory.

Στο vbox μπορείς να το πας μέχρι 256 νομίζω. Αν το ψάξεις στο google θα δεις πως γίνεται. Εύκολο είναι.

Όμως το video memory, δηλαδή το vram δεν έχει μεγάλη σχέση με τις δυνατότητες σε γραφικά του guest machine.

Το vram του guest το τραβάει από την ram του host και όχι από τη vram του host.

Οπότε μη σε νοιάζει.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι:

Αφού εγκαταστήσεις το λειτουργικό στο vm να εγκαταστήσεις και τα guest addons ώστε να έχεις full δυνατότητες σε graphics και σε διάφορα άλλα.

 

Για το δίκτυο όπως σου απάντησαν και παραπάνω μάλλον θες bridge connection και για adapter επιλέγεις αυτόν που σου δίνει internet στον host, είτε είναι wifi είτε lan.

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...