Προς το περιεχόμενο

Αγορά low budget action camera! Τείνω προς Eken H9 !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα.

Ψαχνω για μια action camera για ερασιτεχνικη χρηση. Δηλαδη για μια φορα ραφτινγκ το χρονο που παω και τα καλοκαιρια για να την εχω παρεα με την μασκα κατω στον βυθο. Σε κανα ψαρεμα και παει λεγοντας...

Εψαξα και διαβασα αρκετα και εδω στο σαιτ αλλα και στο ιντερνετ και με εψηνε πολυ η sjcam sj4000 καθως για την τιμη της εβλεπα καλα σχολια.

Ετυχε σε ενα thread να δω την Eken H9 και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα για την τιμη και τα χαρακτηριστικα της.

http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_234672.html

Δεν θελω να ξεπερασω τα 80 με 100 ευρω μαζι με τα accessories. Ειδα και την xiaomi yi αλλα με χαλαει που δεν εχει οθονη καθως δεν μπορω να εχω και το κινητο μαζι στην θαλασσα!

Αν υπαρχει αλλη προταση σε αυτο το budget καλοδεχουμενη και αν υπαρχουνε εμπειριες απο το gearbest !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτή η καμερα καθώς λόγω πόντων που έχω μαζεμενων την βρίσκω σε εξαιρετική τιμή. Αν κάποιος φίλος την έχει ας μας δώσει feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η xiaomi yi και η sjcam sj4000 εχουνε μεγαλυτερο κοινο αρα καλυτερο support και περισσοτερη βοηθεια σε update firmware κτλπ.

Η yi ειναι φοβερη απλα με χαλαει που δεν εχει οθονη και μεσα στον βυθο δεν εισαι σιγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η xiaomi yi και η sjcam sj4000 εχουνε μεγαλυτερο κοινο αρα καλυτερο support και περισσοτερη βοηθεια σε update firmware κτλπ.

Η yi ειναι φοβερη απλα με χαλαει που δεν εχει οθονη και μεσα στον βυθο δεν εισαι σιγουρος!

Ναι αυτό και για μένα είναι αποτρεπτικό για την αγορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ με καιει η καμερα για μεσα στον βυθο η αληθεια ειναι!

Εχω διαβασει οτι η eken H9 δεν εχει καλη waterproof case και πολλοι αγοραζουνε της sj4000 που κανει και για την eken!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ισχυει, τραβει 10λεπτα και οχι συνεχομενο.

Επισης η waterproof θηκη, τουλαχιστον στις 2 που εχω εγω, ειναι μια χαρα. Σιγουρα ομως κανουν και της sj4000.

 

Οτι αφορα τα firmware υπαρχει αυτο το group που εχει ολα τα firmware https://www.facebook.com/groups/EKENusergroup/

Αν brickαρει η μαχανη υπαρχει τροπος να επανελθει στο original factory fm πολυ ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει κάποια διόρθωση να τραβάει συνεχόμενα; Μετά τα 10 λεπτά δηλαδή πρέπει να ξαναπατήσεις την εγγραφή;

Γιατί αν έτσι δεν κάνει για dashcam που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη τραβαει συνεχομενα χωρις να χρειαζεται να ξαναπατησεις κατι.

Απλα αντι για ενα συνεχομενο αρχειο αποθηκευει δεκαλεπτα αρχεια στην σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο ενώνονται. Θα υπάρχει όμως ροή ή μετά τα 10λεπτά θα υπάρχει 1-2secs πάυση μέχρι το επόμενο; Γιατί όπως είπα τη θέλω για dashcam.

Επεξ/σία από panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα η μηχανη τραβει συνεχομενα απλα χωριζει το αρχειο σε 10λεπτα κομματια.

Αν γεμισει η καρτα σου, συνεχιζει και γραφει διαγραφοντας το πρωτο 10λεπτο και παει λεγοντας.

Δεν αφηνει κενα μεταξυ αρχειων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος thanx!!!

Kαι μερικές τελευταίες απορίες:

1)με την χωρητικότητα τι παίζει σε 1080p60; Μια 64αρα κάρτα πόσο μπορεί να γράψει περίπου;

2)μπορεί ενώ τραβάει ταυτόχρονα να φορτίζεται;

3)η μπαταρία πόσο κρατάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η χωρητικοτητα εξαρταται απο το bitrate και την καρτα.

Αν και δεν εχω γεμισει ποτε 64αρα χωρις να εχω μετακινησει καποια αρχεια για επεξεργασια δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Λογικα γυρω στις 4,5 - 5 ωρες περιπου.

2) ναι

3) Η μπαταρια που εχει ειναι χαλια. Προσωπικα πηρα 2 μπαταριες σετ με φορτιστη για sj4000 που ειναι 900mh και ειναι καλυτερες απο την 1050mh που υποτιθεται οτι ειναι αυτη που εχει μεσα η καμερα.

 

Αν παρεις την eken παρε μια γρηγορη SDXC U1 καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενδιαφέρομαι και εγω για μια action camera me budget έως 120 ευρω. Συμφέρει η αγορά απο Ελλαδα; Κι αν οχι , ρισκαρεις αγορα απο Κινα;
Εδω έχω δει αυτη: https://egalaxy.gr/midland-h5-wi-fi-action-camera-40m-housing
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν λιγο καιρο αγορασα αυτη http://www.gearbest.com/action-cameras/pp_265287.html στα 45 ευρο

Αρκετα καλο βιντεο , ειδικα το 2.7Κ απλα ειναι 30fps , 1080 πολυ καλο στα 60fps.

Το κακο ειναι ο ηχος του βιντεο στην αδιαβροχη  θηκη .

Φωτο μετριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...