Προς το περιεχόμενο

προτασεις για φωτογραφικη μηχανη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Εδω κ λιγες μερες κανω μια ερευνα για ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες κ εχω χαοθει αρκετα θα ελεγα. Ειμαι αρχαρια κ την θελω κυριως για τοπια κ καθημερινες φωτογραφιες. Ψαχνω μεταχειρισμενη μεχρι 200Ε.. Εχω δει καποιες στη χρηση ευκαιρια απο ιδιωτες κ θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας κ να μου προτεινετε οτι καλυρερο εχερε υποψιν σας. ευχαριστω πολυ..

 

   SONY a3000   στα 200e

   CANON eos 450 d  210e

   SONY a290           190e

   Canon EOS 400 D  200e            

   2Nikon D60          150e & 180e

 

                                                        τα φωτα σας παρακαλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

 

 αν ογκος δεν ειναι θεμα για σενα, πηγαινε σε dslr. ψαξε και για την 3200 σε nikon.

 

απο τις παραπανω eos 450d αν και θα προτειμουσα την 3200 οχι γιατι βγαζει καλυτερες φωτογραφιες, θεωρω το σωμα πιο στιβαρο.H 450d μου θυμήσει χαρχαλο απο τα lidl στο χερι. αυτα σε αυτο budget.

D60 οχι

 

αν παλι δεν θες να κουβαλας όγκο και το μικρο μεγεθος ειναι βασικο για σενα, απο τις παραπανω sony a3000

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα 2ημερο τωρα εχω λιωσει να ψαχνω κ να ενημερωνομαι γενικα. αρχικα εβλεπα αγγελιες πχ χρηση ευκαιρια, σημερα εχω λιωσει στα φορουμ κ αρχιζω να ξεχωριζω καποια πραγματα για την ακριβεια πλεον ψαχνω μονο εδω κ στ DPGR. κ κοιταζω κυριως nikon k canon \ κ αυτο π εχω βρει κ με εχει εντυπωσιασει ειναι μια: nikon d5000 στα 300 ε. οριστε η αγγελια ακριβως 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/607441-nikon-d500018-105-135-56g-nikon/  ελεγα να δωσω μεχρι 250 αλλα απο οσες εχω δει αυτη μ αρεσει περισσοτερο. αξιζει τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα καμία πρόταση για d3200 προσωπικά.

Σκοπεύεις να πάρεις φακούς μελλοντικά αυτό είναι κρίσιμο ερώτημα αν όχι οι dslr είναι λάθος επιλογή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφώς καλύτερη επιλογή για μένα η d3200 και να σου πω δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβότερο για αρχή.

Μαθαίνοντας θα αξιοποιείς περισσότερο τη κάμερα αλλά θα σου πάρει αρκετό χρόνο όποτε μια φθηνή είναι προτιμότερη για ξεκίνημα.

Κοίτα και σε sony παράδειγμα η sony a58 είναι καλύτερη κάμερα από τη d3200 και από τη mirrorless a3000 αν και  η τελευταία είναι μικρότερη σε μέγεθος βολεύει καθημερινά. Για αρχάριο χρήστη είναι ευκολότερη η sony a58 επίσης τα πηγαίνει καλύτερα στο βίντεο.

Μέχρι τώρα τι κάμερα είχες και από εμπειρία;

Όταν λες καθημερινή φωτογραφία τι εννοείς σε τι χώρο;

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο facebook υπαρχουν groups με καλες ευκαιριες κατα καιρους, αν θες πες μου να σου πω

 

Αυτη η αγγελια δε μου αρεσει, κατ αρχην δεν αναφερονται τα κλικ της μηχανης να δεις ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το κλειστρο.

Ασε που αντι 5000 θα προτειμουσα την 3200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d3200, μπορει να ειναι σπαρτιατικη απο αποψη σωματος, αλλα τουλαχιστον ο αισθητηρας της ειναι καλος και απο φακους/αξεσουαρ θα βρεις σε αφθονια. Στην sony οτιδηποτε εκτος του κακου 16-50 και μερικους primes απο την sigma, ολα τα αλλα ειναι φαρμακειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις DSLR

 

Την D5000 για εμένα ξέχασε την. Η D3200 είναι μια πολύ καλή επιλογή και θα μπορείς να την έχεις για αρκετό καιρό μέχρι να χρειαστείς κάτι άλλο, πράγμα που σημαίνει ότι όποια περαιτέρω χρήματα ξοδέψεις για τη φωτογραφία θα είναι σε καλύτερους φακούς. Την έχω προτεινει σε δύο αρχάριους φίλους και έχουν κατ' ενθουσιαστεί μαζί της. Αν πιέζεσαι από άποψη χρημάτων μπορείς να κοιτάξεις και για την D3100 που σίγουρα θα βρεις μέσα στο budget σου, αν και θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται για την D3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d3200, μπορει να ειναι σπαρτιατικη απο αποψη σωματος, αλλα τουλαχιστον ο αισθητηρας της ειναι καλος και απο φακους/αξεσουαρ θα βρεις σε αφθονια. Στην sony οτιδηποτε εκτος του κακου 16-50 και μερικους primes απο την sigma, ολα τα αλλα ειναι φαρμακειο.

 

 

Υπάρχουν σταθεροί sony σε εξαιρετική τιμή sal35f18 και sal50f18 καθώς και sal85f28 δεν τους λες φαρμακείο.

Άσε που μπορεί να βάλει κατευθείαν παλιότερους φακούς a-mount και να έχει σταθεροποίηση από το σώμα.

Για τον αισθητήρα μία από τα ίδια με τη d3200 λογικά θα είναι τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ.

Μεγάλη βοήθεια το live view σε όλες τiς λειτουργίες της κάμερας και χωρίς περιορισμούς το γράφω αυτό γιατί τώρα κάνει τα πρώτα βήματα στη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σταθεροί sony σε εξαιρετική τιμή sal35f18 και sal50f18 καθώς και sal85f28 δεν τους λες φαρμακείο.

Άσε που μπορεί να βάλει κατευθείαν παλιότερους φακούς a-mount και να έχει σταθεροποίηση από το σώμα.

Για τον αισθητήρα μία από τα ίδια με τη d3200 λογικά θα είναι τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ.

Μεγάλη βοήθεια το live view σε όλες τiς λειτουργίες της κάμερας και χωρίς περιορισμούς το γράφω αυτό γιατί τώρα κάνει τα πρώτα βήματα στη φωτογραφία.

 

Σωστα, η a3000 ειναι slt, νομιζα οτι ητανε καποια e-mount mirrorless, οποτε πρακτικα βρισκεις και τσαμπα af φακους της minolta, περα απο αυτους που αναφερεις σε καινουριους, οπως επισης υπαρχουν και φακοι απο sigma/tamron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις DSLR

 

Την D5000 για εμένα ξέχασε την. Η D3200 είναι μια πολύ καλή επιλογή και θα μπορείς να την έχεις για αρκετό καιρό μέχρι να χρειαστείς κάτι άλλο, πράγμα που σημαίνει ότι όποια περαιτέρω χρήματα ξοδέψεις για τη φωτογραφία θα είναι σε καλύτερους φακούς. Την έχω προτεινει σε δύο αρχάριους φίλους και έχουν κατ' ενθουσιαστεί μαζί της. Αν πιέζεσαι από άποψη χρημάτων μπορείς να κοιτάξεις και για την D3100 που σίγουρα θα βρεις μέσα στο budget σου, αν και θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή και να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται για την D3200.

θαρρω πως η 3200 εχει τεραστια διαφορα με την 3100.

τοσο σε σενσορα οσο σε λειτουργιες και φυσικα στην οθονη, που της 3100 ειναι απαραδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...