Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο! και δεν φαίνεται τίποτα! Εχω πολύ δουλίτσα μου φαίνεται! Μου ανήξατε πολύ την όρεξη να το ψάξω!

 

Αρα μια sd της πλάκας θα πάρω  8 gb ή 16 gb και θα ξεκινήσω. Εχω και ένα spare 2.5 σκληρό 160 Gb σε external case Οπότε μπορώ να τον δοκιμάσω με αυτόν.

 

Με τι διανομή προτείνετε να ξεκινήσω?

 

Είδα πολύ χρησιμοποιούν και ubuntu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα μια sd της πλάκας θα πάρω  8 gb ή 16 gb και θα ξεκινήσω. Εχω και ένα spare 2.5 σκληρό 160 Gb σε external case Οπότε μπορώ να τον δοκιμάσω με αυτόν.

 

Με τι διανομή προτείνετε να ξεκινήσω?

 

Είδα πολύ χρησιμοποιούν και ubuntu!

 

 

1. της πλάκας, όσον αφορά την χωρητικότητα. Κατά τ'άλλα, να είναι γρήγορη και καμιά καλή μάρκα, λειτουργικό θα σηκώνει.

2. την πιο κατάλληλη διανομή για κατεβαστήρι, φαντάζομαι. Ψάξτο λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρεις sd 10 class 8gb εισαι καλυμενος. 5 euro kανει η μια , παρε 2-3 αν δεν εχεις spare απο παλιοτερα (δε κανω πλακα) να εχεις να πειραματιζεσαι με τα λειτουργικά 

 

θα σου ελεγα και γω να το ψαξεις για τη διανομη αλλα θεωρω θα πελαγωσεις και θα τα παρατήσεις 

δεν εισαι τοσο Plug and play Η όλη κατασταση. θα σου πω το πιο απλο κατεβαζεις το Χ Img λειτουργικου να το καψεις στην 8gb sd

το Img ομως εινα ιγια 4gb Ayto σημαίνει οτι η καρτα σου πλέον θα τη βλεπει σαν 4gb και τα αλλα 4 χαμενα. θελει δουλιτσα εξτρα για να επωφεληθείς και τα 8gb

 

το παραπανω στο περιεγραψα μονο κ μονο να σε προετειμασμενος τη βλακιες θα αντιμετοπισεις με το καλημερα που δε περιμενεις

 

πρακτικα τωρα θα βαλεις rasbian https://www.raspbian.org/RaspbianImages

για τορρεντ θα βαλεις το deluge http://www.howtogeek.com/142044/how-to-turn-a-raspberry-pi-into-an-always-on-bittorrent-box/

για κατεβαστηρι θα βαλεις το jdownloader http://steven-england.info/2014/11/23/setting-raspberry-pi-download-station-help-jdownloader2/

 

 

και στις 2 περιπτωσεις θα ενεργοποιησεις τα remote ωστε να χειρηζεσε τα 2 προγραμματα  απο pc / laptop / tablet 

 

θα βρεις την αναγκη μεσα απο τους οδηγους να κανεις share τον εξωτερικό δίσκο και να τον βλέπουν τα windows (δεν ειναι τπτ τρομερό αλλα δεν ειναι και κλικ κλικ..)

 

οταν τα κάνεις αυτά και λειτουργησουν μπορεις να παρεις μια δευτερη SD και να πειραματιστεις με αλλα λειτουργικά (με τον ιδιο τροπο θα στεισεις και στο ubuntu τα παραπανω)

δε βλεπω ομως το λογο να βαλεις ubuntu σε κατι που θα χρεισημοποιεις μονο 2 προγραμματα και μαλιστα remote κ τπτ αλλο 

 

αφου παιξουν ολα (stadar θα χαρεις) 

αφου κανεις back up to Img ,κοπανατου ενα δευτερο flashaki και στησε και το ownclou δικο σου dropbox για την ακριβεια

http://www.htpcguides.com/install-owncloud-8-x-raspberry-pi-for-personal-dropbox/

 

 

 

απο οτι βλεπεις ειναι μπελαλιδικο αλλα συχρονος και καταπληκτικό :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου κανεις back up to Img ,κοπανατου ενα δευτερο flashaki και στησε και το ownclou δικο σου dropbox για την ακριβεια

http://www.htpcguides.com/install-owncloud-8-x-raspberry-pi-for-personal-dropbox/

 

Τελείως για ενημερωτικούς λόγους και ελπίζοντας να μην βγαίνουμε πολύ of topic,

απλά μου έχει δημιουργηθεί η απορία και παλιότερα που το είχα ξαναδιαβάσει εδώ μέσα,

 

ρε συ, για να κάνεις κάτι σαν owncloud, δεν πρέπει να έχεις στατική ip;

Μπήκα λίγο στο λινκ που δίνεις, για να μου λυθεί η απορία αλλά δεν διάβασα κάτι.

 

Αν δεν χρειάζεται static ip, πως το κάνουνε;

Σου αποδίδουν url ;

 

εντιτινκ: Πολλά μπράβο για τις ιδέες και τους οδηγούς που μοιράζεσαι μαζί μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως για ενημερωτικούς λόγους και ελπίζοντας να μην βγαίνουμε πολύ of topic,

απλά μου έχει δημιουργηθεί η απορία και παλιότερα που το είχα ξαναδιαβάσει εδώ μέσα,

 

ρε συ, για να κάνεις κάτι σαν owncloud, δεν πρέπει να έχεις στατική ip;

Μπήκα λίγο στο λινκ που δίνεις, για να μου λυθεί η απορία αλλά δεν διάβασα κάτι.

 

Αν δεν χρειάζεται static ip, πως το κάνουνε;

Σου αποδίδουν url ;

 

εντιτινκ: Πολλά μπράβο για τις ιδέες και τους οδηγούς που μοιράζεσαι μαζί μας.

με κάποια υπηρεσία dynDNS (όπως το No-ip) Μπορείς να έχεις ένα hostname Που θα ενημερώνεται με την δυναμική σου ip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως το λεει ο Lion2486 Απο πανω

Οπως εχω πει παλοτερα κανεις λογαριασμο στο noip και αυτο ειναι ολο..

παραδειγμα

sndev.ddns.net/owncloud μετα και παιζει κανονικοτατα

 

μολις αλλαξει ip ενημερωνει το rooter σου.. ειναι καταπληκτικό για πολλές εφαρμογές..

με τον ιδιο τροπο το εχω κανει και μπαινω στη καμερα στο εξωχικο μου 

 

http://www.insomnia.gr/topic/603364-raspberry-pi-insomnia-community/page-13?do=findComment&comment=54897751

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο, έχω γεράσει μάλλον και δεν θυμάμαι πράγματα που έχω χρησιμοποιήσει και γω.

 

Κάπου χρησιμοποιούσα το no-ip πριν πολλά πολλά χρόνια.

Παίζει στο dc++ ;

Ή σε κάνα περίεργο torrent client ;

 

Τέλος πάντων, σωστή η επισήμανση, ευχαριστώ και τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

overclock raspberry pi 3 -- openelec -- libreelec

 

οι ρυθμισεις οι παρακατω ειναι τεσταρισμενες απο εμενα για 2 βδομαδες ,

εχει αποκτησει αλλη σπιρταδα χωρις να ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες (εχω ψυχτρες πανω του 1ευρω) , και ειναι σταθεροτατο

 

θεωρησα καλο να το μοιραστω αφου παιζει σωστα , οποιος ξερει τι κανει με το config.txt μπορει να το δοκιμασει με δικια του ευθυνη

εχω βαλει για ασφαλεια εαν παει 80 βαθμοι να κλεισει 

επεισης το τρεχω στα 1300 με 550 max ανα core , το εχω φτασει εως 1400 και επαιζε χωρις προβλημα αλλα ανεβαζε αισθητα θερμοκρασια , το μειωσα λοιπον γιατι ειμαι ικανοποιημενος απο τη "σπιρταδα" και στα 1300 

το overclock στη καρτα δε ξερω κατα ποσο πολυ τη ζωριζει και αν και ποτε θα μου αφησει χρονους αλλα εχει πραγματικα διαφορα και το ρισκαρω

 

  gpu_mem=256
  gpu_freq=550                    #Sets core_freq h264_freq isp_freq v3d_freq together (default 300)
  v3d_freq=500                    #Frequency of 3D block in MHz (default ?)
  h264_freq=350                   #Frequency of hardware video block in MHz (default ?)
 
  gpu_mem_256=112
  gpu_mem_512=160
  gpu_mem_1024=256
 
 
  arm_freq=1300
  core_freq=550
  sdram_freq=575
  sdram_schmoo=0x02000020
  over_voltage_sdram_p=6          
  over_voltage_sdram_i=4          
  over_voltage_sdram_c=4          
 over_voltage=6
  force_turbo=0
  initial_turbo=60
  temp_limit=80
  overscan_scale=0
  disable_overscan=0
  overscan_left=0
  overscan_right=0
  overscan_top=0
  overscan_bottom=0
  hdmi_force_hotplug=0
  hdmi_ignore_cec_init=0
  hdmi_drive=2
  hdmi_pixel_encoding=0
  config_hdmi_boost=0
  sdtv_mode=0
  sdtv_aspect=1
#  over_voltage_sdram=6
  hdmi_force_edid_audio=0
  hdmi_ignore_hotplug=0
  hdmi_edid_file=0
  hdmi_ignore_cec=0
  disable_splash=0
  max_usb_current=0
  avoid_pwm_pll=1
  avoid_warnings=2 #additionally allows turbo when low-voltage is present.
 
  dtparam=sd_overclock=90         #Clock in MHz to use for MMC micrSD (default 50)
  dtparam=audio=on                #Enables the onboard ALSA audio (always use this ON)
  dtparam=spi=on                  #Enables the SPI interfaces (default OFF)
 
 
  overscan_scale=1
 
 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev ξερεις ποιες ειναι οι διάφορες μεταξύ openelec με osmc?

 

η ομάδα ανάπτυξης του λειτουργικού? το ποσό γρήγορα παίρνεις αναβασθμισεις στα εργαλεία? και εργαλεία δεν ενvωω τα addon. 

γιατι το Kodi είναι kodi γιαυτό όλα τα addon παίζουν παντού θεωρητικά 

 

 

για εμενα που τα πειραζω είναι σημαντικό να μη σου λειτουργεί κατι να το αναφέρεις και να νε όντος bug και την επόμενη να βγαίνει Update. 

προσωπικά σταμάτησε να λειτουργει το vpn λογο του οτι αναβαθμισανε ενα πακετο. το ανεφερε ενας και την επομενη βγηκε update που το διορθωνανε. http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=269815&pid=2388528#pid2388528

 

ριξε μια ματια στο libreelec http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=269814 update Που παίρνει, το openelec απο την αλλη αργεί αρκετα το osmc λειγοτερο

 

πρακτικά για καθημερινή χρήση καμία αισθητή διαφορά βάζεις όποιο σε εξυπηρετεί και δε σου δημιουργεί προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι το έψαξα το openelec δεν υποστηρίζεται πλεον...
Ενώ το Osmc προςφατα (πριν 2 μερες) έβγαλε καινούργια έκδοση...
Σίγουρα πάντως το OSMC εχει πιο πρόσφατη έκδοση kodi απο οτι το openelec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι το έψαξα το openelec δεν υποστηρίζεται πλεον...

Ενώ το Osmc προςφατα (πριν 2 μερες) έβγαλε καινούργια έκδοση...

Σίγουρα πάντως το OSMC εχει πιο πρόσφατη έκδοση kodi απο οτι το openelec

 

το osmc που έχω κι εγώ, βγάζει κάθε 1η του μηνός update.

Το είχα διαβάσει πριν το εγκαταστήσω και στους 6 μήνες που το δουλεύω, το τηρούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι κάνω λάθος....

 

Μπήκα εδώ και ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες αλλά δε λειτουργεί. Το συνδέω με την tv και δεν δείχνει τίποτα.

 

Power supply αυθεντικό

class 10 kingston sd στα 16gb (από eshop)

os raspbian jessie.

 

Ανάβει πάντως το φως για την ένδειξη ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μουφα τροδοδοσια ξεκινάει στα ζορια απλαντα φτηνει

Με μαπα καρτα παλι τα ιδια απλα σέρνεται στα μεγαλα αρχεια

Οποτε τα 2 αυτά τα αποκλειεις

 

1 είσαι σίγουρος ότι είναι μία χαρά το καλώδιο hdmi?

2 ξανακατεβασε το iso μην είναι κατεστραμένο η ακομα καλύτερα αλλο πρόγραμμα κανα osmc η openelec για να σιγουρευτεις ότι είναι όλα οκ οσον αφορα το hardware

 

Θεωρώ οτι εχεις θέμα hdmi καλωδίου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 διαφορετικά δοκίμασα, τα οποια με τον δορυφορικό απκωδικοποιητη δουλεύουν. Έχω αλλα 2, ελεγμένα στο παρελθόν και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...