Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, εχθες δοκιμασα το Raspbian με λιγο youtube και browsing.. Μπορω να πω πως κολλαγε καμποσο, το παθαίνει και σε εσας αυτο? Σκεφτομαι να το βγαλω και να παω ή σε openelec/kodi ή retropie, τι προτείνετε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι mini pc.. προφανως και θα κολαει ειναι σαν να surfareis απο κινητο 3 ετιας με 1 gb ram. το πως θα το αξιοποιησεις ειναι δικο σου θεμα εσυ  ξερεις τις αναγκες σου. θες mediaplayer? βαλε το openelec δεν εχει θεμα θα βλεπεις και απο εκει youtube οχι ομως browsing, θες να περνας το χρονο σου με παλια παιχνιδια βαλε το retropie , θες να σπασεις το κεφαλι σου και τα νευρα σου? βαλε openelec και υπαρχει addon για retropie μεσα στο kodi.

θες να το κανεις torrentadiko αστο οπως ειναι και προσθεσε το deluge. συνηδιτοποιεις οτι δε θα ορισουμε εμεις τις αναγκες σου ετσι? :) πειραματισου υποθετω γιαυτο το πηρες. αγορασε και 2-3ς sd μεχρι να αποφασησεις τι θα το κανεις.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^κοιτα οτι περίμενα να κολλαει το περιμενα, μου το ειχε πει και ένας γνωστος, απλα θεωρησα πως ενα βιντεο σε 360p θα μπορουσε να το τρεξει.. Anyway, σχετικα με το τι να βαλω, λογικα θα παρω αλλες 2-3 sd, και θα τις εχω εναλλάξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε openelec και υπαρχει addon για retropie μεσα στο kodi.

θες να το κανεις torrentadiko αστο οπως ειναι και προσθεσε το deluge.

Αν θες βάζεις στο openelec και το addon για το transmission  και έχεις 3 σε 1.Αν και συμφωνώ με τον sndev. Ότι openelec και retropie addon είναι για σπάσιμο νεύρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imo για εμενα δεν αξιζει torrentadiko στο Openelec και να το εξηγησω 

το media player το θες οταν ανοιγει η tv να λειτουργει (ειναι απειρα λειτουργικο..) οποτε δεν λειτουργει ολη την ωρα 

αυτο συμενει οτι πρεπει να εχεις ανοιχτη τη τv για να κατεβαζει το torrent επισης torrent κατεβαζει ουτος η αλλως το quasar 

 

αν μιλαμε για καθαρο torrentadiko εγω τι εχω κανει (εχω εξτασιαστει κιολας με τη λειτουργικοτητα του ) 

σε ενα αλλο raspberry εχω βαλει το deluge (ιδια φαση με το transmission απλα το transmission δε μπορεσα ποτε να το σεταρω σωστα)

το deluge συνδεετε μεσω vpn (μην αλαξει κανας νομος και μας πανε μεσα οτι κατεβαζουμε τιποτα πειρατικο)

σωζει τα αρχεια σε εξωτερικο σκληρο ο οποιος ειναι share, οποτε μεσω kodi στο πρωτο raspberry τα βλεπω στη tv χωρις πονο κ ιδρωτα

 

και ο εξτασιασμος μου ειναι στο παρακατω... 

εχω φτιαξει ενα free domain εδω http://www.noip.com/   - εστω kitsos.ddns.net-

το εχω δηλωσει στo rooter ωστε η ip net που εχω να ακουει στο ονομα kitsos.ddns.net (οποτε κ ρεσταρτ να γινεται και να αλαζει η Ip δεν υπαρχει θεμα)

το deluge τωρα και το transmission ρυθμιζονται να παιζουν remote μεσω web explorer ... ΑΡΑ

 

Eιμαι γραφειο (καλη ωρα σημερα που βγηκε το ταδε) .. ανοιγω chrome --> kitsos.ddns.net:8112 (το port που εχω ορισει να ακουει το deluge του raspberry)

copy paste to λινκ απο το torrent και οταν  παω σπιτι εχει κατεβει και απλα ανοιγω τη tv και λιωνω ..

 

https://tektab.com/2015/11/10/running-a-always-on-torrent-box-with-raspberry-pi-deluge-on-raspbian/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι εννοεις με το "αυτο συμενει οτι πρεπει να εχεις ανοιχτη τη τv για να κατεβαζει το torrent". Βασικα εγω στο openelec εχω βαλει το service του transmission και κανω αυτο ακριβως που λες και εσυ. Δλδ ειμαι δουλεια βαζω το external ip μου με την πορτα που εκανα forward και μου εμφανιζει το web interface και τα κατεβαζω σε external hard disk. Απλως ειναι ολα σε ενα rpi το οποιο το 24/7 ανοικτο ασχετα αν η τηλεοραση δουλευει ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο ξέχασα μια λεπτομέρεια. Βασική λεπτομέρεια. Επειδή έχω βιτσιο με τα καλώδια και θέλω όσο το δυνατόν λιγότερα και να μη φαίνονται έχω το Raspberry πίσω από τη τβ κ παίρνει ρεύμα από το usb της tv. Αυτό σημαίνει ότι ανοίγει μαζί με τη tv το δικό μου και είχα αυτή τη εικόνα στο μυαλό μου όταν τα εγραφα. Φυσικά αν το χεις μόνιμα στη πριζα παίζει 24/24ορο. Μπορούσα με το transmission τοπικά με το Web interface να προσθέσω η αφαιρέσω τορεντ αλλά δε κατάφερα ποτέ εκτός σπιτιού..... Απο οτι φεναιτε μάλλον δεν έκανα κάτι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω κάνει για ταινίες (όχι τόσο εξελιγμένη κατάσταση όσο του sndev αλλά με βολεύει γιατί κάνω και άλλα πράγματα) είναι το εξής. 

 

Έχω στο παλιό raspberry pi τον OMV http://www.openmediavault.org/ να διαχειρίζεται οτιδήποτε τορεντικό και file share (έχει πάρα πολλά plugins να κάνεις ο,τι θες!) και στην τηλεόραση είτε χρησιμοποιώ παλιό δικτυακό media player είτε το raspberry pi το καινούριο με openelec ή raspbmc.

 

Και για αυτό θέλω το Zero, είναι πολύ άχαρο να δεσμέυεις ολόκληρο full raspi για nas, τι στιγμή που έχει τόσες θύρες πάνω για οθόνες και για κάμερες και ethernet!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δηλωσει στo rooter ωστε η ip net που εχω να ακουει στο ονομα kitsos.ddns.net (οποτε κ ρεσταρτ να γινεται και να αλαζει η Ip δεν υπαρχει θεμα)

 

ανοιγω chrome --> kitsos.ddns.net:8112 (το port που εχω ορισει να ακουει το deluge του raspberry)

 

 

αν μπορεις να δωσεις λεπτομεριες πως γινεται η κανα λινκ εχεισ κανει φοβερο οδηγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη αν βρω χρονο θα ψαξω να βρω τα βηματα και θα τα γραψω λιγο πιο αναλυτικα , δεν ειναι τπτ τρομερό

δες απο δω κανε τα παντα https://tektab.com/2015/11/10/running-a-always-on-torrent-box-with-raspberry-pi-deluge-on-raspbian/

αν σου παιξει τοπικά το remote μετα ειναι απλο αλλα προυποθετει οτι το rooter σου εχει επιλογη για το ddns.net ( το 90 % των rooter εχουν )

εγω που εχω tp link Πχ εχει

http://www.tp-link.com/en/faq-419.html 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπορεις να δωσεις ινφο για το vpn

ποιο ?

κοστος

setup

κτλ...

....

αν μιλαμε για καθαρο torrentadiko εγω τι εχω κανει (εχω εξτασιαστει κιολας με τη λειτουργικοτητα του ) 

σε ενα αλλο raspberry εχω βαλει το deluge (ιδια φαση με το transmission απλα το transmission δε μπορεσα ποτε να το σεταρω σωστα)

το deluge συνδεετε μεσω vpn (μην αλαξει κανας νομος και μας πανε μεσα οτι κατεβαζουμε τιποτα πειρατικο)

σωζει τα αρχεια σε εξωτερικο σκληρο ο οποιος ειναι share, οποτε μεσω kodi στο πρωτο raspberry τα βλεπω στη tv χωρις πονο κ ιδρωτα

..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vpn

 

https://www.privateinternetaccess.com/

 

εγω το πλήρωσα 60 δολαρια (55,24 ευρώ τότε) για 3 χρόνια.

το είχα βρει προσφορά από site me coupons εξωτερικού τα Χριστούγεννα ,μου φάνηκε αστείο το πόσο 20 ευρω και ούτε το χρόνο  για τη χρήση του και το πήρα

(google --> pia vpn coupon code)

 

 

φυσικα κυκλοφορούν πολλα αλλα αξιόλογα αλλα νομίζω είναι πολυ value for money συγκριτικά 

και προσοχη Σε οποιο αγοράσετε  Στις παροχές να λεει ότι δε κρατάνε LOG

 

το setup οπως καταλαβαινεις δεν εχει να κανει με kliks ειναι καπως περίεργο και εξαρτάται σε ποια πλατφορμα θες να το χρησημοποησεις , rasbian, open elec?

 

στο openelec   ας πουμε παίζει πλέον με addon και απλοποιητε αλλα δε θα εχεις κρυπτογραφηση 

στο raspbian αν θες διαφορετική ip μονο για το torrent client ειναι ψιλό ευκολο γινεται μεσα απο τον ιδιο τον client αν ομως θες διαφορετικη ip γενικα για το raspbian θελει μια διαδικασια να φορτώνει κάποιο script στην εκκίνηση

 

τι θες να κανεις????? ευχαριστως να σου δωσω οτι πληροφορία μπορω αλλα ρωτα με συγκεκριμενα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα γρήγορα...

ή official  θήκη του PI 3  δεν μου γεμίζει το μάτι. αν και δεν έκανα δόκιμες με στρες τεστ και μέτρηση  θερμοκρασίας

στο προηγούμενο μοντέλο είχε και ανοίγματα  για εξαερισμό αλλά αυτή όχι

 το Χ-Arcade το δοκίμασα σε retropie και δεν με ενθουσίασε...

οπότε καλύτερα να δοκιμάσετε την τύχη σας με ιδιοκατασκευές με διακόπτες και μοχλούς κτλ ...

 

 

 

Το κουτί θα είναι κάτι σαν αυτό το χειριστήριο . Το pi θα μπει μέσα στο κουτί, μαζί με την καλωδίωση των κουμπιών και μοχλών.

Το έχω σκεφτεί για ssd αλλά ξεφεύγει το κόστος. Είναι και λίγος ο χώρος.Για να καταλάβεις η πλήρης συλλογή roms για snes είναι 4-5 giga.

Επίσης, σκέφτομαι πως μπορεί να έχουμε πρόβλημα με την θερμοκρασία επειδή θα είναι κλεισμένο. Υπάρχει κάποια πατέντα που μπορώ να κάνω; πχ να συνδέσω κάποιο ανεμιστήρα

2player3.jpg?a38a9b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, μια ερώτηση.. Εχω ενα tablet με σπασμενο digitizer, μπορω να αξιοποιησω την οθονη του συνδέοντάς την με το Raspberry? Εψαξα στο ιντερνετ, δεν βρήκα κατι χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...