Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ψυκτρα κατεβαζει 5o  C σε idle και 5o  C σε full load απο την θερμοκρασια που θα ειχες χωρις την ψυκτρα...

 

 

παρακαλω, μπορει καποιος Mod να κανει το παρον θεμα pinned

 

Εμενα με το retropie στο psx emulation κρασαρει.Μηπως χρειαζεται να του βαλω ψυκτρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η ψυκτρα κατεβαζει 5o  C σε idle και 5o  C σε full load απο την θερμοκρασια που θα ειχες χωρις την ψυκτρα...

 

 

παρακαλω, μπορει καποιος Mod να κανει το παρον θεμα pinned

Σιγουρο αυτο? Γιατι παρεγγειλα ενα RPi3 πριν λιγο και σκεφτομαι αν αξιζει να παρω heatsink.. Στο youtube λενε φτανει μεχρι και 80 βαθμους (πραγμα που το θεωρω υπερβολικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθανει ψηλα σε θερμοκρασία στο επιβεβαιώνω (70-75-80) αλλά κλαιν μαιν 

εγω πηρα και heatsink παλι κλαιν μαιν και απο άποψη χρημάτων αλλα και απο αποψη απόδοσης .. απο την άλλη τώρα ειναι καλοκαίρι θα σου πω το Σεπτέμβρη συμπεριφορά

θεωρω οτι δε κάνουν σημαντική διαφορά - συμαντικη διαφορά  στη θερμοκρασία εκανε ομως οταν το εβγαλα απο τη θηκη του ;)

 

Για το zero είμαι και γω μέσα 10 ευρώ δε θα μου λειψουνε θα το πάρω και ας κάθετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sndev με τη σειρά μου ευχαριστώ για τα tutorials!

Κάτι τέτοια πόστ ήταν αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν ξεκίνησα αυτό το thread!!

 

Ψιλοαρχίζοουν να εμφανίζονται σε διαθεσιμότητα τα raspberry pi zero. Προσωπικά θέλω να αγοράσω 2-3 για διάφορα προτζεκτάκια. Ενδιαφέρεται κανένας άλλος; Ο σκοπός είναι να κατέβει το κόστος αν γίνεται ανα κομμάτι κάτω απο 10Ε, γιατί οι προμηθευτές που στέλνουν ελλάδα https://thepihut.com/products/raspberry-pi-zero?variant=14062725188 και https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-zero έχουν αρκετά μεταφορικά και περιορισμό σε ένα ανα παραγγελία, οπότε σκέφτομαι αν τους μιλήσω για μεγάλη παραγγελία απο την κοινότητα insomnia να μπορέσουν να το δούν πιο ζεστά.

 

Φυσικά αν γίνει τέτοια παραγγελία μπορώ να βάλω και άλλα σχετικά πράγματα μπορεί να θέλει κάποιος απο αυτά τα καταστήματα.

ναι εγω μεσα μεσα ειμαι, οπως επισης και 2-3 κοολερσ για τα ρασμπι

Εμενα με το retropie στο psx emulation κρασαρει.Μηπως χρειαζεται να του βαλω ψυκτρα?

το πι3 εχεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sndev με τη σειρά μου ευχαριστώ για τα tutorials!

Κάτι τέτοια πόστ ήταν αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν ξεκίνησα αυτό το thread!!

 

Ψιλοαρχίζοουν να εμφανίζονται σε διαθεσιμότητα τα raspberry pi zero. Προσωπικά θέλω να αγοράσω 2-3 για διάφορα προτζεκτάκια. Ενδιαφέρεται κανένας άλλος; Ο σκοπός είναι να κατέβει το κόστος αν γίνεται ανα κομμάτι κάτω απο 10Ε, γιατί οι προμηθευτές που στέλνουν ελλάδα https://thepihut.com/products/raspberry-pi-zero?variant=14062725188 και https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-zero έχουν αρκετά μεταφορικά και περιορισμό σε ένα ανα παραγγελία, οπότε σκέφτομαι αν τους μιλήσω για μεγάλη παραγγελία απο την κοινότητα insomnia να μπορέσουν να το δούν πιο ζεστά.

 

Φυσικά αν γίνει τέτοια παραγγελία μπορώ να βάλω και άλλα σχετικά πράγματα μπορεί να θέλει κάποιος απο αυτά τα καταστήματα.

Είμαι μέσα αν μπορεί κάποιος να μου το στείλει επαρχία με δικά μου έξοδα φυσικά....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση είναι ή κουτί που έχει ενσωματωμένο fan.

ή ghetto hack με ιδιοκατασκευή  ή με μεγαλο heatsink ή με fan....

το έχω στο πρόγραμμα  να το δοκιμάσω με fan .

 

άπλα θέλει 5V ανεμηστηρακι 

pin 2 +5V και pin 6 GND

 

https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/gpio-plus-and-raspi2/README.md

http://pinout.xyz/

 

Φθανει ψηλα σε θερμοκρασία στο επιβεβαιώνω (70-75-80) αλλά κλαιν μαιν 

 

παρακαλώ, μπορεί κάποιος Mod να κάνει το παρόν θέμα pinned

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

σημερα επαιζα μια ωρα psx παιχνιδια τεκκεν 3, φιφα 2000, φορμουλα 1, χωρις λαγκ,, αλλα ακουμπας την πλακετα και καιει ολοκληρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα επαιζα μια ωρα psx παιχνιδια τεκκεν 3, φιφα 2000, φορμουλα 1, χωρις λαγκ,, αλλα ακουμπας την πλακετα και καιει ολοκληρη!

προτείνει κανείς τρόπους να μην καίει τοσο? Εκτος τη λυση του heatsink...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το heatsink δεν ειναι λυση σε τοσο ακραιες περιπτωσεις.εκτος λεω εκτος αν παιζει ρολο το υλικο heatsink και αυτα των 1,5 dollars η 4 ευρω δεν κανουν δουλεια

κανονικα επρεπε ολα να γραφουν thermal resistance και να αγοραζαμε με βαση αυτο , αλλα προφανως δε γραφουν

επισης θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα που "βραζει" . πιστευω οσο και να καιει η πλακετα δεν παθαινει καμια ζημια λογω πιοτικων υλικων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα επαιζα μια ωρα psx παιχνιδια τεκκεν 3, φιφα 2000, φορμουλα 1, χωρις λαγκ,, αλλα ακουμπας την πλακετα και καιει ολοκληρη!

ΜΗπως να φταιει ο φορτιστης?2.5 amp ειναι.Δεν χρησιμοποιησα εναν απο κινητο αλλα αγορασα καινουριο για να μην εχω προβλημα με την τροφοδοσια..Θα δοκιμασω με recalbox η με την καινουρια διανομη retropie μηπως και εφταιγε η προηγουμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιρνει ρεύμα απο την τιβι .. Ναι φτάνει !! Μια προσωρινή λύση ειναι έβαλα στην USB του ρασπ ανεμιστηράκι απο τα τσαμπο που είχα πεταμένο και τωρα ειναι απλα χλιαρό απο πριν που καιγόταν !! Μονο ανεμιστηράκι .. Σε κανα δυο σάιτ ελληνικα που μπήκα ειναι εξαντλημένο ..


classifieds-210990-0-79773600-1464519743_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ισχυει, σε 50 σαμσουνγκ δεν φτανει και δουλευει κανονικα σε σαρπ 29΄΄.. τι να πω..

 

 

 

εχω λινκ για ρομσ psx οποιος θελει πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...