Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5-7 χιλιάρικα ανάλογα το έτος που είσαι. Αν τους καθυστερήσεις πάνω από 2 μήνες τα δίδακτρα δεν σου βαθμολογούν τις εργασίες και κόβεσαι.

Λογικό μου ακούγεται. Σίγουρα αν πάω θα φροντίσω να καλύψω το οικονομικό γρήγορα.

Ανάλογα το έτος; Σαν να λέμε

5 το 1ο έτος

6 το 2ο έτος

και 7 το 3ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικό μου ακούγεται. Σίγουρα αν πάω θα φροντίσω να καλύψω το οικονομικό γρήγορα.

Ανάλογα το έτος; Σαν να λέμε

5 το 1ο έτος

6 το 2ο έτος

και 7 το 3ο;

Κάπως έτσι, η ανάλογα των αριθμό των μαθημάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό μου ακούγεται. Σίγουρα αν πάω θα φροντίσω να καλύψω το οικονομικό γρήγορα.

Ανάλογα το έτος; Σαν να λέμε

5 το 1ο έτος

6 το 2ο έτος

και 7 το 3ο;

Κάπως ετσι. Δεν θα στο πρότεινα πάντως σαν κολέγιο, στον πρώτο χρόνο έφυγα και πείρα μεταγραφή για αλλού.

Τους λόγους θα τους έχεις καταλάβει μέχρι να τελειώσει το πρώτο 6μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως ετσι. Δεν θα στο πρότεινα πάντως σαν κολέγιο, στον πρώτο χρόνο έφυγα και πείρα μεταγραφή για αλλού.

Τους λόγους θα τους έχεις καταλάβει μέχρι να τελειώσει το πρώτο 6μηνο

Δεν μου τους λες εσύ;

Να γλυτώσω και τα χρήματα και το 6μηνο άμα ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρειάζομαι βοήθεια ως προς την επιλογή σπουδών. Εισαγωγικά να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μόνο Αγγλική Φιλολογία, δίνω φέτος πανελλήνιες και δεν θέλω άλλες σχολές πέρα από τις δύο διαθέσιμες της αγγλικής. Λόγω του αυξημένου αριθμού μορίων πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κατορθώσω να πιάσω τα μόρια για τη σχολή. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν σκέφτομαι την προοπτική ενός κολεγίου και συγκεκριμένα του City College στην Θεσσαλονίκη που προσφέρει Ba(Hons) in English Language and Linguistics.

 Αφού τους έστειλα email σχετικά με το κολέγιο και το πρόγραμμα του πτυχίου, μου απάντησαν με τις εξής πληροφορίες:

 

-το τριετές πρόγραμμα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που προσφέρεται στο University of Sheffield στην Βρετανία. Τα μαθήματα είναι τα ίδια και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών οδηγούν στον ίδιο τίτλο που απονέμεται στους φοιτητές στη Βρετανία, το Bachelor of Honours  in English Language and Linguistics. Για τη φοίτηση στο πρόγραμμα απαιτείται επίπεδο αγγλικής γλωσσομάθειας C2 (Proficiency, IELTS 6.5 ή άλλος αντίστοιχος τίτλος).  Οι διδακτικές μονάδες του 3ετούς προγράμματος είναι 180 ECTS. Κάθε μάθημα είναι μια ενότητα, που περιλαμβάνει διαλέξεις, workshops, projects κτλ.

 

-Όλοι οι τίτλοι σπουδών απονέμονται απευθείας από το Πανεπιστήμιο του Sheffield, είναι ακριβώς οι ίδιο που χορηγούνται στους απόφοιτους των αντίστοιχων προγραμμάτων σπουδών του πανεπιστημίου στη Βρετανία και αναγνωρίζονται σε όλο τον κόσμο καθώς επίσης και στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι του Διεθνούς Τμήματος CITY College αναγνωρίζουν πλήρως τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (από το ΣΑΕΠ) και επομένως μπορούν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και να εγγράφονται σε επαγγελματικές ενώσεις και επιμελητήρια. 

 

Γενικά μου είπαν ό,τι ήθελα να ακούσω... Αληθεύουν, όμως, τα δεδομένα που μου παραθέτουν;  Το πτυχίο προέρχεται απο το  πανεπιστήμιο του Sheffield ( Μέσα στα 100 καλύτερα παγκοσμίως και στα είκοσι πρώτα της Μεγάλης Βρετανίας.); Αναγνώριση παγκοσμίως και στην Ελλάδα; Δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ; 

 

Στο edu4u από την άλλη ο κ. Α.Κουτρουμπέλης χαρακτηριστικά επισημαίνει σε ερώτησή μου ότι  '' υπάρχει και σημαντικό πρόβλημα με το ότι ακόμη οι κάτοχοι του συγκεκριμενου κολλεγιακού τίλτου δεν έχουν αποκτήσει  επαγγελματικά δικαιώματα. ''

 

Σε αυτή τη περίπτωση ποιον να εμπιστευτείς; Δεδομένης της κριτικής που δέχονται τα κολέγια να το αποφύγω; Να πάω σε οποιοδήποτε άλλο ΑΕΙ περάσω, γνωρίζοντας ότι δεν θα μου εξασφαλίσει την επαγγελματική πορεία που επιθυμώ; Να ξαναπροσπαθήσω μια δεύτερη χρονιά για καλύτερα αποτελέσματα; 

 

Παρεμπιπτόντως, οφείλω να σημειώσω ότι δεν με έχω την οικονομική δυνατότητα για εξωτερικό, ένα κολέγιο όπως το City που αποτελεί παράρτημα του Sheffield είναι (με βάση τα δεδομένα που παρουσιάζονται) η μόνη αναγνωρισμένη επιλογή που με συμφέρει απο άποψη χρημάτων λόγω της εξασφαλισμένης διαμονής και εργασίας στη Θεσσαλονίκη και του χαμηλού συγκριτικά με άλλα κολέγια του εσωτερικού, πανεπιστημίων στο εξωτερικό και σε σχέση με προγράμματα μάθησης εξ αποστάσεως κόστους διδάκτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια ως προς την επιλογή σπουδών. Εισαγωγικά να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μόνο Αγγλική Φιλολογία, δίνω φέτος πανελλήνιες και δεν θέλω άλλες σχολές πέρα από τις δύο διαθέσιμες της αγγλικής. Λόγω του αυξημένου αριθμού μορίων πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κατορθώσω να πιάσω τα μόρια για τη σχολή. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν σκέφτομαι την προοπτική ενός κολεγίου και συγκεκριμένα του City College στην Θεσσαλονίκη που προσφέρει Ba(Hons) in English Language and Linguistics.

 Αφού τους έστειλα email σχετικά με το κολέγιο και το πρόγραμμα του πτυχίου, μου απάντησαν με τις εξής πληροφορίες:

 

-το τριετές πρόγραμμα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που προσφέρεται στο University of Sheffield στην Βρετανία. Τα μαθήματα είναι τα ίδια και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών οδηγούν στον ίδιο τίτλο που απονέμεται στους φοιτητές στη Βρετανία, το Bachelor of Honours  in English Language and Linguistics. Για τη φοίτηση στο πρόγραμμα απαιτείται επίπεδο αγγλικής γλωσσομάθειας C2 (Proficiency, IELTS 6.5 ή άλλος αντίστοιχος τίτλος).  Οι διδακτικές μονάδες του 3ετούς προγράμματος είναι 180 ECTS. Κάθε μάθημα είναι μια ενότητα, που περιλαμβάνει διαλέξεις, workshops, projects κτλ.

 

-Όλοι οι τίτλοι σπουδών απονέμονται απευθείας από το Πανεπιστήμιο του Sheffield, είναι ακριβώς οι ίδιο που χορηγούνται στους απόφοιτους των αντίστοιχων προγραμμάτων σπουδών του πανεπιστημίου στη Βρετανία και αναγνωρίζονται σε όλο τον κόσμο καθώς επίσης και στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι του Διεθνούς Τμήματος CITY College αναγνωρίζουν πλήρως τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (από το ΣΑΕΠ) και επομένως μπορούν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και να εγγράφονται σε επαγγελματικές ενώσεις και επιμελητήρια. 

 

Γενικά μου είπαν ό,τι ήθελα να ακούσω... Αληθεύουν, όμως, τα δεδομένα που μου παραθέτουν;  Το πτυχίο προέρχεται απο το  πανεπιστήμιο του Sheffield ( Μέσα στα 100 καλύτερα παγκοσμίως και στα είκοσι πρώτα της Μεγάλης Βρετανίας.); Αναγνώριση παγκοσμίως και στην Ελλάδα; Δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ; 

 

Στο edu4u από την άλλη ο κ. Α.Κουτρουμπέλης χαρακτηριστικά επισημαίνει σε ερώτησή μου ότι  '' υπάρχει και σημαντικό πρόβλημα με το ότι ακόμη οι κάτοχοι του συγκεκριμενου κολλεγιακού τίλτου δεν έχουν αποκτήσει  επαγγελματικά δικαιώματα. ''

 

Σε αυτή τη περίπτωση ποιον να εμπιστευτείς; Δεδομένης της κριτικής που δέχονται τα κολέγια να το αποφύγω; Να πάω σε οποιοδήποτε άλλο ΑΕΙ περάσω, γνωρίζοντας ότι δεν θα μου εξασφαλίσει την επαγγελματική πορεία που επιθυμώ; Να ξαναπροσπαθήσω μια δεύτερη χρονιά για καλύτερα αποτελέσματα; 

 

Παρεμπιπτόντως, οφείλω να σημειώσω ότι δεν με έχω την οικονομική δυνατότητα για εξωτερικό, ένα κολέγιο όπως το City που αποτελεί παράρτημα του Sheffield είναι (με βάση τα δεδομένα που παρουσιάζονται) η μόνη αναγνωρισμένη επιλογή που με συμφέρει απο άποψη χρημάτων λόγω της εξασφαλισμένης διαμονής και εργασίας στη Θεσσαλονίκη και του χαμηλού συγκριτικά με άλλα κολέγια του εσωτερικού, πανεπιστημίων στο εξωτερικό και σε σχέση με προγράμματα μάθησης εξ αποστάσεως κόστους διδάκτρων.

παντως στην ειδικοτητα που θελεις προσφερει προγραμμα εξ αποστασεως το πανεπιστημιο της Λευκωσιας. κοιταξε το μηπως και σε ενδιαφερει. ειναι σιγουρα αναγνωρισμενο το πτυχιο οσο ειναι και του ΑΕΙ.

 

http://www.unic.ac.cy/el/distance-learning/programmes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το city έχω ακούσει καλά λόγια, άλλα δες και της Λευκωσίας μήπως βγαίνει ποιο φθηνά

 

@livefreeofdie

Για το θέμα της αναγνώρισης ακόμα και στο distance learning είναι τρελή χαρτουρα και διαδικασία, και εγώ που έχω πτυχίο από uk με distance learning ζητούσαν ένα κάρο μαλακίες και θέλουν από 6 μηνες μέχρι 5 χρόνια για να πάρεις την ισοτιμία lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το city έχω ακούσει καλά λόγια, άλλα δες και της Λευκωσίας μήπως βγαίνει ποιο φθηνά

 

@livefreeofdie

Για το θέμα της αναγνώρισης ακόμα και στο distance learning είναι τρελή χαρτουρα και διαδικασία, και εγώ που έχω πτυχίο από uk με distance learning ζητούσαν ένα κάρο μαλακίες και θέλουν από 6 μηνες μέχρι 5 χρόνια για να πάρεις την ισοτιμία lol

αληθεια? για την Κυπρο παντως εχω ακουσει οτι ο ΔΟΑΤΑΠ μεσα σε 1-2 μηνες στο αναγνωριζει στα προγραμματα εξ αποστασεως της Λευκωσιας και του ανοιχτου πανεπιστημιου της Κυπρου. Για αλλα δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια? για την Κυπρο παντως εχω ακουσει οτι ο ΔΟΑΤΑΠ μεσα σε 1-2 μηνες στο αναγνωριζει στα προγραμματα εξ αποστασεως της Λευκωσιας και του ανοιχτου πανεπιστημιου της Κυπρου. Για αλλα δεν ξερω.

Την ισοτιμία δεν την πήρα, έτσι και αλλιώς δεν μου χρειάζεται αφού θα συνεχίσω έξω για msc 

Για την κυπρο ισχυει είναι αλλιώς τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ισοτιμία δεν την πήρα, έτσι και αλλιώς δεν μου χρειάζεται αφού θα συνεχίσω έξω για msc 

Για την κυπρο ισχυει είναι αλλιώς τα πραγματα

ναι κι εγω για την Κυπρο ειπα συγκεκριμενα. Τωρα για τα αλλα ναι δεν ξερω πως ειναι , για να το λες ετσι θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Έχω ελέγξει προγράμματα εξ αποστάσεως κυρίως του Open University UK, είναι πιο οικονομικά αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, περίπου 2-3 χιλιάδες στο σύνολο. Το City με τρία χρόνια σπουδών και  με 25%  υποτροφία που δικαιούμαι ανέρχεται στις 18 χιλιάδες. Κυρίως, όμως, θα επέλεγα να ξαναδώσω πανελλήνιες παρά να ακολουθήσω  την προοπτική του distance learning σε αυτή την περίοδο της ζωής μου γιατί η ιδέα και μόνο του να παραμείνω στην επαρχία κάτω από τις ίδιες συνθήκες για άλλα τέσσερα χρόνια και ταυτόχρονα μη έχοντας πρόσβαση στις εγκαταστάσεις ενός πανεπιστημίου φαντάζει φριχτή, για εμένα προσωπικά, επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Έχω ελέγξει προγράμματα εξ αποστάσεως κυρίως του Open University UK, είναι πιο οικονομικά αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, περίπου 2-3 χιλιάδες στο σύνολο. Το City με τρία χρόνια σπουδών και  με 25%  υποτροφία που δικαιούμαι ανέρχεται στις 18 χιλιάδες. Κυρίως, όμως, θα επέλεγα να ξαναδώσω πανελλήνιες παρά να ακολουθήσω  την προοπτική του distance learning σε αυτή την περίοδο της ζωής μου γιατί η ιδέα και μόνο του να παραμείνω στην επαρχία κάτω από τις ίδιες συνθήκες για άλλα τέσσερα χρόνια και ταυτόχρονα μη έχοντας πρόσβαση στις εγκαταστάσεις ενός πανεπιστημίου φαντάζει φριχτή, για εμένα προσωπικά, επιλογή.

κοιτα , μολις μπεις στον ρυθμο της εξ αποστασεως μαθησης, πιστευω θα σου αρεσει περισσοτερο. γιατι θα εχεις οσο χρονο θελεις για να ρυθμιζεις το διαβασμα σου και να βρεις και μια δουλεια αμα θελεις. φανταζομαι πως θες να φυγεις αλλα καλο ειναι να σκεφτεις πρωτα τι ειναι καλυτερο και ποιο αναγνωρισμενο. οι πανελλαδικες ειναι η καλυτερη λυση αν εχεις ορεξη να το προσπαθησεις ξανα αλλα και το προγραμμα που σου προτεινα ειναι εξισου καλο κι εξισου αναγνωρισμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

συμφωνω. ετσι κι αλλιως αυτοι που τελειωσαν κολλεγια θα βγουν και να τα στηριξουν. οπως γινεται κι εδω , αυτοι που τα υποστηριζουν ειναι αυτοι που τα τελειωσαν. η αληθεια ειναι ομως αυτην , οτι δεν αξιζει να πας σε κολλεγιο εδω. αν ηταν ετσι οι γονεις θα μαζευαν λεφτα ωστε να μας στειλουν ολους σε κολλεγια της Ελλαδας αντι να διαβαζουμε και να περναμε ολα αυτα απο τις πανελλαδικες!

 

υπαρχουν κι αλλες επιλογες αν δε μπορεις μεσω πανελλαδικων , τα κολλεγια ειναι η χειροτερη λυση! 

Έχοντας περάσει και από τα δύο (δημόσιο και κολλέγιο) τα κολλέγια που λειτουργούν σαν να είσαι σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας είναι κλάσεις ανώτερα. Οταν πρωτοείδα πως λειτουργούν έπαθα πλάκα..τα δημόσια πανεπιστήμια (τουλάχιστον από την δικιά μου εμπειρία) μπροστά στα ξένα είναι τσαντίρια.

Εδω ρε συ βαριουνται οι ιδιοι οι καθηγητες να ασχοληθουν με τους φοιτητες θα αλλαξει το συστημα??? οταν βλεπεις ο αλλος να μπαινει μεσα στη τάξη και να επιτρέπει να γινεται απο κάτω χαυρα ιουδαίων , να τον παρακαλάς να τελειώσεις με την πτυχιακή σου και να τον κυνηγας! Ξέρεις τι κυνηγητο ειχα ριξει εγω για να τελειωσω με την πτυχιακη? τι να λεμε τωρα. Ειναι πολυ χαλαρη η κατασταση δεν το συζητάμε. Και στις καταληψεις ειδικα χαχα να αποφασιζουν οι φοιτητες για το αν θα κλεισει η σχολή ή οχι. Μαλακιες ειναι αυτα. Επι τοπου αστυνομια , συλληψεις και τελος. Να δεις μετα κανεις δεν θα κουνηθει ξανά. Αλλα αν γινουν αυτα οπως ειπα και πριν θα την πληρώσουν αυτοι που πηγαν να βάλουν τα πραγματα σε τάξη. Επειδη οσοι δεν θέλουν τάξη ειναι αρκετοι αυτοι θα έρθουν σε συγκρουση με αυτους που θα πάνε να την επιβάλλουν πάντα ετσι γινεται.

χαχαχα ευτυχώς βλέπω οτι υπάρχουν και άλλοι παθόντες. Εγώ είχα τελειώσει την πτυχιακή μου σχεδόν μόνη μου, η υπεύθυνη καθηγήτρια όποτε ήθελε απάνταγε στα mail μου και στο τέλος σταμάτησε να μου απαντάει τελείως. Οταν πήγα από κοντά να της μιλήσω μου γκρίνιαζε γιατί πήρα τηλέφωνο στην σχολή και έκανα παράπονα ότι με έχει γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και μετά περίμενα 6 μήνες μέχρι να ορίστει ημερομηνία να παρουσιάσω την πτυχιακή με διάφορες δικαιολογίες από μέρους της!!! Ε στο τέλος λέω αι στο διάολο που θα κάθομαι να παρακαλάω τον κάθε μαλάκα. Πήγα και γράφτηκα με μετεγγραφή σε κολλέγιο και ησύχασα. Αυτό φυσικά δεν είναι το μόνο παράδειγμα. Εχω δει μπετόβλακες συμφοιτητές μου να περνάνε μαθήματα επειδή είναι σε κόμματα και εγώ που καθόμουν και διάβαζα και δεν είχα σου ξου μου ξου με τα κόμματα να κόβομαι. Να κάνουμε εργαστήριο με 60 άτομα και να γίνεται χαμός. Και και και.. Μετά διαβάζω τα σχόλια από κάποιους που λένε οτι τα κολλέγια είναι αίσχος και καλύτερα να δώσεις πανελλήνιες να περάσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, (because fuck logic!!!), και μου γυρνάει το μάτι ανάποδα. Τουλάχιστον στο κολλέγιο ο κόπος αποδίδει αλλά τι να λέμε τώρα..στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δε το καταλαβαίνω ούτε εγώ. Δεν έχει βγει ένας να μας πει ότι για τον Χ,Υ λόγο τα ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι ανώτερα από τα ιδιωτικά κολέγια...

Πετάνε μερικές μπηχτές και φεύγουν...

 

Τα κολέγια εγώ προσωπικά από αυτά που έχω ακούσει θεωρώ ότι είναι μια χαρά επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...