Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για διακοπές σε κανα νησί όντως μια χαρά είναι. Εγώ πάντως που γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα δεν βλέπω την ώρα να φύγω και να μην ξαναπατήσω.

 

Έλληνας είμαι αλλά η πατρίδα μου δεν μου πρόσφερε τίποτα. Αντιθέτος μόνο με πλήγωσε. Λυπάμαι που το λέω αλλά το μόνο που θα έχω να θυμάμαι από την πατρίδα μου αν φύγω έξω θα είναι ανύπαρκτη παιδεία, ανύπαρκτο κράτος και επίσης ανύπαρκτη κοινωνία.

 

Παιδεία παίρνεις από την οικογένειά σου. Το σχολείο και οι βαθμίδες εκπαίδευσης είναι μόνο ένα σύστημα μετάδοσης γνώσεων και πληροφοριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πόσο πάει το μαλλί στο mediterranean college;

Αυτό δεν το γνωρίζω γιατί όπως σε ολες τις ιδιωτικές σχολές ποτέ δεν λένε στο site.

 

Παρόλα αυτά σε διάφορα forum που κοίταξα παλιότερα ήταν κοντά στα 5.000€ τον χρόνο.

 

Μπορεί και να έχουν πέσει και άλλο οι τιμές σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές αυτές είναι αρκετά παλιές.

Πιστεύω θα έχουν κατέβει και άλλο.

 

Όπως και να έχει θα μπωνα ρωτήσω μια μέρα.


Το παραπάνω link είναι για Master. Αν θες για Bsc, συνήθως το δάνειο καλύπτει μόνο τα fees. Για accomodation τα πληρώνεις εσύ, συν οτιδήποτε άλλο (ασφάλιση κτλ).

Αν έχεις τέτοια δυνατότητα πήγαινε.

Αύριο θα το ψάξω καλά.

Γενικά είναι εύκολο να εγκρίνουν φοιτητικά δάνεια στην Αγγλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές αυτές είναι αρκετά παλιές.

Πιστεύω θα έχουν κατέβει και άλλο.

 

Όπως και να έχει θα μπωνα ρωτήσω μια μέρα.

 

Αύριο θα το ψάξω καλά.

Γενικά είναι εύκολο να εγκρίνουν φοιτητικά δάνεια στην Αγγλία;

Αν σκεφτείς πως το πληρώνεις μέχρι τα "γεράματα", ναι :) Μπορείς να πληρώνεις την διαμονή, ιατρική ασφάλιση και λοιπά έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Tec αυτο που λες "certificates τώρα πια έχουν όλοι. Δεν λέει πολλά στον τομέα εργασίας." δεν ισχύει καθως οι εταιρίες δικτύων έχουν εκπτώσεις απο εταιρείες οπως η cisco αναλογα με ποσα άτομα απασχολούν με την δικια τους πιστοποίηση οπότε ενα bsc δεν λεει τπτ για εναν εργοδότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτον τον λογο όλοι στοχεύουν στα πτυχία αυτά.

Αν κάποιος όμως εκτός απο αυτά τα πτυχία έχει και BSc - MSc γίνεται πολύ πιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν καποιος δε μπορει να σπουδασει εξω για τον οποιοδηποτε λογο, καλυτερα να δωσει πανελληνιες εκτος αν θελει να γινει βοηθος βοηθου νοσηλευτή η κατι τετοιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν καποιος δε μπορει να σπουδασει εξω για τον οποιοδηποτε λογο, καλυτερα να δωσει πανελληνιες εκτος αν θελει να γινει βοηθος βοηθου νοσηλευτή η κατι τετοιο. 

Μήπως υπερβάλλεις;

Στην τελική αν θες να μάθεις θα μάθεις και μάλιστα σε αρκετά εξελιγμένα εργαστήρια από ότι διαβάζω-βλέπω.

Και στην τελική το πτυχίο που θα πάρεις θα είναι από  Βρετανικό κρατικό πανεπιστήμιο.

 

Απλα θέλω να μου εξηγήσετε για να καταλάβω πως το δημόσιο πανεπιστήμιο ΤΕΙ είναι τόσο καλύτερο από ένα ιδιωτικό κολλέγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν καποιος δε μπορει να σπουδασει εξω για τον οποιοδηποτε λογο, καλυτερα να δωσει πανελληνιες εκτος αν θελει να γινει βοηθος βοηθου νοσηλευτή η κατι τετοιο.

Μη τα ισοπεδώνεις όλα. Υπάρχουν κολλέγια και κολλέγια. 2 χρόνια πριν είχα επισκεφτεί αρκετά γνωστό κολλέγιο το οποίο συνεργαζόταν με πανεπιστήμιο στην Αγγλία για πακέτο bsc & master και ήταν λιγότερο από αυτά που θα πήγαινα τότε στην Αγγλία για σπουδές. Εξαρτάται που πας, για ΤΙ σπουδές, εγώ πχ δε θα σπούδαζα για να κάτσω στην Ελλάδα μετά, αυτοί που πάνε σε τέτοια κολλέγια θέλουν αγγλικό τίτλο σπουδών για να την κάνουν ευκολότερα μετά. Υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν τις Πανελλήνιες μαρτύριο. Οπότε, μην τα τσουβαλιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δωσει 3 φορές στη ζωη μου πανελλαδικές μια στην Δευτερα λυκειου ειχα βγάλει μεσο ορο 10.8 στα πανελλαδικως εξεταζομενα! Την επομενη χρονια στην Τριτη Λυκειου στρωθηκα και έβγαλα 15! Αλλα ηθελα να ξαναδώσω για το κάτι παραπανω και τελικα την δευτερη φορά που ειχα μονο το φροντιστηριο και το διαβασμα στο σπιτι έβγαλα 17 έβγαλα χαλαρα 2 χιλιάδες μορια παραπάνω και τελικα πέρασα Αθηνα και εκει που γούσταρα!

 

Οι Πανελλαδικες ειναι μια δοκιμασια αλλα εντάξει το παν στη ζωη ειναι πως παιρνεις τα πράγματα αμα τα πάρεις πιο χαλαρά αλλα προσεκτικά θα εισαι οκ αμα αγχωνεσαι με το παραμικρο σαν χαζος τοτε άστα. Τοτε ειχα το άγχος των πανελλαδικων τωρα βάζω την υπογραφη μου στη δουλεια που ειμαι και αν κάτι πάει στραβα με περιμένουν μπελάδες και παλι δεν αγχωνομαι τρελά ομως σαν μερικους που βλεπεις και ειναι ετοιμοι να εκραγούν χαχα !

 

Το πιο απλο .... εισαι ναυπηγος και σου έρχεται ενας να κρινεις αν το σκαφος του ειναι αξιοπλοο αν κάνεις λάθος και βάλεις την υπογραφη σου και κάποιος κατα λαθος πνιγει και αποδειχθει οτι ευθυνεσαι τοτε ??? φυλακη!! Οποτε τι να κλασουν οι πανελληνιες μπροστα σε αυτα που εχει να αντιμετωπισει καποιος μετεπειτα!

 

Δεν ειναι οι πανελλαδικες τοσο το θέμα ειδικα οι επιστημονες αυριο μεθαυριο θα ζητηθει η γνωμη τους και θα βάλουν την σφραγιδα και την υπογραφη τους αυτο ειναι πολυ σοβαρο αναλογα το ποστο που εχει ο καθενας ειδικα αμα μιλαμε και για ανθρωπινες ζωές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσο πάει το μαλλί στο mediterranean college;

5-7 χιλιάρικα ανάλογα το έτος που είσαι. Αν τους καθυστερήσεις πάνω από 2 μήνες τα δίδακτρα δεν σου βαθμολογούν τις εργασίες και κόβεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...