Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

DimitrisOP εκεί κοιτάω ναι. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες χώρες με δωρεάν διδακτρα... Τουλάχιστον αυτές ξέρω εγώ.

 

DDevil είναι παραπάνω από 100% ότι δεν θα ξαναπατήσω στην Ελλάδα.

 

Με την ίδια λογική που λες όμως και στα κολλέγια πάλι δεν σε εμποδίζει κανείς να σπουδάσεις καλά και να γίνεις σοβαρός φοιτητής.

 

Στα δημόσια όσο να πεις οι απεργίες που κάνουν είτε οι φοιτητές είτε οι καθηγητές είναι πρόβλημα.

 

Ναι κανεις δεν σε εμποδιζει πουθενά ουτε αμα πχ εισαι εισοδηματιας κάθεσαι σπιτι και θες να γινεις χάκερ. Παιρνεις και διαβάζεις μονος σου. Κοιτα εγω δεν θα μπω στη λογική της συγκρουσης ποιο πανεπιστημιο ειναι καλυτερο γιατι δεν με ενδιαφέρει αλλα φυσικά κανεις δεν μπορει να μη δεχτει οτι οι υψηλοβαθμες σχολές στην Ελλαδα παρα τα προβληματα που έχουν δέχονται υψηλου επιπεδου φοιτητές λογω του υψηλου βαθμου στις πανελλαδικες. Κατα τα αλλα ναι και οι απεργιες και οι καταληψεις ειναι προβλημα σε αυτο εχεις δικιο επειδη ο καθε βλαμμενος κλεινει τη σχολη χωρις λογο εισαι υποχρεωμενος εσυ να αργεις ενω πχ εχεις ενα χρονοδιάγραμμα. Σε αυτο συμφωνω δυστυχως αλλα εκει μετά παμε σε άλλες παθογενιες της ελληνικης νοοτροπιας....

 

βάλε την αστυνομια μεσα να ανοιξει τη σχολή με συμφωνη γνωμη του εισαγγελέα με εντολή βασικα. Συλληψη στους καταληψιες και τελειωνει το πανηγυρι. Αυτο ποιοι το δεχονται ομως? αμα γινει κάτι τέτοιο εκεινος που έδωσε την εντολή θα πάρει μετάθεση σε κανα Καστελοριζο και θα του βγει και το ονομα. Λογικη γενικα δεν υπάρχει στην Ελλαδα οποτε αν αντεχεις καλυτερα καντην για έξω! Μπορει να βρεις πιο συνεργασιμο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως τα λες...

 

Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια στο Λύκειο το μόνο που άκουγα και έβλεπα (γιατί μένω κέντρο Αθήνας κοντά σε αρκετά πανεπιστήμια), είναι σχολες κλειστές κάθε μήνα... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνουν μάθημα όσοι πέρασαν σε σχολές...

 

Τώρα αν μπει η Αστυνομία θα έχουμε ψευτο-επαναστάτες να σπάνε τα πάντα, συνθήματα κατά της χούντας κτλ.

 

Λογική δεν υπάρχει όπως είπες.

 

Γιαυτό εγώ το μόνο που θέλω είναι να πάρω το πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται και να φύγω έξω για Master.

 

Αλήθεια, με το πτυχίο από κολλέγιο το οποίο από ότι βλέπω βγαίνει από το University of Derby θα με δεχτούν για Master έξω εύκολα; ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες...

 

Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια στο Λύκειο το μόνο που άκουγα και έβλεπα (γιατί μένω κέντρο Αθήνας κοντά σε αρκετά πανεπιστήμια), είναι σχολες κλειστές κάθε μήνα... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνουν μάθημα όσοι πέρασαν σε σχολές...

 

Τώρα αν μπει η Αστυνομία θα έχουμε ψευτο-επαναστάτες να σπάνε τα πάντα, συνθήματα κατά της χούντας κτλ.

 

Λογική δεν υπάρχει όπως είπες.

 

Γιαυτό εγώ το μόνο που θέλω είναι να πάρω το πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται και να φύγω έξω για Master.

 

Αλήθεια, με το πτυχίο από κολλέγιο το οποίο από ότι βλέπω βγαίνει από το University of Derby θα με δεχτούν για Master έξω εύκολα; ;

ποιος κολλεγιο ειναι αυτο? , αν ειναι το πτυχιο απο το derby κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανεις δεν σε εμποδιζει πουθενά ουτε αμα πχ εισαι εισοδηματιας κάθεσαι σπιτι και θες να γινεις χάκερ. Παιρνεις και διαβάζεις μονος σου. Κοιτα εγω δεν θα μπω στη λογική της συγκρουσης ποιο πανεπιστημιο ειναι καλυτερο γιατι δεν με ενδιαφέρει αλλα φυσικά κανεις δεν μπορει να μη δεχτει οτι οι υψηλοβαθμες σχολές στην Ελλαδα παρα τα προβληματα που έχουν δέχονται υψηλου επιπεδου φοιτητές λογω του υψηλου βαθμου στις πανελλαδικες. Κατα τα αλλα ναι και οι απεργιες και οι καταληψεις ειναι προβλημα σε αυτο εχεις δικιο επειδη ο καθε βλαμμενος κλεινει τη σχολη χωρις λογο εισαι υποχρεωμενος εσυ να αργεις ενω πχ εχεις ενα χρονοδιάγραμμα. Σε αυτο συμφωνω δυστυχως αλλα εκει μετά παμε σε άλλες παθογενιες της ελληνικης νοοτροπιας....

 

βάλε την αστυνομια μεσα να ανοιξει τη σχολή με συμφωνη γνωμη του εισαγγελέα με εντολή βασικα. Συλληψη στους καταληψιες και τελειωνει το πανηγυρι. Αυτο ποιοι το δεχονται ομως? αμα γινει κάτι τέτοιο εκεινος που έδωσε την εντολή θα πάρει μετάθεση σε κανα Καστελοριζο και θα του βγει και το ονομα. Λογικη γενικα δεν υπάρχει στην Ελλαδα οποτε αν αντεχεις καλυτερα καντην για έξω! Μπορει να βρεις πιο συνεργασιμο κοσμο.

Κανείς δεν αμφισβήτησε το επίπεδο γνώσεων που παρέχεται από τις ελληνικές σχολές. Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι το γιατί πρέπει να κρίνεται το υψηλό επίπεδο των φοιτητών από τις εξετάσεις που δίνουν ως μαθητές και όχι από την παρουσία τους στο Πανεπιστήμιο;

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι δε θα έπρεπε να αποκλείεται κανένας. Ας μπει όποιος θέλει, με προϋποθέσεις φυσικά και ας βγει όποιος μπορεί σε ένα διάστημα τεσσάρων χρόνων που θα είναι αποτέλεσμα εργασιών, εξετάσεων και διαρκούς προσπάθειας και όχι μίας εξέτασης. Με το τωρινό σύστημα που ο καθένας πάει όπου τύχει να έχει τη μεγαλύτερη βάση κοντά στο βαθμό του χάνεις ένα σωρό καλούς επαγγελματίες και επιστήμονες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό εγώ το μόνο που θέλω είναι να πάρω το πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται και να φύγω έξω για Master.

 

Αλήθεια, με το πτυχίο από κολλέγιο το οποίο από ότι βλέπω βγαίνει από το University of Derby θα με δεχτούν για Master έξω εύκολα; ;

 

Μιλάς για την περίπτωση που παρακολουθείς κάποια μαθήματα στο εδώ κολλέγιο και μετά συνεχίζεις έξω για να πάρεις το bachelor με το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος κολλεγιο ειναι αυτο? , αν ειναι το πτυχιο απο το derby κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις θεμα

Το mediterranean College είναι.

 

 

Μιλάς για την περίπτωση που παρακολουθείς κάποια μαθήματα στο εδώ κολλέγιο και μετά συνεχίζεις έξω για να πάρεις το bachelor με το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο;

Όχι ακριβώς. Θα παρακολουθήσω κανονικά εδώ στην Αθήνα τα 3 χρόνια, θα πάρω το BSc και μετά αμέσως φεύγω για Master εξωτερικό χωρίς επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για την περίπτωση που παρακολουθείς κάποια μαθήματα στο εδώ κολλέγιο και μετά συνεχίζεις έξω για να πάρεις το bachelor με το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο;

Εννοει να κανει το bsc εδω και να παρει πτυχιο απο το Derby

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες...

 

Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια στο Λύκειο το μόνο που άκουγα και έβλεπα (γιατί μένω κέντρο Αθήνας κοντά σε αρκετά πανεπιστήμια), είναι σχολες κλειστές κάθε μήνα... Ακόμα και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πότε κάνουν μάθημα όσοι πέρασαν σε σχολές...

 

Τώρα αν μπει η Αστυνομία θα έχουμε ψευτο-επαναστάτες να σπάνε τα πάντα, συνθήματα κατά της χούντας κτλ.

 

Λογική δεν υπάρχει όπως είπες.

 

Γιαυτό εγώ το μόνο που θέλω είναι να πάρω το πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται και να φύγω έξω για Master.

 

Αλήθεια, με το πτυχίο από κολλέγιο το οποίο από ότι βλέπω βγαίνει από το University of Derby θα με δεχτούν για Master έξω εύκολα; ;

 

Η Ελλαδα οπως έγινε μονο για διακοπες ειναι το καλοκαιρι!!! Ουτε να δουλευεις σαν επιχειρηματιας κανει θα σε κυνηγάει το κρατος συνεχεια με φορους ουτε και σαν ιδιωτικος υπάλληλος που θα σε κυνηγάει ο εργοδοτης που θα τον κυνηγάει το κράτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να βρεις στα αγγλικά bsc όμως εκτός Αγγλίας. Αυτό που σου προτείνω είναι να ψάξεις για Aγγλια μήπως παίζουν ακόμα φοιτητικά δάνεια , ισως κανεις κατι ετσι

Παίζουν ακόμα τα δάνεια, αρκεί να μένει εκεί και να είναι το πρώτο BSc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν αμφισβήτησε το επίπεδο γνώσεων που παρέχεται από τις ελληνικές σχολές. Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι το γιατί πρέπει να κρίνεται το υψηλό επίπεδο των φοιτητών από τις εξετάσεις που δίνουν ως μαθητές και όχι από την παρουσία τους στο Πανεπιστήμιο;

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι δε θα έπρεπε να αποκλείεται κανένας. Ας μπει όποιος θέλει, με προϋποθέσεις φυσικά και ας βγει όποιος μπορεί σε ένα διάστημα τεσσάρων χρόνων που θα είναι αποτέλεσμα εργασιών, εξετάσεων και διαρκούς προσπάθειας και όχι μίας εξέτασης. Με το τωρινό σύστημα που ο καθένας πάει όπου τύχει να έχει τη μεγαλύτερη βάση κοντά στο βαθμό του χάνεις ένα σωρό καλούς επαγγελματίες και επιστήμονες.

 

Εδω ρε συ βαριουνται οι ιδιοι οι καθηγητες να ασχοληθουν με τους φοιτητες θα αλλαξει το συστημα??? οταν βλεπεις ο αλλος να μπαινει μεσα στη τάξη και να επιτρέπει να γινεται απο κάτω χαυρα ιουδαίων , να τον παρακαλάς να τελειώσεις με την πτυχιακή σου και να τον κυνηγας! Ξέρεις τι κυνηγητο ειχα ριξει εγω για να τελειωσω με την πτυχιακη? τι να λεμε τωρα. Ειναι πολυ χαλαρη η κατασταση δεν το συζητάμε. Και στις καταληψεις ειδικα χαχα να αποφασιζουν οι φοιτητες για το αν θα κλεισει η σχολή ή οχι. Μαλακιες ειναι αυτα. Επι τοπου αστυνομια , συλληψεις και τελος. Να δεις μετα κανεις δεν θα κουνηθει ξανά. Αλλα αν γινουν αυτα οπως ειπα και πριν θα την πληρώσουν αυτοι που πηγαν να βάλουν τα πραγματα σε τάξη. Επειδη οσοι δεν θέλουν τάξη ειναι αρκετοι αυτοι θα έρθουν σε συγκρουση με αυτους που θα πάνε να την επιβάλλουν πάντα ετσι γινεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mediterranean College είναι.

 

 

Όχι ακριβώς. Θα παρακολουθήσω κανονικά εδώ στην Αθήνα τα 3 χρόνια, θα πάρω το BSc και μετά αμέσως φεύγω για Master εξωτερικό χωρίς επιστροφή.

το πρόγραμμα σπουδών http://www.medcollege.edu.gr/ypopshfioi-foithtes/bachelor-s/sxolh-plhroforikhs/bsc-hons-computer-networks-and-security

Για μένα λείπουν αρκετά core subjects , μέχρι επίπεδο CCNA φτάνει η ύλη, όσο και ένα cs bsc (γενικό)

 

Κατ με αν είναι να ασχοληθείς μονο με networks & security ψάξε για certificates, ποιο πολλά θα μάθεις από εκεί αλλιώς γενικό cs -> msc στα networks

Παίζουν ακόμα τα δάνεια, αρκεί να μένει εκεί και να είναι το πρώτο BSc

Ισχύει και για τα msc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόγραμμα σπουδών http://www.medcollege.edu.gr/ypopshfioi-foithtes/bachelor-s/sxolh-plhroforikhs/bsc-hons-computer-networks-and-security

Για μένα λείπουν αρκετά core subjects , μέχρι επίπεδο CCNA φτάνει η ύλη, όσο και ένα cs bsc (γενικό)

 

Κατ με αν είναι να ασχοληθείς μονο με networks & security ψάξε για certificates, ποιο πολλά θα μάθεις από εκεί αλλιώς γενικό cs -> msc στα networks

 

Ισχύει και για τα msc?

https://www.ucas.com/ucas/postgraduate/finance-and-support/postgraduate-fees-and-funding

 

Απ' ότι γράφουν, σου δίνουν ένα ποσό τον χρόνο για να το χρησιμοποιήσεις όπως θες. Eligible αν είσαι EU National but don't normally live in the UK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα οπως έγινε μονο για διακοπες ειναι το καλοκαιρι!!! Ουτε να δουλευεις σαν επιχειρηματιας κανει θα σε κυνηγάει το κρατος συνεχεια με φορους ουτε και σαν ιδιωτικος υπάλληλος που θα σε κυνηγάει ο εργοδοτης που θα τον κυνηγάει το κράτος!

Για διακοπές σε κανα νησί όντως μια χαρά είναι. Εγώ πάντως που γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα δεν βλέπω την ώρα να φύγω και να μην ξαναπατήσω.

 

Έλληνας είμαι αλλά η πατρίδα μου δεν μου πρόσφερε τίποτα. Αντιθέτος μόνο με πλήγωσε. Λυπάμαι που το λέω αλλά το μόνο που θα έχω να θυμάμαι από την πατρίδα μου αν φύγω έξω θα είναι ανύπαρκτη παιδεία, ανύπαρκτο κράτος και επίσης ανύπαρκτη κοινωνία.

 

 

Να δεις μετα κανεις δεν θα κουνηθει ξανά. Αλλα αν γινουν αυτα οπως ειπα και πριν θα την πληρώσουν αυτοι που πηγαν να βάλουν τα πραγματα σε τάξη. Επειδη οσοι δεν θέλουν τάξη ειναι αρκετοι αυτοι θα έρθουν σε συγκρουση με αυτους που θα πάνε να την επιβάλλουν πάντα ετσι γινεται.

Καιρός είναι οι ψευτο-επαναστάτες να αρχίσουν να τα σκάνε.

Οι επαναστάτες που με το να καταστρέφουν δημόσια περιουσία νιώθουν Τσε Γκεβαρα.

 

Που περνάω έξω από το Πολυτεχνείο, την κορυφαία υποτιθεται σχολή και μοιάζει με εγκαταλελειμμένο ερειπιο

το πρόγραμμα σπουδών http://www.medcollege.edu.gr/ypopshfioi-foithtes/bachelor-s/sxolh-plhroforikhs/bsc-hons-computer-networks-and-security

Για μένα λείπουν αρκετά core subjects , μέχρι επίπεδο CCNA φτάνει η ύλη, όσο και ένα cs bsc (γενικό)

 

Κατ με αν είναι να ασχοληθείς μονο με networks & security ψάξε για certificates, ποιο πολλά θα μάθεις από εκεί αλλιώς γενικό cs -> msc στα networks

certificates τώρα πια έχουν όλοι. Δεν λέει πολλά στον τομέα εργασίας.

 Ειδικά αν πάρεις MSc πάνω στο αντικειμενο με λίγο διάβασμα τα παίρνεις αέρα

https://www.ucas.com/ucas/postgraduate/finance-and-support/postgraduate-fees-and-funding

 

Απ' ότι γράφουν, σου δίνουν ένα ποσό τον χρόνο για να το χρησιμοποιήσεις όπως θες. Eligible αν είσαι EU National but don't normally live in the UK.

Θα το κοιτάξω. Αν έχω την δυνατότητα να φύγω για Αγγλία τότε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω link είναι για Master. Αν θες για Bsc, συνήθως το δάνειο καλύπτει μόνο τα fees. Για accomodation τα πληρώνεις εσύ, συν οτιδήποτε άλλο (ασφάλιση κτλ).

 

Αν έχεις τέτοια δυνατότητα πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας μας. Θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το Μητροπολιτικο κολλεγιο. Σκοπεύω να κάνω ένα master εντός των συνόρων, και θα ήθελα να έχω μια εικόνα. Έχω βρει ένα μετά πτυχιακό πρόγραμμα που με ενδιαφέρει αρκετά, ΑΛΛΆ εάν είναι τα χρήματα μου να πάνε χαμένα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσω. Θα αναμένω σχόλια σας, ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Ps. Νομίζω πως με το θέμα αναγνώρισης του μετά πτυχιακού τίτλου δεν πρέπει να υπάρχει ζήτημα, αν ΚΑΙ είναι ακόμη λίγο γκρίζο το τοπίο...

http://www.esos.gr/arthra/42609/anavei-mihanes-saep-gia-tin-anagnorisi-epaggelmatikon-prosonton-kai-epaggelmatikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...