Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μιας και λέμε εδώ, το σύστημα της Ελλάδας δεν έχει καμιά ομοιότητα με της Ευρώπης (πλην Γερμανιας) και Αμερικής. Μην σου κάνει εντύπωση που βγαίνουν παιδιά από σχολές εξωτερικου και αν τους ρωτήσεις τι έμαθαν θα σου απαντήσουν "τίποτα" ( ξέρω περιπτώσεις )

Η αγορά εργασίας είναι ο τελικός κριτής του τι έμαθες και το πτυχίο , δεν λέει σχεδόν τίποτα από μόνο του , σε εναντιθέση με την Ελλάδα που κάποιοι (ευτυχώς δεν αφορά την πλειοψηφία) νομίζουν επειδή περάσαν σε οποιαδήποτε σχολή , τον έδεσαν τον γάιδαρο μια και καλή

 

Όσο άφορα για τα κολλεγια αν με ρώταγες πριν 6-7 χρόνια , μπορούσα να σου πω 2 αξιόλογα που πραγματικά γίνονταν δουλειά, αλλά λόγο κρίσης και μειωμένης ζήτησης το επίπεδο έπεσε κατά πολύ και πλέον δεν αξιζει με τιποτα

συμφωνω. ετσι κι αλλιως αυτοι που τελειωσαν κολλεγια θα βγουν και να τα στηριξουν. οπως γινεται κι εδω , αυτοι που τα υποστηριζουν ειναι αυτοι που τα τελειωσαν. η αληθεια ειναι ομως αυτην , οτι δεν αξιζει να πας σε κολλεγιο εδω. αν ηταν ετσι οι γονεις θα μαζευαν λεφτα ωστε να μας στειλουν ολους σε κολλεγια της Ελλαδας αντι να διαβαζουμε και να περναμε ολα αυτα απο τις πανελλαδικες!

 

υπαρχουν κι αλλες επιλογες αν δε μπορεις μεσω πανελλαδικων , τα κολλεγια ειναι η χειροτερη λυση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως μιας και λέμε εδώ, το σύστημα της Ελλάδας δεν έχει καμιά ομοιότητα με της Ευρώπης (πλην Γερμανιας) και Αμερικής. Μην σου κάνει εντύπωση που βγαίνουν παιδιά από σχολές εξωτερικου και αν τους ρωτήσεις τι έμαθαν θα σου απαντήσουν "τίποτα" ( ξέρω περιπτώσεις )

Η αγορά εργασίας είναι ο τελικός κριτής του τι έμαθες και το πτυχίο , δεν λέει σχεδόν τίποτα από μόνο του , σε εναντιθέση με την Ελλάδα που κάποιοι (ευτυχώς δεν αφορά την πλειοψηφία) νομίζουν επειδή περάσαν σε οποιαδήποτε σχολή , τον έδεσαν τον γάιδαρο μια και καλή

 

Όσο άφορα για τα κολλεγια αν με ρώταγες πριν 6-7 χρόνια , μπορούσα να σου πω 2 αξιόλογα που πραγματικά γίνονταν δουλειά, αλλά λόγο κρίσης και μειωμένης ζήτησης το επίπεδο έπεσε κατά πολύ και πλέον δεν αξιζει με τιποτα

 

Ναι ολοι κριτές ειναι και σε θέλουν έτοιμο φτιαγμένο και εκπαιδευμενο για να μην ζοριζονται. Παιδια μη λεμε αστεια τωρα θα πας σε μια δουλεια ενω βγηκες απο το πανεπιστημιο και μέχρι να προσαρμοστεις κανα χρονο βάζω θα κουτουλάς απο εδω και απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν δεν έβαζα το portfolio μαζί με το cv δεν υπήρχε περίπτωση να με πάρει κανένας στην δουλειά μόνο με το πτυχίο ΕΙΔΙΚΑ στην ελλαδα που θελουν να ξερεις τα παντα και να δουλευεις για 500€. Πλέον την δουλειά την άφησα μιας και φεύγω εξ για μαστερ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν δεν έβαζα το portfolio μαζί με το cv δεν υπήρχε περίπτωση να με πάρει κανένας στην δουλειά μόνο με το πτυχίο ΕΙΔΙΚΑ στην ελλαδα που θελουν να ξερεις τα παντα και να δουλευεις για 500€. Πλέον την δουλειά την άφησα μιας και φεύγω εξ για μαστερ 

 

Ναι και η πλακα ειναι οτι πας στη συνεντευξη και κάνουν λες και ειναι καμια Σιλικον Βάλει .... βρε γελοιε 500 ευρω θα μου δωσεις τι μου κάνεις και τον μάγκα. χαχα ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω άλλο πρόβλημα.

Έχω αποφασίσει να σπουδάσω έξω.

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω σε κανένα από τα πανεπιστήμια που δεν πληρώνω δίδακτρα (όπως αυτά της Σουηδίας πχ) την ειδικότητα που θέλω στα αγγλικά. Έχουν μόνο μαθήματα στην γλώσσα της κάθε χώρας.

 

Τώρα η κατάσταση στα δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας και δεν έχω όρεξη να πετάξω 3-4 χρόνια από την ζωή μου εκεί.

 

Οπότε σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κολλεγιο, να σκιστώ φυσικά γιατί μου αρέσει και η συγκεκριμένη ειδικότητα και μόλις πάρω το Bachelor φεύγω έξω για Master που είναι εύκολο να βρεις μαθήματα στα Αγγλικά.

 

Τι θα λέγατε εσείς για την συγκεκριμένη προοπτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω αν όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού θα αναγνωρίσουν το πτυχίο του 'κολλεγίου' ως BSc, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας γιατί τι ειδικότητα σκέφτεσαι  


Αμφιβάλλω αν όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού θα αναγνωρίσουν το πτυχίο του 'κολλεγίου' ως BSc, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

Αν το χαρτί είναι του κολλεγιου και βέβαια δεν το αναγνωριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Computer network engineering ενδιαφέρομαι.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά BSc λέει ότι σου δίνει και κάπου διάβασα ότι συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστήμιο της Αγγλιας για να τα εκδόσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω αν όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού θα αναγνωρίσουν το πτυχίο του 'κολλεγίου' ως BSc, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

Αν το πτυχίο είναι του συνεργαζόμενου Βρετανικού πανεπιστημίου όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις φυσικά και το αναγνωρίζουν. Αυτά τα πτυχία έχουν την αναγνώριση του Βρετανικού φορέα αναγνώρισης. Σχεδόν κανένα κολέγιο δε δίνει πτυχίο μόνο του. Δικό του πτυχίο νομίζω δίνει μόνο το deree και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Computer network engineering ενδιαφέρομαι.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά BSc λέει ότι σου δίνει και κάπου διάβασα ότι συνεργάζεται με κάποιο πανεπιστήμιο της Αγγλιας για να τα εκδόσει.

Βασικά δύσκολα να βρεις τέτοιο course , συνήθως τα περισσότερα unis ξεκινούν με γενικό computer science και μετά παίρνεις ειδικευση

Κοιτα στο UK μπορει να υπαρχει ως bsc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις εύκολα, στην γλώσσα είναι το πρόβλημα.

 

Στην Αγγλία (φαντάζομαι αυτό εννοείς με UK) υπάρχουν πολλά Πανεπιστήμια. 

Αλλά λεφτά για δίδακτρα και διαμονή δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω άλλο πρόβλημα.

Έχω αποφασίσει να σπουδάσω έξω.

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω σε κανένα από τα πανεπιστήμια που δεν πληρώνω δίδακτρα (όπως αυτά της Σουηδίας πχ) την ειδικότητα που θέλω στα αγγλικά. Έχουν μόνο μαθήματα στην γλώσσα της κάθε χώρας.

 

Τώρα η κατάσταση στα δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους μας και δεν έχω όρεξη να πετάξω 3-4 χρόνια από την ζωή μου εκεί.

 

Οπότε σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κολλεγιο, να σκιστώ φυσικά γιατί μου αρέσει και η συγκεκριμένη ειδικότητα και μόλις πάρω το Bachelor φεύγω έξω για Master που είναι εύκολο να βρεις μαθήματα στα Αγγλικά.

 

Τι θα λέγατε εσείς για την συγκεκριμένη προοπτική;

 

Η συγκεκριμενη προοπτικη αξιζει μονο αν σκέφτεσαι να μεινεις μετα εκει εχεις αποφασισει ρε παιδι μου οτι δεν θα ξαναπατησεις Ελλάδα θα μεινεις εκει για σπουδές και θα συνεχισεις εκει για δουλεια εδω θα έρχεσαι μονο για διακοπές. Κατα τα αλλα εγω πιστευω αυτο που λενε για τα ελληνικα πανεπιστημια και τα σνομπάρουν ειναι κόλλημα απλά, κανεις δεν θα σε εμποδισει να σπουδάσεις καλα να παρακολουθεις μαθήματα που θέλεις και γενικα να γινεις ενας σοβαρος φοιτητης που τελειωνοντας θα έχει πραγματικές γνώσεις και θα ξέρει. Στη τελικη αμα σε ενοχλει η φασαρια μεσα στη ταξη και δεν κανει τιποτα ο καθηγητης σηκω πανω και πες ρε κωλοπαιδα εσεις εκει πισω θα σκάσετε να κανουμε λιγο μάθημα?! Και ολα οκ :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DimitrisOP εκεί κοιτάω ναι. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες χώρες με δωρεάν διδακτρα... Τουλάχιστον αυτές ξέρω εγώ.

 

DDevil είναι παραπάνω από 100% ότι δεν θα ξαναπατήσω στην Ελλάδα.

 

Με την ίδια λογική που λες όμως και στα κολλέγια πάλι δεν σε εμποδίζει κανείς να σπουδάσεις καλά και να γίνεις σοβαρός φοιτητής.

 

Στα δημόσια όσο να πεις οι απεργίες που κάνουν είτε οι φοιτητές είτε οι καθηγητές είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να βρεις στα αγγλικά bsc όμως εκτός Αγγλίας. Αυτό που σου προτείνω είναι να ψάξεις για Aγγλια μήπως παίζουν ακόμα φοιτητικά δάνεια , ισως κανεις κατι ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...