Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντησα  για το τι μπορεί να σημαίνει πρακτικά η αναγνώριση από Naric  με αφορμή το πόστ σου κ το εξειδίκευσα για πτυχιούχους ψυχολογίας.Εσύ μπορεί να ρώτησες ότι θες ,υπάρχει κ άλλος κόσμος που διαβάζει να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξεθάβω λίγο..

Αφού διάβασα όλες της σελίδες(αρκετές με ανούσιο VS θα λεγα) θα ήθελα μερικές γνώμες(τεκμηριωμένες αν γίνετε)...

Έφτασα λοιπόν τα 30 και έχω αρχίσει να έχω σκέψεις με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα και λέω μπας και μπορέσω να πάρω κάποιο χαρτί ώστε να φύγω έξω και φυσικά με καλές προοπτικές. 

Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου περί τι ακριβός να ακολουθήσω(οικονομικά?managment?) οπότε θα θελα μερικές γνώμες με βάση μελλοντική εξέλιξη κτλ.

Με χαρτί από κολέγιο τελικά γινετε δουλειά? ποια κολέγια θα προτείνατε? τι πρόγραμμα έχουν(ωράριο)?

Με distance learning? μιας που το βλέπω πιο ευέλικτο από άποψη παρακολούθησεις σωστά?

Με το να πάω κατευθείαν Μ.Βρετανία? αλλά τι budget θα χρειαστώ για σπουδές και διαμονή?

Με τι κριτήρια σε παίρνουν σε όλα αυτά?

 

για αρχή αυτά και βλέπουμε...

όποιος έχει όρεξη απαντάει,

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί από κολλέγιο λέει γιατί είναι πτυχίο από κρατικό βρετανικο πανεπ. 

 

Φυσικά δεν είναι το τοπ 5 της Αγγλίας. Αλλά δεν παύει να είναι Βρετανικό πτυχίο.

 

Δεν θα πρότεινα να πας Μ Βρετανια για να σπουδάσεις

 

Αν θες ντε και καλά να σπουδάσεις έξω πήγαινε σε Σκανδιναβική χώρα που τα δίδακτρα είναι δωρεάν.

 

Όσο για τα κριτήρια από την στιγμή που τους τα σκας (για τα Κολλέγια αναφέρομαι) δεν χρειάζεσαι τίποτα συγκεκριμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί από κολλέγιο λέει γιατί είναι πτυχίο από κρατικό βρετανικο πανεπ. 

 

Φυσικά δεν είναι το τοπ 5 της Αγγλίας. Αλλά δεν παύει να είναι Βρετανικό πτυχίο.

 

Δεν θα πρότεινα να πας Μ Βρετανια για να σπουδάσεις

 

Αν θες ντε και καλά να σπουδάσεις έξω πήγαινε σε Σκανδιναβική χώρα που τα δίδακτρα είναι δωρεάν.

 

Όσο για τα κριτήρια από την στιγμή που τους τα σκας (για τα Κολλέγια αναφέρομαι) δεν χρειάζεσαι τίποτα συγκεκριμένο).

Σε δέχονται ανεξαρτήτως ηλικίας εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί από κολλέγιο λέει γιατί είναι πτυχίο από κρατικό βρετανικο πανεπ. 

 

Φυσικά δεν είναι το τοπ 5 της Αγγλίας. Αλλά δεν παύει να είναι Βρετανικό πτυχίο.

 

Δεν θα πρότεινα να πας Μ Βρετανια για να σπουδάσεις

 

Αν θες ντε και καλά να σπουδάσεις έξω πήγαινε σε Σκανδιναβική χώρα που τα δίδακτρα είναι δωρεάν.

 

Όσο για τα κριτήρια από την στιγμή που τους τα σκας (για τα Κολλέγια αναφέρομαι) δεν χρειάζεσαι τίποτα συγκεκριμένο).

Tα περισσότερα κολέγια σε εξετάζουν στα αγγλικά όταν πας για εγγραφή, αν δεν περάσεις σου χρεώνουν 1 παραπάνω έτος ή κάποια μαθήματα αγγλικών.

Στο έχω ξαναγράψει και σε άλλο topic τα κολέγια συνήθως δεν συνεργαζονται με κρατικά πανεπιστήμια του εξωτερικού, συνήθως είναι ιδιωτικά με εξαίρεση το Metropolitan και το Aττικο τα οποία έχουν άθλιες συνεργασίες. Αυτο που τον ενδιαφέρει είναι αν τα πανεπιστήμια ειναι κερδοσκοπικά η όχι και αν το πτυχίο που θα πάρει από εδώ θα αναγνωρίζεται απο τους αντίστοιχους επαγγελματικούς συλλόγους στο εξωτερικό.

Τώρα πως ξέρεις να του προτείνεις να πάει σε Σκανδιναβική χώρα ή στην Αγγλία ενώ πριν λίγους μήνες άνοιγες topic για να ρωτήσεις αν είναι καλό το Μediterranean ένας θεός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα περισσότερα κολέγια σε εξετάζουν στα αγγλικά όταν πας για εγγραφή, αν δεν περάσεις σου χρεώνουν 1 παραπάνω έτος ή κάποια μαθήματα αγγλικών.

Στο έχω ξαναγράψει και σε άλλο topic τα κολέγια συνήθως δεν συνεργαζονται με κρατικά πανεπιστήμια του εξωτερικού, συνήθως είναι ιδιωτικά με εξαίρεση το Metropolitan και το Aττικο τα οποία έχουν άθλιες συνεργασίες. Αυτο που τον ενδιαφέρει είναι αν τα πανεπιστήμια ειναι κερδοσκοπικά η όχι και αν το πτυχίο που θα πάρει από εδώ θα αναγνωρίζεται απο τους αντίστοιχους επαγγελματικούς συλλόγους στο εξωτερικό.

Τώρα πως ξέρεις να του προτείνεις να πάει σε Σκανδιναβική χώρα ή στην Αγγλία ενώ πριν λίγους μήνες άνοιγες topic για να ρωτήσεις αν είναι καλό το Μediterranean ένας θεός ξέρει.

 

Δεν νομίζω πως είναι η εξαίρεση. Εδώ βλέπω αρκετά περισσότερα από 2. http://www.ellinikakollegia.gr/kollegia/meli

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα περισσότερα κολέγια σε εξετάζουν στα αγγλικά όταν πας για εγγραφή, αν δεν περάσεις σου χρεώνουν 1 παραπάνω έτος ή κάποια μαθήματα αγγλικών.

Στο έχω ξαναγράψει και σε άλλο topic τα κολέγια συνήθως δεν συνεργαζονται με κρατικά πανεπιστήμια του εξωτερικού, συνήθως είναι ιδιωτικά με εξαίρεση το Metropolitan και το Aττικο τα οποία έχουν άθλιες συνεργασίες. Αυτο που τον ενδιαφέρει είναι αν τα πανεπιστήμια ειναι κερδοσκοπικά η όχι και αν το πτυχίο που θα πάρει από εδώ θα αναγνωρίζεται απο τους αντίστοιχους επαγγελματικούς συλλόγους στο εξωτερικό.

Τώρα πως ξέρεις να του προτείνεις να πάει σε Σκανδιναβική χώρα ή στην Αγγλία ενώ πριν λίγους μήνες άνοιγες topic για να ρωτήσεις αν είναι καλό το Μediterranean ένας θεός ξέρει.

Δεν είχα ανοίξει εγώ εκείνο το Topic φίλε μου, απλά είχα συμμετάσχει.

Επίσης δεν του πρότεινα να πάει ούτε σε Σκανδιναβική χώρα ούτε στην Αγγλία.

Ρώτησε αν αξίζει να πάει στην Αγγλία να σπουδάσει και του απαντώ ΟΧΙ.

Αν θέλει να πάει να σπουδάσει έξω καλύτερο θα ήταν να πάει σε κάποια Σκανδιναβική χώρα που είναι δωρεάν.

 

Επίσης Ποια είναι τα κολέγια που δεν συνεργάζονται με κρατικά πανεπ;

Γιατί από ότι βλέπω Mediterranean, Metropolitan και Αττικο όλα συνεργάζονται με Κρατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.esos.gr/arthra/43117/isotimoi-oi-titloi-ton-kollegion-me-ton-aei-gia-ti-vathmologiki-kai-misthologiki

Τα κολλέγια τα βρίσκω πολύ καλύτερα απο τα δημόσια πανεπιστήμια καθώς δεν επιρρεάζονται απο κομματικά απεργείες και τα σχετικά, δεν έχουν πολλές ωρές ή για την ακρίβεια δεν έχουν κενά μεταξύ μαθημάτων.είναι υποχρεωτική η γνώση αγγλικών και ειδικά για οικονομικές επιστήμες είναι πολυ θετικό.γνωρίζεσαι  με τον καθηγητή και αυτό δημιουργεί καλύτερες σχέσεις με τα μαθήματα και τα λοιπά.κάνουν πολλά σεμηνάρια και τσάμπα μέσα στα πλαίσια του μαθήματος.Το να πας έξω να σπουδάσεις όπως αναφέρεται το βρίσκω ανούσιο καθώς πολλά κολλέγια συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού, άρα γιατι να πας στο εξωτερικό αφου και απο δώ θα έχεις το πτυχίο?για να δώσεις έξτρα λεφτά για διαμονή και τα λοιπά?δεν νομίζω οτι αξίζει.όπως αναφέρθηκε το city συνεργάζεται με το sheffield το bca συνεργάζεται με το plymouth κ.ο.κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθάβω λίγο..

 

Αφού διάβασα όλες της σελίδες(αρκετές με ανούσιο VS θα λεγα) θα ήθελα μερικές γνώμες(τεκμηριωμένες αν γίνετε)...

 

Έφτασα λοιπόν τα 30 και έχω αρχίσει να έχω σκέψεις με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα και λέω μπας και μπορέσω να πάρω κάποιο χαρτί ώστε να φύγω έξω και φυσικά με καλές προοπτικές. 

Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου περί τι ακριβός να ακολουθήσω(οικονομικά?managment?) οπότε θα θελα μερικές γνώμες με βάση μελλοντική εξέλιξη κτλ.

Με χαρτί από κολέγιο τελικά γινετε δουλειά? ποια κολέγια θα προτείνατε? τι πρόγραμμα έχουν(ωράριο)?

Με distance learning? μιας που το βλέπω πιο ευέλικτο από άποψη παρακολούθησεις σωστά?

Με το να πάω κατευθείαν Μ.Βρετανία? αλλά τι budget θα χρειαστώ για σπουδές και διαμονή?

Με τι κριτήρια σε παίρνουν σε όλα αυτά?

 

για αρχή αυτά και βλέπουμε...

όποιος έχει όρεξη απαντάει,

ευχαριστώ 

 

Εγώ σπουδάζω Σκωτία και δεν πληρώνω δίδακτρα, μου τα πληρώνει η κυβέρνηση επειδή είμαι από ευρωπαϊκή χώρα. Για διαμονή σε εστία είναι γύρω στις 400 λίρες το μήνα (συμπεριλμβάνεται ίντερνετ, νερό, ρεύμα, θέρμανση, ασφάλεια κτλ) και μετά το φαγητό εξαρτάται πόσο και τι τρως, υπολόγισε γύρω στις 20 με maximum 30 λίρες την εβδομάδα. 

Για να σε δεχτούν σε αξιοπρεπές πανεπιστήμιο θες οπωσδήποτε καλό βαθμό απολυτηρίου. Τα περισσότερα ζητάνε και Πανελλήνιες αλλά όχι πάντα. Το κάθε πανεπιστήμιο έχει διαφορετικά κριτήρια. Ζητάνε personal letter και συστατική επιστολή καθώς επίσης και πιστοποιητικό (πρόσφατο) ότι μιλάς Αγγλικά (το IELTS συνήθως).

Αν είσαι 30 θεωρείσαι mature student και πρέπει να ρωτήσεις αν δεν υπάρχει θέμα γι'αυτό. Απ'ό,τι έχει πάρει το μάτι μου βρίσκουν δουλειές αυτοί που έχουν τελειώσει management ή οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.esos.gr/arthra/43117/isotimoi-oi-titloi-ton-kollegion-me-ton-aei-gia-ti-vathmologiki-kai-misthologiki

 

Τα κολλέγια τα βρίσκω πολύ καλύτερα απο τα δημόσια πανεπιστήμια καθώς δεν επιρρεάζονται απο κομματικά απεργείες και τα σχετικά, δεν έχουν πολλές ωρές ή για την ακρίβεια δεν έχουν κενά μεταξύ μαθημάτων.είναι υποχρεωτική η γνώση αγγλικών και ειδικά για οικονομικές επιστήμες είναι πολυ θετικό.γνωρίζεσαι  με τον καθηγητή και αυτό δημιουργεί καλύτερες σχέσεις με τα μαθήματα και τα λοιπά.κάνουν πολλά σεμηνάρια και τσάμπα μέσα στα πλαίσια του μαθήματος.Το να πας έξω να σπουδάσεις όπως αναφέρεται το βρίσκω ανούσιο καθώς πολλά κολλέγια συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού, άρα γιατι να πας στο εξωτερικό αφου και απο δώ θα έχεις το πτυχίο?για να δώσεις έξτρα λεφτά για διαμονή και τα λοιπά?δεν νομίζω οτι αξίζει.όπως αναφέρθηκε το city συνεργάζεται με το sheffield το bca συνεργάζεται με το plymouth κ.ο.κ

 

Το να πας εξω ειναι πολυ καλυτερο απο το να μεινεις στο ελλαντα με χαρτι υγειας κωλεγιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...