Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάση της δικιάς μου εμπειρίας/ εγώ ανέφερα facts που λένε και στο χωριό μου

Μόλις αναίρεσε το τέλος του post σου την αρχή του.

 

όλοι εσείς που κατηγορείτε τα κολλέγια μπορείτε να πείτε με γεγονότα αναλυτικά όπως εγώ γιατί τα θεωρείτε σάπια? Και το κυριότερο έχετε προσωπική εμπειρία ή απλά τα λέτε έτσι γιατί είστε φωτεινοί παντογνώστες? (Μάλλον το δεύτερο)

Έκανα το πρώτο έτος ψυχολογία στο Mediterranean και μετά έκανα μεταγραφή στο City Unity College οπότε μάλλον όχι το δεύτερο.

 

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα ούτε είπα ότι είναι παντού έτσι

Μόλις το έκανες για δεύτερη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντα πίστευα οτι εαν θέλει κάποιος πραγματικά να μάθει κάτι, θα ασχοληθεί και θα το μάθει, η σχολή απλά είναι το μέσο.

 

Τώρα για την παραπάνω δήλωση, να σας πληροφορήσω οτι τα πραγματικά σοβαρά Βρετανικά πανεπιστημια, δυστυχώς, δεν συνεργάζονται με κανένα κολλέγιο. Αυτα που δίνουν franchise στα κολλέγια, μην νομίζετε οτι είναι σωνει και ντε καλύτερα απο το Τει Ηπείρου που αναφερθηκε ως παράδειγμα.. χωρίς αυτό να σημαίνει επίσης οτι είναι και για τα σκουπίδια

 

Και στο UK παίζει το εξής για τα πανεπιστημια: Υπάρχουν τα Top Tier πανεπιστήμια που όντως προσδίδουν το συγκριτικό πλεονέκτημα στο βιογραφικό σου, και υπάρχουν και όλα τα άλλα.. τι θέλω να πω; οτι για τον μεσο Βρετανό εργοδότη δεν έχει σημασία εαν το πτυχίο σου γράφει Plymouth ή Derby.. Θα έχει ομως μεγάλη σημασία εαν γράφει LSE, Lancaster κτλ..

Επίσης, μεγάλη σημασία πλέον έχει το μεταπτυχιακό να είναι και accredited απο κάποιο μεγάλο φορέα. Π.χ ενα MSc. in Accounting & finance καλό θα είναι να είναι accredited απο ενα φορέα τύπου ACCA. 

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν έχω τπτ με τα κολλέγια είτε με τα ΤΕΙ/ΑΕΙ/ΙΕΚ κτλ. αν κάποιος θέλει να διαπρέψει σε κάτι, θα σκιστεί να το καταφέρει απο οποιαδήποτε σχολή.. Απλά μην τρώτε το παραμύθι που ίσως σας πουλάνε για να προσελκύσουν πελάτες!

Α, και κάτι ακόμα, το οποίο ίσως να αφορά τον δικό μου ακαδημαικό τομέα.. σχολή και μεταπτυχιακό που δεν ζητάει GMAT στα κριτήρια εισαγωγής, απλά δεν σέβεται τον εαυτό της, πόσο μάλλον τον εκάστοτε φοιτητή

Δε διαφωνώ σε όλα, αλλά και στην Αγγλία να το κάνεις το μεταπτυχιακό, τα Πανεπιστήμια τους δεν έχουν και τα πιο αυστηρά κριτήρια εισαγωγής, αν εξαιρέσεις το top 10-15.

 

Επίσης το Sheffield που είναι σοβαρότατο και βρίσκεται σε λίστες top 100 κόσμου συνεργάζεται με 2 ελληνικά κολλέγια. Πιστεύω πάντως πως και τα ίδια τα κολλέγια διαφημίζουν τον εαυτό τους καλύτερα από όσο είναι, αλλά και ο πόλεμος που δέχονται είναι άδικος. Όπως και να χει στην εποχή που ζούμε υπάρχουν άπειρες πληροφορίες. Κάντε καλά την έρευνά σας και δε θα σας κοροϊδέψει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αναίρεσε το τέλος του post σου την αρχή του.

 

Έκανα το πρώτο έτος ψυχολογία στο Mediterranean και μετά έκανα μεταγραφή στο City Unity College οπότε μάλλον όχι το δεύτερο.

 

Μόλις το έκανες για δεύτερη φορά.

Νομίζω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση γιατί δεν καταλαβαίνεις τι λέω ή μαλλον το ερμηνεύεις με τρόπο που να σε συμφέρει. Αντί να κάνεις quote μεμονωμένες φράσεις διάβασε όλο το ποστ μου. Και πάλι δεν αναφέρεις το γιατί σου φάνηκε σάπιο το Mediterranean απλά λές ότι πήγες και έφυγες. By the way και γενικά είμαι ευχαριστημένη (τουλάχιστον στο τμήμα Πληροφορικής). Οταν υποστηρίζεις μια άποψη πρέπει να την στηρίζεις με γεγονότα, με το να λες γενικά και αόριστα τα κολλέγια είναι γτπ και τα δημόσια είναι σούπερ ντούπερ ουάου απλά ενισχύεις την αντίθετη άποψη. Και οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα δεν ξέρουν καν τι γίνεται στα κολλέγια, απλά υποστηρίζουν απόψεις βασισμένοι στο τι πιστεύουν λόγω του συνδρόμου των αρχαίων Ελλήνων. Από τα 100 άτομα που λένε τα κολλέγια είναι έτσι τα δημόσια είναι έτσι ανάθεμα και αν οι 10 έχουν εμπειρία και από τα δύο ή έστω το ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση γιατί δεν καταλαβαίνεις τι λέω ή μαλλον το ερμηνεύεις με τρόπο που να σε συμφέρει. Αντί να κάνεις quote μεμονωμένες φράσεις διάβασε όλο το ποστ μου. Και πάλι δεν αναφέρεις το γιατί σου φάνηκε σάπιο το Mediterranean απλά λές ότι πήγες και έφυγες. By the way και γενικά είμαι ευχαριστημένη (τουλάχιστον στο τμήμα Πληροφορικής). Οταν υποστηρίζεις μια άποψη πρέπει να την στηρίζεις με γεγονότα, με το να λες γενικά και αόριστα τα κολλέγια είναι γτπ και τα δημόσια είναι σούπερ ντούπερ ουάου απλά ενισχύεις την αντίθετη άποψη. Και οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα δεν ξέρουν καν τι γίνεται στα κολλέγια, απλά υποστηρίζουν απόψεις βασισμένοι στο τι πιστεύουν λόγω του συνδρόμου των αρχαίων Ελλήνων. Από τα 100 άτομα που λένε τα κολλέγια είναι έτσι τα δημόσια είναι έτσι ανάθεμα και αν οι 10 έχουν εμπειρία και από τα δύο ή έστω το ένα.

Αν διαβάσεις τα post μου θα δεις ότι δεν έχω γράψει πουθενά ότι τα κολέγια είναι σάπια, μάλιστα αναφέρω ότι οι διαφορές με τα ελληνικά AEI 

είναι ελάχιστες. Το να γράψω γιατί το Mediterranean μου φάνηκε gtp και έφυγα είναι ανούσιο γιατί ήταν προσωπική εμπειρία και όχι fact που λένε

 και στο χωριό σου. Τώρα αν νομίζεις ότι μια πολυκατοικία δίπλα στην πλατεία Βικτωρίας είναι δείγμα τριτοβάθμιας αγγλικού τύπου τότε

κάτι δεν πάει καλά. Όσο για τα σύνδρομα περί αρχαίων Ελλήνων κτλ είναι κάτι που έφτιαξες στο κεφάλι σου. Τα περισσότερα παιδιά 

που σπουδάζουν σε ΑΕΙ μαθαίνουν από το λύκειο ότι αν δεν περάσουν σε δημόσιο η ζωή τους τελείωσε γι αυτό και κρίνουν 

ότι άλλο υπάρχει ως κάτι κατώτερο. Τέλος θα σε παρακαλούσα οι προσωπικές επιθέσεις (περί προβλημάτων στην ανάγνωση κτλ)

 να μειωθούν αλλιώς θα απευθυνθώ στους admin του forum.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θεμα εχει υπεραναλυθει. Πανω στα νευρα του ο καθενας λεει διαφορες κακιες. Υπαρχουν κολλεγια και κολλεγια και πανεπιστημια και πανεπιστημια (μιλαω παντα για Ελλαδα).

 

Σιγουρα θα υπαρχουν καποια κολλεγια που θα κανουν δουλεια σε σχεση με το επιπεδο μαθησης κτλ , το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να τα χρυσοπληρωσεις (οποτε εκει παιζει ρολο το ποσο διατεθειμενος ειναι ο μπαμπας-μαμα να πληρωσει για κατι που πιθανως μπορεις να βρεις και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δωρεαν) Απο εκει και περα , αν δε μπορει με τιποτα καποιος να περασει μεσω πανελλαδικων ή δε θελει γενικα για τον χ,ψ λογο κι εχει τα χρηματα,ας τα δωσει. Το βασικοτερο ειναι ομως οτι κολλεγιο απο κολλεγιο διαφερει,δεν προσφερουν ολα το ιδιο,καποια ειναι σκετη κοροιδια ,δεν προσφερουν καλο επιπεδο μαθησης κι απλως κοιτανε να σου αρπαξουν τα χρηματα και το πτυχιο τους δεν εχει την ιδια αξια με αλλα πτυχια ουτε καν στο εξωτερικο. Επισης οποιος αποφασισει να παει σε κολλεγιο , θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος οτι κατα πασσα πιθανοτητα δε θα αναγνωριζεται στην Ελλαδα (απ'οσο γνωριζω τα πτυχια αυτα δε τα αναγνωριζει ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π,για τα περισσοτερα ισχυει σιγουρα) φυσικα αν δε τον νοιαζει αυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα,κανει ενα καλο και σωστο ψαξιμο , δεν τσιγγουνευεται τα χρηματα και πηγαινει σε καποιο που θεωρειται αξιολογο.

 

Γενικα η ασχημη εντυπωση που αφηνουν τα ιδιωτικα ειναι οτι το μονο που χρειαζεται ειναι να πληρωσεις , οχι να γραψεις εξετασεις για να μπεις και γι'αυτο αρκετοι τα βλεπουν με μισο ματι εδω.

 

Τωρα για τα πανεπιστημια της Ελλαδας , ΑΕΙ και ΤΕΙ. Υπαρχουν πανεπιστημια (τα περισσοτερα)που προσφερουν πολυ καλο επιπεδο μορφωσης και πανω απ'ολα πτυχια τα οποια ειναι πληρως αναγνωρισμενα και σε Ελλαδα και σε εξωτερικο κι ολα αυτα δωρεαν και χωρις ποτε κανεις να σε αμφισβητησει αφου μπηκες με την αξια σου. Γι'αυτο και λεμε και προτεινουμε συνηθως σαν καλυτερη λυση το να μπεις σε ελληνικο πανεπιστημιο κι οχι να πας σε κολλεγιο. 

 

Το θεμα τωρα ξεκιναει απο μερικους (συνηθως αυτους των κολλεγιων φυσικα και γενικα εκεινων που βαρεθηκαν ή απετυχαν στις πανελλαδικες) που αρχιζουν και λενε οτι τα πανεπιστημια της Ελλαδας ειναι σκουπιδια και δεν αξιζουν τιποτα κι οτι τα κολλεγια ειναι καλυτερα!!! Κατι που φυσικα και ΔΕΝ ισχυει. Εκει μειωνεις τον κοπο του αλλου που εκατσε κι εστρωσε τον κωλο του κατω να διαβασει να περασει σε μια σχολη , κατι το οποιο εσυ δε χρειαστηκε να κανεις και με θρασσος σαν κακομαθημενο γυρνας και λες οτι ειναι κατωτερος σου , κατι το οποιο κιολας δεν ισχυει μιας και τα πτυχια των ελληνικων πανεπιστημιων αναγνωριζονται πληρως σε αντιθεση με αυτα των κολλεγιων.

 

Εκει ειναι το προβλημα. Κανε τις επιλογες σου , σπουδασε οπως θες κι οτι θες αλλα κρατα το στομα σου κλειστο και μην προκαλεις , γιατι μετα θα ακουσεις σχολια του τυπου εισαι αχρηστος κι εσυ και το πτυχιο σου ,σχολια που δε θα σου αρεσουν αλλα που εσυ προκαλεσες εν τελη.

 

Φυσικα η καλυτερα λυση ολων για οποιον εχει πραγματικα χρηματα και μπορει να τα διαθεσει , ειναι να φυγει και να σπουδασει εξωτερικο οπου το επιπεδο εκει δεν συγκρινεται με της Ελλαδας.(και να μην ξαναγυρισει και ποτε ετσι οπως εχουν τα πραγματα !!!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζα το eMBA απο University of Bolton  που εχει το New York College. Γενικα απο εκει παιρνεις κανονικα πτυχιο απο την αγγλια κλπ. Αξιζει για ταυτοχρονα με την δουλεια; Απο ιδιωτικο τομεα μου εχουν πει αξιζει. Και αναγνωριζεται απο ΔΟΑΤΑΠ(δε με ενδιαφερει βεβαια). Η αλλη επιλογη ειναι η ΑΣΟΕΕ αλλα ειναι στο ιδιο κοστος περιπου. Ποια η γνωμη σας για το συγκεκριμενο κολλεγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις τα post μου θα δεις ότι δεν έχω γράψει πουθενά ότι τα κολέγια είναι σάπια, μάλιστα αναφέρω ότι οι διαφορές με τα ελληνικά AEI 

είναι ελάχιστες. Το να γράψω γιατί το Mediterranean μου φάνηκε gtp και έφυγα είναι ανούσιο γιατί ήταν προσωπική εμπειρία και όχι fact που λένε

 και στο χωριό σου. Τώρα αν νομίζεις ότι μια πολυκατοικία δίπλα στην πλατεία Βικτωρίας είναι δείγμα τριτοβάθμιας αγγλικού τύπου τότε

κάτι δεν πάει καλά. Όσο για τα σύνδρομα περί αρχαίων Ελλήνων κτλ είναι κάτι που έφτιαξες στο κεφάλι σου. Τα περισσότερα παιδιά 

που σπουδάζουν σε ΑΕΙ μαθαίνουν από το λύκειο ότι αν δεν περάσουν σε δημόσιο η ζωή τους τελείωσε γι αυτό και κρίνουν 

ότι άλλο υπάρχει ως κάτι κατώτερο. Τέλος θα σε παρακαλούσα οι προσωπικές επιθέσεις (περί προβλημάτων στην ανάγνωση κτλ)

 να μειωθούν αλλιώς θα απευθυνθώ στους admin του forum.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                  

Μιλάω γενικά δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε εσένα. Πολύ προσωπικά τα παίρνεις όλα. Οκ ας πουμε οτι υποστηρίζεις όπως λες οτι οι διαφορές είναι ελάχιστες. Πες το γιατί ρε φίλε.  Δεν μπορείς να λες κάτι χωρίς να το υποστηρίζεις. Δεν σου επιτέθηκα προσωπικά λολ. Αν πιστεύεις οτι παραβίασα τους κανόνες του φόρουμ μπορείς να μου κάνεις αναφορά δεν χρειάζεται να απειλείς λες και θα φοβηθώ. Εχω επίγνωση του τι λέω και πως το λέω. Feel free to report me. Tα facts βγαίνουν από τις προσωπικές εμπειρίες της πλειοψηφίας. Αν 8 στους 10 πουν οτι βάση προσωπικής εμπειρίας το τάδε κολλέγιο είναι χάλια ε προφανώς θα ισχύει, δεν γίνεται να είναι συνεννοημένοι και να λένε ψέμματα ή να είναι υποκειμενική η άποψη τους γιατί απο τι στιγμη που εμφανίζονται 100-200 ατομα να λενε το ίδιο πράγμα γίνεται γεγονός (τυχαία τα νούμερα). Τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι οτι το να λες κατι χωρίς να το υποστηρίζεις ως προς το γιατί συγκεκριμένα είναι χειρότερο από το να πεις τι εμπειρία είχες για το γεγονός (του τύπου γιατί έτσι). Για κάποιο λόγο το δεύτερο αισθάνεσαι πολύ άνετα να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ερωτηση που θα σας κανει recruiter στο uk ειναι ποσο καιρο είστε εδω (αν δεν υπαρχει uk address κ τηλεφωνο 99,99999% καδος το βιογραφικό) τότε θα πείτε ενα , δυο , τρεις μηνες κ εκει έρχεται η ερωτηση που πιθανον θα φας κ ακυρο "που σπουδασες". Οποτε παπαλα το "πτυχιο απο βρετανικό πανεπιστήμιο". Εφόσον δεν εχεις experience αυτο το πτυχίο ακομα κ δω άχρηστο ειναι θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλοί προορισμοί για εργασία στην Ευρώπη,

Σκανδιναβικές χώρες, Γερμανία, Γαλλία και βάλε.

 

Την αγγλία σαν παράδειγμα την χρησιμοποίησα περισσότερο.

Στις παραπάνω χώρες το πτυχίο από βρετανικό πανεπιστήμιο θεωρείται καλύτερο από Ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: αυτο που είπα για τα top tier unis δε νομιζω οτι το καταλαβες. Θα γίνω πιο συγκεκριμένος, ενας recruiter στο H.B δέχεται βιογραφικά για μια θέση.. Τα ταξινομεί σε δυο στήλες, αυτή με βιογραφικά απο top tier και αυτή με όλα τα άλλα.. Αυτά είναι λόγια απο επαγγελματίες recruiters που έχει τύχει να γνωρίσω κατα καιρούς..

 

edit2: επίσης, αυτή η διαφορά στα rankings που παράθεσες, τι σημαίνει ποιοτικα; σε τι παραμέτρους βασίστηκαν; σε αριθμο πτυχίων; σε ικανοποίηση φοιτητων; σε ερευνα; σε τι;; εχει ληφθεί υπόψη η διαφορά χρηματοδότησης καθώς και οι διαφορές οργάνωσης των εκπαιδευτικών συστημάτων;

για μένα είναι απλά νούμερα αν δεν ξέρω τι αντιπροσωπευουν ποιοτικά.

Δεν πάω να βγάλω καλυτερο το τει και χαλια το derby ή το αντίθετο, απλά τα rankings δεν μου λένε κατι για την πραγματική αξία που μπορεί να έχει μια σχολή.

Ισχύει. Εδώ στο UK πρόσεξα μετράει πολύ το prestige από ένα καλό Πανεπιστήμιο. Αυτό που είπες για τους recruiters δεν το έχω ξανακούσει αλλά δεν με παραξενευει. Όμως φαντάζομαι ότι ισχύει μόνο για μεγαλύτερες εταιρίες. Αλλά και πάλι αν ένας απόφοιτος από ένα νορμάλ πανεπιστήμιο έχει εμπειρία πχ μέσω πρακτικών, θα έχει περισσότερες πιθανότητες από έναν από καλύτερο πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ερωτηση που θα σας κανει recruiter στο uk ειναι ποσο καιρο είστε εδω (αν δεν υπαρχει uk address κ τηλεφωνο 99,99999% καδος το βιογραφικό) τότε θα πείτε ενα , δυο , τρεις μηνες κ εκει έρχεται η ερωτηση που πιθανον θα φας κ ακυρο "που σπουδασες". Οποτε παπαλα το "πτυχιο απο βρετανικό πανεπιστήμιο". Εφόσον δεν εχεις experience αυτο το πτυχίο ακομα κ δω άχρηστο ειναι θεωρητικά.

Αν δεν έχεις εμπειρία και ζητάνε εμπειρία οποιοδήποτε πτυχίο και να έχεις είναι "άχρηστο" αν εχεις μόνο αυτό.  Αυτο που λες για τον recruiter αν μια εταιρεία πχ στην Αγγλία κοιτάει να προσλάβει ξένους λίγο θα την νοιάζει αν έχεις ζήσει εκεί, υποτίθεται σε προσλαμβάνει για τα προσόντα σου τα οποία δεν μπορεί να βρει εγχώρια. Τι σχέση έχει αν σπούδασες εκεί ή όχι? Νομίζεις οτι δεν μπορεί να κοιτάξει σε Άγγλους αποφοίτους? Ούτως η άλλως λίγη σημασία έχει αν σπουδάζεις Αγγλία ή οχι γιατί οι βαθμολογίες δίνονται από τους Άγγλους και στις δυο περιπτώσεις. Οπότε αν έχεις επιτύχει δεν υπάρχει καμία διαφορά. Αυτό που μας είχε πει καθηγητής που έχει δουλέψει έξω είναι οτι κοιτάνε βαθμό πτυχίου και θέμα πτυχιακής και στο προπτυχιακό και στο μεταπτυχιακό. Ολα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ερωτηση που θα σας κανει recruiter στο uk ειναι ποσο καιρο είστε εδω (αν δεν υπαρχει uk address κ τηλεφωνο 99,99999% καδος το βιογραφικό) τότε θα πείτε ενα , δυο , τρεις μηνες κ εκει έρχεται η ερωτηση που πιθανον θα φας κ ακυρο "που σπουδασες". Οποτε παπαλα το "πτυχιο απο βρετανικό πανεπιστήμιο". Εφόσον δεν εχεις experience αυτο το πτυχίο ακομα κ δω άχρηστο ειναι θεωρητικά.

Και το experience να φανταστώ το κόβεις από τα δέντρα ή το μαζεύεις από τους κάμπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το experience να φανταστώ το κόβεις από τα δέντρα ή το μαζεύεις από τους κάμπους.

Από πρακτικές ή εθελοντισμό. Στο Ελλάντα ασ'το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλοί προορισμοί για εργασία στην Ευρώπη,

Σκανδιναβικές χώρες, Γερμανία, Γαλλία και βάλε.

 

Την αγγλία σαν παράδειγμα την χρησιμοποίησα περισσότερο.

Στις παραπάνω χώρες το πτυχίο από βρετανικό πανεπιστήμιο θεωρείται καλύτερο από Ελληνικό.

Δεν ξέρω τι παραδείγματα έχεις, αλλα πίστεψε με οταν σου λέω οτι τα Ελληνικά πτυχία (ΑΕΙ/ΤΕΙ) έχουν πέραση στην Ευρώπη.. όσο και αν τα απορρίπτεις και σου φάινεται παράξενο.. ;)

 

Τωρα, για Γερμανία κτλ. δεν γνωρίζω, μπορώ να σου πω ομως με βεβαιότητα οτι στη Σουηδία δεν τους νοιάζει απο που πήρες πτυχίο, εφόσον γνωρίζεις τη δουλεια. Σε μικρότερες, μη-πολυεθνικές συνήθως εταιρέιες, τους νοιάζει να γνωρίζεις και τα minimum Σουηδικά. Κατα τ'αλλα ισχυει και για τη Σουηδία αυτό που αναφέθηκε παραπάνω για UK:

Η πρωτη ερωτηση που θα σας κανει recruiter στο uk ειναι ποσο καιρο είστε εδω (αν δεν υπαρχει uk address κ τηλεφωνο 99,99999% καδος το βιογραφικό) 

 

Δεν λέω οτι είναι αδύνατο να βρείς, αλλά πρέπει να είσαι εκεί.. θα βρείς δουλειά πολύ πιο ευκολα μεσω διαπροσωπικού networking, παρά μεσα απο ιντερνετ και mail.

 

Όσο για το που θα μαζέψεις experience.. οπως ειπώθηκε, στην Ελλάδα.. Αστο! Στο Η.Β υπάρχουν τρόποι απο internships κτλ. 

 

Απο π΄ροσφατα περιστατικά και απο αυτά που γνωρίζω, σε Πολωνία, Σλοβακία, Πραγα και Ουγγαρία που πολλές μεγάλες πολυεθνικές εχουν αποκεντρώσει διάφορους τομέις δραστηριότητας τους, είναι πιο εύκολο να βρεις δουλεια σε σχέση πχ με τη Στοκχόλμη ή το Οσλο. Και πάλι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα απο που πήρες πτυχίο.

 Αυτό που μας είχε πει καθηγητής που έχει δουλέψει έξω είναι οτι κοιτάνε βαθμό πτυχίου και θέμα πτυχιακής και στο προπτυχιακό και στο μεταπτυχιακό. Ολα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Μέχρι να βρώ την δουλεία που είμαι τώρα, πρέπει να πέρασα τουλάχιστον 100 συνεντευξεις.. όλες εξωτερικό. Σε καμια, μα καμία κανείς δε με ρώτησε τπτ σχετικο. Η πρώτη σοβαρή ερωτηση πάντα είχε να κάνει με το experience που έχω, με το ACCA και μετά γιατί έχω επιλέξει να κάνω διδακτορικο. Κανένας δεν νοιαστηκε για τους βαθμούς μου και για τα θέματα στις πτυχιακές μου.

Αυτό όμως έγινε στην συνέντευξη για να ξεκινήσω το phd.. εκεί οι τύποι με ξετίναξαν!

 

Δεν θέ΄λω σε καμια περίτπωση να είμαι απόλυτος, αλλά μηπως ο καθηγητής σου εννοούσε academic δουλεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το experience να φανταστώ το κόβεις από τα δέντρα ή το μαζεύεις από τους κάμπους.

Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα. Τουλάχιστον στον τομέα της Πληροφορικής πιο πολύ μετράει να έχεις πρακτική εμπειρία παρά τα πτυχία. Τωρα από που μαζεύεις εμπειρία..στην Ελλάδα πλέον δύσκολο. Εκτός και αν βρεις να κάνεις πρακτική που και πάλι δύσκολο έτσι όπως έχουμε καταντήσει. (χωρις να πληρώνεσαι φυσικά)

 

https://www.youtube.com/watch?v=1dtygyuKrWk

Δεν ξέρω τι παραδείγματα έχεις, αλλα πίστεψε με οταν σου λέω οτι τα Ελληνικά πτυχία (ΑΕΙ/ΤΕΙ) έχουν πέραση στην Ευρώπη.. όσο και αν τα απορρίπτεις και σου φάινεται παράξενο.. ;)

 

Τωρα, για Γερμανία κτλ. δεν γνωρίζω, μπορώ να σου πω ομως με βεβαιότητα οτι στη Σουηδία δεν τους νοιάζει απο που πήρες πτυχίο, εφόσον γνωρίζεις τη δουλεια. Σε μικρότερες, μη-πολυεθνικές συνήθως εταιρέιες, τους νοιάζει να γνωρίζεις και τα minimum Σουηδικά. Κατα τ'αλλα ισχυει και για τη Σουηδία αυτό που αναφέθηκε παραπάνω για UK:

 

Δεν λέω οτι είναι αδύνατο να βρείς, αλλά πρέπει να είσαι εκεί.. θα βρείς δουλειά πολύ πιο ευκολα μεσω διαπροσωπικού networking, παρά μεσα απο ιντερνετ και mail.

 

Όσο για το που θα μαζέψεις experience.. οπως ειπώθηκε, στην Ελλάδα.. Αστο! Στο Η.Β υπάρχουν τρόποι απο internships κτλ. 

 

Απο π΄ροσφατα περιστατικά και απο αυτά που γνωρίζω, σε Πολωνία, Σλοβακία, Πραγα και Ουγγαρία που πολλές μεγάλες πολυεθνικές εχουν αποκεντρώσει διάφορους τομέις δραστηριότητας τους, είναι πιο εύκολο να βρεις δουλεια σε σχέση πχ με τη Στοκχόλμη ή το Οσλο. Και πάλι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα απο που πήρες πτυχίο.

Μέχρι να βρώ την δουλεία που είμαι τώρα, πρέπει να πέρασα τουλάχιστον 100 συνεντευξεις.. όλες εξωτερικό. Σε καμια, μα καμία κανείς δε με ρώτησε τπτ σχετικο. Η πρώτη σοβαρή ερωτηση πάντα είχε να κάνει με το experience που έχω, με το ACCA και μετά γιατί έχω επιλέξει να κάνω διδακτορικο. Κανένας δεν νοιαστηκε για τους βαθμούς μου και για τα θέματα στις πτυχιακές μου.

Αυτό όμως έγινε στην συνέντευξη για να ξεκινήσω το phd.. εκεί οι τύποι με ξετίναξαν!

 

Δεν θέ΄λω σε καμια περίτπωση να είμαι απόλυτος, αλλά μηπως ο καθηγητής σου εννοούσε academic δουλεια;;

Οχι μας είχε πει τι κοιτάνε στα βιογραφικά γενικά.. Τι να σου πω εξαρτάται και το τι ζητάει η κάθε εταιρεία. Σίγουρα τους νοιάζει πιο πολύ να έχεις εμπειρία (περισσότερο και από τα πτυχία), τουλάχιστον στην Πληροφορική που είμαι εγώ, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους τομείς.

Αυτο το θεμα εχει υπεραναλυθει. Πανω στα νευρα του ο καθενας λεει διαφορες κακιες. Υπαρχουν κολλεγια και κολλεγια και πανεπιστημια και πανεπιστημια (μιλαω παντα για Ελλαδα).

 

Σιγουρα θα υπαρχουν καποια κολλεγια που θα κανουν δουλεια σε σχεση με το επιπεδο μαθησης κτλ , το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να τα χρυσοπληρωσεις (οποτε εκει παιζει ρολο το ποσο διατεθειμενος ειναι ο μπαμπας-μαμα να πληρωσει για κατι που πιθανως μπορεις να βρεις και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δωρεαν) Απο εκει και περα , αν δε μπορει με τιποτα καποιος να περασει μεσω πανελλαδικων ή δε θελει γενικα για τον χ,ψ λογο κι εχει τα χρηματα,ας τα δωσει. Το βασικοτερο ειναι ομως οτι κολλεγιο απο κολλεγιο διαφερει,δεν προσφερουν ολα το ιδιο,καποια ειναι σκετη κοροιδια ,δεν προσφερουν καλο επιπεδο μαθησης κι απλως κοιτανε να σου αρπαξουν τα χρηματα και το πτυχιο τους δεν εχει την ιδια αξια με αλλα πτυχια ουτε καν στο εξωτερικο. Επισης οποιος αποφασισει να παει σε κολλεγιο , θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος οτι κατα πασσα πιθανοτητα δε θα αναγνωριζεται στην Ελλαδα (απ'οσο γνωριζω τα πτυχια αυτα δε τα αναγνωριζει ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π,για τα περισσοτερα ισχυει σιγουρα) φυσικα αν δε τον νοιαζει αυτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα,κανει ενα καλο και σωστο ψαξιμο , δεν τσιγγουνευεται τα χρηματα και πηγαινει σε καποιο που θεωρειται αξιολογο.

 

Γενικα η ασχημη εντυπωση που αφηνουν τα ιδιωτικα ειναι οτι το μονο που χρειαζεται ειναι να πληρωσεις , οχι να γραψεις εξετασεις για να μπεις και γι'αυτο αρκετοι τα βλεπουν με μισο ματι εδω.

 

Τωρα για τα πανεπιστημια της Ελλαδας , ΑΕΙ και ΤΕΙ. Υπαρχουν πανεπιστημια (τα περισσοτερα)που προσφερουν πολυ καλο επιπεδο μορφωσης και πανω απ'ολα πτυχια τα οποια ειναι πληρως αναγνωρισμενα και σε Ελλαδα και σε εξωτερικο κι ολα αυτα δωρεαν και χωρις ποτε κανεις να σε αμφισβητησει αφου μπηκες με την αξια σου. Γι'αυτο και λεμε και προτεινουμε συνηθως σαν καλυτερη λυση το να μπεις σε ελληνικο πανεπιστημιο κι οχι να πας σε κολλεγιο. 

 

Το θεμα τωρα ξεκιναει απο μερικους (συνηθως αυτους των κολλεγιων φυσικα και γενικα εκεινων που βαρεθηκαν ή απετυχαν στις πανελλαδικες) που αρχιζουν και λενε οτι τα πανεπιστημια της Ελλαδας ειναι σκουπιδια και δεν αξιζουν τιποτα κι οτι τα κολλεγια ειναι καλυτερα!!! Κατι που φυσικα και ΔΕΝ ισχυει. Εκει μειωνεις τον κοπο του αλλου που εκατσε κι εστρωσε τον κωλο του κατω να διαβασει να περασει σε μια σχολη , κατι το οποιο εσυ δε χρειαστηκε να κανεις και με θρασσος σαν κακομαθημενο γυρνας και λες οτι ειναι κατωτερος σου , κατι το οποιο κιολας δεν ισχυει μιας και τα πτυχια των ελληνικων πανεπιστημιων αναγνωριζονται πληρως σε αντιθεση με αυτα των κολλεγιων.

 

Εκει ειναι το προβλημα. Κανε τις επιλογες σου , σπουδασε οπως θες κι οτι θες αλλα κρατα το στομα σου κλειστο και μην προκαλεις , γιατι μετα θα ακουσεις σχολια του τυπου εισαι αχρηστος κι εσυ και το πτυχιο σου ,σχολια που δε θα σου αρεσουν αλλα που εσυ προκαλεσες εν τελη.

 

Φυσικα η καλυτερα λυση ολων για οποιον εχει πραγματικα χρηματα και μπορει να τα διαθεσει , ειναι να φυγει και να σπουδασει εξωτερικο οπου το επιπεδο εκει δεν συγκρινεται με της Ελλαδας.(και να μην ξαναγυρισει και ποτε ετσι οπως εχουν τα πραγματα !!!) 

Βασικά το θέμα ξεκινάει από αυτούς που είναι στα δημόσια (ή που δεν έχουν σπουδάσει τίποτα) οι οποίοι βγάζουν χολή χωρίς λόγο και λένε πολλά χωρίς να ξέρουν, αυτοί είναι που μειώνουν την προσπάθεια του άλλου. Γιατί πίστεψε με για να τελείωσω εγώ την σχολή μου στο κολλέγιο δούλεψα πολύ περισσότερο από το τει που ήμουν και έμαθα πράγματα που θα με βοηθήσουν στην δουλειά που θα βρώ μεθαύριο. Και αυτοί που πάνε σε κολλέγιο δεν είναι απαραίτητα αυτοί που απέτυχαν στις πανελλήνιες. Πολλούς δεν τους ενδιαφέρει καν να περάσουν σε δημόσιο. Στο τμήμα που ήμουν εγώ από τα 10 άτομα τα 8 δουλεύανε και απλά ήθελαν να πάρουν ενα πτυχίο σχετικό με τον τομέα τους ή επιπλέον πέρα από τις σπουδές που είχαν κάνει πριν. Ούτε είναι πλούσιοι βουτυρομπεμπέδες όπως πιστεύουν πολλοί (τουλάχιστον οχι πια, παλιά μπορεί να ήταν έτσι). Και από ηλικίες οι περισσότεροι ήταν άνω των 24. Μόνο 1-2 ήταν 18-20. Το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις προκατάληψη. Το θέμα πάει αλλού αλλά το σύστημα των πανελληνίων δεν είναι καθόλου σωστό για να κρίνει αν αξίζεις να περάσεις σε μια σχολή (και γενικότερα το σύστημα του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος από την πρωτοβάθμια μέχρι την τριτοβάθμια) μπορεί να είσαι παπαγάλος και να έχεις γαμάτη μνήμη και να περάσεις σε μια μεσαία προς καλή σχολή, αυτό δεν σημαίνει ότι εχεις τα προσόντα ή το μυαλό να την τελειώσεις. Μην ξεχνάς ότι η Ελλάδα έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά φοιτητών που περνάνε σε σχολές και δεν τελειώνουν. Αυτό λέει πολλά για το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Γενικώς οι Έλληνες είναι τέρμα κομπλεξάρες. Στο εξωτερικό το να πληρώνεις για την εκπαίδευση είναι must γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις. Στην Ελλάδα μας ενοχλεί να πληρώνουμε για την τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά δεν μας ενοχλεί καθόλου να ξοδεύουμε εκατομμύρια σε πιστοποιήσεις Αγγλικών που δεν ενδιαφέρουν κανέναν παρα μόνο εμάς. Στο εξωτερικό δεν ξέρουν καν τι είναι οι πιστοποιήσεις Αγγλικών. Επίσης δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να πληρώνουμε εκατομμύρια σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα για περάσουμε τις πανελλήνιες και να πάμε σε ένα δημόσιο που κατα πάσα πιθανότητα θα είναι τσαντίρι όπως οτιδήποτε δημόσιο στην Ελλάδα. Κατα τα άλλα ναι μας ενοχλεί να πληρώνουμε για τα κολλέγια. Λογική φουλ. Επίσης το να λες οτι ενα εκπαιδευτικό ίδρυμα είναι τσαντίρι (όχι όλα αλλά τα περισσότερα) δεν μειώνει αυτούς που φοιτούν εκεί αλλά το Ελληνικό κράτος. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια όσο και να ενοχλούνται κάποιοι. Τι να κάνουμε να λέμε οτι όλα είναι τέλεια ενώ δεν είναι? Αυτό μας έφαγε σε αυτή τη χώρα. No hope πραγματικά. Φυσικά και πολλά ιδιωτικά θα είναι σε μια κακή κατάσταση άλλα όχι όσο τα δημόσια γιατί εκεί πληρώνεις και αυτός που πληρώνει περιμένει ένα άλφα επίπεδο, αν του προσφέρεις σκατά θα σταματήσει να πληρώνει και δεν θα βγάλεις κέρδος οπότε αναγκαστικά τα ιδιωτικά πάντα θα είναι καλύτερα γιατί είναι αναγκασμένα να είναι καλύτερα. Στο δημόσιο τον μισθουλάκο τους τον παίρνουν κάθε μήνα, δεν τους ελέγχει κανένας και όλα κομπλέ. Αν δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά ποιος χέστηκε? Κυρώσεις δεν θα έχουν, παράπονα δεν θα έχουν οπότε χαλαρουίτα..Στο τει Αθήνας που ήμουν εγώ που είναι στην πρωτεύουσα δεν είναι να πεις ότι είναι σε καμιά επαρχία προτιμούσαν να ξοδεύουν τα λεφτά σε πλακάκια παρά να πάρουν εξοπλισμό για τα εργαστήρια που είναι 10 αιώνες πίσω. Στις εξετάσεις γίνονται ΤΑ τέρατα. Φοιτητές να αντιγράφουν μπροστά στα μάτια των καθηγητών και αυτοί στα @@ τους! Σε αρκετά μαθήματα να τα χρωστάνε 300-400 άτομα να βλέπεις τις βαθμολογίες και σε κάποιες εξεταστικές να μην περνάει ούτε ενας με υψηλότερη βαθμολογία το 2! Και φυσικά όταν μαζεύονται τόσοι πολλοί να γίνεται μια επιχείρηση σκούπα για να μπορούμε να περάσουμε την εξωτερική αξιολόγηση βεβαίως βεβαίως. Λοιπόν όταν γίνονται αυτά και άλλα πολλά στα δημόσια πως μου λες οτι δεν είναι τσαντίρια? Το πρόβλημα είναι ότι αντί να επικεντρώνεται η κριτική εκεί που πρέπει πάει αλλού γιατί...φταίνε τα ιδιωτικά για την ανεπάρκεια μας. Οπως φταίνε οι ξένοι για την κρίση και όπως φταίνε πάντα οι άλλοι για όλα γιατί εμείς είμαστε τέλειοι. Οταν χτίζαμε τον Παρθενώνα έτρωγαν μπανάνες αλλά τώρα την τρώμε εμείς την μπανάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...