Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Κολλέγια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί είναι μια χαρά επιλογή τα κολέγια;

 

Σε κάθε περίπτωση, το μια χαρά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Για κάποιους είναι μια χαρά το κολλέγιο, για άλλους το ΕΜΠ, για άλλους το imperial, για άλλους το mit, άλλοι παρατάνε το mit και γίνονται δισεκατομμυριούχοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχοντας περάσει και από τα δύο (δημόσιο και κολλέγιο) τα κολλέγια που λειτουργούν σαν να είσαι σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας είναι κλάσεις ανώτερα. Οταν πρωτοείδα πως λειτουργούν έπαθα πλάκα..τα δημόσια πανεπιστήμια (τουλάχιστον από την δικιά μου εμπειρία) μπροστά στα ξένα είναι τσαντίρια.

χαχαχα ευτυχώς βλέπω οτι υπάρχουν και άλλοι παθόντες. Εγώ είχα τελειώσει την πτυχιακή μου σχεδόν μόνη μου, η υπεύθυνη καθηγήτρια όποτε ήθελε απάνταγε στα mail μου και στο τέλος σταμάτησε να μου απαντάει τελείως. Οταν πήγα από κοντά να της μιλήσω μου γκρίνιαζε γιατί πήρα τηλέφωνο στην σχολή και έκανα παράπονα ότι με έχει γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και μετά περίμενα 6 μήνες μέχρι να ορίστει ημερομηνία να παρουσιάσω την πτυχιακή με διάφορες δικαιολογίες από μέρους της!!! Ε στο τέλος λέω αι στο διάολο που θα κάθομαι να παρακαλάω τον κάθε μαλάκα. Πήγα και γράφτηκα με μετεγγραφή σε κολλέγιο και ησύχασα. Αυτό φυσικά δεν είναι το μόνο παράδειγμα. Εχω δει μπετόβλακες συμφοιτητές μου να περνάνε μαθήματα επειδή είναι σε κόμματα και εγώ που καθόμουν και διάβαζα και δεν είχα σου ξου μου ξου με τα κόμματα να κόβομαι. Να κάνουμε εργαστήριο με 60 άτομα και να γίνεται χαμός. Και και και.. Μετά διαβάζω τα σχόλια από κάποιους που λένε οτι τα κολλέγια είναι αίσχος και καλύτερα να δώσεις πανελλήνιες να περάσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, (because fuck logic!!!), και μου γυρνάει το μάτι ανάποδα. Τουλάχιστον στο κολλέγιο ο κόπος αποδίδει αλλά τι να λέμε τώρα..στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε.

Πάντως στο Πανεπιστήμιο Κρήτης που βρίσκομαι τώρα το επίπεδο σπουδών μια χαρά είναι. Καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα για να νοιώσουμε καλά για τις επιλογές μας. 

Αυτό δε το καταλαβαίνω ούτε εγώ. Δεν έχει βγει ένας να μας πει ότι για τον Χ,Υ λόγο τα ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι ανώτερα από τα ιδιωτικά κολέγια...

Πετάνε μερικές μπηχτές και φεύγουν...

 

Τα κολέγια εγώ προσωπικά από αυτά που έχω ακούσει θεωρώ ότι είναι μια χαρά επιλογή.

Σαν άτομο που έχει περάσει και από τα δυο μπορώ να σου πω οτι οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια ως προς την επιλογή σπουδών. Εισαγωγικά να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μόνο Αγγλική Φιλολογία, δίνω φέτος πανελλήνιες και δεν θέλω άλλες σχολές πέρα από τις δύο διαθέσιμες της αγγλικής. Λόγω του αυξημένου αριθμού μορίων πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κατορθώσω να πιάσω τα μόρια για τη σχολή. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν σκέφτομαι την προοπτική ενός κολεγίου και συγκεκριμένα του City College στην Θεσσαλονίκη που προσφέρει Ba(Hons) in English Language and Linguistics.

 Αφού τους έστειλα email σχετικά με το κολέγιο και το πρόγραμμα του πτυχίου, μου απάντησαν με τις εξής πληροφορίες:

 

To City εχω ακουσει κι εγω ειναι καλο.

Αλλα να δωσεις 18 χιλιαδες και να εισαι Ελλαδα δεν ξερω. Γιατι δεν σκεφτεσαι για εξωτερικο; Στην Αγγλια μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο και τα υπολοιπα εξοδα αν μενεις σε εστια πανω κατω τοσο θα σου βγουν. Ή αν δεν θες να μπλεκεις με δανεια τοτε στη Σκωτια στα πληρωνει η κυβερνηση τα διδακτρα, μονο που ειναι 4 χρονια οι σπουδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι μια χαρά επιλογή τα κολέγια;

 

Σε κάθε περίπτωση, το μια χαρά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Για κάποιους είναι μια χαρά το κολλέγιο, για άλλους το ΕΜΠ, για άλλους το imperial, για άλλους το mit, άλλοι παρατάνε το mit και γίνονται δισεκατομμυριούχοι...

Εγώ από αυτά που ακούω (πτυχίο απο κρατικό βρετανικό πανεπ., άριστες εγκαταστάσεις, άψογοι καθηγητές κ.α) κρίνω ότι είναι μια χαρά.

 

Το θέμα είναι εσύ (και ο καθένας που τα έχει βάλει με τα κολεγια) γιατί πιστεύεις ότι ΔΕΝ είναι καλή επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γω δεν τα χω βάλει με κανέναν.

 

Απο εκεί και πέρα, αδυνατώ να καταλάβω το ποσοτικό κριτήριο του «μια χαρά».

Τι θεωρείς άριστες εγκαταστάσεις; Ως π. μηχανικός, για εμένα, άριστες εγκαταστάσεις θα ήταν να υπάρχουν εργαστήρια με δεξαμενές που μπορούμε να έχουμε κύματα, ρεύματα, αέρα και να φτιάχνουμε ατομικά κατασκευές και να μετράμε όλες παραμέτρους σχετικά με την κατασκευή. Αυτό γίνεται σε <10 πανεπιστήμια στον κόσμο.

Αλλά αυτές είναι άριστες εγκαταστάσεις.

 

Για το επίπεδο διδαακακίας: Προσωπικά διδάκτηκα μετασχηματισμούς φουριέ και τους χρησιμοποιώ καθημερινά. Τυχαία παρακολούθησα το βίντεο από το μάθημα που κάνουν στο Πρίνστον στο ίδιο αντικείμενο... και ντράπηκα που θεωρούσα τον εαυτό μου βαθή γνώστη του αντικειμένου.

 

Το να μην έχει γκράφιτι στους τοίχους ή ο καθηγητής να μιλάει στο πληθυντικό και να έχει όμορφες διαφάνειες, δεν κάνει ένα ίδρυμα καλό, ελκυστικό το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γω δεν τα χω βάλει με κανέναν.

 

Απο εκεί και πέρα, αδυνατώ να καταλάβω το ποσοτικό κριτήριο του «μια χαρά».

Τι θεωρείς άριστες εγκαταστάσεις; Ως π. μηχανικός, για εμένα, άριστες εγκαταστάσεις θα ήταν να υπάρχουν εργαστήρια με δεξαμενές που μπορούμε να έχουμε κύματα, ρεύματα, αέρα και να φτιάχνουμε ατομικά κατασκευές και να μετράμε όλες παραμέτρους σχετικά με την κατασκευή. Αυτό γίνεται σε <10 πανεπιστήμια στον κόσμο.

Αλλά αυτές είναι άριστες εγκαταστάσεις.

 

Για το επίπεδο διδαακακίας: Προσωπικά διδάκτηκα μετασχηματισμούς φουριέ και τους χρησιμοποιώ καθημερινά. Τυχαία παρακολούθησα το βίντεο από το μάθημα που κάνουν στο Πρίνστον στο ίδιο αντικείμενο... και ντράπηκα που θεωρούσα τον εαυτό μου βαθή γνώστη του αντικειμένου.

 

Το να μην έχει γκράφιτι στους τοίχους ή ο καθηγητής να μιλάει στο πληθυντικό και να έχει όμορφες διαφάνειες, δεν κάνει ένα ίδρυμα καλό, ελκυστικό το κάνει.

 

Εγώ που θέλω να ασχοληθώ με Πληροφορική θέλω σύγχρονη ύλη και σύγχρονα συστήματα.

Όχι τους δεινόσαυρους που έχουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) ΑΕΙ/ΤΕΙ.

 

Το επίπεδο διδασκαλίας στα κολέγια βαδίζει ακριβώς στα ίδια βήματα που βαδίζει και το αντίστοιχο πανεπ. της αγγλίας με το οποίο συνεργάζονται (αυτό μόνο πρέπει να στα λέει όλα) και οι καθηγητές είναι εκεί για τους μαθητές και γνωρίζουν άριστα το επάγγελμα. Στα δημόσια πανεπ. αλλού βαρούν τα όργανα και αλλού χορεύει η νύφη είναι οι περισσότεροι καθηγητές (υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις).

 

Τέλος το να είναι ένα ίδρυμα ελκυστικό βοηθάει στην καλή ψυχολογία του φοιτητή...Σε αντίθεση ξανά με τα δημόσια πανεπ. που είναι σαν σκουπιδότοποι.

 

 

Γιατί σκας ένα σωρό λεφτά για να κάνεις κάτι που κάνουν άλλοι τσάμπα και είναι και περισσότερο φοιτητές από εσένα

Όχι φίλε μου, σκάω ένα σωρό λεφτά αλλά παίρνω σοβαρό πτυχίο από Βρετανικό πανεπιστήμιο. Όχι από κάποιο τυχαίο ΤΕΙ of Epirus κτλ. που στην παγκόσμια κατάταξη τα Ελληνικά τεχνολογικά πανεπιστήμια -πλην μερικών ελάχιστων εξαιρέσεων- έχουν κάνει ελεύθερη πτώση.

 

Το είναι περισσότερο φοιτητές από εμένα πως το εννοείς;

Πιστεύω αυτός που πληρώνει (και πολύ ακριβά) τα δίδακτρα του και αν δεν περάσει εξεταστικές πληρώνει ΞΑΝΑ είναι πολύ περισσότερο φοιτητής από τους υπόλοιπους γιατι ΔΕΝ έχει άλλη επιλογή.

 

Σε αντίθεση με τους φοιτητές στα Δημόσια οι οποία αν δεν περάσουν δεν τρέχει μία, δεν θα διαγραφούν και ποτέ και φυσικά αν κουραστούν γράφονται σε μια κομματική παράταξη και παίρνουν πτυχίο με φραπέ στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, σκάω ένα σωρό λεφτά αλλά παίρνω σοβαρό πτυχίο από Βρετανικό πανεπιστήμιο. Όχι από κάποιο τυχαίο ΤΕΙ of Epirus κτλ. που στην 

Πάντα πίστευα οτι εαν θέλει κάποιος πραγματικά να μάθει κάτι, θα ασχοληθεί και θα το μάθει, η σχολή απλά είναι το μέσο.

 

Τώρα για την παραπάνω δήλωση, να σας πληροφορήσω οτι τα πραγματικά σοβαρά Βρετανικά πανεπιστημια, δυστυχώς, δεν συνεργάζονται με κανένα κολλέγιο. Αυτα που δίνουν franchise στα κολλέγια, μην νομίζετε οτι είναι σωνει και ντε καλύτερα απο το Τει Ηπείρου που αναφερθηκε ως παράδειγμα.. χωρίς αυτό να σημαίνει επίσης οτι είναι και για τα σκουπίδια

 

Και στο UK παίζει το εξής για τα πανεπιστημια: Υπάρχουν τα Top Tier πανεπιστήμια που όντως προσδίδουν το συγκριτικό πλεονέκτημα στο βιογραφικό σου, και υπάρχουν και όλα τα άλλα.. τι θέλω να πω; οτι για τον μεσο Βρετανό εργοδότη δεν έχει σημασία εαν το πτυχίο σου γράφει Plymouth ή Derby.. Θα έχει ομως μεγάλη σημασία εαν γράφει LSE, Lancaster κτλ..

Επίσης, μεγάλη σημασία πλέον έχει το μεταπτυχιακό να είναι και accredited απο κάποιο μεγάλο φορέα. Π.χ ενα MSc. in Accounting & finance καλό θα είναι να είναι accredited απο ενα φορέα τύπου ACCA. 

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν έχω τπτ με τα κολλέγια είτε με τα ΤΕΙ/ΑΕΙ/ΙΕΚ κτλ. αν κάποιος θέλει να διαπρέψει σε κάτι, θα σκιστεί να το καταφέρει απο οποιαδήποτε σχολή.. Απλά μην τρώτε το παραμύθι που ίσως σας πουλάνε για να προσελκύσουν πελάτες!

Α, και κάτι ακόμα, το οποίο ίσως να αφορά τον δικό μου ακαδημαικό τομέα.. σχολή και μεταπτυχιακό που δεν ζητάει GMAT στα κριτήρια εισαγωγής, απλά δεν σέβεται τον εαυτό της, πόσο μάλλον τον εκάστοτε φοιτητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να στη χαλάσω, αλλά οι δεινόσαυροι είναι η βάση.

 

Μπορείς να παραπονεθείς για οτιδήποτε για τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά οι γνώσεις που παρέχουν είναι θεμελιώδεις και βασικές.

Ότι το πρόγραμμα σπουδών ακολουθεί το αντίστοιχο ενός Χ πανεπιστημίου, δε λέει και τίποτα. Για την ακρίβεια, η συντριπτική πλειοψηφία των προπτυχιακών έχουν παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών, είτε είναι στη Λάρισα, είτε στο Λονδίνο είτε στη Ζιμπάμπουε το πανεπιστήμιο.

 

Στο έμψυχο δυναμικό είναι η μεγαλύτερη διαφορά.

 

Στις ΗΠΑ, που πληρώνεις παντού για να σπουδάςεις, έχει τεράστια διαφορά να είσαι σε research πανεπιστήμιο, το χειρότερο απο τα πανεπιστήμια που έχουν άδεια για έρευνα, θεωρείται κλάσεις ανώτερο απο το οποιοδήποτε που παρέχει μόνο μαθήματα. Σκέψου το.

 

Από εκεί και πέρα, αν μπορείς να πληρώσεις, πήγαινε σε κάποιο πανεπιστήμιο της προκοπής. Μη χαλάς το χρήμα σου σε κολέγια στην Ελλάδα, μπορείς να πας στο πανεπιστήμιο της east Anglia που η ζωή είναι φτηνή και το πτυχίο είναι πάνω απο αξιοπρεπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο Πανεπιστήμιο Κρήτης που βρίσκομαι τώρα το επίπεδο σπουδών μια χαρά είναι. Καλό είναι να μην ισοπεδώνουμε τα πάντα για να νοιώσουμε καλά για τις επιλογές μας. 

Σαν άτομο που έχει περάσει και από τα δυο μπορώ να σου πω οτι οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Δεν ισοπεδώνω τα πάντα ούτε είπα ότι είναι παντού έτσι, αντιθέτως αν διαβάσεις προσεκτικά το ποστ μου θα δεις οτι είπα βάση της δικιάς μου εμπειρίας. Αν και απ' ότι βλέπω να γράφουν και άλλοι στις περισσότερες περιπτώσεις κάπως έτσι είναι τα πράγματα στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα (όσο και να χαλάει κάποιους). Εγώ μια χαρά νιώθω για τις επιλογές μου..άλλος φαίνεται να έχει πρόβλημα με τις μπηχτές που πετάει :). Οι διαφορές σε καμία περίπτωση δεν είναι ελάχιστες και μπορώ να στο αναλύσω.

-Εξοπλισμός/Υποδομές: Δημόσιο--> 50 χρόνια πίσω με απίστευτες ελλείψεις, Ιδιωτικό-->Έχεις ότι χρειάζεσαι και είναι σύγχρονα μηχανήματα

-Καθηγητές: Δημόσιο--> Στην πλειονότητα στα @@ τους, έχεις απορίες? Χέστηκα. Δεν κατάλαβες κάτι? Χέστηκα. Μάθημα στο εργαστήριο? Nope. Πάρε ενα φυλλάδιο και περίμενε να σε φωτίσει το Άγιο Πνεύμα. Αμήηηην. Ιδιωτικό--> Σε ρωτάνε μόνοι σου αν έχεις κάποιο πρόβλημα, αν δυσκολεύεσαι, αν καταλαβαίνεις. Κάθε φοιτητής έχει προσωπικό tutor με προγραμματισμένες συναντήσεις για οποιοδήποτε θέμα έχει.

-Τρόπος εξέτασης/Αξιοκρατεία: Δημόσιο: Εξετάζεσαι σε ότι καυ...σει στον καθηγητή εκείνη την μέρα. Δεν έχει σημασία αν το έχεις διδαχτεί ή οχι. Στα @@ του. Αν είσαι κομματόσκυλο περνάς αν δεν είσαι κάνεις τον σταυρό σου. Το σκονάκι και η αντιγραφή πάει σύννεφο. Ιδιωτικό--> Εξετάζεσαι με διάφορους τρόπους. Εξετάσεις, εργασίες κλπ. (Προσωπικά θεωρώ τις εργασίες τον καλύτερο τρόπο γιατί αναγκάζεσαι να μάθεις το θέμα για το οποίο θα κάνεις έρευνα και θα σου μείνει και κάτι σε αντίθεση με τον παπαγαλισμό των εξετάσεων)

-Ύλη: Δημόσιο--> Από την εποχή των Παγετώνων. Ιδιωτικό-->Διδάσκονται πρόσφατα πράγματα των τελευταίων 3-4 ετών.

Γενικότερα η όλη οργάνωση των Ιδιωτικών/Ξένων Πανεπιστημίων είναι πολύ καλύτερη. Υπάρχουν 500 διαφορετικά πράγματα για να στηρίξουν τον φοιτητή σε αντίθεση με την ανύπαρκτη οργάνωση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Και το σημαντικότερο: Στα ελληνικά Πανεπιστημία μαθαίνεις 100000 διαφορετικά πράγματα από λίγο (και ανάθεμα αν πραγματικά σου μένουν τα 5) ενώ στα ξένα μαθαίνεις 5 πράγματα συγκεκριμένα αλλά σου μένουν.

Ξανατονίζω ότι όλα αυτά είναι βάση προσωπικής εμπειρίας. Σίγουρα θα υπάρχουν και κάποια λίγα ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ/Πανεπιστήμια που δεν είναι τόσο χάλια αλλά από αυτά που έχω δει και ακούσει η πλειονότητα είναι αυτή όσο και αν ενοχλεί κάποιους πατριώτες. Τέλοσπαντων εγώ ανέφερα facts που λένε και στο χωριό μου, όλοι εσείς που κατηγορείτε τα κολλέγια μπορείτε να πείτε με γεγονότα αναλυτικά όπως εγώ γιατί τα θεωρείτε σάπια? Και το κυριότερο έχετε προσωπική εμπειρία ή απλά τα λέτε έτσι γιατί είστε φωτεινοί παντογνώστες? (Μάλλον το δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

University of Derby μιλάμε για κορυφαίο πανεπιστήμιο στο UK

 

Για φοιτητική ζωή εννοούσα στο περισσότερο φοιτητές

Κορυφαίο μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.

Σκέψου το αλλιώς, σε κάποιον μελλοντικό πιθανό εργοδότη θα παρουσιάσεις βιογραφικό με Πτυχίο Βρετανικού πανεπιστημίου και όχι ενός κάποιου ΤΕΙ/ΑΕΙ της Ελλάδας.

 

Η φοιτητική ζωή σήμερα (με την έννοια που φαντάζομαι την εννοείς), προϋποθέτει και κάποιο συγκεκριμένο ποσό. Οι περισσότεροι φοιτητές σήμερα που ζουν εκτός της πόλης τους με αυτά που τους δίνουν ίσα ίσα βγάζουν τον μήνα οπότε δεν υπάρχει περιθώριο για ξεσάλωμα.

 

 

 

Πάντα πίστευα οτι εαν θέλει κάποιος πραγματικά να μάθει κάτι, θα ασχοληθεί και θα το μάθει, η σχολή απλά είναι το μέσο.

 

Τώρα για την παραπάνω δήλωση, να σας πληροφορήσω οτι τα πραγματικά σοβαρά Βρετανικά πανεπιστημια, δυστυχώς, δεν συνεργάζονται με κανένα κολλέγιο. Αυτα που δίνουν franchise στα κολλέγια, μην νομίζετε οτι είναι σωνει και ντε καλύτερα απο το Τει Ηπείρου που αναφερθηκε ως παράδειγμα.. χωρίς αυτό να σημαίνει επίσης οτι είναι και για τα σκουπίδια

 

Και στο UK παίζει το εξής για τα πανεπιστημια: Υπάρχουν τα Top Tier πανεπιστήμια που όντως προσδίδουν το συγκριτικό πλεονέκτημα στο βιογραφικό σου, και υπάρχουν και όλα τα άλλα.. τι θέλω να πω; οτι για τον μεσο Βρετανό εργοδότη δεν έχει σημασία εαν το πτυχίο σου γράφει Plymouth ή Derby.. Θα έχει ομως μεγάλη σημασία εαν γράφει LSE, Lancaster κτλ..

 

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν έχω τπτ με τα κολλέγια είτε με τα ΤΕΙ/ΑΕΙ/ΙΕΚ κτλ. αν κάποιος θέλει να διαπρέψει σε κάτι, θα σκιστεί να το καταφέρει απο οποιαδήποτε σχολή.. Απλά μην τρώτε το παραμύθι που ίσως σας πουλάνε για να προσελκύσουν πελάτες!

Α, και κάτι ακόμα, το οποίο ίσως να αφορά τον δικό μου ακαδημαικό τομέα.. σχολή και μεταπτυχιακό που δεν ζητάει GMAT στα κριτήρια εισαγωγής, απλά δεν σέβεται τον εαυτό της, πόσο μάλλον τον εκάστοτε φοιτητή

Αν θες να μάθεις μπορείς βέβαια να κάτσεις και στο σπίτι σου.

Φυσικά το πανεπιστήμιο είναι το μέσο. Το θέμα είναι να σου προσφέρει κάτι όμως. 

 

Εγώ δεν λέω τίποτα. Χρησιμοποιώ τα νούμερα της παγκόσμιας κατάταξης. 

ΤΕΙ Ηπείρου -> Θέση 4939

University of Derby -> Θέση 1617 

Φυσικά φαίνεται ότι δεν είναι και το καλύτερο για αγγλία αλλά νομίζω η διαφορά με τα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι μεγάλη.

 

 

Επίσης σε αυτό που λες για top tier κτλ. θα απαντήσω ακριβώς όπως απάντησα και στο παιδί από πάνω.

Σκέψου ότι εσύ είσαι εργοδότης στην Σουηδία (παράδειγμα) και σου έρχονται 2 βιογραφικά το ένα με πτυχίο από πανεπιστήμιο της Ελλάδας και το άλλο από Βρετανικό πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω για εσένα αλλά για εμένα η επιλογή θα ήταν εύκολη και άμεση.

 

 

Δε θέλω να στη χαλάσω, αλλά οι δεινόσαυροι είναι η βάση.

 

Μπορείς να παραπονεθείς για οτιδήποτε για τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά οι γνώσεις που παρέχουν είναι θεμελιώδεις και βασικές.

 

Δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει αυτό.

Η τεχνολογία προχωράει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

Επίσης σε αυτό που λες για top tier κτλ. θα απαντήσω ακριβώς όπως απάντησα και στο παιδί από πάνω.

Σκέψου ότι εσύ είσαι εργοδότης στην Σουηδία (παράδειγμα) και σου έρχονται 2 βιογραφικά το ένα με πτυχίο από πανεπιστήμιο της Ελλάδας και το άλλο από Βρετανικό πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω για εσένα αλλά για εμένα η επιλογή θα ήταν εύκολη και άμεση.

 

 

 

Και φυσικά θα έκανες λάθος αν στεκόσουν μονο στο πτυχίο, καθώς το πτυχίο και ο τόπος απόκτησης του, δεν σε κάνει και σωστό επαγγελματία εξ'ορισμού!

Π.χ. μπορέι να τελέιωσες με άριστα Λογιστική στο LSE και στη πράξη να μη μπορέις να κανείς μια σωστή ανάλυση ισολογισμου.. συγγνώμη, αλλα τον εργοδότη λίγο θα τον νοιάξει το όνομα. Τον εργοδότη τον νοιάζει να ξέρεις την δουλεία. 

 

Και μιλώντας τελειως εμπειρικά, με τη λογική σου, οταν πριν αρκετά χρόνια πήγα Σουηδία για σπουδες, δεν έπρεπε να με προσλάβει κανένας επειδή είχα τελειώσει ΤΕΙ Πειραια.. και θα έπρεπε να είχα πεθάνει στην πείνα καθώς η Στοκχόλμη είναι πανάκριβη και οι γονεις μου δεν είναι εφοπλιστες.. :mellow:

 

Νομίζω οτι είσαι λίγο απόλυτος εδω  (ή μπορεί να μην έχεις εμπειρία με το τι γίνεται στην αγορά εργασίας του εξωτερικού, σεβαστό).. δεν είναι ολες οι Ελληνικες σχολές ΓΤΠ, ούτε και όλες τέλειες. Το ίδιο ισχύει και για τα κολλέγια και για τα πανεπιστήμια του εξωτερικου.

 

edit: αυτο που είπα για τα top tier unis δε νομιζω οτι το καταλαβες. Θα γίνω πιο συγκεκριμένος, ενας recruiter στο H.B δέχεται βιογραφικά για μια θέση.. Τα ταξινομεί σε δυο στήλες, αυτή με βιογραφικά απο top tier και αυτή με όλα τα άλλα.. Αυτά είναι λόγια απο επαγγελματίες recruiters που έχει τύχει να γνωρίσω κατα καιρούς..

 

edit2: επίσης, αυτή η διαφορά στα rankings που παράθεσες, τι σημαίνει ποιοτικα; σε τι παραμέτρους βασίστηκαν; σε αριθμο πτυχίων; σε ικανοποίηση φοιτητων; σε ερευνα; σε τι;; εχει ληφθεί υπόψη η διαφορά χρηματοδότησης καθώς και οι διαφορές οργάνωσης των εκπαιδευτικών συστημάτων;

για μένα είναι απλά νούμερα αν δεν ξέρω τι αντιπροσωπευουν ποιοτικά.

Δεν πάω να βγάλω καλυτερο το τει και χαλια το derby ή το αντίθετο, απλά τα rankings δεν μου λένε κατι για την πραγματική αξία που μπορεί να έχει μια σχολή.

Επεξ/σία από rg550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να ασχοληθώ με Πληροφορική θέλω σύγχρονη ύλη και σύγχρονα συστήματα.

Όχι τους δεινόσαυρους που έχουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) ΑΕΙ/ΤΕΙ.

 

 

Όσον αφορά την Πληροφορική που θες να ασχοληθείς, πάει να πει οτι στο ΑΕΙ θα κάνεις δεινόσαυρους όπως: algorithmics, compilers, databases etc. Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς "σύγχρονα συστήματα" αλλά φαντάζομαι κάτι τύπου Εισαγωγή στην: php, .net, AngularJS.

Και στις δυο περιπτώσεις θα μπορείς να γίνεις προγραμματιστής αλλά στη πρώτη πιθανώς θα έχεις σφαιρικότερη άποψη για το αντικείμενο και επομένως θα μπορείς να εξελιχθείς ευκολότερα.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα κολλέγια στην Ελλάδα, αλλά μην κολλάτε και πολύ στο πτυχίο. Στους περισσότερα τομείς (πχ στην Πληροφορική) η διαφορά σημειώνεται μετά την εκπαίδευση και στο κατα πόσο βελτιώνεται κανείς σαν επαγγελματίας. Μετά από 4-5 χρόνια εργασίας το πτυχίο είναι δευτερεύον σε ένα cv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...