Προς το περιεχόμενο

Ποιο Linux να διαλέξω;


Basilis Pate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κανά μήνα βγάινει η νέα lts έκδοση του Ubuntu. Η Ubuntu mate έκδοση από τι λένε όλοι έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά. 

 

https://ubuntu-mate.org/

 

και όπως πάντα προτείνω και kubuntu

 

http://www.kubuntu.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε κανά μήνα βγάινει η νέα lts έκδοση του Ubuntu. Η Ubuntu mate έκδοση από τι λένε όλοι έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά. 

 

https://ubuntu-mate.org/

 

και όπως πάντα προτείνω και kubuntu

 

http://www.kubuntu.org/

 

 

Πολύ ωραίο το mate, αλλά αν ενεργοποιήσεις το νέο menu που έχει και αναζήτηση, έχει ακόμα το κλασικό lag μέχρι να ανοίξει για να γράψεις. Αργεί και είναι λίγο σπαστικό, ειδικά όταν βιάζεσαι. Το έχω κι εγώ σε κάποιους υπολογιστές, αλλά δεν είναι πιο γρήγορο από το Mint. Σχεδόν ίδια κατανάλωση ram και λιγότερο eye candy. 

 

Το Kubuntu δεν μου αρέσει καθόλου, ίσως επειδή δεν το έχω συνηθίσει. Για την ακρίβεια, με κουράζει και οπτικά. Βέβαια, γούστα είναι αυτά, και ο φίλος θα πρέπει να δοκιμάσει αρκετές διανομές για να επιλέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το mate, αλλά αν ενεργοποιήσεις το νέο menu που έχει και αναζήτηση, έχει ακόμα το κλασικό lag μέχρι να ανοίξει για να γράψεις. Αργεί και είναι λίγο σπαστικό, ειδικά όταν βιάζεσαι. Το έχω κι εγώ σε κάποιους υπολογιστές, αλλά δεν είναι πιο γρήγορο από το Mint. Σχεδόν ίδια κατανάλωση ram και λιγότερο eye candy. 

 

Το Kubuntu δεν μου αρέσει καθόλου, ίσως επειδή δεν το έχω συνηθίσει. Για την ακρίβεια, με κουράζει και οπτικά. Βέβαια, γούστα είναι αυτά, και ο φίλος θα πρέπει να δοκιμάσει αρκετές διανομές για να επιλέξει. 

 

 

μπορείς να βάλεις σκέτα ubuntu και μετά να δοκιμάσεις κάτι ελαφρύ

όπως xfce4

 

βασικά για το γραφικό περιβάλλον εργασίας πρέπει να παίξεις με τους Window Managers

όποτε είναι δύσκολή η ερώτηση σου

 

πχ εγώ δουλεύω xfce4 και έχω στήσει το γραφικό περιβάλλον

έτσι

 

 

 

 

κάποιοι ζαλίζονται ή δεν μπορούν την μαυρίλα :P

εγώ το θεωρώ ξεκούραστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βάλεις σκέτα ubuntu και μετά να δοκιμάσεις κάτι ελαφρύ

όπως xfce4

 

Ή μπορεί να φορτώσει απευθείας Xubuntu που είναι με προεγκατεστημένο XFCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντος και για μένα το mint είναι φοβερά καλόστημένη διανομή. Το κακό είναι ότι έχουν ένα θέμα γενικά με την ασφάλεια των server τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντος και για μένα το mint είναι φοβερά καλόστημένη διανομή. Το κακό είναι ότι έχουν ένα θέμα γενικά με την ασφάλεια των server τους. 

 

Πιστευω ότι από τωρα και στο εξής oi server τους θα είναι οι πιο ασφαλείς .....

Αμα καείς από χυλό φυσάς και το γιαούρτι όπως  λένε στα μέρη μας :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν σου αρέσει το καινούριο Gnome, θα πρότεινα Ubuntu Gnome. Είναι η μόνο διανομή που δουλεύουν όλα out of the box, τουλάχιστον στο laptop μου. Το θέμα είναι για την στρώσεις λίγο στα μέτρα σου θα πρέπει να μάθεις θα πρέπει να φας 2-3 μέρες να ψάχνεις που βρίσκετε το κάθε τι. 

 

Υ.Γ. εάν την επιλέξεις οπωσδήποτε ψάξε για gnome shell extensions(απλώς googlαρε το και θα το βρεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία μετά από δύο χρόνια και πολλές δοκιμές κυρίως σε αδύναμα μηχανάκια (χρέπια πες τα καλύτερα) από τότε που σταμάτησε η υποστήριξη των ΧΡ είναι ότι η Mint Mate και η  Μint Χfce δούλευε καλύτερα από όλες out of the box χωρίς να ψάχνω  πολύ έως καθόλου.

 

Πιστεύω ότι αυτός είναι ο νούμερο ένα λόγος που η διανομή είναι πρώτη και με διαφορά στη κατάταξη του Distrowatch καθώς όλα δουλεύουν αμέσως και είναι εύκολα κατανοητά για κάποιον που κάνει την αλλαγή από  τα κουφώματα της μικρομαλακής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία μετά από δύο χρόνια και πολλές δοκιμές κυρίως σε αδύναμα μηχανάκια (χρέπια πες τα καλύτερα) από τότε που σταμάτησε η υποστήριξη των ΧΡ είναι ότι η Mint Mate και η  Μint Χfce δούλευε καλύτερα από όλες out of the box χωρίς να ψάχνω  πολύ έως καθόλου.

 

Πιστεύω ότι αυτός είναι ο νούμερο ένα λόγος που η διανομή είναι πρώτη και με διαφορά στη κατάταξη του Distrowatch καθώς όλα δουλεύουν αμέσως και είναι εύκολα κατανοητά για κάποιον που κάνει την αλλαγή από  τα κουφώματα της μικρομαλακής.

 

 

εν αντιθέση με εμένα που δοκίμασα ubuntu 2-3 φορές με κάμποσες αποτυχίες

πχ μαύρες οθονίτσες , σπασμένα πακέτα/εξαρτήσεις (μέγα μπάχαλο) ,

ο synaptic έλεγε ότι έχω broken packages και το apt-get  έγραφε 0  :P

 

μπήκα στο arch και ησύχασα

Tο μηχανάκι του λές αυτό κάνει αυτό

βγάζεις το ένα πακέτο σε ενημερώνει για εξαρτήσεις

και γενικότερα δεν σπάει

και για παράδειγμα όταν ξήλωσα τους οδηγούς της κάρτας γραφικών γιατί πήρα νέα

όλα πήγαν ρολόι

explain that to me :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rurouni89

 

Ανάλογα πάντα με τη φιλοσοφία της διανομής! Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να συνηθίσω το manjaro, αλλά δεν τα κατάφερα! Μου θύμισε όταν γύρισα από suse σε ubuntu 6.06 το 2006! Αλλά εκεί ήθελα δεν ήθελα έμεινα, γιατί αλλιώς έπρεπε να μείνω με το rpm που δεν ήθελα με τίποτα. Στο μεταξύ δεν έχω απαιτήσεις για rolling distro και έχω σετάρει κάποια από τα μηχανήματά μου με debian 8. Ό,τι είναι σταθερό δεν το πειράζουμε!

 

Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα προχθές Linux mint και το λαπτοπ πάει βολίδα, φαίνεται πιο ελαφρύ και από ubuntu πόσω μάλλον σε σχέση με τα windows, έχω ενθουσιαστεί. Ελπίζω να κρατήσει ο ενθουσιασμός γιατί κάθε φορά που το γυρνάω σε linux όλο και κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσω, ξενερώνω και το ξανα γυρνάω σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...