Προς το περιεχόμενο

Ποιο Linux να διαλέξω;


Basilis Pate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω απο linux lite πηγα στα lubuntu μου φαινεται οτι ειναι πιο γρηγορα , το βλεπω στο φορτωμα των σελιδων σε browser!   , πριν που ειχα βαλει ubuntu κολλουσε και μου εσπαγε τα νευρα.. καλα τοσο βαρια ειναι τα ubuntu που ειναι πιο ομορφα σε σχεδιασμο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο linux lite πηγα στα lubuntu μου φαινεται οτι ειναι πιο γρηγορα , το βλεπω στο φορτωμα των σελιδων σε browser!   , πριν που ειχα βαλει ubuntu κολλουσε και μου εσπαγε τα νευρα.. καλα τοσο βαρια ειναι τα ubuntu που ειναι πιο ομορφα σε σχεδιασμο... 

Ναι , το desktop environment (DE) unity των ubuntu είναι βαρύ και θέλει σύγχρονα CPU και αρκετή μνήμη

 

Ποιο θα διαλεγατε πιο πολυ σε θεμα design και λιγοτερο σε ταχυτητα/λειτουργικοτητα :

Fedora

Xubuntu

Lubuntu

 

Ποια είναι τα specs του υπολογιστή σου ;

Ποιο λειτουργικό έτρεχες μέχρι τώρα ;

Όσον αφορά το θέμα design .... περί ορέξεως πίτα από κολοκύθια :-)

 

Το καλό με τις διανομές λίνουξ έιναι ότι η δοκιμή δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω από το να τις κατεβάσεις και να δημιουργήσεις live cd/usb και να δεις ποια ταιριάζει σε εσένα οπτικά αλλά και στο μηχάνημά σου λειτουργικά

 

Από τις παραπάνω θα έλεγα ότι η fedora ίσως να υπερτερεί σε design αν διαλέξεις κάποιο πιο φορτωμένο DE ( cinammon , Gnome , KDE ) σε σχέση με τα Xfce ,Lxde των ubuntu-ειδών που ανέφερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θα διαλεγατε πιο πολυ σε θεμα design και λιγοτερο σε ταχυτητα/λειτουργικοτητα :

Fedora

Xubuntu

Lubuntu

Μια από τις δυνατότητες στο linux είναι η παραμετροποίηση σύμφωνα με τα γούστα του καθενός. Η δυνατότητα αυτή ισχύει ΚΑΙ στην εμφάνιση. Μπορείς να κάνεις την κάθε μια από τις παραπάνω διανομές να δείχνει όπως θες, ακόμη και να μην ξεχωρίζουν μεταξύ τους με το μάτι.

Οπότε η ερώτηση είναι λίγο άκυρη και ισχύει αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις τπτ από ότι θα δεις στο πρώτο boot. Μπορείς να δεις default screenshots από την κάθε μια και να διαλέξεις ποιά σου αρέσει περισσότερο. Οι εμφανισιακές προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν και από τη στιγμή που το κριτήριο είναι μόνο η εμφάνιση, όποια σου αρέσει περισσότερο, είναι η ομορφότερη και καταλληλότερη για σένα. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , το desktop environment (DE) unity των ubuntu είναι βαρύ και θέλει σύγχρονα CPU και αρκετή μνήμη

 

 

Ποια είναι τα specs του υπολογιστή σου ;

Ποιο λειτουργικό έτρεχες μέχρι τώρα ;

Όσον αφορά το θέμα design .... περί ορέξεως πίτα από κολοκύθια :-)

 

Το καλό με τις διανομές λίνουξ έιναι ότι η δοκιμή δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω από το να τις κατεβάσεις και να δημιουργήσεις live cd/usb και να δεις ποια ταιριάζει σε εσένα οπτικά αλλά και στο μηχάνημά σου λειτουργικά

 

Από τις παραπάνω θα έλεγα ότι η fedora ίσως να υπερτερεί σε design αν διαλέξεις κάποιο πιο φορτωμένο DE ( cinammon , Gnome , KDE ) σε σχέση με τα Xfce ,Lxde των ubuntu-ειδών που ανέφερες.

specs:

G3220

8GB DDR3

HD6950

1TB HDD

 

Μια από τις δυνατότητες στο linux είναι η παραμετροποίηση σύμφωνα με τα γούστα του καθενός. Η δυνατότητα αυτή ισχύει ΚΑΙ στην εμφάνιση. Μπορείς να κάνεις την κάθε μια από τις παραπάνω διανομές να δείχνει όπως θες, ακόμη και να μην ξεχωρίζουν μεταξύ τους με το μάτι.

Οπότε η ερώτηση είναι λίγο άκυρη και ισχύει αν δε σκοπεύεις να αλλάξεις τπτ από ότι θα δεις στο πρώτο boot. Μπορείς να δεις default screenshots από την κάθε μια και να διαλέξεις ποιά σου αρέσει περισσότερο. Οι εμφανισιακές προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν και από τη στιγμή που το κριτήριο είναι μόνο η εμφάνιση, όποια σου αρέσει περισσότερο, είναι η ομορφότερη και καταλληλότερη για σένα. ;)

για fedora σκεφτομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το μηχάνημα μπορείς να τρέξεις σχεδόν οποιαδήποτε mainstream διανομή  άνετα, οπότε μην κοιτάς τις "ελαφριες" τύπου Xubuntu-Lubuntu κλπ.

δεν κοιταω τις ελαφριες, τις πιο ομορφες κοιταω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω το Linux Mint που βασίζεται στο Ubuntu και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ειδικά στην παραμετροποίηση και στην εμφάνιση.

Με το setup που έχεις τρέχεις οτιδήποτε, εγώ το έχω σε ένα "αρχαίο" laptop και πετάει !

 

https://www.linuxmint.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι σε Debian όπως Xubuntu ή Mint που είναι φτιαγμένα για τον αρχάριο. Από κει και πέρα, αν θες να μπεις στα ενδότερα και να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μπορείς να κινηθείς σε Manjaro που είναι Arch Linux και αργότερα ίσως και σε απλό Arch Linux. Επίσης υπάρχει και το Deepin που είναι όμορφο, μοντέρνο και βασισμένο σε Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δικά μου γούστα και από άποψη font rendering, το Mint Cinnamon έχει ξεφύγει σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη διανομή. Επίσης είναι εύκολο και πολύ ελαφρύ σε κατανάλωση ram. Για μένα, lubuntu κλπ, χρειάζονται πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια για να τα κάνεις όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...