Προς το περιεχόμενο

Με την τεχνολογία της Stardock, θα μπορείτε να συνδυάσετε κάρτες γραφικών των AMD και Nvidia στο ίδιο PC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομίζω πως υπολογίζουν χωρίς τον ξενοδόχο εκεί στη stardock. τον πρώτο λόγο τον έχουν οι amd και nvidia, έτσι μπορεί να υπάρξει κάτι μέσα στις κάρτες τους (είτε στο hardware- είτε στο bios της κάρτας) που να αποτρέπει τέτοιους συνδυασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και πια από της δυο κάρτες θα γίνετε κυρία αφού ξέρουμε ότι σε sli οι κάρτες δεν είναι σαν να έχεις δυο κάρτες πχ 4 gb + 4 gb = 8 β μια κάνει δουλια και η άλλη είναι buck up όταν κολισει να βοηθήσει. Εδώ πια θα είναι κυρία στα γραφικά διότι έχουμε δυο διαφορετικές τεχνολογίες και μοντέλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και πια από της δυο κάρτες θα γίνετε κυρία αφού ξέρουμε ότι σε sli οι κάρτες δεν είναι σαν να έχεις δυο κάρτες πχ 4 gb + 4 gb = 8 β μια κάνει δουλια και η άλλη είναι buck up όταν κολισει να βοηθήσει. Εδώ πια θα είναι κυρία στα γραφικά διότι έχουμε δυο διαφορετικές τεχνολογίες και μοντέλα ;

 

Δεν δουλεύει έτσι το SLI/Crossfire. Δέν είναι η 2η backup της πρώτης.

 

Οι δύο κάρτες δουλεύουν παράλληλα και μοιράζονται ταυτόχρονα το συνολικό φορτίο. Η μνήμη όπως σωστά είπες δεν προστίθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μία εταιρεία θα σαμποτάρει την άλλη, δεν πρόκειται να δεχτεί καμία από τις δύο τέτοιο πράγμα. Και οι δύο θέλουν διπλές/τριπλές/τετραπλές λύσεις με δικές τους κάρτες, για περισσότερα έσοδα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αγορά να συρρικνωνεται θα αναγκαστουν να συμφωνήσουν σε τέτοιες τεχνολογίες ιδιαίτερα η amd αν δεν θέλει να πουλάει μόνο σε κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα περιθώρια για νέα πρότυπα λιθογραφίας να μειώνονται με αποτέλεσμα να υπάρχουν μικρές μεταβολές στο performance / watt των επερχόμενων προϊόντων, πιστεύει κανείς πως θα αφήσουν να περπατήσει το multi gpu με παλαιές και νέες κάρτες ?

Και οι εταιρίες πως θα ζήσουν ?

 

 

απο διπλανη ειδηση στην ιδια σελιδα:

 

Λέγεται πως η αρχιτεκτονική Pascal προσφέρει 2 x Performance per Watt σε σχέση με την αρχιτεκτονική Maxwell.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ ταυτόχρονα την nvidia quadro 2000 και την Radeon 7950, για 3ds max και games αντίστοιχα. Αν και δίνουν και οι 2 έξοδο εικόνας (δηλαδή μπορώ να οδηγήσω 8 οθόνες ταυτόχρονα), χρησιμοποιείται η επεξεργαστική ισχύς μόνο της κάρτας που έχω ως primary στο desktop arrangement των Windows. Όταν θα μπορώ να χρησιμοποιώ την ισχύ και των 2 μαζί, θα είναι τέλεια. Επίσης, θέλω να χρησιμοποιώ cuda της nvidia όταν έχω για primary την amd και ως τώρα δεν γίνεται. Θέλω να έχω tressfx μαζί με physx. Ανυπομονώ να συνδυάσω σωστά τις 2 κάρτες!

Παρόμοιο σύστημα έχω και εγώ με διαφορά οτι  ως δευτερεύουσα εχω μια απλή 5450 για την τρίτη οθόνη. Και εγω αυτό σκέφτηκα μόλις το διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή το χάνεται.

 

Όλα αυτά γίνονται θεωρητικά και πρακτικά δε γίνονται γιατί δεν υπήρχε το software να μοιράζει σωστά τις εργασίες. 

Στην τελική οι 2 κάρτες τι amd τι nvidia κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Αν πάρεις 2 μπογιατζήδες. Ο ένας Γάλλος και ο άλλος Γερμανός να συνεργαστούν τι θα χρειαστούν; Μεταφραστή και manager. Να κάνει κατανομή των χώρων που θα βάψει ο ένας και τι θα βάψει ο άλλος και να μιλάει στην ίδια γλώσσα που καταλαβαίνουν. (Αυτό είναι το θεωρητικό κομμάτι).

Το πρακτικό κομμάτι είναι ότι δεν συμφέρει ούτε τους Γερμανούς μπογιατζήδες αλλά ούτε τους Γάλλους. Και αν έρθει ο δίγλωσσος manager θα ζητήσει τα μαλλιά της κεφαλής του για μισθό.

 

Και μην ξεχνάτε ότι παλιότερα θέλαμε δύο ακριβώς κάρτες vga για να κάνουμε sli/cf. Τώρα κάνουμε διαφορτικές κάρτες cf/sli (με sync στις δυνατότητες της μικρότερης και έχουμε και hybrid από εποχή Lucid και είναι standard σε όλα τα laptop.

Και το Lucid Vivid αρχικά έπαιζε τραγικά με updates έστρωσε.

 

Τώρα αν αυτό που υποτίθεται γίνεται σε συμφωνία με την AMD & την NVIDIA και το πραγματοποιεί η stardock είναι να κάνει τον μεταφραστή και τον manager.

 

Ας γίνει η αρχή και ας δουλέψει σε 5χρόνια σώστα. ΕΕ σε 5 χρόνια η 290 θα έχει 75$. 

 

Νομίζεται ότι ανακοινώνεται θα το δείτε σε 1 μήνα στον ράφι; Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Βασικά στην Ελλάδα γίνονται και μετά ανακοινώνονται. Μήπως έχουμε μάθει έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσα να συνδυάσω 2 προιόντα με διαφορετικές δυνατότητες τότε μάλιστα

 

Αυτό θα κάνεις. Ουσιαστικά δε θα αλλάζεις την παλιά σου GPU και η ισχύς της θεωρητικά θα προστίθεται στη νέα.

 

Θεωρητικά... γιατί πρακτικά δε γνωρίζω ποιος αλγόριθμος είναι ικανός με το υπάρχον hardware να συγχρονίζει τόσα δεδομένα. Έχει τεράστιο υπολογιστικό κόστος και γι' αυτό ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του Dx12 και Nvidia/AMD δεν έχουν παρουσιάσει έστω σε beta τεχνολογία που να μην κάνει mirroring τη μνήμη αλλά να δίνει σε κάθε κάρτα διαφορετικά δεδομένα για επεξεργασία. Και ας ήταν και κλειδωμένο μονάχα σε κάρτες ίδιου μοντέλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το 24pin καλώδιο για τροφοδοτικό που είδαμε παραπάνω αρκεί για όλες τις κάρτες? η τάση λειτουργίας στις κάρτες παίζει ρόλο τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιες κάρτες; Μια επέκταση είναι με μια διακλάδωση στα καλώδια (πράσινο - μαύρο) για να ανοίγουν και να κλείνουν και τα δυο τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...