Προς το περιεχόμενο

Xubuntu μαζί με windows 7


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το σημείο που ρωτά γράφει τα σχετικά με την επιλογή λειτουργικού ...

διαλέγω το σκληρό δίσκο γενικά

ή το partition των windows , όπου βλέπει ο εγκαταστάτης του ubuntu ότι βρίσκεται ο loader των windows ;;

 

Γιατί έχει άλλη επιλογή , ολόκληρο τον Α: σκληρό

και άλλη ειδικά το partition των W7

 

Σε αυτό τον Link.png Site: οδηγό

γράφει :

When using the "Something Else" option, you will be offered to choose the "Device for bootloader installation". Please select: * either the disk (eg /dev/sdX, not /dev/sdXY) on which the BIOS is setup to boot (recommended for normal use) * OR the partition (eg /dev/sdXY, not /dev/sdX) on which Ubuntu (/boot, else /) will be installed (only if you want to chainload it from another bootloader; if any doubt, do NOT choose this)

 

 

Οπότε επιλέγω το σκληρό δίσκο και όχι το partition συγκεκριμένα που εγκαθιστώ το ubuntu ;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πολύ κατάλαβα

άλλα αν λες για όταν είσαι στην φάση εγκατάσταση xubuntu (χωρίς να διαλέξεις να το κάνει αυτόματα) τότε θα πατήσεις "κάτι άλλο" και θα διαλέξεις το ελεύθερο partition θα βάλεις να είναι το "/" σε ext4 αν θες βάζεις και "/home" και ενα partition για swap μνήμη

 

νομίζω ότι αν πατήσεις το "κάτι άλλο" (εκτός αν δεν το έχεις στα ελληνικά) δεν μπορείς να διαλέξεις τον σκληρό μιας και θα το κάνεις χειροκίνητα
αν έχεις παραπάνω από 1 σκληρό συνδεμένο τότε αν δεν πάει αυτόματα στο partition που θες, θα πρέπει πάνω δεξιά να διαλέξεις τον σκληρό που θες και μετά διαλέγεις το partition που θες να κάνεις εγκατάσταση το xubuntu και όχι το partition του windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , εκτός από όλα αυτά , σχετικά με τα partition που θα εγκατασταθεί ,

ρωτά και που θα εγκαταστήσει το loader. Το λινκ που παραθέτω και το κομμάτι που παραθέτω

αφορούν αυτό ακριβώς το κομμάτι . Μετά τα partition εγκατάστασης του ubuntu και του swap για το ubuntu

σχετικά με το που θα γράψει το loader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδα το site άλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να σου ζητάει δεν μου έχει τυχη και δεν ήταν με αυτόν τον τρόπο το πως έκανα εγώ xubuntu και ubuntu εγώ όταν πατούσα το "κάτι άλλο" άπλα έφτιαχνα τα 2 partition για το "/" και swap δεν χρειάστηκε κάτι άλλο
εγώ έβαλα την 14 εκδοσή μήπως εσύ δεν έχεις την 14 που ειναι η lts γιαυτο δεν μπορώ να καταλάβω τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...