Προς το περιεχόμενο

Xubuntu μαζί με windows 7


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να εγκαταστήσω το Xubuntu μαζί με τα ήδη εγκατεστημένα W7 , σε ντεσκτοπ υπολογιστή.

Στον ίδιο σκληρό δίσκο.

Βρήκα έναν οδηγό , που αφορά το mint, αλλά πρέπει να είναι τα ίδια.

Ο οδηγός είναι αυτός.

 

Σχετικά με τη συρρίκνωση του διαμερίσματος των windows ,

στον οδηγό αυτό , στο c δείχνει να έχει ένα μόνο διαμέρισμα

ενώ στο δικό μου δίσκο , έχει 2 διαμερίσματα , το δεύτερο είναι ένα μικρό των 8gb (swap ; ).

Στον οδηγό γράφει ότι πρέπει να δημιουργήσει 3 νέα διαμερίσματα , ένα "κύριο" και δύο μικρά των 2bg,

αλλά επίσης ότι δεν μπορούν συνολικά να είναι πάνω από 4 !

 

Οπότε ; Τι γίνεται ; Στον δικό μου που έχει ήδη 2 , αν πρέπει να φτιάξω 3 νέα ;

 

Άλλο πρόβλημα. Ενώ ο c είναι 650gb με ελεύθερα τα 610gb

δεν μου επιτρέπει το νέο διαμέρισμα να είναι πάνω από ... 74gb.

(Έχει γίνει chkdisk , defrag κτλ).

 

Πως προσαρμόζω αυτά που γράφει ο οδηγός στα δικά μου δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω και εγώ στο laptop μου xubuntu και είμαι πολύ ευχαριστημένος (δεν ξανά μπήκα με τα 7αρια)
ο τρόπος που το έκανα εγώ ήταν ανάλογος των ubuntu

χωρίζεις τον σκληρό σε 2 κομμάτια το ένα είναι της swap και συνήθως το βάζουμε στα 2gb (εκτός αν θα την κάνεις χρίση) και ο άλλος είναι ο βασικός σου "ext4" σκληρός ο "/" που βάζεις όσο περισσότερο χώρο θες εσύ και εκεί θα έχεις αρχεία συστήματος, φακέλους με εικόνες και τραγούδια σου όπως και επιφάνεια εργασίας και προγράμματα
μοιάζει με του mint φυσικά λίγο που το πρόσεξα άλλα εγώ επειδή τον έχω χωρίσει σε 5 κομμάτια το : recovery, windows 7, swap, xubuntu, και το υπόλοιπο ξεχωριστό για "κοινό" σκληρό με τα αρχεία μου βίντεο και έτσι προτίμησα να το κάνω σε 2 κομμάτια την διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

βάι βάι βάι....

 

 

 

 

 

Το πιο εύκολο είναι στην εγκατάσταση,να πατήσεις εγκατάσταση μαζί με τα παράθυρα.

Μετά απλά ορίζεις τον χώρο που θα διατεθεί στο λίνουξ.

74γβ είναι αρκετά,μη σε απασχολήσει.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να φορτώσεις το λινουξ και να τρέξεις gparted.

Εκεί χωρίζεις το σκληρό σε

διαμέρισμα ntfs που έχεις τα παράθυρα.Μέγεθος ανάλογα τις απαιτήσεις σου

διαμέρισμα "/" < 20 γβ που θα εγκαταστήσεις το λινουξ

διαμερισμα "home" που θα είναι ο home folder σου στο λινουξ.Μέγεθος ανάλογα τις απαιτήσεις σου

διαμέρισμα ntfs στο οποίο θα αποθηκεύεις αρχεία που θα έχεις και στο λινουξ,αλλά θα μπορείς να τα δεις και από τα παράθυρα.

Μπορει να ορίσεις και ένα swap,συνήθως διπλάσιο της ραμ σου,αλλά σε υπολογιστές με πάνω από 4 γβ ραμ,είναι συνήθως άχρηστο.

 

Εναλλακτικά μπορείς να ορίσεις ο home folder να είναι σε ntfs,οπότε ό,τι αρχεία και να έχεις στο λινουξ,θα τα βλέπεις και στα παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω (χωρίς να πουλάω εξυπνάδες φυσικά γιατί είμαι μισό χρόνο στον "κόσμο" του linux) γιατί χρειάζεται να φτιάξεις και home partition? δηλαδή εγώ που δεν έχω θέλω να πω τι χάνω?
επίσης εγώ έβαλα ή 4 ή 8 GB SWAP και δεν την είδα ούτε μια φορά να φορτώνει έστω και λίγο και μου είπαν τα παιδιά από το ubuntu-gr οτι πάνω από 2gb είναι τελείως άχρηστο να βάλω και όταν ρώτησα "γιατί?" μου είπαν είδες πότε έστω και λίγο να ανεβαίνει η μπάρα swap?

 

και τι ειναι το "βάι βάι βάι...." ? :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι κάνω ;

Κάνω δύο νέα παρτίσιον όπως γράφει ο οδηγός για το μιντ ;

Και φροντίζω μαζί να μην είναι πάνω από τα 74γίγα που μου λένε τα παράθυρα, π.χ. 60γίγα για το λίνουξ

και 8 για το swap του (διπλάσιο της ραμ του μηχανήματος) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω (χωρίς να πουλάω εξυπνάδες φυσικά γιατί είμαι μισό χρόνο στον "κόσμο" του linux) γιατί χρειάζεται να φτιάξεις και home partition? δηλαδή εγώ που δεν έχω θέλω να πω τι χάνω?

επίσης εγώ έβαλα ή 4 ή 8 GB SWAP και δεν την είδα ούτε μια φορά να φορτώνει έστω και λίγο και μου είπαν τα παιδιά από το ubuntu-gr οτι πάνω από 2gb είναι τελείως άχρηστο να βάλω και όταν ρώτησα "γιατί?" μου είπαν είδες πότε έστω και λίγο να ανεβαίνει η μπάρα swap?

 

και τι ειναι το "βάι βάι βάι...." ? :P :P :P :P :P

 

το home το βάζεις σε ξεχωριστό διαμέρισμα,αν θες την επόμενη φορά που θα περάσεις νέο λίνουξ,να μην κάθεσαι να αντιγραφεις τα αρχεία σου.

Π.χ. θα κάνεις φορματ για να περάσεις μιντ,γιατί είπες να τα δοκιμάσεις.Δε χρειάζεται να σωσεις αρχεία πριν το φορματ,γιατί και στα μιντ θα ορίσεις home partition το ήδη υπάρχον.Είναι ελάχιστα πιο περίπλοκο από όπως το περιγράφω,αλλά το όφελος είναι εμφανές.

Το swap το χρησιμοποιεί είτε όταν γεμίσει η ραμ,οπότε γράφει στο σκληρό,είτε σε διαδικασία αδρανοποίησης,οπότε και κάνει dump ό,τι τρέχει σε rom.

Πρακτικά,με 4αρα ραμ σε λίνουξ,δύσκολο να γεμίσει,ενώ σε σταθερό δε χρησιμοποιείς και αδρανοποίηση.

Εγώ τι κάνω ;

Κάνω δύο νέα παρτίσιον όπως γράφει ο οδηγός για το μιντ ;

Και φροντίζω μαζί να μην είναι πάνω από τα 74γίγα που μου λένε τα παράθυρα, π.χ. 60γίγα για το λίνουξ

και 8 για το swap του (διπλάσιο της ραμ του μηχανήματος) ;;;

 Eσυ που τρέχεις και παράθυρα,ακολουθείς αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eσυ που τρέχεις και παράθυρα,ακολουθείς αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Δεν μου αρκεί!

Θα το ήθελα αναλυτικότερα με σαφείς οδηγίες 1-2-3.

Επίσης παρόλο που πρόκειται για desktop , χρησιμοποιώ αδρανοποίηση,γιατί πρακτικά το συγκεκριμένο

σπάνια κάνει shutdown ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το home το βάζεις σε ξεχωριστό διαμέρισμα,αν θες την επόμενη φορά που θα περάσεις νέο λίνουξ,να μην κάθεσαι να αντιγραφεις τα αρχεία σου.

Π.χ. θα κάνεις φορματ για να περάσεις μιντ,γιατί είπες να τα δοκιμάσεις.Δε χρειάζεται να σωσεις αρχεία πριν το φορματ,γιατί και στα μιντ θα ορίσεις home partition το ήδη υπάρχον.Είναι ελάχιστα πιο περίπλοκο από όπως το περιγράφω,αλλά το όφελος είναι εμφανές.

Το swap το χρησιμοποιεί είτε όταν γεμίσει η ραμ,οπότε γράφει στο σκληρό,είτε σε διαδικασία αδρανοποίησης,οπότε και κάνει dump ό,τι τρέχει σε rom.

Πρακτικά,με 4αρα ραμ σε λίνουξ,δύσκολο να γεμίσει,ενώ σε σταθερό δε χρησιμοποιείς και αδρανοποίηση.

 

Α! εντάξει τότε γιατί εγώ έτσι κιαλλιως όλα τα αποθηκεύω η σε άλλο σκληρό ή σε εξωτερικό πάντα, ούτε στο Windows δεν τα έβαζα εκεί που μου "είχε να τα βάλω" για να μην κάνω αντιγραφές και back up και όλα και ήταν ασφαλές άλλα τα είχα και παντού

και τώρα έχω χωρίσει τον σκληρό για αυτά στο Laptop μου και να τα βλέπει και στα Windows επίσης ότι έχω και να μην είναι κρατημένα μόνο στο home

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :) :) δηλαδή εκτός από αυτό δεν θα έχω κανένα πρόβλημα σωστά?

 

Δεν μου αρκεί!

Θα το ήθελα αναλυτικότερα με σαφείς οδηγίες 1-2-3.

Επίσης παρόλο που πρόκειται για desktop , χρησιμοποιώ αδρανοποίηση,γιατί πρακτικά το συγκεκριμένο

σπάνια κάνει shutdown ...

 

εγώ σου προτείνω να δεις έναν οδηγό ubuntu είναι ακριβώς ίδια διαδικασία δεν έχει πολλές αλλαγές Link.png Site: αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σου προτείνω να δεις έναν οδηγό ubuntu είναι ακριβώς ίδια διαδικασία δεν έχει πολλές αλλαγές Link.png Site: αυτον

 

 

Σαφώς ό,τι ισχύει για ubuntu , ισχύει το ίδιο και για xubuntu,lubuntu,kubuntu,mint, lxle και όλατα συγγενικά.

Ο συγκεκριμένος οδηγός όμως είναι για τα πανηγύρια. Οι επιλογές που αναφέρει στα ελληνικά windows ,

απλά ... δεν είναι έτσι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα
τοτε αν θες πες μου που σε προβληματίζει η διαδικασία να προσπαθήσω να σε βοηθήσω με το πως έχω κανε εγώ εγκατάσταση ubuntu σε pc μου και xubuntu σε laptop μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα

τοτε αν θες πες μου που σε προβληματίζει η διαδικασία να προσπαθήσω να σε βοηθήσω με το πως έχω κανε εγώ εγκατάσταση ubuntu σε pc μου και xubuntu σε laptop μου

Καταρχήν κάνω 3 νέα partition (όπως λέει ο οδηγός) ;

Ή αρκούν 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με της 2 επιλογές μπορείς να κάνεις την δουλειά σου
αν έχεις άλλο σκληρό η μέρος να αποθηκεύεις τα πράγματα σου μπορείς να κάνεις 2 και θα είσαι οκ (όπως το έχω εγώ)
άλλα αν θες κανε έναν 3ο για το home για "ευκολία" στο επόμενο φορματ να μην μεταφέρεις αρχεία και έτσι
εγώ έκανα με 2 αναγκαστικά γιατι δεν με επερνε να κάνω πολλά partition (είχα 1 για recovery windows , windows 7 ,ένα partition μόνο για αρχεία που θέλω να έχω ασφαλές από φορματ και φυσικά να τα βλέπω ΚΑΙ στα 2 λειτουργικά μου και μετά μπορούσα μόνο 2 να κάνω δεν μαφηνε με 3 που είχα προσπαθήσει) σκέψου πως σε βολεύει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...