Προς το περιεχόμενο

Canon 350D και γενικά παλιές dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,έχω μια ερώτηση.αξίζει η αγορά μιας αρκετά παλιάς κάμερας όπως η 350D,με σκοπό να πάρω μια φθηνή κάμερα,γύρω στα 70 ευρώ το σώμα,και να αγοράζω καλούς φακούς ώστε να μου μείνουν στο επόμενο σώμα;γενικά από το ψάξιμο που έκανα τα 8mp της 350D δεν είναι άσχημα και σκεφτόμουν να χρησιμοποίησω αυτή την τακτική για να ξεκίνησω τη φωτογραφία και να εχω μερικούς καλούς φακούς ξοδεύοντας όσο το δυνατόν λιγότερα.ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σύμπτωση έχω τη παλιά μου 400D με κάμποσους φακούς αλλά και τη καινούργια 6D.

 

Και είτε το πιστεύεις είτε όχι, το liveview το χρησιμοποίησα μια φορά για να δώ πως είναι και την εγγραφή βίντεο επίσης...Ασε που θεωρώ πως liveview χωρις αποσπώμενη οθόνη, είναι να'χαμε να λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, όπως ούτε και το liveview,αρα πιστεύω για να την κρατήσω λίγο καιρό (ίσως κάνα χρόνο,ίσως λίγο παραπάνω) μέχρι να πάρω μερικούς καλούς φακούς και μετά να επενδυσω σε καλύτερο σώμα,θα είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρει μια αγγελία για μια 350d στο dpgr,στα 50 ευρώ,αλλά ήταν αναρτημενη πέρυσι :P ίσως αν ψαξω σε κάποιο άλλο site να βρω κάτι.μηπως ξέρετε κάποιο site με αγγελίες,και ειδικά για φωτογραφικά είδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι καλοι φακοί ειναι πολύ ακριβοί, εκτος και αν μπεις στην λογική του Manual Focus only.  Διάλεξες ακριβό χόμπυ

 

Η λογική σου ειναι σωστή γενικά αλλα δεν ξέρω τι τιμές έχεις στο μυαλο σου οτι παίζουν στους φακούς .... 

 

Αν εχεις σκοπό να σκάς 400-600-1000 ευρώ για κάθε φακό ναι πάρε ενα τέτοιο σώμα και επενδυσε σε φακούς πρώτα

 

Αν πάλι φαντάζοσουν μικρότερα ποσά καλύτερα να πάρεις ενα mirrorless σώμα και να παιζεις με παλιούς αλλα καλους Manual focus only φακούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι θες να κάνεις σαν τελικό αποτέλεσμα. Θεωρώ πιθανό να δώσεις κάποιες 100αδες ευρώ και στο τέλος να παγιδευτεις στις αγορές σου και κατόπιν εορτής να καταλάβεις πως με μια Α6000 Sony θα ήσουν υπερ καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω ψάξει για τους φακούς,ξέρω ότι συνήθως το καλό γυαλί παίζει στα 600+ :D απλά λόγω του ότι είμαι 18 χρόνων τώρα,δεν έχω ακόμη τελειώσει το λύκειο και δεν έχω ακόμη δουλειά (και ένας θεός ξέρει αν και πότε θα βρω) λέω να ξεκίνησω έτσι με μερικά λεφτά που έχω στην άκρη (βρήκα και μια 350d με τον κιτ και τον 55-200 στα 180) και μετά να δωσω για τον 50αρη 1.8 και μετά να πάω στους πιο ακριβούς φακούς...

Επεξ/σία από Thanasispomonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική σου είναι σωστή. Παρε κατι που να αντεχει η τσέπη σου και βγες εξω για φωτογραφίες. Αν κολλήσεις με το χομπι θα δεις οτι τα 180€ που σκέφτεσαι να δωσεις δεν θα είναι σχεδόν τίποτα σε αυτά που θα ξυνεσαι να δωσεις για αναβαθμιση εξοπλισμού (δυστυχώς).

 

Αρχισα με μια ταπεινή 1000D και κατεληξα μετα απο 4 χρόνια να επενδυσω σε 5Dmk3. Δεν μετανιωσα καθόλου τα 200€ που ειχα δωσει τοτε για την 1000D μαζι με τον ταπεινο 18-55 non IS γιατί έμαθα, ασχοληθηκα και αγαπησα την φωτογραφία. Όταν την πούλησα μαζι με τον τηλεφακο (55-250) δεν μου έδωσε ουτε τα μισα λεφτα για το τριποδο που αγορασα για την καινούργια.

 

Το ζουμί: μην αφιερώσεις περισσότερο χρόνο για specs/συγκριτικά/κλπ από το να βγαίνεις εξω για φωτογραφίες ή/και να διαβάζεις για την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...