Προς το περιεχόμενο

Skype for Linux - Προβλήματα, Εναλλακτικές


GrandGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από σήμερα επισήμως το Skype για linux δεν αφήνει ούτε εμένα να μπω σε κλήσεις. Αν κάποιος έχει κάποια λύση είμαι όλος αυτιά, αλλιώς θα ήθελα καλές εναλλακτικές για το Skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να το βαλεις μεσω wine και περιμενε μεχρι να προσθεσουν υποστηριξη για λινουξ στο web.skype.com.

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=31461

 

Αν εισαι σε 64αρι συστημα,δες και το viber σαν εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να το βαλεις μεσω wine και περιμενε μεχρι να προσθεσουν υποστηριξη για λινουξ στο web.skype.com.

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=31461

 

Αν εισαι σε 64αρι συστημα,δες και το viber σαν εναλλακτικη.

 

Μέσω WINE δεν θα ήθελα να το βάλω. Είναι απαίσια η Windows έκδοση ακόμα και αν δουλεύει.

 

Επίσης μόλις είδα τα νέα για το Discord οπότε λέω να περιμένω λίγο μήπως καταφέρουμε και καταργήσουμε το Skype επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν θελεις εναλλακτικη εφαρμογη, slack.

Το προβλημα ομως δεν ειναι η εναλλακτικη εφαρμογη, αλλα το προφανες: Ποσοι απο απο αυτους που εισαι "συνδεδεμενος" χρησιμοποιουν την εναλλακτικη εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελεις εναλλακτικη εφαρμογη, slack.

Το προβλημα ομως δεν ειναι η εναλλακτικη εφαρμογη, αλλα το προφανες: Ποσοι απο απο αυτους που εισαι "συνδεδεμενος" χρησιμοποιουν την εναλλακτικη εφαρμογη.

 

Κοίταξε, εφόσον η Μ$ με έχει γραμμένο, την έχω κι εγώ γραμμένη. Κρατάω το Skype μόνο για text chat(το οποίο κάνω και μέσω pidgin με libpurple αν θέλω) και όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου με άλλο τρόπο, να χρησιμοποιήσει την εναλλακτική.

 

Δεν μπορούμε να καθόμαστε και να ασχολούμαστε να λύνουμε τα προβλήματα των προγραμμάτων της Μ$ με κόλπα σαν το Wine. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα το Tox αλλά είναι αρκετά πιο δύσκολο στη διαχείριση των επαφών οπότε κανένας δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοίταξε, εφόσον η Μ$ με έχει γραμμένο, την έχω κι εγώ γραμμένη. Κρατάω το Skype μόνο για text chat(το οποίο κάνω και μέσω pidgin με libpurple αν θέλω) και όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου με άλλο τρόπο, να χρησιμοποιήσει την εναλλακτική.

 

Δεν μπορούμε να καθόμαστε και να ασχολούμαστε να λύνουμε τα προβλήματα των προγραμμάτων της Μ$ με κόλπα σαν το Wine. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα το Tox αλλά είναι αρκετά πιο δύσκολο στη διαχείριση των επαφών οπότε κανένας δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει.

Μωρε δεν ειπα να μην την γραψεις την MS, καλα κανεις και δεν νομιζω πως αξιζει καν τον κοπο να το αναλυσουμε. Το προβλημα ειναι το network effect, το οποιο ειναι υπερ του Skype (και αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος της αγορας του, οταν αυτη εγινε απο την ΜS). Και γι αυτο ειπα οτι ειπα στο πρωτο μου post.

Κατα τ αλλα, το Slack ειναι ενα απο τα καλυτερα στοιχηματα στα οποια μπορεις να πονταρεις σχετικα με τα IMs και να αρχισεις να χρησιμοποιεις, δεδομενου οτι τα παει καλα με το network effect (aka μαζευει μποοοολικο κοσμο) και υποστηριζει ολα τα desktop + mobile OSes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε δεν ειπα να μην την γραψεις την MS, καλα κανεις και δεν νομιζω πως αξιζει καν τον κοπο να το αναλυσουμε. Το προβλημα ειναι το network effect, το οποιο ειναι υπερ του Skype (και αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος της αγορας του, οταν αυτη εγινε απο την ΜS). Και γι αυτο ειπα οτι ειπα στο πρωτο μου post.

Κατα τ αλλα, το Slack ειναι ενα απο τα καλυτερα στοιχηματα στα οποια μπορεις να πονταρεις σχετικα με τα IMs και να αρχισεις να χρησιμοποιεις, δεδομενου οτι τα παει καλα με το network effect (aka μαζευει μποοοολικο κοσμο) και υποστηριζει ολα τα desktop + mobile OSes.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις απόλυτο δίκιο. Από την άλλη όμως άμα δεν πούμε "χρησιμοποιώ αυτό, βάλτο κι εσύ να μου μιλάς" δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα :P .

 

Όσων αφορά το slack τώρα, καλό μεν αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από το Discord(το οποίο επίσης έχει καλό network effect). Υποστηρίζει voice και video chat το Slack;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά ο SQL Server και το .NET τους μάρανε... Βγάλε ρε $$@& ένα Skype της προκοπής που από τότε που το αναλάβατε το κάνατε σαν τα μούτρα σας και χειρότερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις απόλυτο δίκιο. Από την άλλη όμως άμα δεν πούμε "χρησιμοποιώ αυτό, βάλτο κι εσύ να μου μιλάς" δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα :P .

 

Όσων αφορά το slack τώρα, καλό μεν αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά από το Discord(το οποίο επίσης έχει καλό network effect). Υποστηρίζει voice και video chat το Slack;

Δεν ειναι straight forward οπως το Skype (ακομα) αλλα δουλευει χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει και το signal, αλλά νομίζω δεν υποστηρίζει calls ακόμη στο desktop.

https://whispersystems.org/blog/signal/

Το Signal ειναι η καλυτερη δυνατη λυση απο αποψη ασφαλειας, αλλα δυστυχως χωρις desktop client οπως ειπες (ο οποιος ομως θα υπαρξει στο μελλον) και χωρις network effect (δυστυχως x10).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...