Προς το περιεχόμενο

Canon - γνήσιες / ημιτασιόν μπαταρίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, εχω το εξής θέμα και θέλω επιβεβαίωση...

 

Πρεπει να προβώ σε 2η μπαταρία γιατί η μηχανή ειδικά με το IS είναι ψιλορουφήχτρα ενέργειας.

 

Κανω την ερευνα μου και βλέπω πως η γνήσια μπαταρία εχει 75ε (ανακοπή).

 

Οπότε λεω να προβω σε 3rd party κατασκευαστές.

 

2 τα τινά. Καποιοι ebay πουλάνε την ιδια οπτικά, αλλά γράφουν πως ΔΕφορτίζει με το γνήσιο φορτιστή και το σώμα δεν τις αναγνωρίζει (εχει ινφο και S/N) με αποτέλεσμα να δουλεύουν μεν, αλλα να μη δείχνει ποσοστό εκφόρτισης

 

Και 2ο, καποιοι πουλανε μπαταρίες "ξεκλείδωτες" ωστε να φορτίζουν με το γνήσιο φορτιστή (αλλά δε ξέρω αν δείχνει το ποσοστό εκφόρτισης στο σώμα).

 

Κάποιος άποψη;

 

Υ.Γ. παίζει να γίνει καμμια μαλακία και να αγοράσω ΚΑΠΟΙΑ στιγμή γνήσιο grip και να μη δουλεύουν οι ημιτασιον μπαταριες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν μας λες καν ποια μηχανή έχεις, δεν μπορούμε να πούμε και πολλά.

 

Σε γενικές γραμμές δεν βλέπω τον λόγο γιατί θα έπρεπε να δουλεύει μόνο η αυθεντική. Τόσο τεράστια τεχνογνωσία έχει στις μπαταρίες η canon που δεν αντιγράφεται από κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6D.

 

Διάβασε πιο προσεκτικα. Δεν είπα οτι δεν δουλεύει. Αλλά δε δείχνει το ποσοστό εκφόρτισεις και δεν φορτίζει με τον γνήσιο φορτιστή. Βέβαια, υπάρχουν και "σπασμένες" με κάποιο τρόπο, που λενε πως φορτίζουν στον γνήσιο φορτιστή.

 

Νομίζω το ιδιο θέμα υπάρχει με 70D, 7D, και νεότερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου θα σου πω την δικη μου εμπειρια.....

 

Εχω Νικον βεβαια αλλα δε νομιζω οτι εχει διαφορα.

 

Πηρα απο bangood ή gearbest ή dx.com (δε θυμαμαι γιατι ψωνιζω και απο τα 3) μπαταριες που ειναι ENCODED δλδ να δουλευουν κανονικα με ολες τις λειτουργιες οπως η αυθεντικη.... συνολο εχω 3 τωρα, 1 αυθεντικη και 2 οχι, ολες λειτουργουν αψογα και βασικα χρησιμοποιω τις αλλες 2 για να μη φθειρω την αυθεντικη..... απλα να ειναι ENCODED και λογικα θα εισαι οκ


EDIT: Π.χ δεν ξερω αν κανει για τη δικια σου... αλλα εγω αυτη θα αγοραζα\

 

http://www.banggood.com/Wholesale-Canon-CAN_LP-E6-Rechargeable-1800mAh-7_4V-Li-ion-Protected-Battery-p-57422.html

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε να αυτον τον όρο δε θυμόμουν το decoded...

 

Οντως αυτή ειναι η μπαταρία LP-E6, αν και άλλαξε σε LP-E6n. Παρολου που δεν είμαι χτεσινος στη τεχνολογία, και προφανώς ολες οι μπαταριες είναι ιδιες, (μας πουλάνε παπα-μαρκετινγκ θεωρώ) ψιλοκωλύομαι να πάρω μη γνήσιες...

Κι αυτό γιατι αγόρασα αυτο το σώμα με πολύ κόπο και μήπως γίνει καμμια λαλακία.

 

Σε διαφορα γκουγκλιστικα που διαβάζω, του αλλου υπολειτουργεί, του 2ου δε κρατάει και τέτοια.

 

Απο την άλλη τη 400D που εχω, είναι με ιμιτασιον μπαταρία μια + μια γνήσια στο grip απ'το 2008...

 

Θα περιμένω και κάποιο άλλο μέλος να μας πεί εντυπώσεις, αν έχει σχετικά καινούργια μηχανή με κωδικοποιημένες μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα φιλος μη σου πω οτι οι ημιτασιον μου φαινονται πιο καλες σε διαρκεια (οι συγκεκριμμενες σαν αυτη που σου εχω ποσταρει).

Και προβλημα κανενα...αλλωστε κοιτας και τις κριτικες που πεφτουν μεσα....

 

Αν τωρα το εχεις τοσο αγχος, παιρνεις τις οριγκιναλ.....λιγος τζογος χρειάζεται σε ολα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν μεγάλη διαφορά οι μουφα με τις αυθεντικές. Πρώτον οι αυθεντικές εχουν μεγαλύτερη διαρκεια αλλα και πολυ καλυτερη απόδοση

 

Στην αρχη ειχα πάρει και εγω 1-2 μούφες οι οποιες κιόλας τις αναγνωριζε η μηχανη σαν κανονικές και φόρτιζαν και με τον original φορτιστή. Το προβλημα τους ήταν οτι με αυτές τις μπαταρίες σε άκυρες στιγμές κολλουσε η μηχανή, συνήθως γινόταν οταν εδινα ενα μικρο burst 4-5 φωτο.. Η μηχανή κολλουσε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια να περιμενω λιγο και να την ξαναβαλω για να ξαναδουλεψει ... επίσης σε καμια περίπτωση δεν κρατουσε οσο η αυθεντική

 

Τις αφησα στην άκρη , τα έσκασα για την αυθεντική και δεν ξαναειχα ποτέ πρόβλημα

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν μεγάλη διαφορά οι μουφα με τις αυθεντικές. Πρώτον οι αυθεντικές εχουν μεγαλύτερη διαρκεια αλλα και πολυ καλυτερη απόδοση

 

Στην αρχη ειχα πάρει και εγω 1-2 μούφες οι οποιες κιόλας τις αναγνωριζε η μηχανη σαν κανονικές και φόρτιζαν και με τον original φορτιστή. Το προβλημα τους ήταν οτι με αυτές τις μπαταρίες σε άκυρες στιγμές κολλουσε η μηχανή, συνήθως γινόταν οταν εδινα ενα μικρο burst 4-5 φωτο.. Η μηχανή κολλουσε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια να περιμενω λιγο και να την ξαναβαλω για να ξαναδουλεψει ... επίσης σε καμια περίπτωση δεν κρατουσε οσο η αυθεντική

 

Τις αφησα στην άκρη , τα έσκασα για την αυθεντική και δεν ξαναειχα ποτέ πρόβλημα

¨οπως τα λέει και ο απο πάνω μου.

 

Θα δουλέψει τον πρώτο καιρό και μετά απο λίγους πλήρεις κύκλους η μπαταρία θα κρατάει ελάχιστα και θα την έχεις μόνο για βοηθητική.

 

παράδειγμα. Αν η αυθεντική κρατάει σε ένα χρόνο για 200 φωτό, η μούφα θα κρατάει για 50.

 

+τα όσα είπε ο απο πάνω.

 

Εγώ προσωπικά αγοράζω πλέον μόνο αυθεντικές μέσω E Bay και οι τιμές παίζουν ακόμα και 70% κάτω αποτι στην Ελλάδα. Πρόσφατο παράδειγμα για sony:

 

NP-FW50 60€ Ελλάδα

 

Ebay 25€ http://www.ebay.com/itm/New-Original-Genuine-Sony-InfoLion-NP-FW50-Li-on-Battery-for-NEX-5-A55-3C-5CK-/111275934743?hash=item19e8900417:g:eAAAAOSw3d1Tznfr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...