Προς το περιεχόμενο

Μπορείς να γίνεις ιερέας με πτυχίο κομμωτικής απο δημόσιο ΙΕΚ ?


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 έχω ένα φιλαράκο πιτσιρικά γύρω στα 17 που έρχεται στο γυμναστήριο μου και ενδιαφέρεται απ ότι μου έχει πει , όμως θέλει πρώτα να τελειώσει τις σπουδές του στο αντικείμενο που του αρέσει, την κομμωτική γιατι γουστάρει hair styling κλπ. Αυτή τη στιγμή κουρεύει όλες τις φίλες του , την μάνα του , φίλες της μάνας του και γενικά πιάνει το χέρι του. Η μητέρα του αν και δεν είναι κομμώτρια ήξερε να κουρεύει και την έβλεπε απο μικρός και κόλλησε.

Σκέφτεται να πάει ΙΕΚ και μετά να συνεχίσει σαν ιερέας μιας και ΝΟΜΙΖΕΙ πως θα του εξασφαλίσει ένα εισόδημα για να ζήσει.

 

Δείξε μου τους φίλους σου... Τρελός παπάς τον βάφτισε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σίγουρος από τον τίτλο

 

Το όνειρο του νεκροθαφτη που πήγε?

θάφτηκε στο χώμα των κλειστών επαγγελμάτων 

απ ότι φαίνεται παραείναι κλειστό το συγκεκριμένο επάγγελμα κ η άκρη που είχα δεν μπορούσε να με προωθήσει όπως νόμιζε ή ήθελε να νομίζω.

Όταν είχα ανοίξει το thread νόμιζαν οτι έκανα πλάκα , αλλα στην πραγματικότητα προκειμένου να μπορώ να ζω σαν άνθρωπος και να μη κρέμομαι απο voucher και παροδικές δουλειές θα το έκανα ευχαρίστως. 

 

Έχω τώρα δυο μήνες άνεργος κ έχω αρχίσει κ φλιπάρω ... εδώ ψάχνω να πάω σε σχολή (δεν πρόλαβα φέτος να γραφτώ .. δούλευα κ έχασα την προθεσμία..) για τεχνικό επάγγελμα κ ότι βρέξει ας κατεβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει κάποιος ιερέας, θα πρέπει να τα έχει καλά και με την θρησκεία.

Και φυσικά να αντέχει τις νηστείες.

39 μέρες των Χριστουγέννων (15 Νοε-24 Δεκ)

46+4 μέρες του Πάσχα (απο Καθαρά Δευτέρα μέχρι και Μ Σάββατος, και τις 4 Τεταρτες και Παρασκευές των δύο τελευταίων εβδομάδων της Απόκρεω)

14 μέρες για τον Δεκαπενταύγουστο.

 

5 Ιανουαρίου

29 Αυγούστου

14 Σεπτεμβρίου

 

Ήτοι 106 μέρες νηστείας για αρχή οι κύριες νηστείες, συν Τετάρτη και Παρασκευή άλλες ~94 μέρες (υπολογίζω χονδρικά μιας και έχουν υπολογιστεί οι παραπάνω νηστείες), συν δευτερεύουσες νηστείες.
Και φυσικά νηστεία σημαίνει δεν έχει ούτε λάδι. Λάδι και κρασί μόνο αν πέφτουν Σάββατο-Κυριακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως παρακολουθείτε αυτό;

Στέλνει η αρχιεπισκοπή drones στα σπίτια των παπάδων ; :P

 

Οι καπουτσίνοι (μοναχοί βέβαια και όχι παπάδες) βαφτίζανε τα αρτύσημα γεύματα τους σε νερό και φασολάδα και ας ήταν στην πραγματικότητα αστακομακαρονάδες :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παρακολουθείται η αποχή από το sex; :P

 

Το μόνο που δεν μπορούν να αποφύγουν είναι η αμφίεση και τα μούσια... ντάλα κατακαλόκαιρο και αυτοί ντυμένοι μέσα στα μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει κάποιος ιερέας, θα πρέπει να τα έχει καλά και με την θρησκεία.

Και φυσικά να αντέχει τις νηστείες.

39 μέρες των Χριστουγέννων (15 Νοε-24 Δεκ)

46+4 μέρες του Πάσχα (απο Καθαρά Δευτέρα μέχρι και Μ Σάββατος, και τις 4 Τεταρτες και Παρασκευές των δύο τελευταίων εβδομάδων της Απόκρεω)

14 μέρες για τον Δεκαπενταύγουστο.

 

5 Ιανουαρίου

29 Αυγούστου

14 Σεπτεμβρίου

 

Ήτοι 106 μέρες νηστείας για αρχή οι κύριες νηστείες, συν Τετάρτη και Παρασκευή άλλες ~94 μέρες (υπολογίζω χονδρικά μιας και έχουν υπολογιστεί οι παραπάνω νηστείες), συν δευτερεύουσες νηστείες.

Και φυσικά νηστεία σημαίνει δεν έχει ούτε λάδι. Λάδι και κρασί μόνο αν πέφτουν Σάββατο-Κυριακή.

απορία το έχω πάντως με τόση νηστεία που η συντριπτική πλειοψηφία των παπάδων στην Ελλάδα είναι χοντροί ή και παχύσαρκοι 

εκτός αν η νηστεία  τους αναφέρεται μόνο στο τι τρώνε κ όχι πόσο, αν παράδειγμα η λαιμαργία που είναι ένα απο τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα δεν ισχύει γι αυτούς οπότε μπορούν να τρώνε μέχρι να ξεράσουν , απλά να είναι νηστίσιμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην κανουν ολοι νηστειες ή πιστευουν

Επαγγελμα ειναι

 

ετσι ακριβως εχω δει παπα να τρωι τυρι μεγαλη εβδομαδα, και εμενα μου εχουν πει να γινω παπας σας επαγγελμα αλλα πιστευω οτι παπας, δασκαλος και γιατρος ειναι λειτουργημα και το κανεις μονο αν το αγαπας οχι για τα λεφτα οπως το κανουν οι πιο πολλοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θάφτηκε στο χώμα των κλειστών επαγγελμάτων 

απ ότι φαίνεται παραείναι κλειστό το συγκεκριμένο επάγγελμα κ η άκρη που είχα δεν μπορούσε να με προωθήσει όπως νόμιζε ή ήθελε να νομίζω.

Όταν είχα ανοίξει το thread νόμιζαν οτι έκανα πλάκα , αλλα στην πραγματικότητα προκειμένου να μπορώ να ζω σαν άνθρωπος και να μη κρέμομαι απο voucher και παροδικές δουλειές θα το έκανα ευχαρίστως. 

 

Έχω τώρα δυο μήνες άνεργος κ έχω αρχίσει κ φλιπάρω ... εδώ ψάχνω να πάω σε σχολή (δεν πρόλαβα φέτος να γραφτώ .. δούλευα κ έχασα την προθεσμία..) για τεχνικό επάγγελμα κ ότι βρέξει ας κατεβάσει. 

 

Καλά κάτσε να πήγαινες να ξεθάψεις πτώμα για την κλασσική 3ετη εκταφή και να μην έχει αποσυντεθεί εντελώς να σε δω αν θα το κάνεις.

 

 

Όσο για το θέμα του παπά επειδή το συζητούσα σήμερα με φίλο μου που ξέρει καλά. Μπορείς να γίνεις παπάς χωρίς να έχεις πάει σε σχολή. Σε κάθε μητρόπολη γίνεται μια πρόσληψη ατόμου ανά μερικούς μήνες, μπορεί ανα μήνα μπορεί 2μηνο 6μηνο κοκ, θα πρέπει να έχεις συστατική από ιερέα και γενικά άτομο με κάποιον βαθμό μέσα στην εκκλησία που θα σε προτείνει.

Όταν και εφόσον σε πάρουν δεν θα έχεις τον κανονικό βαθμό του παπά αλλά διάκονος και κάτι χαμηλότερο και μπορεί να είσαι και 10 χρόνια στον ίδιο βαθμό. Τα περι ζωής και υποχρεώσεων όντως δεν μπορούν να ελέγχονται, αλλά ακόμα και έτσι υπάρχουν πολλά άλλα, όπως να γνωριζει απέξω μεγάλα κομμάτια της αγίας γραφής και των ψαλμών, να μπορεί να κάνει μόνος του μια λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάτσε να πήγαινες να ξεθάψεις πτώμα για την κλασσική 3ετη εκταφή και να μην έχει αποσυντεθεί εντελώς να σε δω αν θα το κάνεις.

 

όπως το κάνουν κ άλλοι . Δεν καταλαβαίνω προς τι ο φόβος/σιχαμάρα whatever για κάτι που αργά η γρήγορα θα είμαστε όλοι μας . 

 

Η νηστεία όταν δε γίνεται σωστά παχαίνει. Αν πλακωθεις στις φακές πχ με 2 φρατζολες ψωμι τι θα κάνεις?

 

καμία νηστεία δεν παχαίνει , η λαιμαργία παχαίνει , κάτι που έχουν όλοι σχεδόν οι παπάδες ,ανήκει στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα και δυστυχώς γι αυτούς δεν κρύβεται. 

Δεν πιστεύω σε θεούς και άγιους Βασιλίδες αλλα το σωστό να λέγεται , δεν είναι εικόνα αυτή που παρουσιάζουν

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το κάνουν κ άλλοι . Δεν καταλαβαίνω προς τι ο φόβος/σιχαμάρα whatever για κάτι που αργά η γρήγορα θα είμαστε όλοι μας . 

 

Ναι μόνο που δεν ξέρεις αν ο άλλος που το κάνει ήδη το έκανε από ανάγκη ή επειδή όπως ανέφερες θέλεις ένα "ασφαλέστερο" εργασιακό καθεστώς. Το οτι θα γίνουμε όλοι μας έτσι χαίρω πολύ, θα είμαστε τουλάχιστον πεθαμένοι τότε......

καμία νηστεία δεν παχαίνει , η λαιμαργία παχαίνει , κάτι που έχουν όλοι σχεδόν οι παπάδες ,ανήκει στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα και δυστυχώς γι αυτούς δεν κρύβεται. 

Δεν πιστεύω σε θεούς και άγιους Βασιλίδες αλλα το σωστό να λέγεται , δεν είναι εικόνα αυτή που παρουσιάζουν

 

Το πρόβλημα με την νηστεία είναι αν δεν έχεις καλό διατροφολόγιο γενικά και ξαφνικά αρχίσεις και κάνεις μόνο τις απαραίτητες νηστείες και μετά επανέρχεσαι στα κρέατα τα κοψίδια και όλα τα παχυντικά, σε τέτοια περίπτωση οτι βάρος έχασες θα το πάρεις πίσω και ίσως και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...