Προς το περιεχόμενο

Πριζα τηλεφωνου(high ping)


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτα εχω στον ελληνικο σερβερ

 

 1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.1.1
  2     7 ms     6 ms     7 ms  r.edudsl.gr [83.212.27.202]
  3     6 ms     6 ms     6 ms  edudsl-995-gw.kolettir.access-link.grnet.gr [62.217.98.148]
  4     7 ms     7 ms     7 ms  eier-kolettir-AE.backbone.grnet.gr [62.217.100.63]
  5     9 ms     6 ms     7 ms  62.40.102.252
  6     6 ms     7 ms     7 ms  149.11.120.66
  7     8 ms     9 ms     8 ms  te0-0-2-2.rcr12.ath01.atlas.cogentco.com [149.11.120.65]
  8    20 ms    63 ms    21 ms  be2711.ccr21.sof02.atlas.cogentco.com [154.54.39.110]
  9    38 ms    40 ms    38 ms  be2046.ccr21.vie01.atlas.cogentco.com [130.117.1.22]
 10    44 ms    44 ms    44 ms  be2200.ccr21.muc03.atlas.cogentco.com [130.117.49.1]
 11    51 ms    50 ms    50 ms  be2228.ccr41.fra03.atlas.cogentco.com [154.54.38.49]
 12    50 ms    49 ms    50 ms  be2845.rcr22.fra06.atlas.cogentco.com [154.54.56.190]
 13    51 ms    51 ms    51 ms  be2851.nr21.b015759-0.fra06.atlas.cogentco.com [154.25.7.2]
 14    75 ms    75 ms    75 ms  149.11.21.74
 
 
Πως τα βλεπετε ;Γιατι τοσο διαφορα σε 13 με 14;Σε ολους αυτο γινεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από το 8ο hop και μετά βγαίνεις εξωτερικό πάντως...

 

Είναι σίγουρα ελληνικό ο server που κάνεις tracert? Για Γερμανικό τον βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα ή όχι, αλλά είναι σίγουρα κάτι το οποίο δεν επηρεάζεται από την πρίζα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν επηρέαζε το ping κάτι στην καλωδίωσή σου θα φαινόταν στα πρώτα hops κι από ότι βλέπουμε είναι μια χαρά για fastpath...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο που θα περιμενα να δω θα ηταν ενα ζευγος κοκκινο μπλε να φερνει τα 50v μεσα και τα αλλα τρια ζευγη να τα πηγαινουν σε τρεις αλλες πριζες οντα ολα ενωμενα μεταξυ τους. Αλλα εσυ λες δεν εχεις τεσσερις αλλα εξι οποτε δεν εχεις αστερι αλλα απο την μια στην αλλη. Για αυτο σου λεω θελει λιγο ψαξιμο με wire tester η πολυμετρο. Τιθεται και το θεμα να ερχονται 2 ζευγη κοκκινο μπλε στην κεντρικη απεξω. Αλλα το adsl δεν εχει θεμα με παραλληλιες.

σιγουρα ενα απο ολα αυτα πρεπει να αποσυνδεθει διοτι ειναι αναπληρωματικο για κατω.δυσκολο εως απιθανο ναμην εχει αναπληρωματικο μεχρι κατω.παραειναι πολλα 4 ζευγαρια.συνηθως ενα ειναι που παιζει ενα ειναι αναπληρωματικο και τα αλλα 2 πανε προς τα πριζακια σε λιγο αντιθετη κατευθυνση.,

 

Κανονικά πρέπει να είναι όλα τα μπλε ενωμένα μαζί και όλα τα κόκκινα ετσι πιστέυω κάτι έχει γίνει λα΄θος πχ κάποια μπρίζα δεν εχει τηλ

παντα αποσυνδεσουμε το αναπληρωματικο.επισης σε πολλα σπιτι υπαρχουν και αναπληρωματικα για ολα τα πριζακια οποτε τα βγαζουμε και αυτα.

 

εγω τα εκανα ζευγη και δουλευει . Θελει ολα μαζι δηλαδη ;

αν τα βαλεις ολα μαζι τοτε εχεις βαλει και το αναπληρωματικο που μπορει να σου κανει αλλα θεματα οπως χαμηλοτερη ταχυτητα παρα προβλημα με το Ping.αν ειχες προβλημα με το ping θα το ειχες και στο πρωτο hop.

 

Αν αυτή είναι η κεντρική μπριζα και μοιράζει στις άλλες θέλει όλα τα μπλε μαζί και όλα τα κόκκινα βέβαι έχεις ανοίξει μια μπρίζα δεν ξέρουμε στις άλλες τι γίνετε και τι μπορεί να παίζει. ΠΧ Μπορεί απο κάτω να έρχετε ένα ζεύγος μπορεί και 2 ζεύγη και το ένα να είναι εφεδρικό όταν άνοιξες την μπίζα πως ακριβώς ήτνα τα καλώδια μέσα στις επαφές και γιατί την έβγαλες την μπίζα.Επίσης αν έχεις πολύ παλία μπρίζα με πυκνωή πάρε άλλη μπριζα ο πυκνωτης ειναι οτι χειροτερο για αδσλ

Επίσης αν τυχόν έχει πίασει λίγο σκουριά στην άκρη το καλώδιο είναι και αυτό πολύ κακό για το αδσλ θέλει πολύ ψάξιμο να δεις πως ήταν τα κλάωδια πριν στην μπρίζα πόσα ζεύγη τερματίζουν σε κάθε μπρίζα και πολλά άλλα

Από τα λίγο που μπορώ να υποθέσω είναι το ένα καλώδιο να πηγαίνει στα δωμάτια και από εκεί το ένα δίνει στο άλλο,ένα ζευγάρι για τις 2 του σαλόνιου ενα για την κουζίνα, και το 4ο φέρνει το τηλ 

Επίσης μέσα σε 15 μέρες μπορεί να έχουν ενεργοποιηθεί άλλες 200 συνδέσεις στη γειτονιά σου και να δουλεύει πίτα το καφάο που σε εξυπηρετεί και για αυτό να έχεις θέμα.όπως μπορεί και ο σερβερ του παιχνιδιού να έχει θέμα

προσοχη στα αναπληρωματικ ζευγη.σε μερικα σπιτι επισης μπορει να υπαρχουν και 2 αναπληρωματικα μεχρι κατω.τα συνδεεις ενα ενα και βλεπεις ποιο δινει στα υπολοιπα πριζακια.οτι περισσευει μενει εκτος.δεν πιταρει το καφαο αλλα το dslam.

 

Τα εβαλα ολα μαζι αλλα μου εριξε απο 12028 σε 11200 την ταχυτητα. Το ping το ιδιο παραμενει . Λοιπον τα δυο υπνοδσωματια εχουν 4 καλωδια 2 μπλε 2 κοκκινα και το ενα υπνοδωματιο μονο ενα κοκκινο ενα μπλε. Η κουζινα παλι 4 καλωδια. Ολα τα εχω απομονωσει ενωνοντας το κατα ιδιο χρωμα και βαζοντας μονωτικη. Τωρα στο σαλονι δεν ξερω πως να τα βαλω

 

μαλλον λογω των αναπληρωματικων.ναι η τελευτεια πριζα που δεν συνεχιζει αλλου εχει μονο ενα ζευγαρι.οι προηγουμενες εχουν δυο.ενα που ερχεται και ενα που φευγει για την επομενη

Δηλάδη να φανταστεις εχω 6 αποθηκευμενους server που επαιζα στα 50-60 ping (οπου συνεχιζει ο φιλος μ να παιζει ) και εγω ποια ειμαι στα 74-76 σταθερα Επισης το κακο ειναι οτι εχω pc gaming μετα απο 3 εβδομαδες ξανα οπου ειχα δηλωσει και βλαβη λογω αποσυνδεσεων ειχανε παει στο καφαο και το διορθωσαν. Λετε εκει να αλλαξαν κατι;

δυσκολο γιατι χαλκο σου αλλαξαν αν αλλαξαν κιολας.θα δικαιολογουσε μεγαλυτερο ping αν συγχρονιζες χαλια και ειχες πολλα errors που θα φαινοταν και στα πρωτα hops.

 

Γιατι δεν κανεις forward τα ports του παιχνιδιου;

 

σε ping δεν θα κερδισει κατι στην πραξη.

Ping όχι απλά είναι καλό σε ένα multiplayer game να έχεις open nat γιατί συνδέεσαι καλύτερα με τους παίχτες, κυρίως αυτούς που έχουν strict nat με τους οποίους δεν θα μπορούσες να επικοινωνήσεις αν είχες moderate

Καλό είναι να το κάνεις αυτό με την καλωδίωση απλά πρέπει να βρεις τα καλώδια και να ξέρεις τι κάνεις. Αν δεν το κατέχεις άστο. Μάλιστα μπορεί και να μην είναι εφικτό πρακτικά και να χρειάζεται να έχεις τηλέφωνο αναγκαστικά πριν από την πρίζα του modem με φίλτρο. Έτσι όπως τα βλέπω αν είναι στα δωμάτια το modem δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω το phone σκέτο με ένα ένα μόνο ζεύγος ραζίμ. Πρέπει δηλαδή και το τηλέφωνο να το βάλεις δωμάτιο και αυτό δεν βολεύει. Όχι οτι αυτό θα λύσει το θέμα του ping αλλά καλό είναι να γίνεται. Είδες τι έγινε από άποψη ταχύτητας όταν αύξησες παραλληλίες ενώνοντας όλα μαζί.

δεν υπαρχει λογος να κανει καλωδιωση vdsl.μικρη διαφορα θα του κανει σε ταχυτητα sync μονο

 

Καμια μπριζα δεν ειναι συνδεδεμενη παρα μονο του δωματιου οπου εχω το ρουτερ αλλα και το σταθερο με splitter.Στο σαλονι τα αφησα ζευγη οπου δουλευει και πιανω την μεγιστη ταχυτητα απο ταν τα βαζω ολα μαζι . Τωρα προτεινετε μου τι εξοπλισμο να αγορασω για να βαλω μια ταξη.Ευχαριστω πολυ για τις αμμεσες απαντησεις.

Επισης τι ειναι το μπλε και κοκκινο καλωδιο;

δεν χρειαζεσαι εξοπλισμο.αν στο κεντρικο πριζακι τα λυσεις ολα και τα συνδεεις ενα ενα θα δεις ποια πριζακια παιζουν.αν δεν παιζει κανενα πριζακι ειναι αναπληρωματικο αυτο και δεν το συνδεεις..αν δεν θες καποιο πριζακι και μπορεις να το αποσυνδεσεις το αποσυνδεεις.απλα αν αποσυνδεσεις ενα μπορει να μην παιζει και το επομενο του μετα.αλλα και ολα να τα βαλεις δεν εχεις θεμα(ολα χωρις τα αναπληρωματικα βεβαια).επισης παντα το καλυτερο τεστ γινεται στην κεντρικη πριζα και οχι σε καποια πιο μεσα.πας κεντρικη βγαζεις τα παντα αφηνεις το καλωδιο που ερχεται απο κατανεμητη/χωνευτη και δοκιμαζεις εκει.

 

 

Αυτα εχω στον ελληνικο σερβερ

 

 1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.1.1
  2     7 ms     6 ms     7 ms  r.edudsl.gr [83.212.27.202]
  3     6 ms     6 ms     6 ms  edudsl-995-gw.kolettir.access-link.grnet.gr [62.217.98.148]
  4     7 ms     7 ms     7 ms  eier-kolettir-AE.backbone.grnet.gr [62.217.100.63]
  5     9 ms     6 ms     7 ms  62.40.102.252
  6     6 ms     7 ms     7 ms  149.11.120.66
  7     8 ms     9 ms     8 ms  te0-0-2-2.rcr12.ath01.atlas.cogentco.com [149.11.120.65]
  8    20 ms    63 ms    21 ms  be2711.ccr21.sof02.atlas.cogentco.com [154.54.39.110]
  9    38 ms    40 ms    38 ms  be2046.ccr21.vie01.atlas.cogentco.com [130.117.1.22]
 10    44 ms    44 ms    44 ms  be2200.ccr21.muc03.atlas.cogentco.com [130.117.49.1]
 11    51 ms    50 ms    50 ms  be2228.ccr41.fra03.atlas.cogentco.com [154.54.38.49]
 12    50 ms    49 ms    50 ms  be2845.rcr22.fra06.atlas.cogentco.com [154.54.56.190]
 13    51 ms    51 ms    51 ms  be2851.nr21.b015759-0.fra06.atlas.cogentco.com [154.25.7.2]
 14    75 ms    75 ms    75 ms  149.11.21.74
 
 
Πως τα βλεπετε ;Γιατι τοσο διαφορα σε 13 με 14;Σε ολους αυτο γινεται

 

οπως σου εγραψα και στο αλλο θεμα το προβλημα σου ειναι μαλλον το φοιτητικο που εχεις και πρεπει να σε βγαζει απο αλλου και οχι η καλωδιωση σου που για να σου ανεβασει το Ping θα πρεπε να ειναι τελειως χαλια και να εχεις απειρα errors.μπορει να εχει αρχισει να πιταρει η κατασταση για αυτο να στο κανει.δοκιμασε αμα θες 3-4 η ωρα το βραδυ να δεις αν παιζεις καλυτερα.

Καλησπερα παραθετω φωτογραφια απο την κεντρικη πριζα στο σαλονι και θα ηθελα να ρωτησω αν την εχω απομονωσει σωστα. Χρησιμοποιω μονο μια πριζα μεσα στο δωματιο. Το προβλημα ειναι οτι τις τελευταιες 15 μερες εχω προβλημα στο ping στο battlefield οπου σε servers οπου συνηθιζα  να εχω 50ping (fastpath) και ενω η συνδεση ειναι μια χαρα τωρα εχω σταθερα 75. Φιλος παραμενει στα 50 χωρις κανενα προβλημα και με χειροτερη συνδεση

 

 

αν βγαλεις τα αναπληρωματικα ή το αναπληρωματικο αφου το βρεις θα εισαι μια χαρα οχι για το θεμα ping αλλα για το θεμα να ειναι σωστη η καλωδιωση σου.

Μην συγκρινεις την συνδεση σου με του φιλου σου άλλο παροχο ο ενας άλλο ο άλλος άλλη καλωδιαση ο ενας αλλη ο άλλος

η καλωδιωση δυσκολα θα επηρεασει το ping εκτος αν ειναι πολυ χαλια.

κανονικα με το ιδιο χρωμα δεν απομονωνουμε η οχι;

για λογους ευκολιας κτλ ναι ιδιο χρωμα.και διαφορετικο να ειναι θα παιξει αλλα δεν το κανει κανεις γιατι μπορει να μπερδεψει τον αλλον.δεν κανεις loop για να εχεις θεμα αν ενωσεις διαφορετικα αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να γινει λαθος και να λες μετα τι εκανα.

 

Αυτο που θα περιμενα να δω θα ηταν ενα ζευγος κοκκινο μπλε να φερνει τα 50v μεσα και τα αλλα τρια ζευγη να τα πηγαινουν σε τρεις αλλες πριζες οντα ολα ενωμενα μεταξυ τους. Αλλα εσυ λες δεν εχεις τεσσερις αλλα εξι οποτε δεν εχεις αστερι αλλα απο την μια στην αλλη. Για αυτο σου λεω θελει λιγο ψαξιμο με wire tester η πολυμετρο. Τιθεται και το θεμα να ερχονται 2 ζευγη κοκκινο μπλε στην κεντρικη απεξω. Αλλα το adsl δεν εχει θεμα με παραλληλιες.

σιγουρα θα υπαρχει και δευτερο προς κατανεμητη/χωνευτη.σπανιο να μην υπαρχει

 

Παντως αυτο που ειπα παντα ενωνω κοκκινο με κοκκινο και μπλε με μπλε;

Τωραωτα ενωσα και δουλευει μια χαρα. Να φανταστω ενας συνδυασμος δουλευει

το βασικο ειναι να μην ενωθει καπου στην διαδρομη θετικο με αρνητικο.αν το μπερδεψεις κοκκινο με μπλε δεν σημαινει οτι θα κανει προβλημα αφου στην αλλη πριζα θα ειναι παλι ενα προς ενα.απλα για να φαινεται ευκολο στο ματι και ειδικα οταν τα καλωδια δεν ειναι στριμμενα για να βλεπεις ποιο ειναι ζευγαρι με ποιο και για να μην γινει λαθος για αυτο βαζεις ιδιο χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...