Προς το περιεχόμενο

Dual boot ubuntu και windiws 7 σε μητρική με uefi ?


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά προσπάθησα με τον κλασικό τρόπο να κάνω dual boot τα windows 7 με τα ubuntu 15.10 αλλά πλέον αυτό που κατάφερα είναι να μπορώ να μπω μόνο στα ubuntu.

Μπορώ να κάνω κάτι για να το επαναφερω ?

 

Ή μητρική έχει uefi bios . Μήπως αυτό φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικό όταν λες;Πέρασες πρώτα τα 7 και μετά το ubuntu;

Το ubuntu δίνει εργαλείο για αυτήν την δουλειά,βασικά «απλά» ξανά φτιάχνεις το grub ώστε να βλέπει και τα δυο λειτουργικά.  

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

 

Μπορείς και με το dvd/usb εγκατάστασης τον windows να κάνει το ίδιο μέσα από commandline και το bcdstore.

 

Τρίτη περίπτωση είναι με κάποιο bootloader π.χ. με το plop boot manager που σου επιτρέπει να επιλέξεις από ποιο διαμέρισμα θα ξεκινάει κάθε φορά.

 

Το uefi δεν αλλάζει κάτι,ίσα ίσα που επιτρέπει περισσότερα κύρια διαμερίσματα οπότε έχεις λιγότερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα τα windows  και άφησα αδιαμόρφωτο περίπου 50gb από τον ssd .

 

Αφού σέταρα τα win , πέρα από το θέμα που έχω με τα updates με τον 7.6 , ξεκίνησα να περνάω τα 15.10

 

1) Εκανα ένα  usb στικ εκκίνησης μέσω του unetbootin

 

2) Ξεκίνησα την εγκατάσταση και στον ακατανέμητο χώρο των 50 περίπου gb

 

α) Δημιούργησα ένα διαμέρισμα ext4 για swap περίπου στα 8Gb

β) Ένα διαμέρισμα για το λειτουργικό.

 

 

και έκανα εγκατάσταση των 15.10. στο δεύτερο.

 

 

Μέχρι τώρα με αναδιάρθεωση του grub  έχω καταφέρει να μπαίνω στα Windows ,

Το κακό όμως μετά από όλη την διαδικασία είναι πως ο grub βρίσκεις δυο windows loaders .... Περίεργο.

 

Βλέποντας το ποστ σου και ότι προτείνεις παραπάνω έκανα μέσω terminal την διαδικασία επιδιόρθωσης του loader αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

 

Ορίστε τα διαμερίσματα από τα windows .

 

39,94 είναι τα ubuntu

7,54 για swap .

τα υπόλοιπα windows .

 

Capture.jpg


Σε ότι αφορά τα ubuntu η διαμερισματοποίηση του δίσκου φαίνεται παρακάτω.

 

2016_02_26_16_00_50.png

 

 

ενώ όταν προσπάθησα να κάνω το παραπάνω που λές μου πέταξε το εξής μύνημα επιτυχίας.

 

2016_02_26_15_47_06.png

 

Εδώ βλέπω πως μου ζητά να φτιάξω και άλλη μια κατάτμηση boot .... ο λόγος όμως ποιος είναι ?

 

 

Παρόλο που λέει πως μπορεσε να το επαναφέρει στην εκκίνηση έχω δύο επιλογές για είσοδο στα windows ...

IMG_20160226_161010.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπει μια το sda1 και μια το sda2 δηλαδή το διαμέρισμα 100Mb που είναι το διαμέρισμα για uefi boot και μια το κεντρικό διαμέρισμα τον windows,αν μπαίνει και με τα δυο τότε απλά κάνε edit στο grub για να μην βλέπει το sda1

 

Αφού μπαίνει στα win μπορείς να καθαρίσεις την κατάσταση σχετικά εύκολα με το easybcd περνώντας καθαρό mbr και κάνοντας επεξεργασία στο bcdstore (100mb διαμέρισμα) περνώντας τα win και το ubuntu στο bootmenu τον windows.

 

(Κάνεις μόνο ένα από τα δύο,με ότι έχεις καλύτερη εμπειρία) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπει μια το sda1 και μια το sda2 δηλαδή το διαμέρισμα 100Mb που είναι το διαμέρισμα για uefi boot και μια το κεντρικό διαμέρισμα τον windows,αν μπαίνει και με τα δυο τότε απλά κάνε edit στο grub για να μην βλέπει το sda1

 

Αφού μπαίνει στα win μπορείς να καθαρίσεις την κατάσταση σχετικά εύκολα με το easybcd περνώντας καθαρό mbr και κάνοντας επεξεργασία στο bcdstore (100mb διαμέρισμα) περνώντας τα win και το ubuntu στο bootmenu τον windows.

 

(Κάνεις μόνο ένα από τα δύο,με ότι έχεις καλύτερη εμπειρία) 

 

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα, απλά μέχρι σήμερα σε οποιαδήποτε άλλη εγκαρτάσταση έχω κάνει δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι παρόμοιο.

Λες ότι είναι ο uefi loader για αυτό?

 

Θα το προσπαθήσω να ξεδιαλύνω την κατάσταση όπως λες και θα σε ενημερώσω.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που χαλάς . :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα, απλά μέχρι σήμερα σε οποιαδήποτε άλλη εγκαρτάσταση έχω κάνει δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι παρόμοιο.

Λες ότι είναι ο uefi loader για αυτό?

Μπα,δεν νομίζω,απλά όλα γίνονται με σκριπτάκια και όσο και να πεις πάντα θα υπάρχει καμιά περίπτωση που δεν την έχουν σκεφτεί.

Αν και οκ, το εξτρά διαμέρισμα είναι κομπίνα του uefi και αυτό είναι που μπερδεύει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo update-grub δοκίμασες;

μπορείς επίσης να ορίσεις εσύ σε ποιο θα μπαίνει by default, αν δεν χτυπήσεις πλήκτρα, όχι απαραίτητα σε ubuntu.

 

Η άλλη λύση είναι easybcd που είπε ο φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...