Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριας μηχανής και φακού


Sttathiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα θα παω αυριο να αγορασω την d5200 με τον κιτ φακο 18-55mm. Δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσω 150 ευρω παραπανω για gps και wifi που εχει η d5300. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου....και πολυ καλα θα κανεις :)

Ευχαριστω πολυ. Το εκανα ηδη. Φενεται πολυ καλη. Δυσκολευτηκα πολυ με το μενου καθως ειναι πολυ διαφορετικο απο την mirrorless αλλα τα καταφερα. Δεν μπορεσα να βγω ομως εξω για φωτο καθως η κακοκαιρια δεν λεει να σταματησει εδω στην θεσσαλονικη.

 

Θα αρχισω απο τωρα να μαζευω λεφτα για να κανα πολυ καλο φακο για τοπια αργοτερα. Μεχρι τοτε βολευομαι και με τον κιτ φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω πως μπορεισ....γενικα να παρεις και καμια εξτρα μπαταρια στο μελλον...Must


οσο για το μενου....σου φαινεται απλα επειδη ειναι κατι νεο....παιξε λιγο και μετα δεν θα μπορεις να πιασεις την αλλη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ καλή η 5200 και η IQ(ποιότητα εικόνας) ίδια με την 7100. αλλά ο κιτ φακός της είναι ειλικρινά τραγικός, αν δεν εχεις πολλά λεφτά να επενδύσεις σε κάποιον καλό ψάξε για μτχ 35 ή 50mm G πράιμ. κράτα τον κιτ για όταν θελήσεις μελλοντικά να την πουλήσεις για να μεταβείς σε καλύτερη μηχανή. συμβουλή μου μην μένετε σε κιτ φακούς, ο φακός είναι το 80% της ποιότητας της φωτογραφίας και μετά έρχεται το σώμα. bokeh, χρώμα, οξύτητα, iso, είναι θέμα φακού στο μεγαλύτερο ποσοστό.

Επεξ/σία από AggelosTz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ καλή η 5200 και η IQ(ποιότητα εικόνας) ίδια με την 7100. αλλά ο κιτ φακός της είναι ειλικρινά τραγικός, αν δεν εχεις πολλά λεφτά να επενδύσεις σε κάποιον καλό ψάξε για μτχ 35 ή 50mm G πράιμ. κράτα τον κιτ για όταν θελήσεις μελλοντικά να την πουλήσεις για να μεταβείς σε καλύτερη μηχανή. συμβουλή μου μην μένετε σε κιτ φακούς, ο φακός είναι το 80% της ποιότητας της φωτογραφίας και μετά έρχεται το σώμα. bokeh, χρώμα, οξύτητα, iso, είναι θέμα φακού στο μεγαλύτερο ποσοστό.

ναι φιλε. δεν ειναι και οτι καλυτερο αυτος ο φακος. δεν εχει ουτε εστιαση στο απειρο. εχω την εντυπωση οτι ο κιτ φακος της sony a5000 που εχω ειναι καλυτερος. θα κανω υπομονη μεχρι να παρω καλυτερο. σκεφτομαι αναμεσα στον 10-24mm nikon, 10-20mm sigma και τον 17-50 sigma. Εχω ακουσει ομως οτι οι sigma παραουσιαζουν προβληματα εστιασης με τις nikon μηχανης. Prime φακο δεν εχω σκοπο να παρω. Θελω να ζουμαρει και λιγο.

Επεξ/σία από Sttathiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστιάζει στο άπειρο φίλε, απλά είναι λίγο μανούρα.... μπορεί να μην κανεις θαύματα με αυτόν τον φακό.... αλλά αμα θέλεις βγάζεις και milky way :)

Εβγαλα χθες αρκετες φωτο. Τελικα δεν ειναι και τοσο τραγικος φακος οσο λενε. Υπερβαλουν. Μια χαρα ειναι για ξεκινημα. Και βιαστηκα να πω οτι ειναι χειροτερος απο της sony. καθε αλλο

Επεξ/σία από Sttathiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστιάζει στο άπειρο φίλε, απλά είναι λίγο μανούρα.... μπορεί να μην κανεις θαύματα με αυτόν τον φακό.... αλλά αμα θέλεις βγάζεις και milky way :)

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιο λογο ενας φωτογραφος που θα εχει φακο που θα εστιαζει μεχρι απειρο,να μην το εχει αυτο στο μονιμο??Δηλαδη τοτε ποιο το νοημα ολων των υπολοιπων εστιασεων?

 

Ισως οταν το βαζεις στο απειρο,ενω υποτιθεται εστιαζει παντου,στην ουσια δεν εστιαζει πουθενα ...Αυτη ειναι η μονη μου λογικη εξηγηση ,για να υπαρχει καποιος λογος υπαρξης και των υπολοιπων αριθμων στο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιο λογο ενας φωτογραφος που θα εχει φακο που θα εστιαζει μεχρι απειρο,να μην το εχει αυτο στο μονιμο??Δηλαδη τοτε ποιο το νοημα ολων των υπολοιπων εστιασεων?

 

Ισως οταν το βαζεις στο απειρο,ενω υποτιθεται εστιαζει παντου,στην ουσια δεν εστιαζει πουθενα ...Αυτη ειναι η μονη μου λογικη εξηγηση ,για να υπαρχει καποιος λογος υπαρξης και των υπολοιπων αριθμων στο φακο.

 

Πως προκύπτει ότι δεν εστιάζει πουθενά, σε όλο το εύρος από το άπειρο μέχρι την υπερεστιακή απόσταση θα είσαι εστιασμένος άλλωστε φαίνεται.

Μάλιστα αν εστιάσεις στην υπερεστιακή απόσταση θα είσαι από το άπειρο μέχρι το ½ της υπερεστιακής απόστασης κανονικά εστιασμένος για τοπία  ειδικά αυτή η επιλογή κατάλληλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...