Προς το περιεχόμενο

Skype for Linux


GrandGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτησις:

το Viber για Linux δεν υποστηρίζει βιντεοκλήσεις;Αν ναι δεν είναι καλή εναλλακτική;

 

Ναι υποστηρίζει, αλλά δεν έχει την ποιότητα του skype, και ο ήχος -τουλάχιστον στα δικά μου pc- είναι πολύ χαμηλός σε ένταση, ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις. Επίσης, δεν υπάρχει έκδοση viber για 32bit διανομές και δεν υπάρχει τονισμός στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τους δικούς μου έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το skype είτε από linux είτε από windows είτε από android είτε από iphone. Πάρα πολλές φορές καλώ ή με καλούν και δεν χτυπάει. Κάνεις κλήση και ξανακάνεις και όταν το θυμηθεί χτυπάει.

 

Κλασσικοί διάλογοι:

 

 -Έλα ρε, μα καλά γιατί δεν σηκώνεις το skype?

 -Γιατί με έπαιρνες?

 -Δέκα φορές έχω πάρει

 -Α καλά, για ξαναπάρε

-----------------------------

 Κλήση από skype, αναμονή στην οθόνη χωρίς να καλεί (να κάνει τουτουτουτουτ)

 Τηλέφωνο μετά

 -Έλα έχεις ανοιχτό το skype?

 -Ναι ανοιχτό το χω

 -Για πάρε με εσύ μία να ξυπνήσει

 -ΟΚ σε παίρνω

 Δυο τρεις κλήσεις και μετά μας κάνει την τιμή

 

..........

...........

........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το Tox είναι εξαιρετικός αντικαταστάτης του Skype ακόμα και beta αλλά έλα που κανείς δεν θέλει να χρησιμοποιήσει κάτι διαφορετικό! Το πιο σημαντικό πρόβλημα σήμερα είναι ότι κάθε service χρησιμοποιεί το δικό του πρωτόκολλο ή κάνει δικά του κόλπα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να λειτουργήσει παρά μόνο με το δικό του client. Γιατί δεν έχει πατήσει κάποιος ακόμα το πόδι να πει: "Αυτό θα είναι το standard πρωτόκολλο για επικοινωνία από δω και πέρα.";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τους δικούς μου έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το skype είτε από linux είτε από windows είτε από android είτε από iphone. Πάρα πολλές φορές καλώ ή με καλούν και δεν χτυπάει. Κάνεις κλήση και ξανακάνεις και όταν το θυμηθεί χτυπάει.

 

Κλασσικοί διάλογοι:

 

 -Έλα ρε, μα καλά γιατί δεν σηκώνεις το skype?

 -Γιατί με έπαιρνες?

 -Δέκα φορές έχω πάρει

 -Α καλά, για ξαναπάρε

-----------------------------

 Κλήση από skype, αναμονή στην οθόνη χωρίς να καλεί (να κάνει τουτουτουτουτ)

 Τηλέφωνο μετά

 -Έλα έχεις ανοιχτό το skype?

 -Ναι ανοιχτό το χω

 -Για πάρε με εσύ μία να ξυπνήσει

 -ΟΚ σε παίρνω

 Δυο τρεις κλήσεις και μετά μας κάνει την τιμή

 

..........

...........

........

 

 

Στη δική μου περίπτωση αυτό συμβαίνει πάντα όταν χρησιμοποιώ το skype σε android ή linux. Συγγκεκριμένα, ακόμα και αν τρέχει το skype σε android, πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή και να μπω στην αρχική της οθόνη για να μπορώ να δεχτώ κλήση. Σε skype μεταξύ υπολογιστών που τρέχουν windows, δεν έχω ποτέ αυτό το πρόβλημα.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και με τα hangouts όταν καλώ από pc το κινητό και αντίστροφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως σε Arch το Skype τρέχει μια χαρά εδώ και χρόνια. Επίσης πρόσφατα δοκίμασα το Hangouts και εντυπωσιάστηκα από διάφορα που έχει, π.χ. σου δείχνει όταν κάποιος μιλάει. Μου είπαν επίσης ότι για ομαδική συνομιλία (και με βίντεο / screen sharing) το Hangouts πάει πάρα πολύ καλύτερα από το Skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο να ναι και εγώ κουτσά στραβά τη παλεύω με το skype στο linuxaki αλλά αυτό που με ξενερώνει είναι η χάλια ποιότητα στο screen share και επίσης η μη υποστήριξη share screen αν συμμετέχουν πάνω από 2 στη κλήση...
Kαι δυστυχώς όπως είπαν και οι παραπάνω και καλή εναλλακτική να βρεις πρέπει να πείσεις και τους άλλους να αλλάξουν, οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το screen sharing δοκίμασε το Hangouts (τι στο καλό, οι περισσότεροι έχουν λογαριασμό google!). Συμμετείχα σε «συνάντηση» με 8 άτομα και δούλευε εξαιρετικά. Σε Chrome / Chromium πλέον χρειάζεσαι μόνο μία σχετική επέκταση, για Firefox χρειάζεται κάποια εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το screen sharing δοκίμασε το Hangouts (τι στο καλό, οι περισσότεροι έχουν λογαριασμό google!). Συμμετείχα σε «συνάντηση» με 8 άτομα και δούλευε εξαιρετικά. Σε Chrome / Chromium πλέον χρειάζεσαι μόνο μία σχετική επέκταση, για Firefox χρειάζεται κάποια εγκατάσταση.

 

 

Η ποιότητα εικόνας στα Hangouts έχει καμία σχέση με αυτή στο skype σε windows; Στους δικούς μου υπολογιστές (όλοι με Logitech HD κάμερες), σε adsl που κλειδώνει στα 19+, με Annex M (1500+ upload), η ποιότητα εικόνας είναι χάλια, και υπάρχει έντονη καθυστέρηση στον ήχο. Μου θυμίζει παλιές εποχές με netmeeting, για όσους θυμούνται. Δεν έχω καταφέρει να κάνω σοβαρή βιντεοκλήση με τα hangouts, ανεξάρτητα από ποιό λειτουργικό χρησιμοποιώ. Ακόμα και σε android. Είμαι μόνο εγώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...