Προς το περιεχόμενο

Skype for Linux


GrandGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To skype for linux ήταν μάπα έτσι κι'αλλιως. Καλύτερα να βάλουν υποστήριξη κλήσεων για linux στη web εφαρμογή και θα είμαστε μια χαρά.

 

Αλλιώς υπάρχει και το messenger του fb

 

https://www.messenger.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έχω καταφέρει να κάνω σωστή βιντεοκλήση τον τελευταίο χρόνο με το skype σε linux. Είτε η ποιότητα της κλήσης είναι χάλια (ήχος & εικόνα) ή απλά πέφτει η κλήση και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. To ίδιο και με τα hangouts, τα οποία σε windows και linux έχουν τραγικά χειρότερη ποιότητα εικόνας στις βιντεοκλήσεις, ενώ πολλές κλήσεις απλά δεν γίνονται. Καλώ και δεν φτάνει στους άλλους η κλήση.

 

Μια άλλη λύση είναι η εγκατάσταση του viber για linux, αλλά δεν υποστηρίζεται τονισμός στην Ελληνική γλώσσα, και η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή, τουλάχιστον στους δικούς μου υπολογιστές.

 

Τη λύση έχω βρει με τις σελίδες στις οποίες μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση μέ WebRTC. 

 

https://appear.in/

 

https://meet.jit.si/

 

Ωστόσο, όταν πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω skype, καταφεύγω στην αναγκαστική χρήση ενός μοναδικού υπολογιστή στον οποίο τρέχω windows και δυστυχώς, στις επιχειρήσεις ή στα πανεπιστήμια που συνεργάζομαι εγώ, το skype είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε σκατά ήταν, αλλά από τότε που το εξαγόρασε η M$ έγινε ακόμα χειρότερο, με αποκορύφωμα την αφαίρεση υποστήριξης για ALSA και την παραπομπή (και login ΚΑΘΕ φορά) σε link όποτε σου στέλνει κάποιος μια φωτογραφία. + τα αμέτρητα bugs

 

Οπότε τι λέτε, πάμε για tox/jitsi; Την τελευταία φορά που δοκίμασα το tox (μέσα από το qtox) το περασμένο καλοκαίρι είχε αρκετά bugs και κακή ποιότητα φωνής.

Μια άλλη λύση είναι η εγκατάσταση του viber για linux, αλλά δεν υποστηρίζεται τονισμός στην Ελληνική γλώσσα...

Επίσης δεν υποστηρίζει 32bitες διανομές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν ειναι κ το πιο καλογραμμενο προγραμμα αλλα τι να πω?

μια χαραα κανω την δουλεια μου τα τελευταια 4 χροννια που εχω κανει την μεταβαση σε mint.

ενα βραχνα κανει οταν καλεις.αυτο μονο.

α και μια ρυθμιση στον αλσα  που την κανεις μια και εξω.

εγω θα ξενερωσω αν το κοψουν παντως γιατι οπως και να το κανουμε αυτο χρησιμοοποιουν ολοι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν είναι καλογραμμένο,άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα rozali..

Έχει να προτείνει κανείς,κάποιο εναλλακτικό όμως;

 

δύσκολο γιατί πρέπει να πείσεις όσους γνωστούς σου το χρησιμοποιούν να βάλουν άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύσκολο γιατί πρέπει να πείσεις όσους γνωστούς σου το χρησιμοποιούν να βάλουν άλλο

 

Θα τα βρω εγώ με τη Ροζαλί..ενναλακτική να υπάρχει

Δοκιμάσαμε και το ff hello..δεν κακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύσκολο γιατί πρέπει να πείσεις όσους γνωστούς σου το χρησιμοποιούν να βάλουν άλλο

Για 'μένα αυτό είναι το λιγότερο. Ουσιαστικά με ένα ή δύο άτομα συνομιλώ στο Skype. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω εναλλακτική λύση με καλή ποιότητα κλήσεων και το κυριότερο να υποστηρίζει share screen ή να μην απαιτεί java (jitsi εσένα κοιτώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To appear.in πάντως, είναι πολύ καλό και έχει καλύτερη εικόνα και ήχο από το jitsi, αν και χρησιμοποιούν την ίδια πλατφόρμα.

 

Στο θέμα των βιντεοκλήσεων, το linux υστερεί σημαντικά χωρίς να φταίει, και ειδικά σε επιχειρήσεις, αυτό είναι πραγματικό πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν ειναι κ το πιο καλογραμμενο προγραμμα αλλα τι να πω?

μια χαραα κανω την δουλεια μου τα τελευταια 4 χροννια που εχω κανει την μεταβαση σε mint.

ενα βραχνα κανει οταν καλεις.αυτο μονο.

α και μια ρυθμιση στον αλσα  που την κανεις μια και εξω.

εγω θα ξενερωσω αν το κοψουν παντως γιατι οπως και να το κανουμε αυτο χρησιμοοποιουν ολοι..

 

Δοκιμασμένα, η ποιότητα της εικόνας του skype σε βιντεοκλήση στο linux, δεν έχει καμία σχέση με αυτή του skype σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...