Προς το περιεχόμενο

HP 1515 ink advantage: τα μελάνια τελειώνουν μετά από 50-60 εκτυπώσεις κειμένου.


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα ένα εκτυπωτή HP1515 λόγω του ink advantage, και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα μελάνια του (original). Τα πρώτα έβγαλαν ελάχιστες σελίδες (περίπου 30). Βάζοντας τα καινούργια, ενώ η ονομαστική τους αυτονομία (με κάλυψη 2% όπως πάντα, υποθέτω) είναι περίπου 300 σελίδες, στο δικό μου μετά την εκτύπωση περίπου 50 σελίδων Α4 (κείμενα σε LibreOffice), ανάβουν τα λαμπάκια που δείχνουν ότι τελείωσε το μελάνι και μετά από άλλες δέκα περίπου σελίδες, σταματά να εκτυπώνει. Παίζει να έχει πρόβλημα ο εκτυπωτής; Αν δεν έχει πρόβλημα, τότε μιλάμε για κόστος εκτύπωσης 0,38 ανά σελίδα, άρα είναι εντελώς ασύμφορο και δεν βλέπω τη λογική του ink advantage. To να βάλω συμβατά δεν είναι λύση, γιατί αυτή τη στιγμή είναι πιο ακριβά από τα αυθεντικά (19 ευρώ και τα δύο, σε φυσικό κατάστημα).

 

Έχει κανένας άλλος εδώ το συγκεκριμένο εκτυπωτή;

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο πολυμηχανημα και δεν εχω παρατηρησει τετοια τεραστια καταναλωση...

Η αληθεια ειναι οτι εκτυπωνω αρκετα σπανια και συνηθως 'προχειρη εκτυπωση' (εχω παρατηρησει ελαχιστη οπτικη διαφορα στην εκτυπωση...) αλλα πρεπει να εχω ξεπερασει τις 100 σελιδες με το μαυρο να ειναι πανω απο τη μεση...

Δεν ξερω αν η 'κανονικη εκτυπωση' καταναλωνει τοσο γρηγορα τα μελανια...

Μπορεις να δοκιμασεις την 'προχειρη εκτυπωση' και αν σε ικανοποιει παρακολουθεις και την καταναλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το ιδιο πολυμηχανημα και δεν εχω παρατηρησει τετοια τεραστια καταναλωση...

Η αληθεια ειναι οτι εκτυπωνω αρκετα σπανια και συνηθως 'προχειρη εκτυπωση' (εχω παρατηρησει ελαχιστη οπτικη διαφορα στην εκτυπωση...) αλλα πρεπει να εχω ξεπερασει τις 100 σελιδες με το μαυρο να ειναι πανω απο τη μεση...

Δεν ξερω αν η 'κανονικη εκτυπωση' καταναλωνει τοσο γρηγορα τα μελανια...

Μπορεις να δοκιμασεις την 'προχειρη εκτυπωση' και αν σε ικανοποιει παρακολουθεις και την καταναλωση...

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω, αν και δεν με καλύπτει η ποιότητα draft σε όποιον εκτυπωτή έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως, δεν θεωρώ φυσιολογικό να τελειώνουν τόσο γρήγορα τα μελάνια, εκτός αν τα 650 έχουν ελάχιστο μελάνι μέσα.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται τόσο υψηλή κατανάλωση. Ούτε στα δοχεία που είχε εξ' αρχής μέσα και δεν είναι demo όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά κανονικά.

 

Πρέπει να έχεις πρόβλημα στο firmware ή στους drivers.

Τι windows έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαιώνω και γω έχοντας τον 2515 οτι είναι σχετικά υψηλή η κατανάλωση που έχεις.

εχω τυπώσει απ τον ιανουάριο περίπου 60-70 σελίδες με κανονική και οχι πρόχειρη εκτύπωση εχω λιγο παραπάνω απο τη μέση στο μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν χρησιμοποιώ windows. To λειτουργικό είναι το Linux Mint 17.3. Τον έχω ρυθμίσει ήδη να τυπώνει σε draft και πράγματι σε κείμενο, η διαφορά σε σχέση με την κανονική εκτύπωση δεν είναι μεγάλη. Το θέμα με τις ελάχιστες εκτυπώσεις έχει ήδη τεθεί από πάρα πολλά μέλη των HP forums για μοντέλα Ink advantage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν χρησιμοποιώ windows. To λειτουργικό είναι το Linux Mint 17.3. Τον έχω ρυθμίσει ήδη να τυπώνει σε draft και πράγματι σε κείμενο, η διαφορά σε σχέση με την κανονική εκτύπωση δεν είναι μεγάλη. Το θέμα με τις ελάχιστες εκτυπώσεις έχει ήδη τεθεί από πάρα πολλά μέλη των HP forums για μοντέλα Ink advantage.

προσωπικά η πρόχειρη εκτύπωση δεν μπορώ να πω οτι με ικανοποιεί για επίσημο εγγραφο η για κάτι αλλο που θα χρειαστεί να δώσω κάπου(εργασία για σχολή κλπ)

επίσης έχω τύχει σε προβληματικό μελάνι με αποτέλεσμα να τυπώνει με μουτζούρα σε κάποια συγκεκριμένα γραμματα,το οποιο το καθάρισα πολύ προσεκτικά με μπατονέτα και έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά η πρόχειρη εκτύπωση δεν μπορώ να πω οτι με ικανοποιεί για επίσημο εγγραφο η για κάτι αλλο που θα χρειαστεί να δώσω κάπου(εργασία για σχολή κλπ)

επίσης έχω τύχει σε προβληματικό μελάνι με αποτέλεσμα να τυπώνει με μουτζούρα σε κάποια συγκεκριμένα γραμματα,το οποιο το καθάρισα πολύ προσεκτικά με μπατονέτα και έφτιαξε.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο, στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, η εκτύπωση σε draft δεν αλλοιώνει την εκτύπωση ιδιαίτερα. Η μόνη διαφορά που παρατηρώ σε κείμενα είναι ότι το μαύρο χρώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό σε απόχρωση. Οι γραμματοσειρές είναι ευδιάκριτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογείται τόσο υψηλή κατανάλωση. Ούτε στα δοχεία που είχε εξ' αρχής μέσα και δεν είναι demo όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά κανονικά.

.....

 

Και εγώ είχα το HP1515 και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην κατανάλωση, μάλιστα όταν τον είχα πάρει από το πλαίσιο μου είχαν πει ότι τα μελάνια ήταν ντέμο (και έτσι αγόρασα επιπλέον ένα μαύρο και ένα έγχρωμο) πράγμα το οποίο δεν ίσχυε, τα μελάνια ήταν κανονικά και εκτύπωσα πολύ πάνω από εκατό σελίδες, όπως και με τα επόμενα μελάνια.

Στην συνέχεια το έδωσα στην αδελφή μου που επίσης δεν έχει κανένα πρόβλημα με την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το δικό μου μηχάνημα πρέπει να έχει πρόβλημα. Με τα πρώτα μελάνια της συσκευασίας, όπως έγραψα, στις 30 σελίδες τελείωσαν και τα δύο μελάνια και απλά δεν τύπωνε, ενώ στα Public που τον αγόρασα μου είπαν ότι τα μελάνια που έχει μέσα έχουν λιγότερο μελάνι. Επίσης, αυτό που συμβουλεύουν στο forum της HP να μην κλείνουμε το πολυμηχάνημα για να κάνουμε οικονομία στο μελάνι, στο δικό μου δεν γίνεται γιατί μετά από 1 ώρα (το μέτρησα χτες επίτηδες), κλείνει μόνος του τελείως. Ακούω το κλείσιμο και σβήνουν όλα τα λαμπάκια, ενώ για να τυπώσω πρέπει να τον θέσω πάλι σε λειτουργία.

 

Θα επικοινωνήσω με την HP για να ρωτήσω, κι αν δεν βγάλω άκρη, απλά θα σταματήσω να τον χρησιμοποιώ και θα πω ότι έχασα 50 ευρώ που τον αγόρασα. Πάντως ότι τυπώνει ωραία, ισχύει, ακόμα και σε draft, σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο, στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, η εκτύπωση σε draft δεν αλλοιώνει την εκτύπωση ιδιαίτερα. Η μόνη διαφορά που παρατηρώ σε κείμενα είναι ότι το μαύρο χρώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό σε απόχρωση. Οι γραμματοσειρές είναι ευδιάκριτες.

Δυστυχως αν τυπωνεις απο excel κάνει λάθη, ξεχνάει γραμμές πλαισίων. Αν τις τύπωνε αχνά θα ήμουν ΟΚ. Απαράδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το δικό μου μηχάνημα πρέπει να έχει πρόβλημα. Με τα πρώτα μελάνια της συσκευασίας, όπως έγραψα, στις 30 σελίδες τελείωσαν και τα δύο μελάνια και απλά δεν τύπωνε, ενώ στα Public που τον αγόρασα μου είπαν ότι τα μελάνια που έχει μέσα έχουν λιγότερο μελάνι. Επίσης, αυτό που συμβουλεύουν στο forum της HP να μην κλείνουμε το πολυμηχάνημα για να κάνουμε οικονομία στο μελάνι, στο δικό μου δεν γίνεται γιατί μετά από 1 ώρα (το μέτρησα χτες επίτηδες), κλείνει μόνος του τελείως. Ακούω το κλείσιμο και σβήνουν όλα τα λαμπάκια, ενώ για να τυπώσω πρέπει να τον θέσω πάλι σε λειτουργία.

 

Θα επικοινωνήσω με την HP για να ρωτήσω, κι αν δεν βγάλω άκρη, απλά θα σταματήσω να τον χρησιμοποιώ και θα πω ότι έχασα 50 ευρώ που τον αγόρασα. Πάντως ότι τυπώνει ωραία, ισχύει, ακόμα και σε draft, σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει.

το πρόγραμμα μέσα έχει να το ρυθμίσεις εαν θες να κλείνει η οχι ο εκτυπωτής.

με τα εργοστασιακά μελάνια είχα βγάλει περίπου καμια 50αρια σελίδες πάντως.

Δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχει ο εκτυπωτής σε linux, σε windows πάντως η πρόχειρη εκτύπωση δεν ειναι ικανοποιητική απο word/excel και Foxit reader.

Συνήθως αφήνει μια αχνάδα γύρω απο τα γράμματα και φαίνεται λες και έχεις γράψει με πένα σε χαρτί Α4 φαντάσου.

Στα παραπάνω παίζει ρολο και σε τι δοχείο μελάνης θα πέσεις.

μου έχει τυχει προβληματικό το οποιο μαλλον ειχε σκουπιδάκι μέσα η είχε στεγνώσει δεν ξέρω και το νούμερο 1 το έγραφε με μουτζουρα τριγυρω του.

Εν τέλει πηρα λιγο βαμβακι και σκουπισα την επαφή απο κάτω και τις ακιδες του εκτυπωτη 2-3 φορές και έφτιαξε.

Δεν ειναι η πρώτη φορά ομως που πέφτω σε προβληματικό δοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόγραμμα μέσα έχει να το ρυθμίσεις εαν θες να κλείνει η οχι ο εκτυπωτής.

με τα εργοστασιακά μελάνια είχα βγάλει περίπου καμια 50αρια σελίδες πάντως.

Δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχει ο εκτυπωτής σε linux, σε windows πάντως η πρόχειρη εκτύπωση δεν ειναι ικανοποιητική απο word/excel και Foxit reader.

Συνήθως αφήνει μια αχνάδα γύρω απο τα γράμματα και φαίνεται λες και έχεις γράψει με πένα σε χαρτί Α4 φαντάσου.

Στα παραπάνω παίζει ρολο και σε τι δοχείο μελάνης θα πέσεις.

μου έχει τυχει προβληματικό το οποιο μαλλον ειχε σκουπιδάκι μέσα η είχε στεγνώσει δεν ξέρω και το νούμερο 1 το έγραφε με μουτζουρα τριγυρω του.

Εν τέλει πηρα λιγο βαμβακι και σκουπισα την επαφή απο κάτω και τις ακιδες του εκτυπωτη 2-3 φορές και έφτιαξε.

Δεν ειναι η πρώτη φορά ομως που πέφτω σε προβληματικό δοχείο.

 

Μπορεί ο driver που έχει το Linux να είναι διαφορετικός, γιατί σε draft τυπώνει πολύ ικανοποιητικά. Μόνο που το μαύρο φαίνεται πιο γκρι. Και με τρίτο σετ μελανιών, πάλι ο αριθμός σελίδων είναι περίπου ο ίδιος. Τυπώνω συνέχεια από libreoffice, και είναι μια χαρά, αν πρόκειται για κείμενο ή αριθμούς.

 

Αυτό που παρατήρησα, όμως, είναι ότι αν βγάλω το μελάνι και το ξαναβάλω μετά το βλέπει άδειο. Να υποθέσω ότι έχει chip όπως οι Epson; Αν ναι, πώς μπορείς να βάλεις μελάνια που έχεις γεμίσει εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι εκτυπωτες δεν ειναι για να εκτυπωνεις ογκο σελιδων.ειναι μονο για την τυχαια εκτυπωση, αλλιως δεν αξιζει.Καλυτερα να τα πηγαινετε σε φωτοτυπαδικο.

Οσο πιο φτηνος ο εκτυπωτης,τοσο πιο ακριβη η εκτυπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγεμισα σήμερα το μαύρο μόνος μου και πέτυχε! ΕΙΧΑ bulk μελάνι ξεκολησα το αυτοκολητακι που λέει 650 και έβαλα με τη συριγγα περίπου 7ml, τόσο χωρεσε. Το άφησα 5 λεπτά να ηρεμήσει και έβαλα λίγο σελοτέιπ στη θέση του αυτοκόλλητο προσέχοντας να μην κλείσω τελείως τις τρυπούλες. Ή ένδειξη του άδειου δεν έσβησε (και μάλλον δεν θα σβήσει) αλλά το μηχάνημα τυπώνει πάλι συμπαγές μαύρο.

 

Αξίζει να το δοκιμάσετε. Με 7-8 ευρώ που κάνει το μαύρο παίρνεις χύμα μελάνι 100-200ml τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...