Προς το περιεχόμενο

Grub "error: no such device..." σε εγκατάσταση antergos.


greg.chalk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση της διανομής antergos.

Η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά μόλις γίνει επανεκκίνηση τότε μου βγάζει αυτό το error.

Να πω ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από Linux (εκτός από κάτι εγκαταστάσεις mint και Ubuntu). 

Μερικά στοιχεία:

1. Η εγκατάσταση γίνεται σε λαπτοπ dell xps 13, 9350

2. Το λαπτοπ είναι skylake, με πλήρες uefi

3. Ο ssd είναι Samsung m.2 pci express nvme και αναγνωρίζεται κανονικά και από την εγκατάσταση αλλά και από το live usb 

4. Η εγκατάσταση γίνεται με default ρυθμίσεις, σε ολόκληρο το δίσκο και αφήνω να φτάξει μόνο του τα partition. Επίσης ο ssd είναι άδειος προτού ξεκινήσω την εγκατάσταση.

Παρόλα αυτά, ακόμα και χειροκίνητα να φτιάξω τα partition, μου βγάζει πάλι το ίδιο error.

5. Το iso που χρησιμοποιώ βγήκε χθες 21-02-2016. Και με παλιότερες εκδόσεις πάλι το ίδιο μου βγάζει. 

 

Υποψιάζομαι ότι είναι κάτι απλό,αλλά δεν έχω την εμπειρία.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια. 


Για να είμαι πιο ακριβείς, στην πρώτη επανεκκίνηση δεν βρίσκει καθόλου bootloader και μπαίνω στο bios και ψάχνω χειροκίνητα το 

grubx64.efi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Φίλε, η εγκατάσταση είναι σωστή, δε φταις εσύ. Αυτό το bug είναι γνωστό στη συγκεκριμένη διανομή και προπαντώς στη συγκεκριμένη έκδοση του Grub Bootloader.

 

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ : https://forum.antergos.com/topic/791/error-no-such-device-uid-after-grub

Εδώ : https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=101753

Εδώ :

 

Δεν μπορώ να γράψω αναλυτικότερα, πρέπει να φύγω σε δουλειές !

 

Φιλικά,

 

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! :-)

Το πρώτο λινκ το είχα δει και δεν έβγαλα άκρη. Τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

 

 

UPDATE!

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Στα link και στο βίντεο, αυτό που κάνουν είναι ότι εάν το grub έχει δώσει λάθος UUID στο partition που γίνεται boot, τότε μπαίνεις στο grub.cfg και διορθώνεις το UUID. Το τι UUID έχει το κάθε partition, το βλέπεις από το αρχείο fstab. Εγώ απ'ότι έχω δει από τα αρχεία grub.cfg και fstab, δεν έχει δώσει λάθος UUID.

Παρόλα αυτά έκανα διάφορα πειράματα αλλάζοντας UUID αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ακόμα και αν αλλάξω το UUID στο grub.cfg ή στο fstab, το UUID που βγάζει στο error δεν αλλάζει.

Μήπως έχει να κάνει με το ότι ο ssd είναι pci express, nvme;

Επεξ/σία από greg.chalk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

 

το πρόβλημα παραμένει :-( .

Έχω δοκιμάσει επιτυχημένα εγκατάσταση korora και manjaro (testing build). 

Παρόλα αυτά θα ήθελα να εγκαταστήσω antergos.

Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

να ενημερώσω ότι τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες, κατάφερα να κάνω εγκατάσταση τα antergos, αλλά με λίγο ανορθόδοξο τρόπο. Έκανα αρχικά εγκατάσταση τα antergos και μετά έκανα καπάκι τα lubuntu. Οπότε ο Grub του antergos αντικαταστάθηκε από τον Grub του lubuntu,  και τώρα έχω ένα dual boot μηχάνημα! 

Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση σκέτο το Grub, ώστε να έχω μόνο antergos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

να ενημερώσω ότι τελικά μετά από αρκετές προσπάθειες, κατάφερα να κάνω εγκατάσταση τα antergos, αλλά με λίγο ανορθόδοξο τρόπο. Έκανα αρχικά εγκατάσταση τα antergos και μετά έκανα καπάκι τα lubuntu. Οπότε ο Grub του antergos αντικαταστάθηκε από τον Grub του lubuntu,  και τώρα έχω ένα dual boot μηχάνημα! 

Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση σκέτο το Grub, ώστε να έχω μόνο antergos.

 

σωστά ανορθόδοξος/η ο/η παίκτης/παίκτρια

εφόσον δούλεψε θα μπορούσες να δοκιμάσεις απο tty να ξαναπεράσεις τον grub

και το os-prob

για να δείς για τυχόν ασυμβατότητες :Ρ

(για να καθαρά λόγους μάθησης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά ανορθόδοξος/η ο/η παίκτης/παίκτρια

εφόσον δούλεψε θα μπορούσες να δοκιμάσεις απο tty να ξαναπεράσεις τον grub

και το os-prob

για να δείς για τυχόν ασυμβατότητες :Ρ

(για να καθαρά λόγους μάθησης)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις είδα το μήνυμα σου άρχισα να googlαρω tty και os-prob! Χαχά! :-D (θέλω και antergos κιόλας...!). 

Θα διαβάσω και θα ενημερώσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις είδα το μήνυμα σου άρχισα να googlαρω tty και os-prob! Χαχά! :-D (θέλω και antergos κιόλας...!). 

Θα διαβάσω και θα ενημερώσω 

τίποτα ότι σου είπα είναι απο

την εγκατάσταση καθαρού Arch χωρίς GUI installation

όποτε λογικά σε αυτά θα βασίζεται και το antegros

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...