Προς το περιεχόμενο

D3300 vs a58


zaxouras7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2. Αρχάριος όσο δεν πάει. Ενδιαφερόμαι για τοπία και πρόσωπα, να τραβάω καμία φως καλύτερη από το κινητό μου δηλαδή.
Ποια μου προτείνεται;
Budget μέχρι 400 max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2. Αρχάριος όσο δεν πάει. Ενδιαφερόμαι για τοπία και πρόσωπα, να τραβάω καμία φως καλύτερη από το κινητό μου δηλαδή.

Ποια μου προτείνεται;

Budget μέχρι 400 max

 

Η μεγαλη τους δαφορα ειναι οτι η sony εχει ηλεκτρονικο οφθαλμοσκοπιο ενω η nikon οπτικο. Αυτο σημαινει οτι στην sony βλεπεις απευθειας το αποτελεσμα που θα παρεις ενω στην nikon τραβας κ μετα βλεπεις.  Κ τα 2 εχουν τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα τους. Επισης η Nikon ειναι νεοτερο μοντελο κ νεοτερης τεχνολογιας αισθητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς πιο σοβαρά με τη φωτογραφία και να αγοράσεις επιπλέον φακούς, πάρε την rx100. Πολύ καλή για την κατηγορία της και το σημαντικοτερο, μπορείς να την έχεις πάντα μαζί σου, σε μια τσέπη που λέει ο λόγος.

 

Το "για να βγάζω καλύτερες φώτο από το κινητό" δεν στέκει και πολύ πάντως. Μέχρι να μάθεις να τη δουλεύεις σωστά ίσως με το κινητό να παίρνεις και καλύτερες φωτογραφίες, ειδικά αν έχει και καλή κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

\

 

Το "για να βγάζω καλύτερες φώτο από το κινητό" δεν στέκει και πολύ πάντως. Μέχρι να μάθεις να τη δουλεύεις σωστά ίσως με το κινητό να παίρνεις και καλύτερες φωτογραφίες, ειδικά αν έχει και καλή κάμερα.

Υπάρχει περίπτωση με φωτογραφική που κάνει πάνω από 200€ να μην τραβάει καλύτερες φωτογραφίες από ένα κινητό διπλής τιμής σήμερα ; Στο full auto η φωτογραφική ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει περίπτωση να σου αρέσει out of the camera καλύτερα η jpg του κινητού δεν είναι όλα απόλυτα αλλά ο κανόνας είναι το αντίθετο.

Αν παίζει ρόλο η ευκολία μεταφοράς βουρ για τη rx100 και στα χρήματα που αναφέρεις με μικρή προσπάθεια τη mark III για τον φωτεινότερο φακό της το στάνταρ evf και κάτι άλλα μικρά αλλά χρήσιμα που αξίζουν τη μεγαλύτερη επένδυση σου. 

Τώρα ανάμεσα στις δύο αν είναι να μείνεις μέχρι 2 φακούς kit + 35/1.8 μονοκούκι η a58 ανώτερη κάμερα σαν σώμα δυνατότητες και ιδιαίτερα για πρωτάρηδες με το evf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τη χρειάζομαι για νυχτερινες λήψεις, αλλά και τη μέρα να φωτογραφίζω τοπία πιο πολύ και αν καταφέρω και μάθω το Photoshop να τις επεξεργάζομαι. Τώρα για αρχή θέλω να ξεκινήσω με κάτι που θα με τραβήξει στο όλο αυτό σκηνικό...
Έχω ξεκινήσει και καλό βλέπω τις mirrorless sonya5000 & a3000. Έχω μπερδευτεί ολίγον τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

zaxouras7 δες δείγματα φωτογραφιών , εδώ. (Sony a5000)

Για νυχτερινές λήψεις , από αυτές που αναφέρεις (τις sony), μάλλον η sony a5000 είναι καλή.

Ψάξε και για άλλα δείγματα.

Με μέγιστο iso 16000 λογικά θα έχει καλή απόδοση σε (αρκετά) χαμηλότερες τιμές του μέγιστου.

Η d3300 συνολικα πρέπει να είναι καλύτερη σε μεγαλύτερα iso όπως 3200.

 

Για παράδειγμα δες εδώ φωτογραφία της d3300 σε iso3200 .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να η a58 σε σχέση με μια ακριβότερη σαν σώμα αλλά και σε φακούς ιδιαίτερα a6000  https://www.youtube.com/watch?v=gguo1x84T84

Η τιμή δεν κάνει απαραίτητα τη φωτογραφία καλύτερη αυτή τη κάνει ο φωτογράφος. https://www.youtube.com/watch?v=GeG8Ky73MyE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...