Προς το περιεχόμενο

Διανομή για παλιό pc


harisg7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καινούργια έκδοση που λες δεν την δοκίμασα, θα το κάνω όμως... Όλες οι δοκιμές γίνονται σε ένα Compaq του 2001-2002 και ο Opera (ο κλασσικός τουλάχιστον) ήταν ο μοναδικός browser που τρέχει αξιοπρεπώς και προσφέρει ταυτόχρονα μία (σχετικά) καλή web εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διανομή προτείνετε για έναν athlon 1600+ με 1GB Ram;

 

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω windows XP και θα κάνω dual boot με linux.

 

Θέλω μια ελαφριά διανομή ώστε να "τρέχει" πρώτα απ' όλα όσο πιο smooth γίνεται (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι αυτό εφικτό σε τέτοιο μηχάνημα) και να παίζουν με άνεση chrome και openoffice.

 

Ζητάω πολλά;

δες αν μπορεις να περασεις κανα mac os x με E2180 2.00 GHZ και 1gb ram εκανα την δουλει μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προτείνω εναλλακτικά (android για pc) ένα από τα τρία παρακάτω , ανάλογα με την χρήση βέβαια , για internet  και office μπορείς άνετα

 

1. http://www.android-x86.org/

2. http://www.jide.com/en/remixos-for-pc#downloadNow

3. http://www.phoenixos.com/download_x86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα κολλήματα που έτρωγε το δικό μου παλιό λαπτοπ με vga ati 9100 ...

Κάποιος σε αγγλόφωνο φόρουμ που είχε το ίδιο πρόβλημα ,  αναφέρει ότι απενεργοποίησε τη σειριακή θύρα από το bios

και λύθηκε το πρόβλημα ... (έτρωγε κι αυτός κολλήματα με όλα τα ubuntu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την opera την παλιά συμφωνώ κι εγώ. Στο παλαιό μηχανηματάκιο αυτήν χρησιμοποιούσα και πήγαινε μια χαρά. Τώρα με τα χρόνια και την εξέλιξη (προς το βαρύτερο) του διαδικτύου δεν ξέρω. Δεν λέω για σελίδες όπως facebookia κλπ που σε λίγο θα θέλουν 16πύρηνους με 32gb μνήμης για να τρέχουν.

Πλην operas, θεωρώ midori ή seamonkey ή qupzilla μεσαίες λύσεις. Ανάμεσα σε elinks ή έστω dillo από τη μια, και firefox, chrome από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου εμπειρία που θα είναι και η τελευταία όσον αφορά πειράματα με παλιά μηχανήματα.

Το λαπτοπάκι στο οποίο αναφερόμουν που είχα εγκαταστήσει xubuntu , κάηκε.

Ενώ είχε κάτσει η κορούλα μου και έβλεπε παιδικά στο  youtube.

 

Συμφωνώ ... βαρύ το youtube .Αλλά από την άλλη , δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά με υπολογιστές

στους οποίους μία 5χρονη δεν μπορεί να δει στο youtube την πέπα το γουρουνάκι.

 

Η επόμενη εγκατάσταση λίνουξ που θα κάνω , θα είναι σε desktop με socket 1155 και έναν i5

στο οποίο πιστεύω θα μπορεί η μικρή να βλέπει youtube.

 

Τα παλιά μηχανήματα ας μείνουν να αναπαύονται στις ντουλάπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ρε σειρά ....

 

Πλάκα έχουν τα  χρέπια :-D :-D :-D

 

Η δικιά μου πεντάχρονη το έχει λιώσει το χρέπι στη πέπα και πρόβλημα ουδέν (για το χρέπι) 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα θελω να κανω ενα χρεπι που εχω με pentium 4 700mb-1gb ram on board gpu . retro/emulator και ψαχνω os συγκεκριμενα για αυτο , κατι σαν το retropie αλλα για 'κανονικα' pc...

ΥΣ Βρηκα τα lakka, arcade puppy,

εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο antix

http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page

 

περισσότερα για τα requirements (καλύτερη μάλλον για χρέπια η antix-base έκδοση)

http://download.tuxfamily.org/antix/docs-antiX-15/FAQ/index.html

 

Διανομές που προσπαθούν να καλύψουν παλιά μηχανήματα και που έχουν πολλά ή λίγα προεγκατεστημένα προγράμματα, επιλέγουν τα προγράμματα αυτά (και) με κριτήριο του πόσα ελαφριά και κατάλληλα είναι αυτά τα προγράμματα για παλιά μηχανήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, εδω που μιλαμε για τα χρεπια μας......

 

εχω στησει ενα παλιο πισι, απο κομματια που μου ειχαν μεινει.

 

 αποτελειται απο 

P4P800 SE 

Pentium 4(?) 3,0ghz

1,5gb ram

HD3650 AGP

 

κι εχω πανω 2 δισκους.  1χ120GB IDE + 1x128gb Intenso SATA SSD

 

εχω φαει αρκετα απογευματα προσπαθωντας να περασω καποιο λειτουργικο στον SSD, περαν του Ubuntu 14.04LTS που ειχε στον IDE.

το μοναδικο που περασα, και εχει τωρα, ειναι τα XP. 

 

Εχω προσπαθησει να περασω Win 7 - Ubuntu 14.04LTS- fedora-openSuse-win10, και μερικα και με διαφορετικα δισκακια (μπας και εφταιγε αυτο).  αλλα τζιφος...!!!

 

 

AHCI δεν νομιζω.  γι αυτο θελω να περασω Linux,  αν δεν κανω λαθος το TRIM ειναι θεμα λειτουργικου, κανω λαθος? 

 

και επισης ολα τα λειτουργικα τα δοκιμαζω σε 32bit εκδοσεις, καθως ο CPU δεν ειναι 64bit..! 

 

 

τα XP λειτουργουν μια χαρα παντως...!!! 

 

και εχω διαβασει σε ξενα φορουμ, για συστηματα με ιδια μητρικη, που εχουν περασει 7αρια...! 

αλλα τουλαχιστον τα λινουξ, περιμενα να εγκατασταθουν....!!!

 

 

επισης γιατι να θελει απαραιτητα AHCI..?  το AHCI απλως σου δινει καποιες επιπλεον λειτουργιες, οπως Hot Swap, NCQ..!  το SATA Interface ειναι συμβατο προς τα πισω, απλα δεν εχεις αυτες τις λειτουργιες..! 

εν συνεχεια της ιστοριας-ψαξιματος του χρεπιου........  

 

τελικα, αγορασα ενα καινουριο DVD rw και αποδειχτηκαν σωστες οι υποψιες μου περι προβληματικων DVD..!!  με το καινουριο DVD RW μπορεσα και εγκατεστησα και 7-32bit και Ubuntu 14.04LTS...!!!! 

 

και με τα 2 λειτουργικα, παει σχετικα καλα....!!  το αδυνατο σημειο τωρα, ειναι ο CPU..!!! ο οποιος ωρες ωρες βαραει 100αρες χωρις να παιρνει ανασα, και καθυστερει το συστημα...!! ομως αυτο το κανει σε συγκεκριμενες διεργασιες.  δεν το κανει παντου.

στο σερφαρισμα για παραδειγμα, με Chrome-firefox, τσιτωνεται πολυ...!  βλεπω δλδ, οτι οι παλιοτεροι επεξεργαστες, πλεον, δεν μπορουν ανταποκριθουν πληρως στο σημερινο διαδικτυο, που οντως -οπως ειπωθηκε πιο πριν- εχει "βαρυνει" αρκετα...!!!  και τα παλιοτερα μηχανακια, τα βρισκουν πλεον σκουρα, ο,τι και να τους κανεις...!!!

 

εντος λειτουργικου, παει αρκετα καλα, με την προυποθεση -βεβαια- να μην εχεις απαιτησεις Multitasking...!!!! αν ανοιξεις 2-3 εφαρμογες, παλι ο Cpu κανει υπερωριες....!!!  δεν ειναι για πολλα πολλα ,ειδικαμε λειτουργικα που εχουν πολλους πορους, και θελουν καποια ισχυς...!!!! 

 

το επομενο μου βημα τωρα, ειναι καποια πιο ελαφρια Linux, ωστε να δω πως θα συμπεριφερεται το συστηματακι, με λιγοτερο φορτο εργασιας..!  βεβαια εχοντας δοκιμασει 7αρια και 14,04LTS, σαφως περιμενω να ειναι καλυτερα τα πραματα...!!   θα δουμε σε λιγες μερες..!!

 

 

 

ΥΓ. μια παρατηρηση. οποιος θελει να δουλεψει πληρως, ενα τοσο παλιο συστημα παντως, βλεπω μονο με τα linux να κανει δουλεια. καθως δεν θα βρεις ευκολα drivers για συσκευες, για να δουλεψουν στα 7αρια, ενω τα linux λειτουργουν ολες οι συσκευες out of the box.

εγω πιο συγκεκριμενα, ειχα θεμα με την καρτα ηχου. δεν εβρισκα (αν και δοκιμασα, καποιους drivers) κανεναν λειτουργικο...!  ενω στα linux, δεν ψαχνεις γαι τιποτα....απλα λειτουργουν...!!!!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...