Προς το περιεχόμενο

Διανομή για παλιό pc


harisg7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είναι θέμα τι θα “κάτσει” καλύτερα στον χρήστη και στο μηχάνημα.

 

Συμφωνώ απόλυτα

 

Σαφώς και ο Μ725 δεν είναι state of the art

 

Στο εν λόγω χρέπι Ηp NC6000 παρακολουθώ και αγώνες μέσω live stream (hahasport -sportlemon - eurosport live κλπ)

 

Ναι παιδιά, παιζει το   youtube (τουλάχιστον τα βιντεάκια που τυχαίνει να βάζω ), απλά είμαι φειδωλός στα προγράμματα που είναι ανοικτά , πχ μια καρτέλα ανοικτή - ένα πρόγραμμα ανοικτό κλπ κλπ

 

Επειδή είμαι ολίγον χρεπολάτρης και ασχολούμαι με τέτοια μηχανάκια έχω παρατηρήσει ότι μόνο σε CPU με 2ΜΒ L2 cache ,εκείνης της εποχής (Ρ4 ,Μ κλπ) μπορεις να δεις βιντεακια μέσω browser χωρις κολλήματα,  σε ίδιο μηχάνημα με  πεντιουμ Μ 1,5 αλλά 1ΜΒ L2 cache η διαφορά ήταν αισθητή και πολλά βιντεάκια κόλλαγαν ή δεν ήταν συγχρονισμένος ο ήχος κατά την αναπαραγωγή κλπ

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια, εδω που μιλαμε για τα χρεπια μας......

 

εχω στησει ενα παλιο πισι, απο κομματια που μου ειχαν μεινει.

 

 αποτελειται απο 

P4P800 SE 

Pentium 4(?) 3,0ghz

1,5gb ram

HD3650 AGP

 

κι εχω πανω 2 δισκους.  1χ120GB IDE + 1x128gb Intenso SATA SSD

 

εχω φαει αρκετα απογευματα προσπαθωντας να περασω καποιο λειτουργικο στον SSD, περαν του Ubuntu 14.04LTS που ειχε στον IDE.

το μοναδικο που περασα, και εχει τωρα, ειναι τα XP. 

 

Εχω προσπαθησει να περασω Win 7 - Ubuntu 14.04LTS- fedora-openSuse-win10, και μερικα και με διαφορετικα δισκακια (μπας και εφταιγε αυτο).  αλλα τζιφος...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AHCI δεν νομιζω.  γι αυτο θελω να περασω Linux,  αν δεν κανω λαθος το TRIM ειναι θεμα λειτουργικου, κανω λαθος? 

 

και επισης ολα τα λειτουργικα τα δοκιμαζω σε 32bit εκδοσεις, καθως ο CPU δεν ειναι 64bit..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AHCI δεν νομιζω.  γι αυτο θελω να περασω Linux,  αν δεν κανω λαθος το TRIM ειναι θεμα λειτουργικου, κανω λαθος? 

 

και επισης ολα τα λειτουργικα τα δοκιμαζω σε 32bit εκδοσεις, καθως ο CPU δεν ειναι 64bit..! 

o SSD θέλει ACHI για αυτό πιθανόν να έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα XP λειτουργουν μια χαρα παντως...!!! 

 

και εχω διαβασει σε ξενα φορουμ, για συστηματα με ιδια μητρικη, που εχουν περασει 7αρια...! 

αλλα τουλαχιστον τα λινουξ, περιμενα να εγκατασταθουν....!!!

 

 

επισης γιατι να θελει απαραιτητα AHCI..?  το AHCI απλως σου δινει καποιες επιπλεον λειτουργιες, οπως Hot Swap, NCQ..!  το SATA Interface ειναι συμβατο προς τα πισω, απλα δεν εχεις αυτες τις λειτουργιες..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα XP λειτουργουν μια χαρα παντως...!!! 

 

και εχω διαβασει σε ξενα φορουμ, για συστηματα με ιδια μητρικη, που εχουν περασει 7αρια...! 

αλλα τουλαχιστον τα λινουξ, περιμενα να εγκατασταθουν....!!!

 

 

επισης γιατι να θελει απαραιτητα AHCI..?  το AHCI απλως σου δινει καποιες επιπλεον λειτουργιες, οπως Hot Swap, NCQ..!  το SATA Interface ειναι συμβατο προς τα πισω, απλα δεν εχεις αυτες τις λειτουργιες..! 

 

κάποιοι δίσκοι ssd σκαλώνουν σε ide mode

ενω απο όσο ξέρω οι περισσότεροι κατασκευαστές

λένε achi και για καλύτερες επιδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέμε για τα χρέπια.

Στο δικό μου αρχαιο Laptop , το Xubuntu πάει καλά , εφόσον απενεργοποιήσω το Compositing

στα settings>window manager tweaks.

 

Όταν είναι ενεργοποιημένο , κολλάει λόγω vga.

 

Στο Lubuntu όμως , τι πρέπει να απενεργοποιήσω ;

Επιλογή compositing δεν βρήκα!

Βρήκα antialising και hinting , το οποίο default είναι στην επιλογή slight .

Αλλά και έτσι ... κολλάει ... με απενεργοποιημένο το antialising και το hinting στο slight !!!!!

 

Ενώ η απόδοση , ειδικά του firefox στο youtube , πρέπει να είναι καλύτερη!

 

Με τελείως απενεργοποιημένο το hinting , είναι τα γράμματα απαίσια στην όψη.

Αυτό είναι το αντίστοιχο το compositing ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lxde δεν εχει compositing απο τη μανα του. Δεν ξερω αν η ιδια η διανομη εχει κατι αλλο, βαλμενο σαν εξτρα για να εχει compositing, πχ compton. Εκει απλα τον βγαζεις (απεγκατασταση) και τερμα.

Τα antialiasing και hinting αφορουν το rendering των γραμματοσειρων και τιποτε αλλο. Μην τα κλεινεις, εκτος αν θες να χαλασεις τα ματια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lxde δεν εχει compositing απο τη μανα του. Τα antialiasing και hinting αφορουν το rendering των γραμματοσειρων και τιποτε αλλο. Μην τα κλεινεις, εκτος αν θες να χαλασεις τα ματια σου.

Σωστό. Και δεν έχει νόημα σε τέτοια PC να έχεις και όλα τα φρου-φρου ενεργά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλάβατε καλά. To Lubuntu με lxde κολλάει στο λαπτοπ που αναφέρομαι. Κόλλημα από vga.

Το xubuntu με xfce δουλεύει με απενεργοποιημένο το compositing. Αλλιώς κολλάει κι αυτό .

Το mint xfce επίσης κολλάει , με επιλογή desktop xfce (και όχι xfce+compositing).

Κοντολογής στο συγκεκριμένο μηχάνημα , δουλεύει μόνο το xubuntu.

 

Σχετικά με το dillo ... πόσες σημερινές σελίδες φαίνονται στο dillo ;

Τον είχα εγκαταστήσει κάποια στιγμή.

Δοκίμασα καμιά 50ρια σελίδες.

Δεν είδα καμία.

Έφυγε αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναρωταω: επειδη δεν εχω lubuntu και επειδη το lxde δεν εχει απο τη μανα του compositing. μηπως εχει το lubuntu καποιον δικο του compositing manager, πχ compton?

Αν εχεις πχ σκιες κατω απο τα παραθυρα, τοτε σιγουρα τρεχει καποιος.

 

Οσο για τους "ψαγμενους" browsers τυπου dillo. Το 99.9% των σελιδων θελουν απαραραιτητα javascript, οχι για να δουλεψουν, απλα για να φαινονται οπως πρεπει, που σημαινει πως δεν προκειται να παιξουν σωστα σε κανεναν browser που δεν υποστηριζει js. Οποτε παει περιπατο η δικαιολογια του lightweight. Ο τελευταιος ελαφρυς και πληρης απο features browser που υπηρξε ηταν η opera με τον presto (ως την εκδοση 12.x δηλαδη), αλλα απο το 2013 ειναι εντελως παρατημενος στο λινουξ (για windows βγαζουν και μια ενημερωση καθε 1 με 2 χρονια για να λενε οτι νοιαζονται). Αν και σε σελιδες με πολυ js, πχ fb, παντα αγκομαχουσε...

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dillo δεν είναι λύση στο browsing, εννοείται! δεν είναι καν εναλλακτική επιλογή για καθημερινές δουλειές, αλλά και πάλι ένα μηχάνημα 15ετίας με 512MB ram δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, εάν πρόκειται σερφάρισμα που έχει απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ! Ακόμα και AMD x2 939 που κλείνει πλέον τα 10 χρόνια ζωής με 2GB ζορίζεται... το σερφάρισμα δεν είναι ομαλό όπως ήταν παλιότερα! Υπάρχει ο Midori και ο Epiphany, αλλά όταν έχεις συνηθίσει στα καλούδια και τα plugins το chrome πχ, δύσκολα πας σε άλλο browser. Κι εκεί ξεκινάνε οι παρεξηγήσεις: -Μα γιατί, το λίνουξ είναι πιο ελαφρύ από τα windows. Ναι, αλλά εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις! Youtube δε χρειάζεται απαραίτητα browser, to smtube είναι πολύ καλό. Μουσική ακούς και με τον audacity, κείμενα γράφεις και με το Abiword και δε θέλεις απαραίτητα libreoffice. Πάντα υπάρχουν εναλλακτικές, απλά εξαρτάται από την εξοικείωση και κατά πόσο θέλει κανείς να συμβιβαστεί σε λειτουργίες!

 

Στον φορητό μου, έναν Athlon 1600+ 1GB Ram και 32GB ssd, ακούω μουσική/audiobooks γιατί το χω συνδέσει με ένα κασετόφωνο (μπορώ να το κάνω και με παλιό smartphone αυτό), παίζω κάνα 8bit-16bit παιχνιδάκι σε emulation (snes,nes), παίρνω ειδοποιήσεις για email και πολύ σπάνια θα σερφάρω... με dillo! όχι για να κάνω δουλειά, αλλά να δω κάτι στα γρήγορα που δεν έχει απαιτήσεις και γιατί βαριέμαι να πάω στον σταθερό!

 

Τις επόμενες μέρες θα πειραματιστώ με thin clients να δω εάν μπορεί το μηχάνημα, μαζί με κάνα 2 ακόμα να λειτουργήσουν σαν terminals για την οικογένεια!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...