Προς το περιεχόμενο

Διανομή για παλιό pc


harisg7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην το κάνεις τα Windows είναι καλύτερα.Κανε αναβάθμιση Windows η μήνε με αυτό που έχεις πάνω.Εγω προσωπικά έχω xp αλλά παρόλο λήξης υποστήριξης επειδή δεν σηκώνουν αναβάθμιση έμεινα με αυτά .Δεν πάω σε Linux ούτε με σφαίρες.Τωρα αν πάλι το θέλεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

Κοπρολαγνεία... golden rain κτλ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή το minitube και ήμουν τρομερά ικανοποιημένος... είχα βέβαια 1GB ram και οι αναλύσεις ήταν αρκετά χαμηλές, αλλά δε βλέπω κάνα λόγο γιατί όχι! Έχει τελευταία και το smtube, youtube player για smtube, αλλά δεν το δοκίμασα σε τόσο χαμηλό επεξεργαστή! Δοκίμασε αυτά εκτός browsers που θα σκίσουν τον επεξεργαστή

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά,εννοείτε με σμτουμπ κτλ

απλά έχω σε ένα λαπτοπ έναν πεντιουμ μ 1,5,και δε παίζει ούτε 360π άνετα,και για αυτό και η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, κάντε το αυτό sticky γιατί κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγουμε το ίδιο θέμα! Όλοι μας έχουμε παλιά μηχανήματα σπίτι που τα χρησιμοποιούμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, καλό είναι να μοιραζόμαστε εμπειρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε Pentium 4 3GHz , με 2Gb Ram , γιατί το youtube , δεν παίζει πολύ καλα ;

Xubuntu 14.4 & Firefox .

 

Γιατί ο επεξεργαστής είναι πανάρχαιος ίσως; Το HTML5 (όπως και το flash) που χρησιμοποιεί το youtube κάνει μεγάλη χρήση της CPU και προφανώς ένας τόσο παλιός επεξεργαστής τα βρίσκει σκούρα. Μόνο με smtube, όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, άμα κάνεις τη δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς έγραψε ότι βλεπει άνετα βιντεάκια youtube απο browser;

 

 

 

Εμένα σε ένα χρέπι με πεντιουμ Μ725 1,6 Ghz  παίζει μια χαρά το γιουτιουμπ και έχει μόνο 768 ΜΒ μνήμη

 

έχω επάνω WattOS

 

Οπότε πρέπει να δοκιμάσω ακόμη lubuntu (με απενεργοποιημένο το compositing που προκαλούσε κολλήματα)

και Porteus ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lubuntu, αν και με τον Κ7 παιζει να εχεις θεματακια με flash videos (but who cares)

 

 

System Requirements

Memory (RAM)
For advanced internet services like Google+, Youtube, Google Docs and Facebook, your computer needs about 1 GB RAM.

For local programs like Libre Office and simple browsing habits, your computer needs about 512 MB RAM.

 

Processor (CPU)
The minimum specification for CPU is Pentium 4 or Pentium M or AMD K8.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Οι πρώτες διανομές που μού έρχονται στο μυαλό ως προτάσεις για παλιά μηχανήματα είναι (τυχαία σειρά), puppy ή porteus (που προτείνουν χρήση από usb) και antix ή salix (openbox edition καλύτερα) που προσφέρονται καλύτερα για κανονική εγκατάσταση. Είναι θέμα τι θα “κάτσει” καλύτερα στον χρήστη και στο μηχάνημα.
Προσωπικά, οι δύο πρώτες πάντα με εντυπωσίαζαν με την ταχύτητά τους. Τις δύο τελευταίες τις έτρεχα σε ένα παλιό νέτμπουκ 1gb ram με έναν atom 270 νομίζω και πήγαιναν σφαίρα. Ακόμα και το libreoffice, βέβαια ένας text editor είναι προφανώς ακόμα πιο ελαφρύς και γρήγορος.
Γιατί φυσικά τα προγράμματα παίζουν σημαντικό ρόλο -πρέπει να ψάχνει κανείς ποιο πρόγραμμα είναι και ελαφρύ αλλά και τον βοηθά να κάνει τη δουλειά του.

Από προσωπική μου εμπειρία, τα μεγαλύτερα ζόρια τα προκαλεί ο επεξεργαστής, όχι η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...