Προς το περιεχόμενο

Διανομή για παλιό pc


harisg7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια διανομή προτείνετε για έναν athlon 1600+ με 1GB Ram;

 

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω windows XP και θα κάνω dual boot με linux.

 

Θέλω μια ελαφριά διανομή ώστε να "τρέχει" πρώτα απ' όλα όσο πιο smooth γίνεται (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι αυτό εφικτό σε τέτοιο μηχάνημα) και να παίζουν με άνεση chrome και openoffice.

 

Ζητάω πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμη σε φορητό! μην περιμένεις πολλά, σερφάρω με dillo, αλλά τα υπόλοιπα κομπλέ: audacious για streams και mp3, abiword, ekiga για voip... το είχα και έπαιζε mp3 και audiobooks, αλλά τελευταία το αντικατέστησα με ένα netbook

 

Διανομή έχω ακόμα crunchbang και δεν την αλλάζω με τίποτα, απλά άλλαξα τα sources να μην ψάχνει το crunchbang που έκλεισε!

 

Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί dillo; Δεν σηκώνει chrome, firefox;

 

Το κακό είναι ότι το crunchbang δεν υποστηρίζεται πλέον.  :-(

 

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ενώ αρκετές διανομές δουλεύουν καλά, στο browsing έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί dillo; Δεν σηκώνει chrome, firefox;

 

Το κακό είναι ότι το crunchbang δεν υποστηρίζεται πλέον.  :-(

 

Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ενώ αρκετές διανομές δουλεύουν καλά, στο browsing έχουν πρόβλημα.

To web έχει γίνει αρκετά βαρύ, δεν είναι θέμα λειτουργικού πια αλλά περιεχόμενου των ιστοσελίδων. 

Μπορείς να δοκιμάσεις το bunsenlabs linux, τη συνέχεια του crunchbang από την κοινότητα. Stable debian με openbox και τα γνωστά scripts ανανεωμένα.  Πάντως το σερφάρισμα θάναι θέμα αν χρησιμοποιείς τους γνωστούς μνημοβόρους browsers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε εδω μια ματια.

 

 

Ευχαριστώ για τις καλές προτάσεις!

 

Πέρα από το puppy, που δεν μου πολυαρέσει, ποιο άλλο έχει τις λιγότερες απαιτήσεις μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω και εγώ υπολογιστή με 1gb ram αλλά διπύρηνο επεξεργαστή και έχω περάσει τα Linux lite όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω όντως είναι θέμα τη σελίδα φορτώνεις για την μνήμη ραμ πχ είχε τύχει να έχω ανοιχτές 4 καρτέλες και να μην έχω κολλήματα ενώ αντίστοιχα έπαιζε ένα βίντεο στο YouTube και είχα και άλλες 4 σελίδες με μόνο κείμενο και κολλούσε ό ήχος από το βίντεο. Πάντως φαίνονται τα lite ελαφρύα .αλλά έχω θέμα με τον εκτυπωτή ενώ το έχει αναγνωρίσει κανονικά δεν εκτυπώνει ενώ ξυπνάει ό εκτυπωτής από την εξοικονόμηση ενέργειας. Σκεφτόμαι να περάσω τα kali linux να δοκιμάσω άμα τα αντέχει και να δοκιμάσω και την ασφάλεια του Wi-Fi κωδικού μου άμα υπάρχει τρόπος να το σπάσει, άμα είναι να αλλάξω τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω και εγώ υπολογιστή με 1gb ram αλλά διπύρηνο επεξεργαστή και έχω περάσει τα Linux lite όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω όντως είναι θέμα τη σελίδα φορτώνεις για την μνήμη ραμ πχ είχε τύχει να έχω ανοιχτές 4 καρτέλες και να μην έχω κολλήματα ενώ αντίστοιχα έπαιζε ένα βίντεο στο YouTube και είχα και άλλες 4 σελίδες με μόνο κείμενο και κολλούσε ό ήχος από το βίντεο. Πάντως φαίνονται τα lite ελαφρύα .αλλά έχω θέμα με τον εκτυπωτή ενώ το έχει αναγνωρίσει κανονικά δεν εκτυπώνει ενώ ξυπνάει ό εκτυπωτής από την εξοικονόμηση ενέργειας. Σκεφτόμαι να περάσω τα kali linux να δοκιμάσω άμα τα αντέχει και να δοκιμάσω και την ασφάλεια του Wi-Fi κωδικού μου άμα υπάρχει τρόπος να το σπάσει, άμα είναι να αλλάξω τον κωδικό.

Για μενα αμα θες να τεσταρεις το wi-fi σου καλυτερα τρεξε τα kali απο usb, δεν ειναι ευχρηστα (ουτε κατασκευαασμενα) για καθημερινη απλη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βάλεις στο browsing θα απογοητευτείς. Γενικά σε βαριές σελίδες θα σέρνεται.

 

Δες αν μπορείς να του βάλεις παραπάνω ram. Μόνο έτσι θα είναι πιο χρηστικός για browsing. 

 

Τα υπόλοιπα θα τα κάνει ικανοποιητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...