Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να πετύχω τέτοιο αποτέλεσμα στις φωτό μου με χρήση photoshop???


DivEorDiE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικια μου ειναι και σε ευχαριστω.... αλλα τι τελια...χαλια ειναι....ο γαλιαξιας εχει βγει καλος αλλα το γενικο αποτελεσμα δεν ειναι καθολου καλο....ειδα τις προαλλες ενας φιλος ανεβασε μια φωτογραφια πραγματικα εκπληκτικη, και τον ρωτησα για τεχνικες λεπτομεριες....αλλα αυτος το ειχε τερματισει :) τραβηξε καμια 20ρια συνολικα φωτογραφιες με διαφορετικες τιμες εκθεσεις και  διαφορετικα ISO!!! Αποτελεσμα εκπληκτικο....πραγματικα!!  Παρολα αυτα, δυσαναλογο παντα κατα την γνωμη μου για τον κοπο της ληψης και την επεξεργασια!!

 

Για τα δικα μου γουστα, αν ξανασχοληθω παλι προς το καλοκαιρακι που θα ειναι πιο ορατο, δυο ληψεις μια με χαμηλο iso για το foreground, μια με υψηλο για τον γαλαξια, ενα blending και αντε γεια.... :) :) :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικια μου ειναι και σε ευχαριστω.... αλλα τι τελια...χαλια ειναι....ο γαλιαξιας εχει βγει καλος αλλα το γενικο αποτελεσμα δεν ειναι καθολου καλο....ειδα τις προαλλες ενας φιλος ανεβασε μια φωτογραφια πραγματικα εκπληκτικη, και τον ρωτησα για τεχνικες λεπτομεριες....αλλα αυτος το ειχε τερματισει :) τραβηξε καμια 20ρια συνολικα φωτογραφιες με διαφορετικες τιμες εκθεσεις και  διαφορετικα ISO!!! Αποτελεσμα εκπληκτικο....πραγματικα!!  Παρολα αυτα, δυσαναλογο παντα κατα την γνωμη μου για τον κοπο της ληψης και την επεξεργασια!!

 

Για τα δικα μου γουστα, αν ξανασχοληθω παλι προς το καλοκαιρακι που θα ειναι πιο ορατο, δυο ληψεις μια με χαμηλο iso για το foreground, μια με υψηλο για τον γαλαξια, ενα blending και αντε γεια.... :) :) :)

 

Δεν ειναι κακη για crop και μια ληψη, κυριως το κομματι των αστεριων. Το foreground νομιζω πως φταιει ως foreground, οχι γιατι εβγαλε θορυβο, λογικα ενα πιο σκοτεινο σημειο χωρις τοσα αντιθετα φωτα, με ενα ελαφρυ light painting με καποιον φακο (ή και χωρις) θα ηταν πολυ καλυτερο. Φυσικα θα μπορουσες να το πας πιο μακρια οπως λες, να παρεις μια με υψηλο iso και μια με χαμηλο iso και προσθετω η δευτερη με εστιαση στο foreground. Γενικα ειναι καλη φαση η φωτογραφια γαλαξια και αστερισμων (που ειναι πολυ πιο δυσκολη και πανακριβη) αλλα δυσκολα πετυχαινεις καλο ουρανο κοντα σε πολιτισμο, δεν ειναι τυχαιο που οι καλυτερες φωτογραφιες ειναι απο ερημους και απομακρυσμενα βουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...