Προς το περιεχόμενο

τι έγινε με το ubuntu.gr?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ubuntu.gr με το αντίστοιχο forum έχουν περίπου ένα μήνα που δε λειτουργούνε.  Η ανακοίνωση στο facebook (από τις 20/1/16) λέει ότι κάνουν αναβάθμιση:

https://el-gr.facebook.com/ubuntugr

 

Ξέρει κανείς κάτι?  Ένας μήνας είναι πολύς για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu.gr με το αντίστοιχο forum έχουν περίπου ένα μήνα που δε λειτουργούνε.

Γίνεται παράλληλα και μεταφορά του server.

Με τα χέρια τον μεταφέρουν; κομμάτι-κομμάτι; data-data; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nicktux.com/2016/02/18/about-ubuntu-gr-forum-and-alternatives/

 

Η διαδικασία εύρεσης κατάλληλου hosting υπό προϋποθέσεις και με συγκεκριμένες απαιτήσεις για τους διαδικτυακούς τόπους που δεν έχουν έσοδα από διαφημίσεις, δεν είναι και τόσο... γρήγορη υπόθεση. Και ανάμεσα σε όλα "σκοντάφτει" στη γνωστή γραφειοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πριν πολλά χρόνια ήταν κατά την γνώμη μεγάλο λάθος που έφυγαν από τους server της canonical. Δεν υπήρχε forum τότε μόνο το site αλλά θα μπορούσαν να υποστηρίξουν ένα forum στο επίσημο forum.

Η δημιουργία ξεχωριστού forum τότε προτάθηκε σαν  καλύτερη λύση λόγο ότι έχεις ποιο μεγάλη ελευθερία στο πως να το διαμορφώσεις. Το μείον είναι η κατάσταση που υπάρχει σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν δικαίωμα να διατηρήσουν το domain ubuntu.gr και να φιλοξενηθούνε δωρεάν στο server canonical ?  Αυτό δεν είναι καλή ιδέα?

 

Τι κίνηση/bandwidth χρειάζεται?  Έχω δει forums να φιλοξενούντε χωρίς πρόβλημα σε απλά shared hosting accounts για 2-3 usd το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι τότε ποια ήταν τα θέματα αλλά ο alefteris που είχε αναλάβει το θέμα είχε πει ότι απλά η canonical δεν επέτρεπε να τρέχεις κάποια plugin για το site και σου είχε περιορισμούς γιαυτό είχε επιλεγεί η λύση στο να τρέξει σε server του πανεπηστημίου στην Πάτρα όπου νομίζω διατηρήθηκε αρκετά χρόνια.

Στο ubungu-gr ήμουν μπορεί και ο μοναδικός editor για τα πρώτα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πριν πολλά χρόνια ήταν κατά την γνώμη μεγάλο λάθος που έφυγαν από τους server της canonical. Δεν υπήρχε forum τότε μόνο το site αλλά θα μπορούσαν να υποστηρίξουν ένα forum στο επίσημο forum.

Η δημιουργία ξεχωριστού forum τότε προτάθηκε σαν  καλύτερη λύση λόγο ότι έχεις ποιο μεγάλη ελευθερία στο πως να το διαμορφώσεις. Το μείον είναι η κατάσταση που υπάρχει σήμερα.

Μη το λες, θυμάσαι τι είχε γίνει με το ubuntuforums.org ; τότε που το χακάρανε και τους αλλάξανε τα φώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κοντεύει ένας μήνας (που ανοίξαμε τη συζήτηση) και ακόμα δεν το στήσανε.  Ξαναλέω, υπάρχει θέμα χρημάτων? 

 

Αν είναι για 100-200 ευρώ, ας βάλουμε από 10 να λυθεί το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω και είναι παράξενο που δεν έχουν βρει μια λύση τόσο καιρό. Νομίζω θα πρέπει να ρωτήσεις στο irc κανάλι τους τι παίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν έχουν βρει έναν server τόσο καιρό για να στήσουν το forum ποιο πολύ για να μην χαθούν ότι έχει γραφτεί τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...