Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό με πτυχίο Μηχανολόγου


shikabalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέλη του insomnia, ήρθε η ώρα για ενα  consulting session με εναν (ακομη) νεαρο που δεν ξερει τι να κανει στη ζωη του! :D

 

Οπως γραφω και στον τιτλο, ειμαι φοιτητης Μηχανολογος Μηχανικος στο ΑΠΘ κοντα στο τελος των σπουδων( κατα πασα πιθανοτητα Ιουλιο τελειωνω,μου εχουν μεινει ενα μαθημα και η διπλωματικη). Γενικα η σχολη δεν μου εκανε κλικ απο την αρχη,δεν ηταν αυτο που μου ταιριαζε μιας και θελει ατομα με πρακτική σκεψη που να στροφαρουν γρηγορα κατι που παραδεχομαι πως δεν εχω. Παντα ομως ημουν επιμελης με τα μαθηματα και μου αρεσε το διαβασμα και οτι εχει να κανει με μαθηματικα και φυσικη,γιαυτο και καταφερα να μπω αρχικα και,κυριως,καταφερνω να βγω πριν τα 6 χρονια που ηταν και ο στοχος που ειχα θεσει.

 

Οποτε τελειωνοντας,φτανουμε στο ερωτημα που τρεμει καθε φοιτητης οταν φτανει σε αυτη τη φαση: και τωρα ΤΙ? Αυτο που παντα μου αρεσε και μου αρεσει ειναι να ασχολουμαι με αριθμους,ποσοστα,στατιστικες και γενικα αναλυση δεδομενων,γιαυτο και μετα τις πανελληνιες ημουν αναμεσα σε χρηματοοικονομικα και μηχανολογια. Τελικα διαλεξα το δευτερο με προοπτικη για μεταπτυχιακο σε κατι πιο πολυ προς τα οικονομικα,ενω και ο τομεας που διαλεξα στη σχολη ειναι σχετικος(Βιομηχανικη Διοικηση). Πλεον εχω ομως δευτερες σκεψεις,φοβαμαι μηπως δεν μου αρεσει και αυτο τελικα και πεταξω αλλα δυο χρονια ετσι.Ισως παιζει ρολο σε αυτο και η κουραση απο τη σχολη,που κατα τα ψεμματα ηταν παλουκι και με ταλαιπωρησε πολυ.

 

Παντως αν το επιλεξω τελικα,θα ειναι 100% στο εξωτερικο,εχω ηδη ψαξει αρκετα για να ειμαι ετοιμος οταν παρω την αποφαση.Κυριως κοιταω γερμανοφωνες χωρες.Και εννοειται με προοοπτικη να μεινω εκει,αλλιως αν ειναι να γυρισω στην Ελλαδα καλυτερα να μεινω εδω και να αποκτησω εργασιακη εμπειρια.

 

Το θεμα ομως ειναι,το επιλεγεις ή οχι?Υπαρχει καποιος που να εκανε την μεταβαση απο μηχανιλικι σε finance ή business γενικα?Αξιζε τον κοπο? Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα ξέρει την γλώσσα.

 

όχι είναι στα αγγλικά.

 

Αν είναι αυ΄το που ξέρω απλά θέλει περίπου 1-1,5 χρόνο επαγγελαμτική εμεπιρία.

 

Επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ καλή περίπτωση, σχεδόν τσάμπα (σε δίδακτρα) ... αν αντέχεις να ζήσεις στη Ζυρίχη.

 

Το έκανε φίλος, τώρα είναι NY/USA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το πολυ καλα φίλος. Κατα κύριο λόγο να το γουστάρεις. Παντως στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις προκοπή. Καλη τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα αγγλικα μου ειναι πολυ καλυτερα απο τα γερμανικα (γιαυτο και κοιταω αγγλοφωνα προγραμματα με προοπτικη να βελτιωσω τα γερμανικα μου οταν παω εκει),απλα η Αγγλια απο το ψαξιμο που εχω κανει δεν με εμπνεει και πολυ ως χωρα που θα ηθελα να περασω μεγαλο μερος της ζωης μου.Και επισης τα πανεπιστημια ειναι μαγαζια εκει,9 μηνες μεταπτυχιακα σε εξωφρενικες τιμες και να περασει ο επομενος.

 

Για το Industrial Engineering που ειπε ενας αλλος φιλος,το γνωριζω καθως ουσιαστικα στη σχολη μου αυτος ειναι ο τομεας που εχω επιλεξει και τα δυο τελευταια χρονια κανεις τα μαθηματα τομεα μονο,σαν μεταπτυχιακο ειναι ουσιαστικα.Δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε,γιαυτο κοιταω κατι σε καθαρο management ή finance.Απο  τα προγραμματα που κοιταξα εχω περιορισει τη λιστα στα εξης:

 

Master in Management University of Mannheim

Management ή Finance Uni St Gallen ( θελει πολυ μεγαλο σκορ GMAT ομως και γενικα ειναι ιδιαιτερα απαιτητικοι)

και στο RSM στην Ολλανδια που δεν ειναι γερμανοφωνη χωρα βεβαια,αλλα εχει καλο ονομα στη Γερμανια.Το συγκεκριμενο εναι και το πιο international με πολλους Ελληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα αγγλικα μου ειναι πολυ καλυτερα απο τα γερμανικα (γιαυτο και κοιταω αγγλοφωνα προγραμματα με προοπτικη να βελτιωσω τα γερμανικα μου οταν παω εκει),απλα η Αγγλια απο το ψαξιμο που εχω κανει δεν με εμπνεει και πολυ ως χωρα που θα ηθελα να περασω μεγαλο μερος της ζωης μου.Και επισης τα πανεπιστημια ειναι μαγαζια εκει,9 μηνες μεταπτυχιακα σε εξωφρενικες τιμες και να περασει ο επομενος.

 

Για το Industrial Engineering που ειπε ενας αλλος φιλος,το γνωριζω καθως ουσιαστικα στη σχολη μου αυτος ειναι ο τομεας που εχω επιλεξει και τα δυο τελευταια χρονια κανεις τα μαθηματα τομεα μονο,σαν μεταπτυχιακο ειναι ουσιαστικα.Δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε,γιαυτο κοιταω κατι σε καθαρο management ή finance.Απο  τα προγραμματα που κοιταξα εχω περιορισει τη λιστα στα εξης:

 

Master in Management University of Mannheim

Management ή Finance Uni St Gallen ( θελει πολυ μεγαλο σκορ GMAT ομως και γενικα ειναι ιδιαιτερα απαιτητικοι)

και στο RSM στην Ολλανδια που δεν ειναι γερμανοφωνη χωρα βεβαια,αλλα εχει καλο ονομα στη Γερμανια.Το συγκεκριμενο εναι και το πιο international με πολλους Ελληνες.

 

του St. Gallen ειναι πολυ καλο, ομως περιλαμβανει ζωη στην Ελβετια, με ο,τι σημαινει αυτο σε κοστος και ενδιαφερον (αν θες για μονιμα), το RSM εχει επισης καλο ονομα αν και συνηθως ειναι εναλλακτικη για οσους δεν τους παιρνουν UK. 

 

Δεν ξερω αν εχεις παει στη Γερμανια, αλλα μιλωντας ως ενας που εχει ζησει στη χωρα, στο Mannheim δεν θα πηγαινα. Δεν ξερω τι ακριβως σε χαλαει στην ιδεα της Βρετανιας απο θεμα ζωης αλλα μην περιμενεις κατι τρομερο στη Γερμανια. Κρυο, μουχλα απο την πολλη βροχη (ειδικα στη Δ. Γερμανια), μαγαζια κλειστα απο τις 8 και μια γλωσσα που απο οσο λες δεν ξερεις πολυ καλα και ειναι απαραιτητη ακομα και για απλα πραγματα. Αν εχεις παει στο Βερολινο εκδρομη, μη το λαμβανεις υποψιν σου σαν χαρακτηριστικο της Γερμανιας γιατι δεν ειναι. Το Βερολινο, το Αμβουργο και κανα δυο μερη ακομα, εχουν καλη ζωη. Η επαρχια της Γερμανιας για εναν 25χρονο εργενη ειναι πληκτικη. 

 

Επισης πρεπει να αποφασισεις τι καριερα θες να ακολουθησεις, αλλο πραγμα θα κανεις απο το finance, αλλο απο το management.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει δυο φορες σε επαρχια και τις δυο,προφανως καμια σχεση η ζωη με την Ελλαδα,αλλα και στην Αγγλια απο οτι ακουω ετσι ειναι εκτος Λονδινου.Το οποιο Λονδινο φυσικα ειναι μια αλλη κατηγορια απο μονη του και το κοστος ζωης ειναι απαγορευτικο,ασε που οπως ειπα παραπανω τα πανεπιστημια εκει ειναι μαγαζακια που το μονο που σου χαριζουν ειναι το ονομα τους και τα κονε με τις εκει εταιριες,με ανταλλαγμα εξωφρενικα( για μενα ) χρηματα. Επισης για τη βροχη και τη μουχλα αυτο και αν ειναι χαρακτηριστικο της Αγγλιας. :-D

 

Οσο για τη γλωσσα ορεξη να εχεις και μαθαινεται,ασε που απο κουβεντα με παιδια που ηταν στο Μανχαιμ για το ιδιο μεταπτυχιακο μου ειπαν οτι τα εβγαλαν περα μια χαρα μονο με αγγλικα.Προφανως αν μεινεις εκει για δουλεια πρεπει να ανεβεις επιπεδο στη γλωσσα βεβαια,αλλα ειμαι διατεθιμενος να το κανω.

 

Τωρα για την καριερα ηταν και ενας απο τους λογους που ανοιξα το παρον τοπικ,ειμαι ακομα στο ψαξιμο και προσπαθω να καταλαβω τι ταιριαζει πιο πολυ σε μενα. :wacko:  Αν υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει με τους δυο αυτους τομεις θα με βοηθουσε πολυ να μου πει καποια πραγματα απο επαγγελματικης αποψεως,πως ειναι η καθημερινοτητα δηλαδη σε μια τετοια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει δυο φορες σε επαρχια και τις δυο,προφανως καμια σχεση η ζωη με την Ελλαδα,αλλα και στην Αγγλια απο οτι ακουω ετσι ειναι εκτος Λονδινου.Το οποιο Λονδινο φυσικα ειναι μια αλλη κατηγορια απο μονη του και το κοστος ζωης ειναι απαγορευτικο,ασε που οπως ειπα παραπανω τα πανεπιστημια εκει ειναι μαγαζακια που το μονο που σου χαριζουν ειναι το ονομα τους και τα κονε με τις εκει εταιριες,με ανταλλαγμα εξωφρενικα( για μενα ) χρηματα. Επισης για τη βροχη και τη μουχλα αυτο και αν ειναι χαρακτηριστικο της Αγγλιας. :-D

 

Οσο για τη γλωσσα ορεξη να εχεις και μαθαινεται,ασε που απο κουβεντα με παιδια που ηταν στο Μανχαιμ για το ιδιο μεταπτυχιακο μου ειπαν οτι τα εβγαλαν περα μια χαρα μονο με αγγλικα.Προφανως αν μεινεις εκει για δουλεια πρεπει να ανεβεις επιπεδο στη γλωσσα βεβαια,αλλα ειμαι διατεθιμενος να το κανω.

 

Τωρα για την καριερα ηταν και ενας απο τους λογους που ανοιξα το παρον τοπικ,ειμαι ακομα στο ψαξιμο και προσπαθω να καταλαβω τι ταιριαζει πιο πολυ σε μενα. :wacko:  Αν υπαρχει καποιος που εχει ασχοληθει με τους δυο αυτους τομεις θα με βοηθουσε πολυ να μου πει καποια πραγματα απο επαγγελματικης αποψεως,πως ειναι η καθημερινοτητα δηλαδη σε μια τετοια δουλεια.

 

Κοιτα για να βρεις δουλεια πρεπει να ξερεις παρα πολυ καλα Γερμανικα, αν θες να κανεις ενα αγγλοφωνο μεταπτυχιακο και να φυγεις οκ, δεν θα χρειαστει να τα τελειοποιησεις. Ναι τα Βρετανικα πανεπιστημια εχουν διδακτρα αλλα δεν ειναι αναγκαστικα "μαγαζακια" που σου πουλανε ενα πτυχιο, Βρετανικο πανεπιστημιο με Βρετανικο πανεπιστημιο διαφερει. Ουτε στη Γερμανια ειναι ολα σουπερ επειδη ειναι τσαμπα ουτε στην Αγγλια ολα ειναι μαγαζια επειδη ειναι επι πληρωμη. 

 

Προσωπικα θεωρω οτι η Γερμανια εχει περισσοτερη ερημια στην επαρχια απο την Αγγλια, γνωμη μου βεβαια χωρις να εχω ζησει στην Αγγλια. Κι αν εισαι τσιμα τσιμα γιατι εισαι φοιτητης, βλεπεις τελειως διαφορετικα τη ζωη σε συγκριση με το αν ησουν εργαζομενος ή ειχες παει εκδρομη. Κι επισης η Βρετανια δν τελειωνει στο Λονδινο (εχω ακουσει απο ατομα που πηγαν Σκωτια πολυ καλα λογια) ενω Γερμανια ζωη ζωη μονο Βερολινο-Αμβουργο εχει. 

 

Τη Γερμανια θα την προτιμουσα αν ηθελα να κανω PhD επειδη ειναι καλυτερες οι αμοιβες στους ΥΔ. 

 

Τωρα οι δυο κλαδοι ειναι διαφορετικοι, οι μεν στοχευουν σε επενδυτικες τραπεζες οι δε σε εταιριες συμβουλων. Γενικα υπαρχει αρκετο υλικο στο ιντερνετ να αναζητησεις σχετικα με τις δυο κατευθυνσεις. 

 

Εγω που ειμαι στον ιδιο κλαδο αλλα δν εχω τελειωσει ακομα, θα σκεφτομουν και την επιλογη της δουλειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το RSM που είπες πιστεύω είναι η καλύτερη απ'τις επιλογές που σκέφτεσαι με βάση κριτήρια τοποθεσίας,ζωής και κυρίως κύρους και οργάνωσης,οδηγών σπουδών και φήμης του πανεπιστημίου.

Το συγκεκριμένο και την ζωή στην πόλη τα είδα από κοντά πρόσφατα εξαιτίας φίλων που σπούδασαν Ρότερνταμ και ήταν πέρα για πέρα ικανοποιητικά.Το έχω περάσει από μικροσκόπιο ως άμεσα ενδιαφερόμενος και για το αντικείμενο που έψαχνα (ίδιο με το δικό σου περίπου) ήταν η καλύτερη επιλογή μαζί με κάποια της Αγγλίας τα οποία ωστόσο ήταν ποοολύ πιο ακριβά , σε ψόφιες περιοχές και με ισάξια ή και χειρότερη φήμη απ'αυτή του RSM.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έχει κάποια περισσότερα requirements σε σχέση με κάποια της Αγγλίας,αλλά τί είναι ο βαθμός πτυχίου και ένα αξιοπρεπές GMAT αν το συγκρίνεις με τα τουλάχιστον 15k που θα σκάσεις παραπάνω για Αγγλία;

 

Η ζωή εκεί εκτός από πιο...πολύχρωμη είναι και πιο φθηνή (ελαφρώς) απ'ότι στην Αγγλία.Στην Ολλανδία οι παροχές σε ευρωπαίους πολίτες μου φάνηκαν αρκετά κομπλέ.Εννοώ τις εκπτώσεις -90% στα δίδακτρα,κρατικές επιδοτήσεις σε φοιτητές για χαμηλότερο ενοίκιο κ.α.
Ακριβή ζωή εννοείται αλλά σε καμία περίπτωση τόσο ακριβή όσο στην,χωρίς σημαντικές παροχές,Αγγλία της λίρας και της...φιλοξενίας των δημοψηφισμάτων.

Προσωπικά αν πήγαινα Αγγλία θα πήγαινα απ'την άποψη ότι ιεραρχούσα πολύ υψηλά την γλώσσα και το εξελιγμένο επιχειρηματικό οικοσύστημα της χώρας.Ολλανδία θα επέλεγα για την πιο ευνοϊκή,πιο ανοιχτή και πιο ζωντανή κοινότητα και τα σημαντικά λιγότερα έξοδα που μπορούν να σου δώσουν ένα πολύ δυνατό πτυχίο (πιο δυνατό από αυτά της Αγγλίας,εξαιρούνται τα απλησίαστα Oxford,LSE κτλ).Value for money με λίγα λόγια.

Και να προσθέσω το σκεπτικό μου στην πιο...φιλοσοφική ερώτηση που κάνεις
 

 

Οποτε τελειωνοντας,φτανουμε στο ερωτημα που τρεμει καθε φοιτητης οταν φτανει σε αυτη τη φαση: και τωρα ΤΙ?

 

Εάν θες να κυνηγήσεις ακαδημαϊκή καριέρα σίγουρα η καλύτερη επιλογή είναι το μεταπτυχιακό,και έτσι όπως περιγράφεις τον εαυτό σου αυτό πιστεύω ότι αυτό θες περισσότερο οπότε go for it.
Ωστόσο εάν θες επαγγελματική καριέρα θέλει περισσότερη σκέψη και το ίδιο ερώτημα θα προκύψει και μετά το μεταπτυχιακό όσο και να το αποφεύγουμε ! Εγώ σ'αυτή τη διαπίστωση έφτασα οπότε επέλεξα να χωθώ από τώρα με τα μπούνια σ'αυτό που λέγεται ελληνικό μπουρδέλο για να μην χρονοτριβώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα την ακαδημαϊκή καριέρα την εχω αποκλεισει εξαρχης,δεν νομιζω οτι μου ταιριαζει.Ειχα σημερα και μια συναντηση με τη συμβουλο του γραφειου διασυνδεσης του ΑΠΘ( αξιζει να πατε οσοι ειστε σε φαση ψαξιματος και δεν ξερετε ποιο θα ειναι το επομενο βημα σας),μιλουσαμε κανα 45λεπτο και η συμβουλη της με βαση αυτα που της ειπα για τον εαυτο μου ειναι οτι θα επρεπε να ψαξω κατι πανω σε data analysis.Βεβαια το σημαντικοτερο που συμπερανα ειναι οτι πρεπει ή να βρω ατομα που κανουν ηδη τις δουλειες που κοιταω για να μου πουν πως ειναι μια τυπικη day in the job ή να κανω καποια πρακτικη το καλοκαιρι σε αναλογο ποστο,δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να με παρουν με πτυχιο μηχανολογου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προγραμματισμό πως τα πας; σου αρέσει; Γιατί data analysis/management προϋποθέτει όχι μόνο ότι ξέρεις την στατιστική που χρειάζεται αλλά και ότι ξέρεις να προγραμματιζεις για να διαχειριστεις τον όγκο των δεδομένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχω ασχοληθει πολυ εκτος απο λιγο MATLAB που καναμε στη σχολη,αλλα εχω διαθεση να μαθω,γενικα το ειχα στο νου μου και οταν βρω ελευθερο χρονο να αρχισω καποια γλωσσα γιατι οπως και να το κανουμε ειναι ενα + στο βιογραφικο σου,ειδικα για τετοιες δουλειες οπως λες και εσυ. Τι γλωσσα θα μου προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...