Προς το περιεχόμενο

Η Apple σε ανοιχτή επιστολή επιτίθεται στο δικαστικό σύστημα που ζητάει την δημιουργία κερκόπορτας στα iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαστικό προηγούμενο για το ξεκλείδωμα κινητού, ενός επιβεβαιωμένου τρομοκράτη.

Και όχι για οποιοδήποτε ξεκλείδωμα...

 

Συγνώμη που το λέω, αλλά το μόνο hate που βλέπω, είναι στην πραγματικότητα...

Όχι φίλε μου, λάθος κατάλαβες!

Το δικαστήριο ζητά από την Apple, να ξεκλειδώσει αυτό το κινητό. Τόσο απλό!

Ούτε ζήτησε, να αφήσει "πόρτα" σε άλλα κινητά.

Αυτά είναι παραφιλολογίες του Tim, για λαϊκή κατανάλωση και ανέξοδη διαφήμιση.

 

Η Apple προφανώς, θεωρεί τον εαυτό της πιο αξιόπιστο, στο να κρατά μυστικά, από το  FBI…

Εντάξει, νομίζω ότι η κουβέντα περνά σε άλλα επίπεδα!

 

Και όπως το δικαστήριο μπορεί σε να βάλει υπό παρακολούθηση 24/7, να μπει στο σπίτι σου, να ψάξει στην αποθήκη σου, έτσι μπορεί και να βγάλει διαταγή, να ψάξουν στο κινητό σου.

Οτιδήποτε άλλο, είναι παρακώλυση της δικαιοσύνης και νομίζω ότι λόγω βύσματος, δεν την έχουν επιβάλλει πρόστιμο ακόμα!

 

Συγνώμη δεν ήξερα ότι ήσουν εκεί και ήξερες παραπάνω από όσα βγήκαν στην φόρα. Εγώ αυτά που ξέρω είναι αυτά που διάβασα στο άρθρο, αυτά που έγραψε στην επιστολή του ο Tim και το γεγονός ότι η "συζήτηση" της Αμερικανικής κυβέρνησης και η απαίτηση για backdoors και master keys για encryption έχει μήνες που έχει αρχίσει και δεν είναι καινούργια. Με αυτήν την βάση επιχειρηματολογώ. Αν ο Tim ήθελε θα μπορούσε να το ξεκλειδώσει και να το θάψει προφανώς 1ον δεν ήθελε και 2ον του ζήτησαν κάτι παραπάνω από το να ξεκλειδώσει ένα τηλέφωνο. Τι παραπάνω? Στο εξηγεί απλούστατα ένα καινούργιο iOS στο οποίο θα καταργεί διάφορα μέτρα ασφαλείας που δεν επιτρέπουν στην κάθε υπηρεσία αλλά και στον κάθε κακόβουλο να αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. Ώρες ώρες μερικοί με εκπλήσετε, ξεχνάτε το γεγονός ότι ακόμοι και CEO και λοιποί μπορεί να διοικούν μερικές από τις μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο αλλά παραμένουν άνθρωποι και ως άνθρωποι ίσως μια στο τόσο να βρίσκουν κάποια πράγματα λάθος, δεν γίνονται πάντα όλα για το χρήμα αν ο Tim ήθελε λεφτά μπορούσε να πάει στην τράπεζα και να βγάλει δεν έχει οικονομοικό θέμα. Το ποια πλευρά υποστηρίζεις είναι ξεκάθαρο και δεν θα μπω στον κόπο να αναρωτηθώ γιατί αλλά τουλάχιστον για χάρη συζήτησης κάνε τον κόπο να γράψεις επιχειρήματα που έχουν λογική αντι να κατεβάζεις πράγματα από την στομάχα σου.

 

Οτιδήποτε δεν τους βολεύει μπορούν να το ονομάσουν όπως θέλουν, αν το δικαστήριο θέλει να αποκτήσει πρόσβαση και στις σκέψεις σου και εσύ δεν τους αφήνεις και εσύ "παρακωλείς την δικαιοσύνη". Δεν είναι λογική αυτή! Αν το δικαστήριο θέλει πρόσβαση ας το καταφέρει χωρίς να καταπατά συνταγματικά δικαιώματα του μισού και βάλε πλανήτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Twitter Ceo

 

Screen_Shot_2016_02_19_at_08_13_34.png

 

Nuff Said.....

Ex-NSA, CIA chief Michael Hayden sides with Apple in FBI iPhone encryption fight

 

 

If Apple were to comply in New York, it would not be unlocking the device, merely extracting data off of it with standard methodology for pre-iOS 8 devices. If the FBI succeeds in ordering Apple to comply in California, it would have to build a new software version of iOS that allowed electronic brute-force password cracking. This is an important distinction to make when talking about such an important precedent-setting case.

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δικαστικό προηγούμενο για το ξεκλείδωμα κινητού, ενός επιβεβαιωμένου τρομοκράτη.

Και όχι για οποιοδήποτε ξεκλείδωμα...

Right.

Προφανως δεν βλεπεις πως μπορει να εξελιχθει κατι τετοιο απο τη στιγμη που γινει το πρωτο και σημαντικοτερο βημα, το δικαστικο προηγουμενο για την αποκρυπτογραφηση του κινητου.

Οοοοοοολη αυτη η φασαρια γι αυτον ακριβως τον λογο γινεται και οχι για το ενα κινητο, ενος μαλακα που πηρε ενα οπλο και σκοτωσε μια ντουζινα ανθρωπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haha, οι φωτογραφίες δεν ήταν πρόβλημα ασφαλείας, μάντεψαν τον απλό κωδικό που είχαν βάλει οι διάσημοι στο icloud, καμμία σχέση με το θέμα και την κρυπτογράφηση.

 

"The Python script found on GitHub appears to have allowed a malicious user to repeatedly guess passwords on Apple's 'Find my iPhone' service without alerting the user or locking out the attacker."

 

Αυτό που έκανε η Apple είναι να μην επιτρέπει τις πολλές δοκιμές εισόδου με λάθος κωδικό. Καμμία εταιρία δεν μπορεί να προστατέψει τους τεχνολογικά αναλφάβητους. (βλ. απλό password). Δεν ήταν τρύπα, αλλά μία δικλείδα ασφαλείας που κακώς δεν υπήρχε από την αρχή. Αλλά το βασικό πρόβλημα ήταν ο εύκολος κωδικός.

Πολυπλοκο κωδικο ειχαν οι χρηστες/διασημοι που διερρευσαν φωτογραφιες, γιατι απλους κωδικους δεν επετρεπε το συστημα. Επρεπε να ειναι 8 αλφαριθμητικα με υποχρεωτικα ενα γραμμα κ ενα ψηφιο κ υποχρεωτικα ενα κεφαλαιο γραμμα. 
Αλλα και αυτοι οι πολυπλοκοι κωδικοι σπανε, επειδη η Apple ειχε τρυπα ασφαλειας και επετρεπε σε αυτοματοποιημενα προγραμματα να κανουν απειρες(εκει εγκειται η τρυπα ασφαλειας) προσπαθειες μεχρι να βρουν τον πολυπλοκο κωδικο. (χωρια οτι δεν καλυπτε τα icloud data το 2 factor authentication που και αυτο το διορθωσε μετα τη διαρροη)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Πολυπλοκο κωδικο ειχαν οι χρηστες/διασημοι που διερρευσαν φωτογραφιες, γιατι απλους κωδικους δεν επετρεπε το συστημα. Επρεπε να ειναι 8 αλφαριθμητικα με υποχρεωτικα ενα γραμμα κ ενα ψηφιο κ υποχρεωτικα ενα κεφαλαιο γραμμα. 
 

 

 

 

Billdanos1978

 

Είναι οκ κάτι τέτοιο? Απαραβίαστο? :P

 

Οκ θα μου πεις πως τότε δεν είχε 2 step κλπ σαν εξτρά ασφάλεια αλλά ο παραπάνω κωδικος ήταν οκ ως προς τα κριτήρια και φταίω εγώ σαν χρήστης περισσότερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη λαλακία μου.

 

Εγώ πιστεύω ότι οι δικαστές βαρέθηκαν να περιμένουν το jailbreak για το 9.2.1 και είπαν να το περάσουν μια και καλή σε νόμο για να ξεμπερδεύουν.

 

Να ορίστε. Case solved...NEXT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Billdanos1978

 

Είναι οκ κάτι τέτοιο? Απαραβίαστο? :P

 

Οκ θα μου πεις πως τότε δεν είχε 2 step κλπ σαν εξτρά ασφάλεια αλλά ο παραπάνω κωδικος ήταν οκ ως προς τα κριτήρια και φταίω εγώ σαν χρήστης περισσότερο! 

Συνεχιζεις κ κανεις εικασιες για κωδικους χωρις κανενα στοιχειο. Λογικο βεβαια οταν εχεις αδικο...

 

Με το που η apple διορθωσε την τρυπα ασφαλειας (που επετρεπε σε αυτοματοποιημενα προγραμματα να κανουν απειρες προσπαθειες μεχρι να βρουν τον πολυπλοκο κωδικο), το προβλημα σταματησε να υπαρχει.

Μετα απο ~2 εβδομαδες διορθωσε κ το αλλο προβλημα ασφαλειας , οπου το 2 factor δεν καλυπτε τα icloud data/backups. 

 

Y.Γ.: Ακόμα και στο insomnia  με συνεχεις αποτυχημενες προσπαθειες εισαγωγης λανθασμενου κωδικου, σε πεταει εξω για δεκαπεντε λεπτα, πιο "ασφαλες" απο οσο ηταν το icloud τον Σεπτεμβριο του 2014, πριν η apple κλεισει την τρυπα ασφαλειας που οδηγησε στη διαρροη φωτογραφιων διασημων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συνεχιζεις κ κανεις εικασιες για κωδικους χωρις κανενα στοιχειο. Λογικο βεβαια οταν εχεις αδικο...

 

Με το που η apple διορθωσε την τρυπα ασφαλειας (που επετρεπε σε αυτοματοποιημενα προγραμματα να κανουν απειρες προσπαθειες μεχρι να βρουν τον πολυπλοκο κωδικο), το προβλημα σταματησε να υπαρχει.

Μετα απο ~2 εβδομαδες διορθωσε κ το αλλο προβλημα ασφαλειας , οπου το 2 factor δεν καλυπτε τα icloud data/backups. 

 

Y.Γ.: Ακόμα και στο insomnia  με συνεχεις αποτυχημενες προσπαθειες εισαγωγης λανθασμενου κωδικου, σε πεταει εξω για δεκαπεντε λεπτα, πιο "ασφαλες" απο οσο ηταν το icloud τον Σεπτεμβριο του 2014, πριν η apple κλεισει την τρυπα ασφαλειας που οδηγησε στη διαρροη φωτογραφιων διασημων.

 

 

Εγώ σε ρώτησα απλά αν το Billdanos1978 πληροί τις προϋποθέσεις για ένα secure password. :P Και κατάλαβες φαντάζομαι γιατί το λέω αυτό... Έχεις δει και τις λίστες με τα πιο "κοινά" passwords που έχουν δημοσιευτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε ρώτησα απλά αν το Billdanos1978 πληροί τις προϋποθέσεις για ένα secure password. :P Και κατάλαβες φαντάζομαι γιατί το λέω αυτό... Έχεις δει και τις λίστες με τα πιο "κοινά" passwords που έχουν δημοσιευτεί. 

Ναι, τις πληροι.

Δεν εχει βεβαια και ιδιαιτερη σχεση αυτο με την τρυπα ασφαλειας της apple που διορθωσε μετα την διαρροη των φωτογραφιων των διασημων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, τις πληροι.

Δεν εχει βεβαια και ιδιαιτερη σχεση αυτο με την τρυπα ασφαλειας της apple που διορθωσε μετα την διαρροη των φωτογραφιων των διασημων.

 

 

Έχει σε ένα βαθμό με τη λογική πως αν ήμουν διάσημος (και ξανθιά) και είχα τον παραπάνω κωδικό, δεν θα ήταν και δύσκολο να μπουν στο λογαριασμό  μου. Η "τρύπα" από την πλευρά της apple ήταν πως δεν είχε ακόμη 2 step ver. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια τώρα η NSA παρακολουθούσε τον κοσμάκη με το Prism, το αποκάλυψε ο Snowden και πλεον αποτελεί γεγονώς, είδες να σταματάνε καμία τρομοκρατική επίθεση? Πάνε πες το αυτό στους νεκρούς στην Γαλλία και στην Αμερική ίσως από εκεί που είναι οι άνθρωποι αν έχουν humor να γελάνε με αυτά που λες! Αλλά ακόμη και δίκιο να είχες (που δεν έχεις) νομίζω ότι μας πέφτει λίγο ο λόγος για το αν θέλουμε να ανταλάξουμε την ιδιωτικότητά μας με λίγη "ασφάλεια", το να έρχεται η αμερική και να σου λέει backdoors στα iphones προϊόν που πωλείται σε παγκόσμιο επίπεδο προκειμένου να ανταλάξουμε όπως είπα ιδιωτικότητα με ασφάλεια χωρίς να μας ρωτάει καν αν θέλλουμε και μάλιστα χωρίς να είμαστε καν υπηκοοι της συγκεκριμένης χώρας ξεπερνάει κάθε όριο!

Προφανώς και έχουν σταματήσει πολλές τρομοκρατικές ενέργειες, συλλαμβάνοντας διάφορους εδω και πολλά χρόνια, δεν γίνεται να δείς οτι δεν έγινε, αν είναι δυνατόν τι συζητάμε?

Εγω λοιπόν που εχω άδικο defacto (και ας είναι η άοψη μου) αρνούμαι να δώσω σε τρομοκράτες ενα ασφαλές βήμα επικοινωνίας, εσυ δώστο για να μην ανοίξει η κυβέρνηση το κινητό σου, σίγουρα άλλωστε γιάυτο γίνονται ολα. Σαν λαός μια ζωή σύνδρομα καταδίωξης και εικονικούς εχθρούς βλέπαμε, δεν περιμένω να το ξεπεράσουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σε ένα βαθμό με τη λογική πως αν ήμουν διάσημος (και ξανθιά) και είχα τον παραπάνω κωδικό, δεν θα ήταν και δύσκολο να μπουν στο λογαριασμό  μου. Η "τρύπα" από την πλευρά της apple ήταν πως δεν είχε ακόμη 2 step ver. 

(Συνεχιζεις κ κανεις εικασιες-αν κλπ- για απλους κωδικους χωρις κανενα στοιχειο.)

 

Οχι, το 2step ηταν η δευτερη τρυπα ασφαλειας που την εκλεισε μετα απο ~2 εβδομαδες.

Η πρωτη τρυπα  (που την εκλεισε μετα απο 2-3 μερες απο την διαρροη) ηταν οτι επετρεπε σε αυτοματοποιημενα προγραμματα να κανουν απειρες προσπαθειες μεχρι να βρουν τον πολυπλοκο κωδικο.

Ακομα κ το insomnia με συνεχεις αποτυχημενες προσπαθειες εισαγωγης λανθασμενου κωδικου, σε πεταει εξω για δεκαπεντε λεπτα.

 

Δηλαδη πιο "ασφαλες" ειναι το insomnia απο οσο ηταν το icloud τον Σεπτεμβριο του 2014, πριν η apple κλεισει την τρυπα ασφαλειας που οδηγησε στη διαρροη φωτογραφιων διασημων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

(Συνεχιζεις κ κανεις εικασιες-αν κλπ- για απλους κωδικους χωρις κανενα στοιχειο.)

 

Οχι, το 2step ηταν η δευτερη τρυπα ασφαλειας που την εκλεισε μετα απο ~2 εβδομαδες.

Η πρωτη τρυπα  (που την εκλεισε μετα απο 2-3 μερες απο την διαρροη) ηταν οτι επετρεπε σε αυτοματοποιημενα προγραμματα να κανουν απειρες προσπαθειες μεχρι να βρουν τον πολυπλοκο κωδικο.

Ακομα κ το insomnia με συνεχεις αποτυχημενες προσπαθειες εισαγωγης λανθασμενου κωδικου, σε πεταει εξω για δεκαπεντε λεπτα.

 

Δηλαδη πιο "ασφαλες" ειναι το insomnia απο οσο ηταν το icloud τον Σεπτεμβριο του 2014, πριν η apple κλεισει την τρυπα ασφαλειας που οδηγησε στη διαρροη φωτογραφιων διασημων.

 

 

Για το Billdanos1978 δεν θα χρειαζόταν καν πολλές προσπάθειες για κάποιον που θα αποφάσιζε να δοκιμάσει να μπει στο λογαριασμό μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Right.

Προφανως δεν βλεπεις πως μπορει να εξελιχθει κατι τετοιο απο τη στιγμη που γινει το πρωτο και σημαντικοτερο βημα, το δικαστικο προηγουμενο για την αποκρυπτογραφηση του κινητου.

Οοοοοοολη αυτη η φασαρια γι αυτον ακριβως τον λογο γινεται και οχι για το ενα κινητο, ενος μαλακα που πηρε ενα οπλο και σκοτωσε μια ντουζινα ανθρωπους.

 

ΔΕΝ βλέπω κανένα πρόβλημα, όταν ο ίδιος ο δικαστής μπορεί να σε έχει υπό παρακολούθηση 24/7, να ψάξει κάθε γωνιά του σπιτιού σου, το αμάξι σου, τον υπολογιστή σου, να σου ζητήσει να ξεκλειδώσεις κάθε φυσική πόρτα που έχεις (αλλιώς θα την σπάσει), να καταγράψει τις συνομιλίες σου, την κίνησή σου στο internet, να ανοίξει τους τραπεζικούς σου λογαριασμούς, να σε ΠΡΟφυλακίσει... αλλά προς θεού...αλλοίμονο αν ξεκλειδώσει το κινητό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Billdanos1978 δεν θα χρειαζόταν καν πολλές προσπάθειες για κάποιον που θα αποφάσιζε να δοκιμάσει να μπει στο λογαριασμό μου. :)

Παμε ξανα απο την αρχη:

 

Δεν εχει βεβαια και ιδιαιτερη σχεση αυτο με την τρυπα ασφαλειας της apple που διορθωσε μετα την διαρροη των φωτογραφιων των διασημων

και μην συνεχιζεις κ κανεις εικασιες για κωδικους χωρις κανενα στοιχειο, απλα επιβεβαιωνοντας οτι εχεις αδικο.

 

Η apple ειχε 2 τρυπες ασφαλειας, τις οποιες τις διορθωσε μετα την διαρροη των φωτογραφιων διασημων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...