Προς το περιεχόμενο

Δίσκοι 5D μπορούν να διατηρούν δεδομένα για δισεκατομμύρια χρόνια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, αλλά κανείς δεν βρίσκεται να σχολιάσει με σοβαρότητα, ότι μιλούν για 5 "διαστάσεις" ; 

 

Ως γνωστόν, η επίσημη ΘΕΩΡΙΑ/ΝΟΜΟΣ στην Φυσική είναι ότι υπάρχουν 4 διαστάσεις ----> Μήκος, Πλάτος, Ύψος, Χρόνος (3 γεωμετρικές - μάζα και μια για τον χρόνο και όλα μαζί spacetime - χωροχρόνος)

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Χωροχρόνος( διαφωτιστικό άρθρο ;) )

 

Τι εξυπνάδα είναι αυτό πάλι με τις 5 κατά φαντασία διαστάσεις; Είναι να τρελαίνεσαι με ότι διαβάζεις..

 

Edit: Α τώρα το έπιασα, θα είναι οπαδοί της θεωρίας των string-άκιων (Θεωρία των χορδών, που λένε για 9-11 διαστάσεις). Του ηλεκτρονίου μου το κάγκελο ένα πράγμα

 

χαχαχα  :lol:  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα! Διακρίνω μια αγάπη για τα ηλεκτρόνια! 

 

Ρε Lomar μη μπερδεύεις τον κόσμο, αφού δεν το έχεις!

 

Διακρίνω μια ανικανότητα στην ανάγνωση, δεν διάβασες καν οτι αναγνώρισα πως πρόκειται για κόλπο του μάρκετινγκ (δε χρειάζεται να με ευχαριστήσεις που σου βρήκα την απόδειξη).

 

Και τελικά είχα δίκιο, η πόλωση ήταν 1 απο τις 2 εξτρα :D

 

http://futurism.com/memory-that-lasts-forever-new-quartz-coin-can-store-360tb-of-data-for-14-billion-years/

 

Notably, this is referred to as a 5D storage device. These include the three dimensions of space, which are responsible for describing the physical location of the dot, and two additional dimensions that are encoded by the polarity and intensity of the beam that creates the dot.

 

 

 

Συγνώμη, αλλά κανείς δεν βρίσκεται να σχολιάσει με σοβαρότητα, ότι μιλούν για 5 "διαστάσεις" ; 

 

Ως γνωστόν, η επίσημη ΘΕΩΡΙΑ/ΝΟΜΟΣ στην Φυσική είναι ότι υπάρχουν 4 διαστάσεις ----> Μήκος, Πλάτος, Ύψος, Χρόνος (3 γεωμετρικές - μάζα και μια για τον χρόνο και όλα μαζί spacetime - χωροχρόνος)

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Χωροχρόνος( διαφωτιστικό άρθρο ;) )

 

Τι εξυπνάδα είναι αυτό πάλι με τις 5 κατά φαντασία διαστάσεις; Είναι να τρελαίνεσαι με ότι διαβάζεις..

 

Edit: Α τώρα το έπιασα, θα είναι οπαδοί της θεωρίας των string-άκιων (Θεωρία των χορδών, που λένε για 9-11 διαστάσεις). Του ηλεκτρονίου μου το κάγκελο ένα πράγμα

 

χαχαχα  :lol:  :lol:

 

Κρίμα που εσύ ο ίδιος δεν ξέρεις τι διαβάζεις. όχι δεν μιλάμε για τις υποθετικές 11 της M-theory.

 

Η στροφορμή/πόλωση/μάζα και ένα σωρό άλλες ιδιότητες, ανάλογα πως τις εξετάζει κανείς ονομάζονται "διαστάσεις" :) :

 

 

Screenshot απο το τελευταίο λινκ, αν δυσκολεύεσαι/βαριέσαι να διαβάσεις ενα άρθρο:

 

dimensions%20insomnia%20proof.png

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επισκεφθεί το πανεπιστήμιο του Soton και πραγματικά γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά. Ο εξοπλισμός ειδικά στις αίθουσες με τα optics είναι πολλά χρόνια μπροστά!

Ασχολίαστο θα αφήσω ότι το 90% των ειδικοτήτων εκεί πέρα δεν θα έβρισκαν ποτέ δουλειά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, κατσε...δεν ειχα ιδεα!! Αν ειναι ετσι να ζητησω συγ

 

Ρε συ ξέρω πολύ καλά ποιό βιβλίο τυπώθηκε πρώτο, από ποιό, το πότε κτλ, το σχόλιο μου αφορά την άποψή μου για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου βιβλίου και μου έκανε εντύπωση πόσο άμεσα κι απότομα έσκασαν οι χαρακτηρισμοί! Πες με άθρησκο, άθεο (που είμαι δηλαδή), αγριοχρίστιανο, άπιστο κτλ αλλά είπες βαριές κουβέντες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ξέρω πολύ καλά ποιό βιβλίο τυπώθηκε πρώτο, από ποιό, το πότε κτλ, το σχόλιο μου αφορά την άποψή μου για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου βιβλίου και μου έκανε εντύπωση πόσο άμεσα κι απότομα έσκασαν οι χαρακτηρισμοί! Πες με άθρησκο, άθεο (που είμαι δηλαδή), αγριοχρίστιανο, άπιστο κτλ αλλά είπες βαριές κουβέντες!!!

Ειναι επειδη ησουν κακος σε περισσοτερες απο μια διαστασεις :P

Δεν ειναι οτι προσεβαλες αυτους που πιστευουν  στο Θεο (που το εκανες), αλλα περισσοτερο το οτι εριξες ενα μεγαλο σκ@το πανω στην ιστορια της επιστημης. Ναι ακουγεται καπως, αλλα χωρις την τυπογραφια δεν θα ειχαμε τιποτα. Απο εκει ξεκινησαν ΚΑΙ εξελιχθηκαν ΟΛΑ. Ειναι σαν να ακους καποιον να σου λεει "12θεο δεν υπαρχει, Ομηρος δεν υπαρχει, Τροια δεν υπαρχει αρα η Ιλιαδα και η Οδυσσεια κανουν μονο για κωλοχαρτο.  -Mα ειναι η πρωτη εγγραφη προσπαθεια ενος ανθρωπου να εξιστορησει, ενα γεγονος τετοιου μεγεθους, στην ιστορια!!!  -Ναι αλλα για εμενα και πολλους αλλους δεν υπαρχουν απτες αποδειξεις που να μας πειθουν οτι ειναι ιστορικα γεγονοτα, οποτε ειναι gtp!!"

Ναι ρε φιλε, δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες, αλλα μην προσβαλεις οσους πιστευουν κατι διαφορετικο απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε, δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες, αλλα μην προσβαλεις οσους πιστευουν κατι διαφορετικο απο εσενα.

 

Μήπως είναι δικαίωμά μου να πιστεύω ότι θέλω αλλά δεν είναι δικαίωμά μου να το λέω ελεύθερα επειδή κάποιοι που διαφωνούν νιώθουν προσβεβλημένοι; Κουλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι δικαίωμά μου να πιστεύω ότι θέλω αλλά δεν είναι δικαίωμά μου να το λέω ελεύθερα επειδή κάποιοι που διαφωνούν νιώθουν προσβεβλημένοι; Κουλό.

Εγω σου εδωσα παραδειγμα με βαση την ελληνικη ιστορια για να αισθανθεις δικαιωμενος και περηφανος, αλλα εσυ το πας στην ελευθερια και στα δικαιωματα του καθενος και το κανεις πολυ ευκολο.

Εγω ειμαι ορφανο (ευτυχως δεν ειμαι αλλα για το παραδειγμα ειμαι). Δεν εχω γνωρισει μανα, πατερα, τιποτα. Δεν ξερω καν τι σημαινει η λεξη οικογενεια. Αν ερθω και σου βρισω τη μανα θα το δεχτεις και θα το προσπερασεις επειδη για μενα αυτη η "εννοια" δεν εχει καμια σημασια? Και καθε μερα, οπου πας ερχονται ολα τα "ορφανα" και μιλανε ασχημα και υποτιμητικα για τη μανα σου. Οχι επειδη εχουν κατι μαζι της, απλα επειδη αυτα δεν εχουν γνωρισει μανα, δεν πιστευουν οτι υπαρχει και θεωρουν δικαιωμα τους το να τη βριζουν και να την προσβαλουν. Θα το δεχτεις στο ονομα της ελευθεριας του λογου και της εκφρασης?

Σκεψου τωρα, οτι η μανα ειναι το τριτο πιο σημαντικο προσωπο/εννοια στη ζωη ενος ανθρωπου, πισω απο τα παιδια του και τη γυναικα του. Ε, για αυτους που πιστευουν, ο Θεος ειναι το πρωτο. Και ερχεσαι εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα αλλα για το παραδειγμα εσυ :P ) και προσβαλεις αυτο το προσωπο/εννοια επειδη δεν πιστευεις και επειδη ειναι δικαιωμα σου να λες οτι θες.

Και εγω προσεβαλα εσενα, το 5ο πιο σημαντικο ατομο στη ζωη ΣΟΥ (μετα απο παιδια/γυναικα/γονεις/αδερφια) και σου εκατσε ασχημα. Ενω εσυ προσεβαλες οτι πιο σημαντικο εχω και εγω δεν πρεπει να πω τιποτα!? 

 

 

υγ. Η "αριθμιση" στο τι ειναι πιο σημαντικο, εννοειται πως εχει μπει αυθαιρετα. Απλα θεωρω οτι ενας απλος ανθρωπος θα θυσιαζε τη ζωη του πρωτα για τα παιδια του, μετα για τη γυναικα του, για τους γονεις του, τα αδερφια του, αντε πες και την πατριδα του. Αλλοι βαζουν και την ομαδα, το κομμα, τα λεφτα. Εγω πηρα ενα γενικο παραδειγμα.

υγ 2. Η απαντηση στο κουλο που λες ειναι οτι ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις και να λες ελευθερα αυτο που πιστευεις. Δε χρειαζεται ομως να προσβαλεις και να μιλας υποτιμητικα για κατι που δεν πιστευεις εσυ αλλα πιστευουν αλλοι. Γιατι πολυ απλα εχει δικαιωμα και ο αλλος να υπερασπιστει αυτο που πιστευει ακομα και αν με τον τροπο που θα το κανει σε προσβαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε φιλε, δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες, αλλα μην προσβαλεις οσους πιστευουν κατι διαφορετικο απο εσενα.

Αφου ειναι δικαιωμα μου να πιστευω οτι θελω...πιστευω οτι οσοι πιστευουν σε θεους και δαιμονες εχουν εγκεφαλικες διαταραχες. 

 

Tο πρωτο βιβλιο που τυπωθηκε παντως δεν ηταν η Βιβλος και δεν ηταν απο τον Γουτεμβεργο

Oσο για τα υπολοιπα που λες, ειναι απλα αστεια. Εμενα το ποιο σημαντικο πραμα στη ζωη μου ειναι η Pizza με ανανα, οποτε μην τυχον την προσβαλεις. Στον αλλον ειναι το iPhone και στον παραλλον ειναι ο Χιτλερ. Με λιγα λογια, να μη μιλαει κανεις για τιποτα γιατι ολο και καποιος θα παρεξηγηθει. 

Επεξ/σία από κβαντικος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου εδωσα παραδειγμα με βαση την ελληνικη ιστορια για να αισθανθεις δικαιωμενος και περηφανος, αλλα εσυ το πας στην ελευθερια και στα δικαιωματα του καθενος και το κανεις πολυ ευκολο.

Εγω ειμαι ορφανο (ευτυχως δεν ειμαι αλλα για το παραδειγμα ειμαι). Δεν εχω γνωρισει μανα, πατερα, τιποτα. Δεν ξερω καν τι σημαινει η λεξη οικογενεια. Αν ερθω και σου βρισω τη μανα θα το δεχτεις και θα το προσπερασεις επειδη για μενα αυτη η "εννοια" δεν εχει καμια σημασια? Και καθε μερα, οπου πας ερχονται ολα τα "ορφανα" και μιλανε ασχημα και υποτιμητικα για τη μανα σου. Οχι επειδη εχουν κατι μαζι της, απλα επειδη αυτα δεν εχουν γνωρισει μανα, δεν πιστευουν οτι υπαρχει και θεωρουν δικαιωμα τους το να τη βριζουν και να την προσβαλουν. Θα το δεχτεις στο ονομα της ελευθεριας του λογου και της εκφρασης?

Σκεψου τωρα, οτι η μανα ειναι το τριτο πιο σημαντικο προσωπο/εννοια στη ζωη ενος ανθρωπου, πισω απο τα παιδια του και τη γυναικα του. Ε, για αυτους που πιστευουν, ο Θεος ειναι το πρωτο. Και ερχεσαι εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα αλλα για το παραδειγμα εσυ :P ) και προσβαλεις αυτο το προσωπο/εννοια επειδη δεν πιστευεις και επειδη ειναι δικαιωμα σου να λες οτι θες.

Και εγω προσεβαλα εσενα, το 5ο πιο σημαντικο ατομο στη ζωη ΣΟΥ (μετα απο παιδια/γυναικα/γονεις/αδερφια) και σου εκατσε ασχημα. Ενω εσυ προσεβαλες οτι πιο σημαντικο εχω και εγω δεν πρεπει να πω τιποτα!? 

υγ. Η "αριθμιση" στο τι ειναι πιο σημαντικο, εννοειται πως εχει μπει αυθαιρετα. Απλα θεωρω οτι ενας απλος ανθρωπος θα θυσιαζε τη ζωη του πρωτα για τα παιδια του, μετα για τη γυναικα του, για τους γονεις του, τα αδερφια του, αντε πες και την πατριδα του. Αλλοι βαζουν και την ομαδα, το κομμα, τα λεφτα. Εγω πηρα ενα γενικο παραδειγμα.

υγ 2. Η απαντηση στο κουλο που λες ειναι οτι ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις και να λες ελευθερα αυτο που πιστευεις. Δε χρειαζεται ομως να προσβαλεις και να μιλας υποτιμητικα για κατι που δεν πιστευεις εσυ αλλα πιστευουν αλλοι. Γιατι πολυ απλα εχει δικαιωμα και ο αλλος να υπερασπιστει αυτο που πιστευει ακομα και αν με τον τροπο που θα το κανει σε προσβαλει.

 

Πραγματικά, είναι τόσο χαοτικά άσχετα όλα αυτά που γράφεις που αν καθόμουν να τα πιάσω και να τα σχολιάσω ένα ένα, θα έγραφα δοκίμιο. Ευτυχώς ο φίλος παραπάνω με κάλυψε απόλυτα. Τώρα αν από το σχόλιό που έκανα (ορμόμενος από την εικόνα του άρθρου) περί του περιεχομένου και του ότι θα μπορούσαν να βάλουν κάτι πιο σοβαρό - πιο επιστημονικό - πιο πρόσφατο και κυρίως πιο αντιπροσωπευτικό της ανθρώπινης φύσης (δηλαδή πραγματικά, μέχρι κι ένα offline αντίγραφο της wikipedia θα ήταν πιο χρήσιμο) , προσβλήθηκες επειδή ένιωσες ότι θίγεται η παραμύθα που πιστεύεις, τότε ναι, συγγνώμη, αλλά ξυδάκι, δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης. Σόρρυ ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα περιβάλλον τεχνολογίας οπου εκ των πραγμάτων όλοι οι συμβαλλόμενοι συνομολογούμε τη σημασία της επιστήμης, η μεγάλη προσβόλα για μία "πίστη" δεν είναι να αμφισβητήσεις την προτεραιότητα διάσωσης του "ιερού" βιβλίου της αλλά να υπενθυμίσεις πόσο σκοταδιστικά έχει παρέμβει και πόση ζημιά έχει προκαλέσει στην επιστήμη και γενικότερα στον πολιτισμό

 

... αλλά πρέπει να το κάνεις Link.png Site: έμμεσα ώστε να μην θίγονται οι εύθικτοι πιστοί. Ειδικά όταν μέσα στους πιθανούς θιγμένους δεν είναι μόνο οι χριστιανοί για όσα έχουν προκαλέσει αλλά και οι σύγχρονοι φανατικοί [πάλι έμμεσα το λέω] για τις ακραίες "συνθήκες περιβάλλοντος" που θα μπορούσαν κι αυτοί να προκαλέσουν.

 

 

Υγ. εξωγήινοι = εξ ουρανού, θεόσταλτοι, θεόπνευστοι και λοιπές ανώτερες δυνάμεις ;p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...