Προς το περιεχόμενο

100% swap ενώ υπάρχει ελεύθερη ram


karabouzouk...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Παρά το αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ δεν έχω βρει τι μπορεί να φταίει.

Τον τελευταίο καιρό και χωρίς να αλλάξει κάτι στον υπολογιστή όυτε να εγκατασταθεί κάποιο νέο πρόγραμμα (μόνο τα updates που κάνει κατά καιρούς), αρκετά συχνά κολλάνε τα πάντα και βλέπω ότι η swap είναι στο 100% ενώ υπάρχει ελεύθερη ram.

 

Η swap είναι ορισμένη σε δεύτερο δίσκο (για να μη φθείρεται ο ssd όταν ποτέ χρησιμοποιείται αυτή) και έτσι δούλευε για πάνω από 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Το swapiness είναι ορισμένο στο 1.

 

Πώς κάποιο πρόγραμμα μπορεί να χρειαστεί έτσι ξαφνικά 5,5GB ram και άλλα 3 Swap έστω και για 20 δευτερόλεπτα που κάνει να ξεκολλήσει ο υπολογιστής όταν το παθαίνει αυτό...???

 

Ακόμα και μετά από το κόλλημα η swap παραμένει σχεδόν γεμάτη (98-99%).

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ να γεμίζει όλη η RAM στο system monitor (ίσως δεν προλαβαίνω να το δώ) αλλά ούτε και στο γράφημα που έχει και κρατάει ιστορικό για 1 λεπτό.

 

Καμιά ιδέα κανείς για το τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ

post-107590-0-45013300-1455653073_thumb.png

post-107590-0-45089100-1455653074_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το

cat /proc/sys/vm/swappiness

τι σου δίνει πρίν και μετά; Τι kernel version έχεις;

 

Το swapiness απο που το έχεις ορίσει;

 

Η εντολή που έγραψες μου βγάζει 1. Σκέτο! Τι εννοείς πριν και μετά?

 

Η εντολή uname -r για να δω την έκδοση του kernen βγάζει  3.13.0-77-generic

 

το swapiness το έχω ορίσει προσθέτοντας τη γραμμή  vm.swappiness = 1  στο αρχείο /etc/sysctl.conf

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρεις ποια διεργασια κανει χρηση του swap; μηπως βγαλεις ακρη

 

http://stackoverflow.com/questions/479953/how-to-find-out-which-processes-are-swapping-in-linux

 

 

επισης ο δισκος αυτος ειναι οκ; ριξε μια ματια σε smart ή καντον ενα check καλου κακου οσο και ασχετο να σου ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και μετά από το κόλλημα η swap παραμένει σχεδόν γεμάτη (98-99%).

 

swapoff -a

 

περιμένεις να αδειάσει

 

swapon -a

 

Έτοιμος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετά από καιρό (στον οποίο δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ λόγο δουλειάς).

 

αν βρεις ποια διεργασια κανει χρηση του swap; μηπως βγαλεις ακρη

 

http://stackoverflow.com/questions/479953/how-to-find-out-which-processes-are-swapping-in-linux

 

 

επισης ο δισκος αυτος ειναι οκ; ριξε μια ματια σε smart ή καντον ενα check καλου κακου οσο και ασχετο να σου ακουγεται

Αυτά που δοκίμασα/είδα και νομίζω ότι απαντάνε στην ερώτηση σου είναι τα εξής:

- Δοκίμασα 3 διαφορετικούς δίσκους για χρήση swap και είχα και με τους 3 το ίδιο πρόβλημα. (έκανα την αλλαγή σωστά, σύμφωνα με οδηγό και είδα στο system monitor ότι τον αναγνώρισε σωστά).

- Δοκίμασα ακόμη και ΧΩΡΙΣ καθόλου swap και τα κολλήματα δε σταμάτησαν. (εννοείται ότι υπήρχαν αρκετά GB ελεύθερης RAM)

- Για αρκετές βδομάδες δοκίμασα να δουλέψω σε windows χωρίς το παραμικρό κόλλημα ακόμη και όταν δοκίμαζα να φτάσω τη RAM σε αρκετά μεγάλο ποσοστό χρήσης.

- Άφησα αρκετές ώρες MEMTEST χωρίς να βγάλει πρόβλημα και επειδή δεν με έπισε δοκίμασα και με καινούρια RAM (το πρόβλημα συνεχίζεται) 

- Η διεργασία που φαίνεται να αναλαμβάνει δράση κάθε φορά που έχω το πρόβλημα είναι η kwswapd0 για την οποία είδα αρκετές αναφορές στο internet ότι εμπλέκεται σε παρόμοια προβλήματα. Χωρίς όμως για ακόμη μια φορά να έχω βρει κάποια λύση.

 

 

 

 
swapoff -a
 
περιμένεις να αδειάσει
 
swapon -a
 
Έτοιμος.

 

Το πρόβλημα δεν είναι να αδειάσω για μια φορά τη swap (δεν μπορώ να το κάνω συνέχεια!) αλλά να σταματήσει το πρόβλημα.

Άσε που το δοκίμασα και...

post-107590-0-70186700-1463911232_thumb.png

 

 

ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ

 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από karabouzouk...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου έγραψα είναι μόνο για όταν γεμίζει και θες να το αδειάσεις manually. Γιατί και να αδειάσει η μνήμη, το swap δεν πρόκειται.

 Άσε που το δοκίμασα και...

Normally this error occurs due to insufficient memory in your server. If the amount of free memory is less than the amount occupied by swap, then you cannot turn off swap. Oπότε θα πρέπει να έχεις αρκετό χώρο στην μνήμη πριν το δοκιμάσεις.

 

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορεις να κάνεις. Αρχικά να πάρεις περισσότερη μνήμη. 8 GB είναι πολύ λίγα για το 2016 αν κάνεις διάφορα πράγματα με τον υπολογιστή. Εγώ έχω 12 στο PC της δουλειάς και τα γεμίζω για πλάκα λόγω development tools. Στο σπίτι 16 γιατί οι τιμές έχουν πέσει και γιατί why not. Δεύτερον, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το zswap. https://wiki.archlinux.org/index.php/Zswap

 

Προσωπικά θα άλλαζα και λειτουργικό. Χρησιμοποιείς ένα distro που έχει παλιό kernel και έχουν γίνει αρκετές αλλαγές απο τότε. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι κάτι που το έχουν φτιάξει το πρόβλημα που έχεις. Αν δεν θες να ξεκολλήσεις απο Ubuntu, βάλε το τελευταίο LTS που είναι και πρόσφατο. Αλλά εγώ δεν θα το έκανα ούτε αυτό, υπάρχουν καλύτερα distributions απο το Ubuntu.

 

Edit: Δεν υπονοώ ότι θα φτιάξει κάτι αυτόματα αν πας σε άλλη διανομή. Προσωπικά και με latest kernel και με άλλη διανομή ακόμα θεωρώ ότι η διαχείρηση μνήμης/swap από το Linux είναι για κλάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου έγραψα είναι μόνο για όταν γεμίζει και θες να το αδειάσεις manually. Γιατί και να αδειάσει η μνήμη, το swap δεν πρόκειται.

Normally this error occurs due to insufficient memory in your server. If the amount of free memory is less than the amount occupied by swap, then you cannot turn off swap. Oπότε θα πρέπει να έχεις αρκετό χώρο στην μνήμη πριν το δοκιμάσεις.

Γι αυτό έβαλα και το screenshot γιατί φαίνεται ότι υπάρχει ελεύθερος χώρος στη RAM.

 

 

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορεις να κάνεις. Αρχικά να πάρεις περισσότερη μνήμη. 8 GB είναι πολύ λίγα για το 2016 αν κάνεις διάφορα πράγματα με τον υπολογιστή. Εγώ έχω 12 στο PC της δουλειάς και τα γεμίζω για πλάκα λόγω development tools. Στο σπίτι 16 γιατί οι τιμές έχουν πέσει και γιατί why not. Δεύτερον, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το zswap. https://wiki.archlinux.org/index.php/Zswap

Κανονικά είχα εγκατεστημένη και μια 4GB ακόμα. Δηλαδή σύνολο 12. Την έβγαλα κατά τις δοκιμές. Το θέμα είναι ότι δε γεμίζει καν η 8αρα. Αν χρειαστεί θα του βάλω και άλλη εννοείται.. αλλά εφόσον δε χρειάζεται σε μένα γιατί να το κάνω?
 
 

Προσωπικά θα άλλαζα και λειτουργικό. Χρησιμοποιείς ένα distro που έχει παλιό kernel και έχουν γίνει αρκετές αλλαγές απο τότε. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι κάτι που το έχουν φτιάξει το πρόβλημα που έχεις. Αν δεν θες να ξεκολλήσεις απο Ubuntu, βάλε το τελευταίο LTS που είναι και πρόσφατο. Αλλά εγώ δεν θα το έκανα ούτε αυτό, υπάρχουν καλύτερα distributions απο το Ubuntu.

 

Edit: Δεν υπονοώ ότι θα φτιάξει κάτι αυτόματα αν πας σε άλλη διανομή. Προσωπικά και με latest kernel και με άλλη διανομή ακόμα θεωρώ ότι η διαχείρηση μνήμης/swap από το Linux είναι για κλάματα.

 

Ένας λόγος που προτιμούσα το Linux είναι για τη σταθερότητα του έναντι των windows, δε χρειαζόταν να κάνω δηλαδή φορμάτ κάθε ένα ή δύο χρόνια. Τα ubuntu συγκεκριμένα τα προτιμώ λόγο της διασημότητας τους (που λόγο αυτής βρίσκω ευκολότερα λύσεις στα διάφορα προβλήματα) και λόγο του ότι ένα τεράστιο ποσοστό των plug n play δυνατοτήτων τους δεν τις βρίσκω έτοιμες σε άλλες διανομές που δοκίμασα στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σε ένα απο τα τελευταία updates που πέρασες ήταν και του kernel 3.13.x όπου πολλοί έχουν προβλήματα με memory usage, kswapd0 το οποίο αναλαμβανει να αδειάσει την ram και να γεμίσει την swap.

Downgrade kernel σε 3.12.x θα λύσει πιθανότατα το πρόβλημα.

Στην θέση σου θα αναβάθμιζα στην τελευταία έκδοση, 16.04.

Επίσης 8GB είναι υπεραρκετά εκτός αν ασχολείσαι με virtual machine κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σε ένα απο τα τελευταία updates που πέρασες ήταν και του kernel 3.13.x όπου πολλοί έχουν προβλήματα με memory usage, kswapd0 το οποίο αναλαμβανει να αδειάσει την ram και να γεμίσει την swap.

Downgrade kernel σε 3.12.x θα λύσει πιθανότατα το πρόβλημα.

Στην θέση σου θα αναβάθμιζα στην τελευταία έκδοση, 16.04.

Επίσης 8GB είναι υπεραρκετά εκτός αν ασχολείσαι με virtual machine κ.τ.λ.

Aυτή την αναβάθμιση σκέφτομαι να κάνω και γω απλά είναι λίγο φασαρία μιας και προτιμούσα πάντα την καθαρή εγκατάσταση και όχι την αναβάθμιση.

Πιστεύεις έχει διαφορά αναβάθμιση από καθαρή εγκατάσταση?

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα μπορούσες να περάσεις και 4.2.x kernel απο τα repositories του ubuntu για το 14.04 LTS (14.04.4 LTS wily) και να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται.

 

--https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να περάσεις και 4.2.x kernel απο τα repositories του ubuntu για το 14.04 LTS (14.04.4 LTS wily) και να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται.

 

--https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack

To έκανα. Θα δω αν θα χει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα φαίνεται να διορθώθηκε με το νέο kernel (4.2.0-36-generic).

Χωρίς απρόοπτα θα φάει μερικά χρονάκια ακόμα αυτή η έκδοση ubuntu.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...