Προς το περιεχόμενο

Αξίζει τελικά να πάρω DSLR;;


oliviana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω την πρώτη μου DSLR κάμερα και μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα ότι η nikon d5300 θα είναι υπεραρκετή. Ωστόσο όλοι μου οι γνωστοί μου λένε ότι δεν αξίζει να την αγοράσω και ότι μέχρι και τα πιο καινούρια smartphones(galaxys6,iphone6s κλπ) βγάζουν ίδιες ή και καλύτερες φωτογραφίες.Ποια είναι η γνώμη σας; επίσης μπήκα στο versus.com και έλεγε ότι το galaxy s6 είναι χίλιες φορές καλύτερο από την συγκεκριμένη κάμερα και 150 ευρώ πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη φίλε μου αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη ασυναρτησία που έχω ακούσει, οι κάμερες των κινητών δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να πλησιάσουν τις επιδώσεις μιας dslr. Το ποιο βασικό όμως είναι για τι δουλειά θες την φωτογραφική, αν την θες για να την έχεις συνέχεια μαζί σου και να τραβάς σέλφι, ναι κάνεις την δουλειά σου με το κινητό. Αν την θες για να τραβάς φωτο ‘όταν πας πχ διακοπές η κάποια εκδρομή βολεύει και μια compact που θα την κουβαλάς μαζί σου χωρίς να σε κουράζει, υπάρχουν πολύ καλές φωτογραφικές ανάλογα βέβαια και το ποσό που μπορείς να διαθέσεις. Αν τώρα θες να ασχοληθείς με την φωτογραφία, αφού δεις και στην πορεία τι σου αρέσει να φωτογραφίζεις, μια dslr είναι μονόδρομος, θα μπορείς να έχεις διαφορετικούς φακούς, καλλίτερη απόδοση σε νυχτερινές λήψεις κ.α, το βασικό πάντως είναι για τι δουλειά την θέλεις και τι ποσό μπορείς να διαθέσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη ασυναρτησία που έχω ακούσει, οι κάμερες των κινητών δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να πλησιάσουν τις επιδώσεις μιας dslr. Το ποιο βασικό όμως είναι για τι δουλειά θες την φωτογραφική, αν την θες για να την έχεις συνέχεια μαζί σου και να τραβάς σέλφι, ναι κάνεις την δουλειά σου με το κινητό. Αν την θες για να τραβάς φωτο ‘όταν πας πχ διακοπές η κάποια εκδρομή βολεύει και μια compact που θα την κουβαλάς μαζί σου χωρίς να σε κουράζει, υπάρχουν πολύ καλές φωτογραφικές ανάλογα βέβαια και το ποσό που μπορείς να διαθέσεις. Αν τώρα θες να ασχοληθείς με την φωτογραφία, αφού δεις και στην πορεία τι σου αρέσει να φωτογραφίζεις, μια dslr είναι μονόδρομος, θα μπορείς να έχεις διαφορετικούς φακούς, καλλίτερη απόδοση σε νυχτερινές λήψεις κ.α, το βασικό πάντως είναι για τι δουλειά την θέλεις και τι ποσό μπορείς να διαθέσεις.

Ε ναι και εγώ αυτό πιστεύω αλλά όλοι μου λένε συνέχεια το ίδιο πράγμα! θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία εδώ και καιρό. για αυτό κατέληξα στην nikon d5300..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το ερώτημα κινητό vs καλης compact camera (not a DSLR though) http://www.androidguys.com/2015/08/12/samsung-galaxy-s6-vs-sony-rx100-how-good-is-todays-smartphone-camera/

 

Τα αποτελέσματα ειναι εντυπωσιακά για κινητό κιόλας, εφόσον οι συνθήκες ειναι ιδανικές και δεν έχουμε σκοπό να τραβάμε περίεργα θέματα (νυχτερινα, δυναμικα, κλπ). Για πολλους μια καλη κάμερα στο σμαρτφον αρκεί.

 

Αν τώρα θες να ασχοληθείς οπως είπες με φωτογραφία, προφανώς και ενα κινητό δεν μπορεί να σε καλυψει καθόλου. Το θέμα ειναι... θα κάνεις τέτοια χρήση όντως ή θα σου μεινει στο ράφι? Αυτό πρώτα πρέπει να σκεφτείς καλά. Απο εκει και πέρα η D5300 ειναι άριστη επιλογή και καλοριζική εφόσον το πάρεις απόφαση.

Επεξ/σία από TheAccountant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ερώτημα κινητό vs καλης compact camera (not a DSLR though) http://www.androidguys.com/2015/08/12/samsung-galaxy-s6-vs-sony-rx100-how-good-is-todays-smartphone-camera/

 

Τα αποτελέσματα ειναι εντυπωσιακά για κινητό κιόλας, εφόσον οι συνθήκες ειναι ιδανικές και δεν έχουμε σκοπό να τραβάμε περίεργα θέματα (νυχτερινα, δυναμικα, κλπ). Για πολλους μια καλη κάμερα στο σμαρτφον αρκεί.

 

Αν τώρα θες να ασχοληθείς οπως είπες με φωτογραφία, προφανώς και ενα κινητό δεν μπορεί να σε καλυψει καθόλου. Το θέμα ειναι... θα κάνεις τέτοια χρήση όντως ή θα σου μεινει στο ράφι? Αυτό πρώτα πρέπει να σκεφτείς καλά. Απο εκει και πέρα η D5300 ειναι άριστη επιλογή και καλοριζική εφόσον το πάρεις απόφαση.

θέλω να ξεκινήσω ένα blog,το οποίο θα περιέχει photos από ταξίδια,φαγητό,μόδα και θέλω να υπάρχει λεπτομέρεις. (βλ. theblondesalad.com).. και δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω με κινητό αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την D5300 την είχα και είναι πολύ καλή φωτογραφική, την έδωσα για να πάρω την D7100.  Ο φακός του κιτ θα σε περιορίσει λίγο αλλά μπορείς να πάρεις έναν γενικής χρήσης για αρχή όπως ο 18-105 της Nikon. Σωστό αυτό για τα κινητά, βγάζουν καλές φώτο σε ιδανικές συνθήκες, αν όμως είναι νύχτα ή είναι κινούμενο το θέμα δεν νομίζω ότι έχουν απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την διαφορά την είδα σε διακοπές πριν απο δύο χρόνια.

Ίδιο θέμα (εξωτερικές φωτογραφίες ημέρα) με ένα κινητό Sony Z1 και μια Pentax k200d 8ετίας η οποία δεν είναι και top.

Καμία σχέση τα χρώματα και η ζωντάνια.... και η dslr στις auto ρυθμίσεις μιας και δεν το έχω με την φωτογραφία και απλά την είχα πάρει γιατί ήθελα κάτι καλύτερο από compact. Τώρα βέβαια εάν τα καινούρια κινητά έχουν τόσο καλύτερη φωτογραφική από το Z1 παώ πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι συγκρίνουν τα megapixels..

Aκόμα και να υπήρχε η δυνατότητα να συγκρίνουμε μια dlslr και ένα κινητό με ίδιο φακό και στα ίδια megapixels, δεν πρέπει να ξεχνάμε κατι σημαντικό που δεν αναφέρεται συνήθως, το μέγεθος του αισθητήρα..

Άλλη πληροφορία θα λάβει ένας αισθητήρας σε μέγεθος κάρτας μικροsd που έχουν τα κινητά και πολύ καλύτερη ένας σε μέγεθος γραμματοσήμου που έχουν οι dlslr..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι ότι συγκρίνουν τα megapixels..

Aκόμα και να υπήρχε η δυνατότητα να συγκρίνουμε μια dlslr και ένα κινητό με ίδιο φακό και στα ίδια megapixels, δεν πρέπει να ξεχνάμε κατι σημαντικό που δεν αναφέρεται συνήθως, το μέγεθος του αισθητήρα..

Άλλη πληροφορία θα λάβει ένας αισθητήρας σε μέγεθος κάρτας μικροsd που έχουν τα κινητά και πολύ καλύτερη ένας σε μέγεθος γραμματοσήμου που έχουν οι dlslr..

το θέμα είναι ότι βλέπω φωτογραφίες στο ίντερνετ και πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι από galaxys6 ή μια απλή dslr. και με εκνευριζει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ξεκινήσω ένα blog,το οποίο θα περιέχει photos από ταξίδια,φαγητό,μόδα και θέλω να υπάρχει λεπτομέρεις. (βλ. theblondesalad.com).. και δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω με κινητό αυτό...

 

Ειδα λιγο την σελιδα που αναφερεις συγκεκριμενα την κατηγορια http://www.theblondesalad.com/category/category-looks και μπορω να σου πω οτι πιθανοτατα ουτε μια φωτογραφια δεν ειναι απο κινητο και οι περισσοτερες οχι απλα ειναι τραβηγμενες με dslr αλλα και με ακριβους φακους + φλας + βοηθους που κρατανε of camera φλας reflectors κτλ. 

 

Τωρα φιλος φιλου που βγαζει καμια γατα φωτογραφιες και καμια selfie με χιλια φιλτρα, οπως επισης ενα site που αναλυει τα specs για να βρει ρομποτικα διαφορες δεν ειναι να βασιζεσαι.

 

Απλα να σου πω οτι ακομα και ολα τα προβληματα να ξεπερασεις στα κινητα και να πεις οτι βγαζουν καλες φωτογραφιες που ''γενικα και αοριστα'' βγαζουν πλεον, μονο οτι εχεις ενα fix wide φακο σε αποκλειει με την μια απο ποσα ειδη φωτογραφιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν βαρεθείς ποτέ την ζωή σου κανε copy/paste το θέμα σε ένα forum για φωτογραφία... 

έψαξα στο google και το πιο δημοφιλές forum είχε τελευταίο ποστ πριν από μήνες...άμα έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό φόρουμ ,παρακαλώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θέμα είναι ότι βλέπω φωτογραφίες στο ίντερνετ και πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι από galaxys6 ή μια απλή dslr. και με εκνευριζει αυτό!

δειξε μου μερικες και θα σου πω στα τυφλα απο τι ειναι.

 

επισης μην κοιτας τις φωτογραφιες που βγαλαν τα κινητα, κοιτα και αυτες που δεν βγαλαν.

 

γιατι αν καποιος με το κινητο παλευει μιση ωρα για 2 σωστες φωτογραφιες

εγω με την dslr σε μιση ωρα εχω φτιαξει ολοκληρο αλμπουμ.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα στο google και το πιο δημοφιλές forum είχε τελευταίο ποστ πριν από μήνες...άμα έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό φόρουμ ,παρακαλώ!!!εννοω

εννοώ ότι αν βάλεις το δίλημμα DSLR ή κινητό σε hardcore "ειδικούς" της φωτογραφίας, θα σε φάνε ζωντανό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν αρχάριο χρήστη που δεν έχει γνώσεις φωτογραφίας, οι φωτογραφίες μεταξύ *high end* κινητού και dslr θα του φαίνονται ίδιες. Ωστόσο στην πραγματικότητα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους...

Ναι, σε ένα τοπίο κάτω από δυνατό ήλιο μπορεί να έχουμε σχεδόν ισάξιο αποτέλεσμα ωστόσο όταν αρχίσει να μειώνεται το φως, το κινητό βγαίνει νοκαουτ...Λογικό είναι άλλωστε, ο αισθητήρας/φακός του είναι πολύ μικρότερος από μιας dslr και ο θόρυβος γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτός.

Αυτό που ξεγελάει κυρίως είναι η επεξεργασία που γίνεται στις φωτογραφίες που βγάζουν τα κινητά: color boosting, sharpening, διόρθωση σκοτεινών σημείων, μείωση θορύβου κτλ κάνουν τις φωτογραφίες να φαίνονται πολύ καλές, έχοντας ουσιαστικά υποστεί κάποιο editing το οποίο ξεγελά τον περισσότερο κόσμο.

 

Ας μην γράφουμε όμως ότι αρλούμπα διαβάσουμε στο ίντερνετ γιατί πονάνε τα μάτια μας όταν τα βλέπουμε απότομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...