Προς το περιεχόμενο

kali linux error


alexakis199

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα....αφού μπορέσαμε και λύσαμε το προηγούμενο μου πρόβλημα με το wifi   :-D  :-D ....προέκυψε αυτό :

 

rdhj8zehl

 

Έχω δει και έχω κάνει τα πάντα όλη μέρα...αλλά συνεχίζει αυτό το error με το payload....διάβασα και είδα κάθε περίπτωση και πάλι δεν ξέρω πως να το διορθώσω και να μην βγάζει invalid payload selected ή the value specified for payload is not valid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν βλέπω την εικόνα που κάνεις post, καταλαβαίνω απο το μήνυμα λάθους πως κάτι δεν σου δουλεύει στο metaslpoit, με τον τρόπο που το δοκιμάζεις. Θα πρότεινα να ψάξεις οδηγούς/βιβλία για το metasploit συνεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν βλέπω την εικόνα που κάνεις post, καταλαβαίνω απο το μήνυμα λάθους πως κάτι δεν σου δουλεύει στο metaslpoit, με τον τρόπο που το δοκιμάζεις. Θα πρότεινα να ψάξεις οδηγούς/βιβλία για το metasploit συνεπώς.

 

Έψαξα οδηγούς και δεν βρίσκω λύση .

post-254908-0-83159600-1455380176_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι σε ένα μόνο τύπου exploit attack που προσπαθείς ......και με συγκεκριμένο payload....? Είσαι σίγουρος πως πληρούνται οι προυποθέσεις - requirements για να τρέξεις το συγκεκριμένο attack με το συγκεκριμένο payload ? Με άλλο payload παίζει ?

Χρειάζεται όπως είπα και πρίν να διαβάσεις οδηγούς/βιβλία για το πώς να χρησιμοποιείς το metasploit, τα διάφορα components του όπως και το πως να δοκιμάζεις διάφορες επιθέσεις (για καλό σε κάποιο ελεγχόμενο περιβάλλον πχ με virtual-machines για να εξικοιωθείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι σε ένα μόνο τύπου exploit attack που προσπαθείς ......και με συγκεκριμένο payload....? Είσαι σίγουρος πως πληρούνται οι προυποθέσεις - requirements για να τρέξεις το συγκεκριμένο attack με το συγκεκριμένο payload ? Με άλλο payload παίζει ?

Χρειάζεται όπως είπα και πρίν να διαβάσεις οδηγούς/βιβλία για το πώς να χρησιμοποιείς το metasploit, τα διάφορα components του όπως και το πως να δοκιμάζεις διάφορες επιθέσεις (για καλό σε κάποιο ελεγχόμενο περιβάλλον πχ με virtual-machines για να εξικοιωθείς).

 

Επειδή τη συγκεκριμένη λειτουργία δεν την ήξερα και μαθαίνω τώρα...δεν γνωρίζω αν παίζει με άλλο payload κλπ...αυτό το είδα από το ίντερνετ καθώς όπως προαναφέρω δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να δοκιμασω το kali linux για να δω ποσο ευκολα μπορει να σπασει καποιος το δικτυο του ρουτερ μου , μου ειπανε οτι ειναι ευκολο να δουλεψω το back track απο το kali linux αληθευει; . Επισης μπορουμε να κανουμε πληρη εγκατασταση του kali linux σε υπολογιστη διπηρινο με 1gb ram ; ή οχι .; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να δοκιμασω το kali linux για να δω ποσο ευκολα μπορει να σπασει καποιος το δικτυο του ρουτερ μου , μου ειπανε οτι ειναι ευκολο να δουλεψω το back track απο το kali linux αληθευει; . Επισης μπορουμε να κανουμε πληρη εγκατασταση του kali linux σε υπολογιστη διπηρινο με 1gb ram ; ή οχι .; . 

Κοίτα εύκολα δεν σπας δίκτυα κλπ...αλλά μπορείς να κάνεις "παιχνίδι".

Τώρα καλό θα ήταν να έχεις λίγη ραμ παραπάνω(kali linux)...αλλά και με τόσο παίζει αφού το minimum είναι 512MB.

Αν είσαι από pc με windows και πχ το ανοίξει με virtual box κλπ θα έχεις θέμα λογικά .(kali linux αν το λεώ σωστά είναι πιο καινούργια έκδοση από backtrack , οπότε γιατί να τρέξεις αυτό σε kali ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση . 

μου ειπανε οτι αξιζουνε τα kali linux να ασχοληθω με το backtrack με την νεα εκδοση που εχει βγει εκει για αυτο και να το δοκιμασω . 

δεν θελω να βαλω virtual box ή θα τα τρεξω με vlice cd ή θα τα περασω σαν κανονικο λειτουργικο συστημα , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για να κανω κατι τετοιο , η εφαρμογη ειναι ηδη περασμενη; ή οχι;  του νεο back track; επισης οδηγιες για να μπορεσω να σπασω το δικο μου δικτυο που μπορω να βρω; μου ειπανε οτι θα πρεπει να δινω εντολες απο το τερματικο για να γινει , ενω αλλα ατομα μου ειπανε οτι ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψω το backtrack , εγω θελω ομως να μαθω περισσοτερα για να μαθω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση . 

μου ειπανε οτι αξιζουνε τα kali linux να ασχοληθω με το backtrack με την νεα εκδοση που εχει βγει εκει για αυτο και να το δοκιμασω . 

δεν θελω να βαλω virtual box ή θα τα τρεξω με vlice cd ή θα τα περασω σαν κανονικο λειτουργικο συστημα , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για να κανω κατι τετοιο , η εφαρμογη ειναι ηδη περασμενη; ή οχι;  του νεο back track; επισης οδηγιες για να μπορεσω να σπασω το δικο μου δικτυο που μπορω να βρω; μου ειπανε οτι θα πρεπει να δινω εντολες απο το τερματικο για να γινει , ενω αλλα ατομα μου ειπανε οτι ειναι πολυ δυσκολο να δουλεψω το backtrack , εγω θελω ομως να μαθω περισσοτερα για να μαθω . 

Ουσιαστικά είναι το kali linux το νέο back track....Ναι θα πρέπει να δίνεις εντολές από το terminal ανάλογα βέβαια ποια διαδρομή θα ακολουθήσεις για το σπάσιμο(πχ word list ή τπτ άλλο ).

Τα προγράμματα κλπ είναι εγκατεστημένα...αλλά μπορείς με απλή εντολή να κάνεις update από το terminal και να είσαι οκ στα βασικότερα και να μην έχεις διάφορα μικροπροβλήματα. Τώρα αν θες κάτι άλλο κλπ μπορεί να χρειαστεί πιο συγκεκριμένη εντολή για update κλπ. Τέτοια μπορείς να αρχίζεις να διαβάζεις σε site κλπ ή ακόμα και στο youtube.(καλό είναι να ξέρεις και κάποια γλώσσα προγραμματισμού :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ειναι εγκατστημενα μια χαρα!! θα τα κατεβασω θα τα εγκαταστησω και μετα θα googlaro οτι μπορω να μαθω απο εντολες . Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ειναι εγκατστημενα μια χαρα!! θα τα κατεβασω θα τα εγκαταστησω και μετα θα googlaro οτι μπορω να μαθω απο εντολες . Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. 

Πάτα αυτό και θα γίνουν τα βασικότερα. 

 

apt-get update && apt-get upgrade

 

Τίποτα και καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα ετρεξα τα kali linux και σε σταθερο και σε λαπτοπ και τα ετρεξα με live cd .

Ανοιγω το τερματικο και γραφv wifite και εντερ

μου γυρναει την ενσωματωμενη καρτα wifi σε monitoring και σε wlan0mon.

Και κανει αναζητηση και με ctrl +c σταματαω την αναζητηση αφου βρηκε το δικο μου wifi και γραφω τον αριθμο που γραφει διπλα και παταω εντερ .

Ξεκιναει και μου γραφει WPS Pixie attacks: failed to assosiate with 54:BE:53:8C:4....

και εκει εχει σταματησει απο εχτες το βραδυ που το ειχα αφησει ανοιχτο τον υπολογιστη .

Αλλα παρατηρω οτι σβηνει η οθονη και μολις κουνισω το ποντικι αναβει η οθονη και ξεκλειδωνω την οθονη με συρσιμο παραπανω και βαζω τον κωδικο toor και με παει εκει που ημουνα προηγουμενως .

Θελω να ρωτησω εαν καποιος το εχει δοκιμασει αυτο , μου ειπανε οτι μπορω να δω με αυτο το προγραμμα αμα μπορει να βρεθει ο κωδικος του wifi του ρουτερ μου για να το αλλαξω και να βαλω κατι πιο ασφαλες , αλλα συνχεια μου βγαζει το μυνημα warning και οτι αλλο εγραψα προηγουμενως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...