Προς το περιεχόμενο

Linux Games Troubleshooting


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους για άλλη μια φορά!!! Έχω ένα θεματάκι με το Mark of the ninja σε Ubuntu 16.04

(ναι ξέρω είναι alpha και δεν υποστηρίζεται. Tην συγκεκριμένη διανομή την έχω για testing γενικότερα αλλά μπορώ να πω γενικά ότι δεν έχω συναντήσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...).

 

Προσπαθώ να ξεκινήσω το mark of the ninja από το steam αλλά μου βγάζει μαύρη οθόνη και μετά γυρνάει πίσω. Έχω κάνει εκτελέσιμα τα ninja.sh και ninja-bin32 αλλά και πάλι. Το χει κανείς το συγκεκριμένο παιχνίδι σε ubuntu 15.04 ή 15.10 και του τρέχει κανονικά? Με τα ενσωματωμένα γραφικά προσπαθώ να το τρέξω (hd3000). Επίσης αν το τρέξω από κονσόλα με

steam steam://run/214560

 δεν μου δίνει κάποιο μήνυμα (το 214560 είναι το appid του mark of the ninja). Επίσης η επιλογή στο launch options -enablelog που υπάρχει σε windows δεν λειτουργεί σε linux. Τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάποιο log...

 

Το laptop είναι το hp 4530s με έναν i7 2760qm και 8gb ram με ενσωματωμένη gpu intel hd 3000.

Edit: Να συμπληρώσω ότι στο archwiki δεν αναφέρει κάτι. Στο desktop που έχω arch με nvidia όμως μου λειτουργεί κανονικά...

 

Και κάτι άλλο, επειδή δεν βλέπω να υπάρχει νήμα μήπως να κρατούσαμε το συγκεκριμένο για ότι πρόβλημα μας προκύπτει στα διάφορα games σε linux? Εκτός και αν δεν υπάρχει κόσμος εδώ που να ασχολείται με το gaming στο linux οπότε να το κρεμάσουμε (προσωπικά πιστεύω ότι το  gaming είναι ένα κομμάτι που μπορεί να σπρώξει το linux πιο μπροστά). Για αυτό το λόγο έδωσα και αυτόν τον τίτλο στο thread, αν όμως δεν περπατήσει τον αλλάζω....

 

Thanks for your time!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ και το έχω τερματίσει κιόλας και με το xbox gamepad. Για απενεργοποίησε την επιλογή που υπάρχει στο steam View>settings>enable the steam overlay.

Πάντως ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω με το Lords of Xulima. Δεν μπορώ να το τρέξω με τίποτα και όποτε πάω να το κάνω μου κρασάρει με το start.

Για το άλλο που λες υπάρχει στα pinned νήματα αυτό για τα games μπορεί να γράφουμε εκεί η απλά να γράφουμε εδώ. Εγώ πάντως είμαι από τους πλέον ενεργούς linux gamers :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω απενεργοποιημένο το steam overlay :(

 

Ναι οκ το έχω δει αυτό, απλά νομίζω ότι είναι ένα ξεχωριστό θέμα... Εγώ η αλήθεια είναι ότι παίρνω μερικά games που υποστηρίζουν Linux αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να παίξω αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γενικά παίζω οτιδήποτε βγαίνει σε linux. Αν υπάρχει δλδ σε linux θα το παίξω εκεί και ποιο πολύ γιατί βαριέμε τα reboot.

Για κάνε κάτι άλλο. Τρέξε τον steam client μέσω κονσόλας και δες τι θα σου γράψει στο κρασάρισμα του παιχνιδιού να δούμε μήπως βρούμε εκεί άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρέξω το παιχνίδι από κονσόλα δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα...Αυτό έγραψα και αρχικά. Αν τώρα τρέξω το steam πρώτα από κονσόλα και μετά τρέξω το παιχνίδι μέσα από το steam πάλι δεν δίνει κάποιο μήνυμα. Το μόνο που εμφανίζει είναι το 

Running Steam on ubuntu 16.04 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
[2016-02-08 15:45:09] Startup - updater built Feb  4 2016 12:22:08
Looks like steam didn't shutdown cleanly, scheduling immediate update check
[2016-02-08 15:45:09] Checking for update on startup
[2016-02-08 15:45:09] Checking for available updates...
[2016-02-08 15:45:10] Download skipped: /client/steam_client_ubuntu12 version 1454620878, installed version 1454620878
[2016-02-08 15:45:10] Nothing to do
[2016-02-08 15:45:10] Verifying installation...
[2016-02-08 15:45:10] Performing checksum verification of executable files
[2016-02-08 15:45:17] Verification complete
Running Steam on ubuntu 16.04 64-bit
STEAM_RUNTIME has been set by the user to: /home/komic/.steam/ubuntu12_32/steam-runtime
Refresh rate: 60
Refresh rate: 60
Refresh rate: 60
Refresh rate: 60
Refresh rate: 60
Refresh rate: 60
Refresh rate: 1
Refresh rate: 1
Refresh rate: 1
Refresh rate: 1

Είπα μήπως έχει να κάνει με το refresh rate και απενεργοποίησα στο compizconfig-settingsmanager to detect refresh rate και του έχω δώσει ως refresh rate 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

 

Τυχαίνει να μην έχω παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι σε Ubuntu, αλλά κοιτάζοντας λίγο στο steamcomminity.com βρήκα κάποιον που λέει το εξής : I have tried it only briefly on Ubuntu, but I remember I had to change the graphics driver in Ubuntu's settings, I think it's an open source by default and you have to use the proprietary. Maybe that helps.

 

Γενικά με τα παιχνίδια στο Linux βοηθάει να χρησιμοποιείται πάντα ο ιδιόκτητος (κλειστός) οδηγός για την κάρτα γραφικών.

 

Καλή τύχη,

 

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την intel έχουμε μόνο open source driver, δεν υπάρχει proprietary.  Βλέπω ότι δεν αναφέρει καθόλου την intel στα requirements αλλά στο youtube έχει βίντεο που τρέχουν με αυτήν την κάρτα. Αν μπορεί κάποιος με αυτήν την κάρτα που έχει το παιχνίδι να ενημερώσει αν τρέχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να δεις ποια σε ενδιαφέρουν και μετά με ένα search στο google να δεις κατά πόσο είναι συμβατά με την διανομή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Ψαχνω gamepad.Πρέπει να ψαξω συγκεκριμένα ή γενικά τρέχουν απροβλημάτιστα σε λινουξ?

 

Τα αυθεντικά χειριστήρια της Sony πάντως αναγνωρίζονται αυτόματα(τουλάχιστον στα Arch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...